7 саны
Оценка 4.8

7 саны

Оценка 4.8
Разработки уроков
docx
математика
4 кл—7 кл
08.05.2022
7  саны
Сабақтың тақырыбы: 7 саны Сабақтың мақсаты: 7 санының таңбасымен таныстыру. 7 санының құрамын анықтау. Сабақтың міндеттері: Білімділік: Құрамын анықтау арқылы санауға үйрету. Түзете – дамытушылық: Балалардың жылдамдықтарын,ойшылдық, сауаттылық қасиеттерін дамыту Тәрбиелілік: Шығармашылық еңбек етуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу. Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, жаздыру, сұрақ-жауап,сергіту сәті, ойын, талдау. Сабақтың түрі: аралас сабақ. Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, жаздыру, сұрақ-жауап,сергіту сәті, ойын. Көрнекі-құралдар: суреттер, кеспе цифрлар, үлестірме материалдар, тақта, бор. I апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Қызығушылықты ояту: 1, 2, 3 Сынып іші тып-тыныш Жалқаулықты тастаймыз Сабақты біз бастаймыз! III. Жаңа сабақ. Ойын: «1-ден 6-ға дейін санау». Оқу қызметінде 1-ден 6-ға дейін санауды білдік. Ол үшін 2, 4 санын айтпаймыз, қолымызды шапалақтаймыз. - Балалар, математика еліне немен саяхатқа барсақ болады? Математика еліне біз сиқырлы әуе шарларымен барамыз. Достық білім шапағат, Жүрсін бізге жол бастап Сиқырлы шарды қосайық Математика еліне саяхатқа барайық. - Ой, балалар қараңдаршы біз математика еліне келдік. Мұнда сандар, түрлі геометриялық пішіндер бар екен. Қараңдаршы, бауырсақ ертегісінің кейіпкерлері бар екен. Мен сендерге қазір есеп жұмбақ жасырамын. Қоян бауырсақ ұрлады, Қасқыр қарап қалмады Қоян салды тоғзын Көрі атасы ұрларды ұстады. Ата қапты ашты неше бауырсақ тапты. Балалар: 4 бауырсақ Одан кейін қасқырдан бір бауырсақты алып салды. Барлығы қанша бауырсақ болды? Балалар: 3 бауырсақ болды. Олай болса оқу қызметімізде 7 санын бүгін өтеміз. 7 санының алдында қандай сан тұр 6 саны тұр. 7 саны бір таңбалы сан екен. IY.Сергіту сәті. Тура және кері санату. 1,2,3,4,5,6,7,........ ,............7,6,5,4,3,2,1 Тапсырма: Сандарды өсу ретімен орналастыр. 1 3 5 2 6 4 7 II апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Оқып білім аламыз Біздер зерек баламыз Математика пәнінде, Тапқыр, алғыр боламыз. Балалар 1-ден 7-ге дейінгі сандарды бүгінгі математика оқу қызметімізде толық білу үшін тапсырмаларды орындауымыз керек. Алақандарыңдағы гүлді көрсетіңдерші, оны теріс қарай айналдырайық. Артында 1 және 2 саны тұр. Дәптерге бауырсақтар берілген сол бауырсақты санап және мынадай жапсырмалар қолданып жапсырмалар арқылы бауырсақты санап жапсырамыз. Бауырсаққа сәйкес цифрды карандашпен қоршаймыз. Балалар тапсырмаларды орындап болсаңдар, бағалап шығамын. Тура және кері санату. Келесі тапсырманы орындау үшін қоянның тапсырмасын орындаймыз. 7 цифрын дәптерге орындаймыз. 7 саны бір таңбалы цифрдан тұрады. Бірінші ауада жазып үйренейік. Сосын мен тақтаға жазып көрсетемін. Балалар 7 цифрын жазады. Жоғарыдан бастап төменнен үзбей жазамыз. Санның құрамын анықта. Сандардың құрамын алдымыздағы тұрған тарелкелерден бауырсақтарды дөңгелектерге орналастырамыз. Дәптерге қолдарымыз жаттықтырғанша 7 санын жазамыз. IY.Сергіту сәті. «Поезд» құрастыру ойыны. Шарты: Вагондарға сандар жазылады.Сол санның шешуін тауып вагонға тіркеу керек.Мысалы: 0+0, 1+2, 2+5, 3+1 -«3» санын (саусақпен көрсету) -«7» санын (саусақпен көрсету) Дәптермен жұмыс. «Жемістерді сана және боя» III апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). Тақтамен жұмыс. 10 санының құрамын анықтау. 5 7 5 3 Дидактикалық ойын «Көршісін тап» 1 2 3, 3 4 5, 6,7 «Суретті құрастыр» Балалар 1-ден 7-ге дейін санамақ айтайық. Түлкінің тапсырмасын орындаймыз. Санды анықта. Суреттерден өрнек құрастыр. Шығармашылық жұмыс. 1. 7 санын мозаикалардан құрастырып жазады. 2. 7 санын жіппен жазады. 3. 7 санын баспа әдісімен жазады. 4. Қарбыздың дәнін орналастырады. IY.Сергіту сәті. IV апта Сабақтың барысы: I. Ұйымдастыру кезеңі: Қызмет алушылардың зейінін сабаққа аудару, оқу құралдарын жинақтау, ой қозғау (көрнекіліктер арқылы). IY.Сергіту сәті. «Не жоқ?» ойыны. Мұғалім тақтада ілініп тұрған сандардың есте сақтауын өтінеді. Сосын бала көзін жұмған уақытта мұғалім бір санды алып қояды. Жоғалған санды табу керек. VI. Қорытынды.Сұрақ-жауап арқылы тақырыпты қорытындылау. VII. Бағалау: Балаларды жеке-жеке мадақтау. Күтілетін нәтиже: 7 санның құрамын анықтау арқылы 7 санды айтып, жазып үйренуі.
Документ Microsoft Office Word (3).docx

Математика

    

Сабақтың  тақырыбы: 7  саны

Сабақтың  мақсаты:  7  санының таңбасымен таныстыру.  7  санының құрамын анықтау. 

Сабақтың  міндеттері:

Білімділік: Құрамын анықтау арқылы  санауға үйрету.

Түзете – дамытушылық: Балалардың жылдамдықтарын,ойшылдық, сауаттылық қасиеттерін дамыту

Тәрбиелілік:  Шығармашылық еңбек етуге, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, жаздыру, сұрақ-жауап,сергіту  сәті, ойын, талдау.

Сабақтың   түрі:  аралас  сабақ.  

Әдіс-тәсілдері: түсіндіру, жаздыру, сұрақ-жауап,сергіту  сәті, ойын.

Көрнекі-құралдар: суреттер, кеспе  цифрлар, үлестірме  материалдар, тақта, бор.

I апта

Сабақтың  барысы: I. Ұйымдастыру   кезеңі:  Қызмет  алушылардың  зейінін  сабаққа  аудару, оқу құралдарын   жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы).

Қызығушылықты ояту:    1, 2, 3
                                               Сынып іші тып-тыныш
                                               Жалқаулықты тастаймыз
                                               Сабақты біз бастаймыз!

III.  Жаңа  сабақ.  Ойын: «1-ден  6-ға дейін санау».

Оқу қызметінде 1-ден  6-ға дейін санауды білдік. Ол үшін 2, 4  санын айтпаймыз, қолымызды шапалақтаймыз.
- Балалар, математика еліне немен саяхатқа барсақ болады?
Математика еліне біз сиқырлы әуе шарларымен барамыз.

Достық білім шапағат,
Жүрсін бізге жол бастап
Сиқырлы шарды қосайық
Математика еліне саяхатқа барайық.

- Ой, балалар қараңдаршы біз математика еліне келдік.  Мұнда сандар, түрлі геометриялық пішіндер бар екен.  Қараңдаршы, бауырсақ ертегісінің кейіпкерлері бар екен.  Мен сендерге қазір есеп  жұмбақ жасырамын.   
Қоян бауырсақ ұрлады,
Қасқыр қарап қалмады
Қоян салды тоғзын
Көрі  атасы ұрларды  ұстады.
Ата қапты ашты неше бауырсақ тапты.
Балалар: 
4 бауырсақ
Одан кейін қасқырдан бір бауырсақты алып салды.
Барлығы қанша бауырсақ болды?
Балалар:
 3  бауырсақ болды.
Олай болса оқу қызметімізде
7 санын бүгін өтеміз.  7 санының алдында қандай сан тұр 6 саны тұр. 7 саны  бір таңбалы сан екен.

IY.Сергіту сәті.

Тура  және  кері  санату.  1,2,3,4,5,6,7,........

                                         ,............7,6,5,4,3,2,1

Тапсырма: Сандарды өсу ретімен орналастыр. 1 3 5 2 6 4 7

 Ретімен орналастыр 9 5 8 6 2 11 10 3         9 + 2 5 - 2 Өз орнын табуға көмектес 3 - 1  6 + 2 2 2 +  7 - 2 3 4 8 2 5 11       

II  апта

Сабақтың  барысы: I. Ұйымдастыру   кезеңі:   Қызмет  алушылардың   зейінін  сабаққа  аудару, оқу құралдарын  жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы).

Оқып білім аламыз

Біздер зерек баламыз
Математика пәнінде,
Тапқыр, алғыр боламыз.

Балалар 1-ден  7-ге  дейінгі сандарды бүгінгі математика оқу қызметімізде толық білу үшін тапсырмаларды орындауымыз керек. Алақандарыңдағы гүлді көрсетіңдерші, оны теріс қарай айналдырайық. Артында 1 және 2 саны тұр. Дәптерге  бауырсақтар  берілген   сол  бауырсақты  санап  және  мынадай жапсырмалар  қолданып  жапсырмалар  арқылы  бауырсақты  санап  жапсырамыз.  Бауырсаққа  сәйкес  цифрды   карандашпен  қоршаймыз.
Балалар  тапсырмаларды  орындап  болсаңдар, бағалап  шығамын.
Тура  және  кері  санату.
Келесі  тапсырманы  орындау  үшін  қоянның  тапсырмасын  орындаймыз.

7  цифрын  дәптерге  орындаймыз.  7 саны  бір  таңбалы  цифрдан  тұрады. Бірінші  ауада  жазып  үйренейік.  Сосын  мен  тақтаға  жазып  көрсетемін.  
Балалар  7  цифрын  жазады.  Жоғарыдан  бастап  төменнен  үзбей  жазамыз.

Санның  құрамын  анықта.   Сандардың  құрамын  алдымыздағы  тұрған  тарелкелерден  бауырсақтарды  дөңгелектерге  орналастырамыз.
 Дәптерге  қолдарымыз  жаттықтырғанша 7 санын  жазамыз.
IY.Сергіту сәті.

«Поезд»  құрастыру  ойыны.

Шарты: Вагондарға  сандар  жазылады.Сол санның  шешуін  тауып  вагонға  тіркеу  керек.Мысалы:  0+0,   1+2,   2+5,   3+1

-«3»  санын (саусақпен  көрсету)

-«7»  санын (саусақпен  көрсету)

Дәптермен  жұмыс.  «Жемістерді  сана  және  боя»

III  апта

Сабақтың  барысы: I. Ұйымдастыру   кезеңі:  қызмет  алушылардың  зейінін  сабаққа  аудару, оқу құралдарын  жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы).   Тақтамен  жұмыс.  10  санының  құрамын  анықтау.

                                                                     

 

5

 

7

 5

 

3

 

                                                          https://ds02.infourok.ru/uploads/ex/0cde/0000a91d-e221bd4e/img3.jpg

Дидактикалық  ойын «Көршісін  тап»      1 2 3,      3 4 5,     6,7    

«Суретті  құрастыр»
Балалар  1-ден  7-ге  дейін  санамақ  айтайық.
Түлкінің  тапсырмасын  орындаймыз.
Санды  анықта.
Суреттерден  өрнек  құрастыр.
Шығармашылық  жұмыс.
1.    7  санын  мозаикалардан  құрастырып  жазады.
2.    7 санын  жіппен  жазады.
3.    7 санын  баспа  әдісімен  жазады.
4.    Қарбыздың  дәнін   орналастырады.
IY.Сергіту сәті.

IV  апта

Сабақтың  барысы: I. Ұйымдастыру   кезеңі:  Қызмет  алушылардың  зейінін  сабаққа  аудару, оқу құралдарын  жинақтау, ой  қозғау (көрнекіліктер  арқылы).

Қаншасы қалды?  8 – 3 = 5 8 – 5 = 3      Көршісін тап 4 2 3 3 6 3 1 4 5 2 4 5 4 3 5 6 9 8 7 9  8 6 5  7 7 11 10 9    Тауық қанша балапан шығарды? 11         11 саны 11 саны - 1 ондық 1 бірлік 11 10 1    

 

 11       

IY.Сергіту сәті.

 «Не  жоқ?»  ойыны. Мұғалім  тақтада  ілініп  тұрған  сандардың  есте  сақтауын  өтінеді. Сосын  бала  көзін  жұмған  уақытта  мұғалім  бір  санды  алып  қояды. Жоғалған  санды  табу  керек.

VI. Қорытынды.Сұрақ-жауап  арқылы  тақырыпты  қорытындылау.     

VII. Бағалау:  Балаларды  жеке-жеке мадақтау.

Күтілетін нәтиже: 7  санның  құрамын анықтау арқылы  7 санды   айтып,  жазып    үйренуі.

 


 

Математика Сабақтың тақырыбы: 7 саны

Математика Сабақтың тақырыбы: 7 саны

Олай болса оқу қызметімізде 7 санын бүгін өтеміз

Олай болса оқу қызметімізде 7 санын бүгін өтеміз

Дидактикалық ойын «Көршісін тап» 1 2 3, 3 4 5, 6,7 «Суретті құрастыр»

Дидактикалық ойын «Көршісін тап» 1 2 3, 3 4 5, 6,7 «Суретті құрастыр»
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
08.05.2022