Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Абайтану |
Мектеп: Өскемен қаласы әкімдігінің «№6 орта мектебі» КММ |
|||||||||||||||||
Күні: 30.11.2020 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Оразбаева Арайлым Мауткалиевна |
|||||||||||||||||
Сынып: 9 А
|
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Абай мұрасын зерттеушілер және Абайтану ғылымының қалыптасуы |
|||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Абайтану ғылымын қалыптастырушыларды білу |
|||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: мәтіндегі ақпаратты берілген сұрақтар арқылы анықтайды, Абайтану ғылымын қалыптастырушыларды біледі |
|||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: ақын мұрасын зерттеушілерге тән ерекшеліктерді, олардың арасындағы айырмашылықтарды ажыратады |
||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: Абайтану мәселесіне қатысты әр алуан көзқарастарды талдап, өз бағасын береді |
||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Абайтану ғылымы |
|||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Абайтану ғылымы, зерттеу, ғалым |
|||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог үшін қажетті тілдік бірліктер:менің ойымша, .....салыстырғанда,......, өзгелердің пайымдауынша, ..............
|
|||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы Барлық қазақстандық еңбекшілердің шығармашылық және өмірлік әлеуеттерін толықтай ашу кешені ішінара жүзеге асырылады |
|||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Қазақ әдебиеті, қазақ тілі |
|||||||||||||||||
Алдыңғы оқу 5 мин |
С. Абай мұрасының орыс және өзге тілдерде танылуы «Кесте» әдісі бойынша алдыңғы білімдерін тексеру
|
|||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы 4 мин |
Бағалау критерийлері: - мәтіндегі ақпаратты сұрақтарға жауап беру арқылы анықтайды, түсіндіреді; - ақын мұрасын зерттеушілерге тән ерекшеліктерді, олардың арасындағы айырмашылықтарды ажыратады; - Абайтану мәселесіне қатысты әр алуан көзқарастарды талдап, өз ойын айтып, бағасын береді. |
Бағалау парағы |
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 27 мин
|
С. 1-тапсырма (7 мин) «Ойлан, жұптас, пікірлес» әдісі Берілген мәтінді жекелей оқып, жұппен талқылап, топта пікірлеседі Ж. «Сұрақ-жауап» әдісі (3 мин) Оқылған мәтін бойынша берілген сұрақтарға жауап береді - XX ғасырдың басында Абай шығармашылығын кімдер зерттеді? - М.Мырзахметұлы Абайтану ғылымын неше кезеңге бөледі? - М.Әуезовтен бұрын Абай өмірбаянын жазған кім?
(Барлық оқушылар орындайды)
ҚБ. Бір-бірін бағалау
ЖЖ. 2-тапсырма. (7 мин) «Венн диаграммасы» әдісі 1-жұп:
2-жұп:
Берілген Венн диаграммасы бойынша оқу мақсатын орындайды. Ақын мұрасын зерттеушілерге тән ерекшеліктерді, олардың арасындағы айырмашылықтарды ажыратады. ҚБ Жұптық бағалау (Көпшілік оқушылар орындайды)
Ж 3-тапсырма (10 мин) (Кейбір оқушылар) «Дәлелдеу стилі» әдісі
ҚБ «+ - керемет» әдісі |
Оқулықпен жұмыс
Сұрақ
Диаграммамен жұмыс
Жұптық жұмыс
Кестемен жұмыс
«+, -, керемет»
|
||||||||||||||||
Сабақтың соңы 4 мин |
Рефлексия «ПОПС» әдісі Менің ойымша ................. Мен мұны былай дәлелдеймін .................. Дәлел ретінде мысалдар келтіремін ............. Мынадай қорытынды шешімге келдім ........... ҚБ жүзеге асыру Мұғалімнің сындарлы кері байланысы |
|||||||||||||||||
Қосымша мәлімет |
||||||||||||||||||
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
||||||||||||||||
1-тапсырма бойынша Қолдауды көп қажет ететін оқушыларға – «Сұрақ-жауап» әдісімен берілген сұрақтарға жауап алуға беремін, себебі мәтінді түсіну деңгейлерін анықтаймын.
2-тапсырма бойынша Қолдауды көп қажет ететін оқушыларға – «Венн диаграммасын» әдісін беремін, себебі ақын мұрасын зерттеушілерге тән ерекшеліктерді, олардың арасындағы айырмашылықтарды ажыратады.
3- тапсырма бойынша Қолдауды көп қажет ететін оқушыларға – «Дәлелдеу стилі» әдісін беремін, себебі Абайтану мәселесіне қатысты әр алуан көзқарастарды талдап, өз бағасын береді |
Тапсырмалар арасында бір-бірін бағалау, жұптық бағалауды алдым. Себебі, оқушылар мәтінді қаншалықты деңгейде түсінгендігін анықтай аламын. Оқу мақсатына сәйкес нәтижеге бағытталған тапсырмаларды орындауда «+, -, керемет жағы», әдісі тиімді деп ойлаймын, себебі, оқушылардың білімін одан әрі дамытуға мүмкіндік береді. Сабақ басында бағалау критерийлерін қолдануда оқушының өз оқуын жақсарта алатынына сенімі нығаяды. Сабақ соңында «ПОПС» арқылы кері байланыс алып, мұғалімнің сындарлы кері байланысын жүргізу. |
Қазақ тілі, қазақ әдебиеті, Қазақстан тарихы АКТ-ны тиімді пайдалану таныстырылымды қолдану барысында жүзеге асады.
|
||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақстаына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
|||||||||||||||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.