Гумарова Айнур Жексенгалиевна
№22 ЖОББМ информатика пәні мұғалімі
БҚО, Орал қаласы
Сыныбы: |
7 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы
|
Арифметикалық өрнектерді жазу ережесі. Сандық функциялар.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаты |
Алгоритмдік тілден программалау тіліне өту кезінде байланыстылықты сақтау маңызды, алгоритмдік тілдің әрбір құрылымы, инструкциясы сәйкес қойылуын қадағалап, тілге аударып жазу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтижелер
|
А.Алгоритмдік тілдің құрылымы туралы түсінік алады. В.Паскаль тілінің инструкциясына (операторы) сәйкестігін табады. С.Алгоритмді Паскаль тілінде аударып жазады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Керекті жабдықтар
|
Оқулық, доп, үш түсті дөңгелекше, рефлексия парағы, топшамалар, топқа бөлу үшін суреттің қиындылары, жауап парағы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ кезеңдері |
Уақыты |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Кіріспе
|
5 мин
|
Оқушылармен амандасу. Түгендеу. Үй тапсырмасын: «Қалыптастырушы тест» компьютерде дайындалып құрылған, осы бойынша тексеремін. Топқа бөлу техникасымен: «Паскальда мәліметтер типтерінің аталуы» бойынша топқа бөлемін.
|
Мұғаліммен амандасу. Сабақта кім жоқ екенін анықтау. Қалыптастырушы тестпен танысып, оқушылар компьютерде құрылған сұрақтарға жауап береді. Сұрақ 10-нан аспайды. Әр оқушы жеке-жеке өз ұпайларымен бағаланады. Паскальда мәліметтер типтерінің аталуы: integer, real, char, boolean деп 3-4 топқа бөлінеді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тұсау кесер
|
1 мин |
Өткен тақырыппен көпірше құру. Біз алдынғы сабақта, Паскаль тілінің алфавиті мен мәліметтер типін танып білсек, енді бүгінгі сабақта біз арифметикалық өрнектері мен стандартты функцияларын анықтап білеміз. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі бөлім
|
34 мин |
«Ойлан-бірік-бөліс» әдісін пайдаланып, жаңа тақырыпты ашу. Оқулықтағы Т 2.7, Т2.9 тақырыптарды оқып, ойланады, бірігеді, бөліседі. Оқытудың жаңа тәсілдері: БК пайдаланып жеке жұмыс Сабақты бекіту тапсырмалары БК бойынша: әрбір тапсырма 1 балл бойынша бағаланады.
Қолдану: Мына өрнектерді Паскаль тіліне аудару керек. 1. 1-тапсырма: Нәтижесін есептеңдер: 36 div 7= 10 mod 3= 63 mod 8= 2-тапсырма: Паскаль тілінде жазудағы қатені табыңдар: 1. →(5*c+1)/(2d-1)
1. → (36*a*b+18*b)+4sqr(a)
2. sqrt (a-b):a+2*b
3-тапсырма:Өрнектерді Паскаль тілінде жазыңдар: 1. 2. 3. Тапсырмаларды бағалау. |
«Ойлан-бірік-бөліс» әдісінде оқушылар топтарда мәтінді оқып бірге талқылайды, бөліседі. Топтарды бағалау «2 жұлдыз, бір ұсыныс» арқылы орындалады. БК табыс критерий
Сіздің деңгейіңіз: 9-10 балл-«5» 6-8 балл-«4» 3-5 балл-«3» 1-2 балл-«2» Келесі жолы көңіл бөлу керек неге...... Сабақты бекіту тапсырмалары:МК Қолдану: Мына өрнектерді Паскаль тіліне орындалуы: 1. . 1-тапсырма: Нәтижесін есептеңдер: 36 div 7= 5 10 mod 3=1 63 mod 8=7 2-тапсырма: Паскаль тілінде жазудағы қатені табыңдар: 1. →(5*c+1)/(2*d-1)
3. → (36*a*b+18*b)+4*sqr(a)
4. sqrt (a-b)/(a+2*b)
3-тапсырма:Өрнектерді Паскаль тілінде жазыңдар: 1. (sqr(x)+x*y)/(2*x+sqr(y)) 2.(2*x+3*y)/(2*x+sqr(y)) 3.→(sqr(a)+c)/(a-c) Өзін-өзі бағалау орындалады.
3 балл-«5» 2 балл-«4» 1 балл-«3» 0 балл-«2»
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды
|
5 мин
|
Үйге тапсырма Т 2.7, 2.8, 2.9 беріледі. Бағалау. |
Оқушылар үй тапсырмасын дәптерге жазады. Бағалау
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағдар карта
Сыныбы:7
Оқушының аты жөні:
Сабақтың тақырыбы: Арифметикалық өрнектерді жазу тәсілдері. Стандартты функциялар.
1. Қажетті құрал жабдықтар ма?
· Компьютер. Паскаль бағдарламасы, «Информатика-7» авторы Е.А.Вьюшкова, Арман-ПВ, 2015ж
· Техникалық кедергілер болып жатса, көршіңізбен жұмыстаныңыз.
2. Тапсырмамен мұқият танысыңыз!
1-тапсырма: Нәтижесін есептеңдер:
36 div 7=
10 mod 3=
63 mod 8=
2-тапсырма: Паскаль тілінде жазудағы қатені табыңдар:
1. →(5*c+1)/(2d-1)
5. →(36*a*b+18*b)+4sqr(a)
6. sqrt (a-b):a+2*b
3-тапсырма:Өрнектерді Паскаль тілінде жазыңдар:
1.
2.
3.→
Сілтеме: Жауабын табуға қиналсаң 1 оқушымен кеңес
Табыс критерий
Сізден не күтіледі?
|
Баллы |
Өзін-өзі бағалауы |
Сыныптасының бағалауы |
Қауіпсіздік ережесін сақтаймын. |
1 балл |
|
|
1-тапсырма орындадым. |
3 балл |
|
|
2-тапсырманың қатесін таптым. |
3 балл |
|
|
3-тапсырманы Паскальға аударып жаздым. |
3 балл |
|
|
Сіздің деңгейіңіз:
9-10 балл-«5»
6-8 балл-«4»
3-5 балл-«3»
1-2 балл-«2»
Келесі жолы көңіл бөлу керек неге......
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.