Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон мазары қандай сыр шертеді?)қысқа мерзімді жоспар
Оценка 4.6

Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон мазары қандай сыр шертеді?)қысқа мерзімді жоспар

Оценка 4.6
Документация
docx
история
5 кл—6 кл
29.11.2020
Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон мазары қандай сыр шертеді?)қысқа мерзімді жоспар
Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон мазары қандай сыр шертеді?)қысқа мерзімді жоспар
Ежелгі Египет.docx

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

1С бөлімі- Ежелгі Египет тарихы

Мектеп: "4 аралас жалпы орта білім беретін мектеп "КММ

Күні:

Мұғалімнің есімі Сергазина Бибинур Жанатовна

Сынып:5

Қатысқандар саны

Қатыспағандар саны

Сабақ тақырыбы:

Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон мазары қандай сыр шертеді?

Сабақ негізделген оқу мақсаты: (мақсаттары)

5.2.1.2  тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу.

5.2.2.2  Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау.

5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасын сипаттау.

Бағалау критерийі

- Ежелгі діни наным- сенімдерді атайды.

- Ежелгі Египеттегі Хеопс пирамидасы мен Тутанхамон мазарын салыстырады..

- Египеттің әлеуметтік ұйымдасуын түсіндіреді.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

·         Ежелгі Египет діни сенімдерін атау;

·          Египет ғибадатханалары мен пирамидалары мысалында әлеуметтік жіктелуін көрсету.

Оқушылардың басым бөлігі:.

·         Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидалары арқылы діни нанымдарын сипаттайды.

·         Египеттің қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын түсіндіреді.

Кейбір оқушылар:.

·         Ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларының  құрылысы мен ерекшеліктерін көрсетеді, ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар ...... не істей алады?

Оқушылар: Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон мазары қандай сыр шертетінін анықтайды.

 Мәтінді  оқи отырып,"Түртіп алу"әдісі арқылы керекті мағлұматтарды жазып алады.(оқылым- жазылым)

 

Хеопс пирамидасы мен Тутанхамон мазарының айырмашылығы мен ұқсастықтарын талқылайды "Венн диаграммасы" арқылы (айтылым)

 

"Тутанхамон табытының ашылуы" бейнежазбасынан негізгі ойды анықтайды (тыңдалым);

 

 

 

Негізгі сөздер мен тіркестер: Патшалық алқабы, перғауын,  Тутанхамон, табытхана, мумия, саркофагта.

 

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар: Тутанхамон мазары маңызды зерттеу, өйткені Ежелгі Египеттің перғауынның мәртебесін  сипатай отырып, жерлеу рәсімдері мен бірегей шығармалары туралы құнды ақпарат екендігін түсінеді.

 

Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба?

Неліктен Тутанхамонның  мазары маңызды тарихи дерек болып саналады?

Жазылым бойынша ұсыныстар: Оқушылар Хеопс пирамидасы мен Тутанхамон мазарын салыстырады, айырмашылықтар мен ұқсастықтарын  ажыратады.

 

Құндылықтарға баулу

Ежелгі Египет елінің  өркениетін таныстыра отырып,біздің еліміздегіел ордамыздағысәулет құрылысының бірі пирамида Египеттегі пирамида үлгісінен алынған.еліміздің сәулет өнеріндегі мақтанышымыздың бірі." Қазақсттаның Тәуелсіздігі және Астана" құндылығына баулу.

Пәнаралық  байланыс

Қазақстан тарихы -біздің Астанамыздағы сәулет өнерінің туындысы пирамидамен байланысы.

Алдыңғы білім

Ежелгі адамдардың діни-нанымы туралы түсінік қалыптасқан, әлеуметтік жіктелу жайлы айта алады.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Сабақтың басы

4 минут

 

1 минут

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 минут

 

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу, ынтымақтастық атмосферасын орнату. Оқушыларды "ғылымдар атауы" бойынша 2 топқа топтастыру:

 1 топ- археологтар

2 топ- этнографтар

"Пунт жеріне перғауын Хатшепсут кемелерін не үшін жіберді? тақырыбы бойынша "Сұрақтарды қағып ал?" тәсілі арқылы үй тапсырмасын сұрау:

Тапсырма-1

1. Хатшепсут дегеніміз кім?

2. Пунт жеріне сауда экспедициясы кімнің басшылығында жіберілді?

3. Пунт жеріне сауда экспедициясы қай жылы ұйымдастырылды?

4. Пунт жеріне болған экспедиция туралы қандай тарихи деректер мәлімет береді?

5.Хатшепсут патшаны кім деп атаған?

6. Пунт жері қандай заттарға бай болды?

7. Дейр-Эль- Бахри ғибадатханасының қабырғаларында қандай суреттер бейнеленген?

8. Пунт мемлекетінің орналасқан аймағы туралы қандай деректер бар?

9. Хатшепсут патша  билік құрған уақыты?

10. Хатшепсут патша дәуірінде Египет қандай мемлекетке айналды?

 Тапсырма-2

Төмендегі ұғымдарды сәйкестігін анықтаңыз.

А

 Тас, бойтұмар, су, аспан секілді жансыз заттарға табынушылық

 

 Тотемизм

Б

Адамдар мен жануарлардың тегі бір деп, жануарлар мен өсімдіктерге табыну нанымы

 

Анимизм

С

 Алғашқы адамдар өлген адамның жаны өмір сүреді деп  ойлаған, діни сенімнің мұндай түрі

 

 Фетишизм

 Сәйкестендірудің жауабын интерактивті тақтадан көрсету арқылы тексеріледі.

 

Сабақтың

ортасы 

15 минут

 

 

 

 

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 минут

 

 

 

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 минут

 

Қызығушылығын ояту."Бұл кім?"Тұлғаның суретін интерактивті тақта арқылы көрсетемін.Оқушылардың жауабынан кейін

Мұғалім сөзі:

Говарт Картер-1922 жылы Мысырдағы Патшалар алқабының жер астында жасырын жатқан бірқатар бөлмелердің сенсациялық ашылуын жасаған британ археологы жайында айтакетемін.

"Тутанхамон табытының ашылуы" бейнежазба көрсетіледі.Миға шабуыл ретінде оқушыларға Перғауын деген кім?Тутанхамон кім? Кім Тутанхамон туралы бұрын естіп білді ме? Неліктен Тутанхамонның  табытханасы маңызды тарихи дерек болып саналады? деп ойлайсыңдар?дей келе пікірлерімен бөлісемін.Оқушыларға" Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон мазары қандай сыр шертеді?" жаңа сабақтың тақырыбын айтамын.Сабақтың мақсатын:

- тотемизм, анимизм, фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді білу.

-ежелгі Египет ғибадатханалары мен пирамидаларын сипаттау.

-ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасын сипаттау. Осы мақсаттарды сабағымызда қарастырамыз.

Біздің елімізде пирамидалардың  моделі бар ма?

Оқушылар жауабынан кейін,Біздің Астанамызда осындай әдемі сәулет өнері құндылығы бар екенін мақтан тұтамыз.

Оқулықтағы мәтінді оқи отырып, "Түртіп әдісі" арқылы керекті мәліметтерді дәптерлеріне жазып алады.

Тапсырма-3

1топ- археологтар: мазардағы заттардың атауын атайды.

2 топ- этнографтар табыттың 3 ерекшелігін анықтайды?Жұптаса отырып тапсырманы орындайды.Алымы жоғары оқушы -өз көзқарасын аргумент арқылы қуаттайды.

Дискриптор: Тутанхамон моласының ежелгі египеттіктердің өмірін зерттудегі маңызын берген терминдерді пайдалана отырып түсіндіреді.Түсіндіру барсында 2-3 дәлел келтіреді. Мәселен, "Патша алқабы", "Перғауын", жалдамалы әскер ұғымдары арқылы дәлел келтіреді. " Бұл жерде тарихи концет(фокусы) -интерпретацияны көруімізге болады.Белсенді оқу тәсілі қарқынды жүреге асырылады.

Топ бірін бірі бағалайды.

"+  - керемет" тәсілі арқылы бағалайды.

 Сыныптағы 2 топ Венн диаграммасы арқылы тапсырма беремін. Венн диаграмасы -белсенді оқытудың тәсілі.Осы диаграманы толтырып, талқылау кезінде оқушылар дәлелдеу жұмысын жүргізеді.Топтық жұмыспен салыстыра, қолдана отырып, талқылайды.

 Тапсырма-4. Берілген суреттердегі Хеопс пирамидасы мен Тутанхамон мазарын Венн диаграммасы тәсілі салыстыру оқушыдан біріктіре отырып,тапсырманы орындатамын.                  

 

 

                    

 

 


          

                                 

Венн диаграммасы:

Дескриптор:

- Ежелгі Египеттегі Хеопс пирамидасы мен Тутанхамон мазарын салыстырады.

-Тутанхамон моласының ерекшеліктерін ажыратады.

- Хеопс пирамидасысының ерекшеліктерін ажыратады.

-Хеопс пирамидасы мен Тутанхамон мазарының ұқсастықтарын анықтайды.

 

 

 

 

Фото-сурет, бейнежазба

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырмалар  жинағы

Дүниежүзі тарихы

5 кл 19 бет

Сабақтың соңы

20 минут

"Ежелгі  Египет тарихы" бөлімі  бойынша жиынтық бағалау.

  Тапсырма.

1. Суреттерге сәйкес Ежелгі Египеттің шаруашылық жүйесін анықтап, арнайы берілген орынға жазыңыз.

 

1.

2.                                                                       

3.

4.                                                                       

5.                                                                       

 

2.Ғалымдардың пайда болып, дамуына шаруашылық пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын анықтап, кестені толтырыңыз.

 

3. Ежелгі қоғамның әлеуметтік құрылымын сипаттаңыз.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасы: Ежелгі Египет бөлімі бойынша қайталау.

 

 

 

Жиынтық бағалауға арналған әдістемелік ұсыныстар.

Дүние жүзі тарихы. 5 кл.11-14 беттер

Қосымша ақпарат: Говард Картердің Тутанхамон табытханасы ашуы туралы ақпарат.  http. go.mail.ru/search-images?

Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – сіз оқушылардың  материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

·         Оқушылардың  қарқынын  анықтау үшін саралай келе ғылымның атауымен 2 топқа бөлемін. Үй тапсырмасын пысықтау үшін оқушының жылдамдық қарқындылық дағдысын дамыту "Сұрақтарды қағып ал", "Сәйкестігін анықта" әдісін қолданамын.Миға шабуыл (СТО) көрсетілген бейнежазбаға сүйене отырып, сұрақтарды қоямын.Перғауын деген кім? Тутанхамон кім? Неліктен Тутанхамон табытханасы маңызды дерек болып саналады. Диалог пен қолдау көрсету  тәсілі  арқылы оқулықпен жұптық, топтық жұмыс. "Түртіп ал"әдісі арқылы оқушыларды оқу мен жазу дағдысын қалыптастырамын Венн диаграмасы бойынша пиамиданы салыстырады. Сабақты қаншалықты меңгергендігіне анықтау мақсатында Бөлім бойынша жиынтық бағалау арқылы тапсырманы орындатамын.

"+  - керемет"

Бөлім  бойынша жиынтық бағалау тапсырмалары арқылы жоспарладым.

Денсаулық сақтау педагогикасын, СЭС талаптарын сақтау.Топқа бөлінген кезде қауіпсіздік ережесін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ  мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы , қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме ?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта  саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде  уақытты  тиімді пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарларын ауытқулар болды ма және неліктен?

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқу мен оқытуға қатысты)?

1.

2.

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді  (оқытуды да, оқуға қатысты )?

 1.

 2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?

 

 

 

 

Ресурс 1 Қалыптастырушы  бағалауға арналған тапсырмалар жинағы. Дүниежұзі тарихы. 5 кл. 19 бет.

 

5 кл 19 бет

 

Ресурс -2 Жиынтық бағалауға арналған әдістемелік ұсыныстар.

Дүние жүзі тарихы. 5 кл. 11-14 беттер

 

 

 

 

 


 

С бөлімі- Ежелгі Египет тарихы

С бөлімі- Ежелгі Египет тарихы

С бөлімі- Ежелгі Египет тарихы

С бөлімі- Ежелгі Египет тарихы

С Алғашқы адамдар өлген адамның жаны өмір сүреді деп ойлаған, діни сенімнің мұндай түрі

С Алғашқы адамдар өлген адамның жаны өмір сүреді деп ойлаған, діни сенімнің мұндай түрі

Венн диаграммасы: Дескриптор: -

Венн диаграммасы: Дескриптор: -

Ежелгі Египет бөлімі бойынша қайталау

Ежелгі Египет бөлімі бойынша қайталау

Сұрақтарды қағып ал", "Сәйкестігін анықта" әдісін қолданамын

Сұрақтарды қағып ал", "Сәйкестігін анықта" әдісін қолданамын

Оқушылардың қарқынын анықтау үшін саралай келе ғылымның атауымен 2 топқа бөлемін

Оқушылардың қарқынын анықтау үшін саралай келе ғылымның атауымен 2 топқа бөлемін

Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон мазары қандай сыр шертеді?)қысқа мерзімді жоспар

Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон мазары қандай сыр шертеді?)қысқа мерзімді жоспар

Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон мазары қандай сыр шертеді?)қысқа мерзімді жоспар

Ежелгі Египет тұрғындарының өмірі туралы Тутанхамон мазары қандай сыр шертеді?)қысқа мерзімді жоспар
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020