Қысқа мерзімді сабақ жоспары "Импульстің сақталу заңы"берілген. Сабақтың мақсаты: Дене импульсі , күш импульсі, импульстің сақталу заңы негізінде оқушылардың физикалық түсініктерін дамыту. Формулалармен таныстыру, есептер шығарудағы машығын тереңдету. Күтілетін нәтиже: Дене импульсі мен күш импульсін ажырата алады,түсінеді, есептер шығара алады.
импульстн сак.doc
Бекітемін:
Пәні: Физика
Тақырыбы:
Мақсаты:
Сынып: 9
Импульс. Импульстің сақталу заңы.
Мерзімі: 15.01.2016ж
Дене импульсі,күш импульсі,импульстің сақталу заңы негізінде оқушылардың физикалық түсініктерін
дамыту.Формулалармен таныстыру, есептер шығарудағы машығын тереңдету.
Күтілетін нәтиже:
Дене импульсі мен күш импульсін ажырата алады,түсінеді, есептер шығара алады.
Бағалау
критерийлері:
Әдістәсілдер:
Теорияны түсіну, негізгі идеяны білу, рефлексия жасау.
Саяхат, есептей білеміз бе? Тестік тексеру, эстафета.
Қолданылатын
ресурстар
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың назарын сабаққа аударамын. Сәлемдесу, іс қимыл қосып амандасу
Флипчарт,маркер,үлестірім қағаздар ,тақта, стикер,ноутбук. т.б
Сабақ кезеңдері
тапсырма
Мұғалімнің ісәрекеті
Сабаққа керекті
құралдарын
оқушылар
дайындайды.Оқушы
лар топқа
бөлінеді.Бірбіріне
жақсы лебіздер
айтады.Оқушылар
формулалар, өлшем
бірліктер, шамалар
арқылы бөлінеді.
Оқушылардың іс
әрекеті Білім
Қызығушылықтарын
ояту
Зымыранға мініп
ғаламға саяхатқа
шығу
Түсіну, Қолдану
Топтарға тапсырма
беремін.Постер
қорғауға
Үш топқа үш түрлі тапсырма беріледі.
Талдау
Тестік тексеру.
Оқушылар
жинақталып
саяхатқа шығады.
1топқа: дене
импульсі
2 топқа: күш
импульсі
3 топқа: Импульс
сақталу заңы
Механикада қарастырылатын қай векторлық шаманың сақталу
1.
қасиеті бар?
а) күш в) импульс с) жылдамдық
Оқушылар жеке
және топтасып
жұмыстанады
д) үдеу
2. Дене импульсінің анықтамасына қай өрнек сәйкес келеді?
→ →
→
→
→
А) а = F/m в) F∙t с) p = m∙V е) mV2/2
3. Массасы 2 кг дене 3 м/с жылдамдықпен қозғалып келеді. Дененің
импульсі неге тең?
А) 3кг∙м/с в) 9 кг∙м/с с) 6 кг∙м/с д) 18 кг∙м/с 4. Механикалық жүйе тұйық болса қай тұжырым дұрыс?
А) Жүйедегі барлық денелердің импульсі өзгеріссіз болады
В) Жүйедегі барлық денелердің импульсі азаяды
С) Жүйе импульстерінің қосындысы нөлге тең
Д) Жүйе импульстерінің қосындысы тұрақты болады
5. Импульстің сақталу заңы қандай жағдайда орындалады?
А) Әсерлесетін денелер соқтығысқан жағдайда
В) Жарық жылдамдығы мен салыстырғанда аз жылдамдықпен қозғағанда
С) Тұйық жүйелерде
Д) Тұйықталмаған жүйелерде
6. Күш импульсінің өрнегін көрсетіңіз
→
А) F ∙Δt в) F∙V с) F∙S д) F/m
7. Қандай физикалық шамалар “ Н∙с” өлшем бірлігімен өлшенеді?
А) күш импульсі в) күш моменті с) дене импульсі д) күш
8. Жұмысын аяқтаған сатысы ғарыш кемесінен ажырағанда кеме қандай
импульс алады?
→
→
→
→ А) p В) p C) 2p д) 2p
9. Тұрақты күштің әсерінен дененің импульсі 4 с ішінді 20 кг∙м/с – ке
өзгереді. Бұл күш неге тең?
А) 5 Н В) 1 Н С) 3 Н Д) 4 Н
10. Ньютонның екінші заңының импульстік түріне қай өрнек сәйкес
келеді?
→
→
→
→ →
А) F∙Δt = Δp В) a = F/m С) F = kx Д) kx2/2
1. Массасы 3 кг доңғалақ горизонталь бетпен сырғанаусыз 5 м
жылдамдықпен домалап келеді. Доңғалақтың импульсін табыңыз.
2. Рельсті бойлай 6 м/с жылдамдықпен жүгіріп келе жатқан массасы 60 кг
адам рельсте тыныш тұрған 30 кг арбашаға секіріп мінді. Арбашаның
рельспенен қандай жылдамдықпен қозғала бастайтынын табыңыз.
3. Зарядымен қоса есептегенде массасы 300 г болатын кішкене зымыран
вертикаль жоғары қарай 140 м биіктікке көтерілді. Заряд лезде жанады
деп есептеп, зымыраннан бөлініп шығатын газ жылдамдыған есептеңдер.
Зарядтың массасы 50 г.
1топқа 1есеп
2топқа 2 есеп
3топқа 3 есеп
Есептей білеміз
бе?
Жинақтау
Нені білдік?
(эстафета)
1” импульс” сөзінің мағынасы _____________________
2.Дене импульсінің формуласы __________________________
Оқушылар берілген
тапсырманы жеке
орындайды. 3. Өлшем бірлігі: ________________________
4.Импульстің бағыты ___________________ бағытымен бағытталады.
5.Күш импульсі формуласы _______________________
6.Күш импульсінің өлшем бірлігі _________
7.Күш импульсі векторының бағыты __________ ______ бағытымен
сәйкес келеді.
8. Тұйық жүйе дегеніміз не __________________
_______________________________________________________________
______________________________
9. Импульстің сақталу заңының тұжырымдамасы
_______________________________________________________________
___________________
10. Формуласы: ______________________
Бағалау парақтарын толтырып отыруға ескертулер айтылып отырады.
Канцептуалды дөңгелектегі терминдер туралы мынадай сұрақтар
қойылады:
Мен толық түсіндім
Мен толық түсінбедім
Бағалау
парақшаларын
толтырып отырады.
Оқушылар жауап
береді.
Бағалау
Рефлексия
Досты бағалау,әр
тапсырманы
орындаған сайын
марапттау үш
шапалақ,бағдаршам
арқылы.
Оқушылар бүгінгі
сабаққа деген
ойларын
канцептуалды дөңгелек арқылы
түсіндіреді
§19, §20, 17
жаттығу № 3,4
Қосымша жұмыстануым керек т.б.
Тақырыпты оқып, жаттығуды орындауға тапсырма беремін
17 жаттығу № 3,4
Есептер шығарады
Үйге тапсырма
Импульс
Импульс
Импульс
Импульс
Импульс
Импульс
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.