көбейтудің терімділік қасиетімен таныстыру, шапшаң есептеуге үйрету, есептердің шешуін табуға үйрету.
Міндеттері:1.Білімділік: мемлекеттік білім стандарты деңгейде білім, білік және дағдыларды игеру
2.Дамытушылық:оқушының ақыл-ойының математикалық стилін, ин-теллектуалдық және ерік пен сезімге қатысты сапаларын дамыту;
3.Тәрбиелік: меңгерген математикалық білімдерін өмірде қоддануға жан-жақты дайыңдауды жүзеге асыру.
рус2.docx
Сабақтың тақырыбы:Көбейтіндіні санға бөлу
Сабақтың мақсаты:көбейтудің терімділік қасиетімен таныстыру, шапшаң есептеуге
үйрету, есептердің шешуін табуға үйрету.
Міндеттері:1.Білімділік: мемлекеттік білім стандарты деңгейде білім, білік және
дағдыларды игеру
2.Дамытушылық:оқушының ақылойының математикалық стилін, интеллектуалдық
және ерік пен сезімге қатысты сапаларын дамыту;
3.Тәрбиелік: меңгерген математикалық білімдерін өмірде қоддануға жанжақты
дайыңдауды жүзеге асыру.
Сабақ түрі : жаңа сабақ
Көрнекіліктер: кесте
Әдістәсілдер:түсіндіру,сұрақжауап
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру бөлімі.
Оқушылармен амандасау.
Психологиялық дайындық .Балалар, бір – біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып,
көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар.
Мен бақытты баламын,
Жан дүниемде күн нұрлы
Жылуым мол бойымда.
Үй тапсырмасын тексеру.№9
Жаңа сабақ.
№1.Суреттегі АВСД тік төртбұрышы шаршылардан құрастырылған.
а)Сана.Әр жолақта неше шаршы бар?Осындай неше жолақ бар?Суретте барлығы неше
шаршы бар?Өрнек түрінде жазып көрсет.Өрнекті оқы:(6*3):6
(6*3):6=3
ә)Суретті пайдаланып,өрнектердің мәндерін есептеп табу тәсілін түсіндір:
(6*3):6=(6:6)*3=1*3=3 және (6*3):6=18:6=3
№2.Әрбір өрнектің мәнін екі түрлі тәсілмен есептеп шығар:
а)(30*5):5=30 (32*8):8=32 (200*2):2=200
(30:5)*5=30 (32:8)*8=32 (200:2)*2=200
ә)Тиімді тәсілмен есептеп шығар:
(15*3):9=5 (40*7):7=40 (40*7):4=70
№3.Есепті шығар.
4 «а»сыныбында 60теңгеден бағасы бірдей 50қалам,37 қарындаш және 23 өшірігш
сатып алынды.4 «б» сыныбына сондай бағамен 62 қалам,20қарындаш және 33 өшіргіш
сатып алынды.Әр сыныпқа қанша ақша жұмсалды?
Ш:(50+37+23)*60=6600
(62+20+33)*60=6900
Ж:4 «а»6600 тг,4 «б»6900 тг
№4 .Есепті шығар.
Мереке алдында 4 «а» сыныбына арнап әр шалбар мен әр бешпентке 3 м матадан
жұмсай отырып,26 шалбар мен 25 бешпент тігілді.4 «б» сыныбына арнап әр затқа алдыңғыдағыдай мата жұмсай отырып,27 шалбар және 23 бешпент тігілді.Әр жолы
қанша мата жұмсалды?Қай сыныпқа мата кем жұмсалды?
Ш:(26+25)*3=153 м
(27+23)х3=150м
153150=3 кем
Ж:4«а»153м,4 «ә»150м,4«б»3
№5.Есепті шығар.
4 «а» және 4 «б» сыныптарына мектеп маңында екі алаңды қоршау
тапсырылды.Алаңдар тік төртбұрыш пішінді:
4«а» сыныбыұзындығы 200 м,ені 121 м;
4«б»сыныбыұзындығы 300 м,ені 43 м.
Қай сынып уақыт пен материалды аз жұмсайды?
(200+121)*2=642
(300+43)*2=686
686642=44
№6.Шешуі мен жауабын жаз.
а)40 тор көз дәптер және олардың 8індей жолды дәптер сатып алынды.Барлығы неше
дәптер сатып алынды?
Ш:40:8=5
40+5=45
Ж:45 дәптер
ә)Томирис 15 дөңгелектің және олардың 5індей шаршылардың суретін салды.Томирис
барлығы неше фигураның суретін салды?
Ш:15:5=3
15+3=8
Ж:8 фигура
Жаңа сабақты бекіту.
Біз бүгін не үйрендік?
Бүгінгі сабақ ұнады ма?
Үйге тапсырма.№7
Бағалау.
Көбейтіндіні санға бөлу
Көбейтіндіні санға бөлу
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.