Конспект первого урока письменности 1 сентября во 2 классе на тему "Уводзіны. Урок пісьменнасці"
Оценка 4.7
Мероприятия +1
doc
белорусская литература +1
2 кл
12.05.2019
Этот урок-это первый урок после летних каникул. Ученики через игру входят после отдыха в учебный процесс, проявляют свои способности и навыки, чувствуют себя уютно, ведь рядом с ними самые родные люди: не только одноклассники и учитель, но и их родители. И все чувствуют себя гражданами Республики Беларусь.
Уводзіны. Урок пісьменнасці.doc
Першы урок у 2м класе
Гэты ўрок – гэта першы ўрок пасля летніх канікул. Вучні праз гульню ўваходзяць
пасля адпачынку ў навучальны працэс,праяўляюць свае здольнасці і навыкі, адчуваюць
сябе ўтульна, бо побач з імі самыя родныя людзі: не толькі аднакласкнікі і настаўнік, але
і іх бацькі. І ўсе адчуваюць сябе грамадзянамі Рэспублікі Беларусь.
Клас: 2.
Дата: 1 верасня.
Прадмет: літаратурнае чытанне (беларускае).
Тэма: Уводзіны. Урок пісьменнасці.
Мэта: стварыць умовы для фарміравання свядомага вывучэння беларускай мовы,
для фарміравання нацыянальнай свядомасці; далучаць дзяцей да жыцця праз мастацтва
роднага слова; развіваць і актыўна фарміраваць культуру мовы і паводзін,
добразычлівыя адносіны паміж бацькамі і дзецьмі.
Форма урока: разгадванне сакрэтаў.
Падрыхтоўка да ўрока:
1). Зрабіць выставу дзіцячых кніг, часопісаў і газет на беларускай мове.
2). У кожнага вучня на парце ляжыць падручнік па літаратурнаму чытанню для 1(2)
класа агульнаадукацыйнай школы з беларускай мовай навучання (Васіль Вітка, Марыя
Шаўлоўская. Роднае слова.)
3). Падрыхтаваць канверты – САКРЭТЫ з адпаведным матэрыялам.
4). Зрабіць выставу карцін, малюнкаў, фотаздымкаў пра Беларусь.
5). Загадзя пагутарыць з бацькамі, даць рэкамендацыі, як прыгожа выказаць перад
дзецьмі свае думкі на беларускай мове.
Ход урока:
Сёння вы, дзеткі, прыйшлі ў школу пасля летняга адпачынку, каб прадоўжыць сваё
навучанне. Разам з вамі прыйшлі і вашы бацькі. Сардэчна ўсіх вас вітаю і жадаю вам
поспехаў і добрага настрою. Бо каб добра вучыцца, трэба быць вясёлымі! Так? (Так.)
А я вам нешта падрыхтавала. (Паказваю канверты, на якіх надпісы: “САКРЭТ 1”,
“САКРЭТ 2”, …) Як вы думаеце, што мы будзем рабіць? (Разгадваць сакрэты.)
Правільна! Малайцы!
А пачнем мы з САКРЭТА №1. Права адкрыць гэты сакрэт будзе таму, хто адгадае
загадку аб прафесіі:
Краіна ведаў існуе.
Мне люба адкрываць яе
Дзяўчынкам, хлопчыкам штораз,
Ведучы іх з класа ў клас. (Настаўнік)
Малайчына! Вось табе канверт, раскрый яго і раскажы, што там? (Тут літары!)
Выставі іх у радок, называючы кожную. Што ты можаш пра іх сказаць? (Звяртаюся да
класа): А вы слухайце ўважліва і дапамагайце яму, калі спатрэбіцца. (Тут 8 літар: адна з
іх вялікая, а астатнія маленькія; 3 галосных, 5 зычных; а з літар можна скласці слова,
якое будзе пачынацца на “Б”, таму што вялікая літара можа стаяць толькі ў пачатку
слова… А слова атрымалася “Беларусь”.) Дзякуй усім за такую старанную работу! Так, гэта слова Беларусь. А што гэта такое? (Гэта назва нашай рэспублікі.) Гэта
наша Радзіма, наша Бацькаўшчына. Гавораць, што такую назву яна атрымала ад
прыгажосці акаляючых краявідаў (раскрываю падрыхтаваныя на дошцы карціны,
фотаздымкі, малюнкі дзяцей); ад мноства снегу, што выпадае зімой у нашай старонцы;
ад перавагі белага колеру ў адзенні насельніцтва (паказваю беларускае народнае
адзенне); ад таго, што людзі, якія тут жывуць, светлавокія, статныя, прыгожыя. Вы
проста паглядзіце адзін на аднаго, на сваіх бацькоў, на знаёмых, усміхніцеся адзін
аднаму. Якія вы ўсе прыгожыя! А як мы сябе называем як народ? (Беларусы). А на якой
мове мы размаўляем, пішам, чытаем? (На беларускай, рускай, нямецкай, …). Так, людзі
могуць размаўляць на розных мовах. Але ў кожнага народа ёсць свая родная мова. А
якая з гэтых моў з’яўляецца нашай роднай мовай? (Беларуская.) Малайцы!
А мова, калі на ёй не размаўляць, можа загінуць назаўсёды! І вы павінны пра гэта
памятаць. А загіне мова – загіне і народ. Ён проста перастане існаваць, нават без вайны.
Таму мы вывучаем сваю і іншыя мовы, каб ведаць розныя народы, розных людзей; каб
пазнаёміць іншых са сваім народам, са сваёй мовай. Раней вам дапамагаў ЛЕМАНТАР.
А ў гэтым годзе вы будзеце разам з новым падручнікам, які як называецца? (Паказваю
падручнік, а вучні хорам чытаюць назву:РОДНАЕ СЛОВА). І свой першы урок у новым
годзе мы пачынаем на сваёй роднай беларускай мове! А дома вы гэты падручнік
пагартаеце, разгледзіце яго старонкі – гэта ваша дамашняе заданне.
А зараз паспрабуйце разгадаць САКРЭТ №2. Права адкрыць гэты сакрэт будзе таму,
хто адгадае першым наступную загадку:
Крылаў не мае,
Ды хутка лятае.
Выпусціш –
Рад ці не рад,
А не зловіш назад.
(Слова)
Малайчына! Вось табе канверт. (Тут таксама літары. (Ідзе работа, аналагічная
папярэдняму заданню) … Бракава.)
Правільна! Гэта наша з вамі Радзіма ў больш канкрэтным сэнсе. А што вы ведаеце
пра нашу вёску? Што можаце пра яе расказаць? Чым яна вам падабаецца? Што цікавага
адбылося з вамі ў час канікул? (У размову можна уключыць і бацькоў, каб расказалі
нешта цікавае для дзяцей і абавязкова на беларускай мове. Напрыклад, пра сваю
прафесію, пра цікавы выпадак у час канікул.)
Тут яшчэ ў нас ёсць САКРЭТ №3. Каб адкрыць яго, трэба зноў адгадаць загадку.
Будзьце ўважлівымі!
Хто са мною пасябруе,
Той са мной не засумуе.
Языка хоць і не маю,
А пра ЎСЁ апавядаю. (Кніга)
Малайчына! Вось табе канверт. (Тут яшчэ два маленькіх канверцікі з каляровымі
лісточкамі, а на іх штосьці напісана!)
Усё правільна. Лісточкі з першага канверціка ты раздай бацькам, а з другога я раздам
вучням. (Калі бацькоў меней, то можна раздаць вучням. Калі вучняў многа, то можна
аддаць адну паперку на парту.) Зараз уважліва прачытайце пра сябе кожны тое, што атрымалі. А цяпер слухайце заданне! Мы пагуляем у гульню “Складзём прыказку”. Вы
ўжо ведаеце, што ў каго напісана, застаецца толькі знайсці сваю палавінку. А рабіць
будзем так: чытаць пачынаюць бацькі, таму што ў іх пачаткі прыказак. Выходзяць яны па
чарзе (напрыклад,як сядзяць або па жаданню) і выразна чытаюць, а вучань, які лічыць,
што ў яго працяг – выходзіць і чытае сваю частку. Калі ўсё правільна, то апладуем ім і
хорам паўтараем прыказку. А калі няправільна, то маўчым, а вучань сядае на месца.
П р ы к а з к і:
Калі рукі ды ахвота, то і спорыцца работа.
Хто не сее, у таго не расце.
Хто дбае, той і мае.
Любіць увесь свет лагодны прывет.
Нашы сябры – па ўсёй зямлі.
Рабі тое другому, што хочаш, каб рабілі табе.
Усюды добра, а дома лепей.
Дзе маці нарадзіла, там і Радзіма.
Не трэба салавейку залатая клетка, а трэба салавейку зялёная ветка.
Слоўка як птушка: выпусціш – не вернеш.
Добра працуеш – Радзіму мацуеш.
Няма смачнейшае вадзіцы, чым з роднай крыніцы.
Як добра вы папрацавалі разам! Малайцы! А вось новы САКРЭТ №4.
Права адкрыць гэты канверт атрымае той, хто хутчэй усіх і без шума зробіць 10
прысяданняў па маёй камандзе і падыме рукі высока ўгору. А нашы шаноўныя бацькі
будуць за вамі сачыць. Увага! На лік “тры” пачынайце:раз, два, тры!
Ты аказаўся самым спрытным, малайчына! Вось табе канверт. (Тут паперкі з
вершыкамі і малюнкі да іх). Так. Раздай гэтыя паперкі з малюнкамі на кожную парту. А
зараз увага! Гэта не проста вершыкі, а вершыкі з заданнямі. А заданне такое –
выключэнне лішняга. Вы павінны знайсці і назваць лішняе слова і растлумачыць, а чаму ж
яно лішняе. А для гэтага вы павінны прыгожа прачытаць свой вершыкзаданне,
паказваючы малюнкі, і выслухаць адказ класа, а потым растлумачыць сваю версію. На
гэта я даю вам некалькі хвілін, рыхтуйцеся. Калі камусьці цяжка справіцца самому, то
можаце падыйсці да бацькоў або да мяне, толькі рабіце ўсё ціха, нікому не мяшаючы.
А зараз давайце паслухаем, што ж у нас атрымалася:
Прачытай, падумай, кемнасць праяві
І прадмет чацвёрты – лішні – назаві
Ў словах невялікага радка:
Яйкі, мяса, сподак і мука. (Сподак)
Ўсе мы ведаем асіну,
Клён, бярозу ды каліну.
І ў радочку гэтым нашым,
Што тут лішняе, мы скажам. (Каліна)
Вось цікавы вам яшчэ радок:
Кацялок, гаршчок, часнок, збанок.
Што не падыходзіць – хто гатоў Выбраць лішняе ўжо з гэтых слоў? (Часнок)
Прыгожы вось такі яшчэ радок:
Рамонак, ружа, лён і васілёк.
Хаця наш зрок чатыры ўсе лагодзяць,
Але адно тут штось не падыходзіць. (Лён)
Раніца, вечар, ды тыдзень, ды ноч –
Ўсё тут да ладу, лагічна, апроч
Словапаняцця, бадай аднаго.
Вось і падумай тут, што да чаго. (Тыдзень)
Снег і вецер,
Дождж і град –
Што тут, дзеці,
Неўпапад? (Вецер)
Булка, хлеб,ды нож, ды каравай –
Лішняе без спешкі выбірай. (Нож)
Прапаную словы я такія:
Ніна, Каця, Жучка і Марыя.
Ну, а ты задумайся на міг
І скажы, хто будзе лішні з іх. (Жучка)
Ведаеш ты іх, канешне:
Морква, боб, гарбуз, чарэшня.
Калі ў думках ты увішны –
Выключыш чацвёрты лішні. (Чарэшня)
Вось чатыры ёсць прадметы:
Крупнік, збан, кісель, катлеты.
Лішняе – ану давай –
З іх без спешкі вызначай. (Збан)
Вось яшчэ з адным сакрэтам мы справіліся. Усім дзякуй за працу. А вось яшчэ новы
САКРЭТ пад №5. Я яго адкрыю сама. Дазваляеце? (Дастаю з канверта папяровыя маскі
да казкі “Рэпка”). Ой, што гэта? А колькі павінна быць у гэтай казцы герояў? (Сем)
Правільна. Вы добра памятаеце гэту казку? (Так) Давайце яе праінсцэніруем. (Дзеці
разбіраюць ролі і паказваюць казку.) Малайцы! А якія вы яшчэ ведаеце беларускія казкі?
(Як Курачка Пеўніка ратавала. Як птушкі вучыліся будаваць гнёзды. …)
Наступны канверт: САКРЭТ №6 адкрые той, хто першым адкажа на наступнае
пытанне. Як называецца наш беларускі часопіс для дзяцей, у назве якога ёсць усе
колеры? (Вясёлка).
Правільна! Гэты часопіс многія з вас выпісваюць і вы з ім добра знаёмыя. І ён ёсць у
нас на нашай кніжнай выставе. А цяпер адкрывай, калі ласка, канверт. (Тут партрэты.)
А хто гэта такія? (Янка Купала і Якуб Колас – нашы беларускія пісьменнікі.) А цяпер адкрыйце падручнік на старонках 10 – 11. Там вы ўбачыце крыху іншыя партрэты гэтых
пісьменнікаў. (Чытаю матэрыял падручніка пра гэтых пісьменнікаў.)
Якія творы Янкі Купалы і Якуба Коласа вы чыталі?
Што новага вы даведаліся пра Янку Купалу і Якуба Коласа?
А якіх вы яшчэ ведаеце беларускіх пісьменнікаў?
Вы сёння проста малайцы! За лета ўсё не забылі! А ў нас яшчэ адзін канверт
застаўся: САКРЭТ №7. І зноў адкрываць канверт будзе той, хто першым адгадае
наступную загадку: На стэлажы ўздоўж сцяны стаяць, чакаюць нас яны.
Хто з імі размаўляе, той многамнога знае. (Кніга)
Малайчына! Што ж у апошнім канверце? (Кніга Ніла Гілевіча “Добры чалавек”.)
(Паказваю яе ўсяму класу.) У гэтай кнізе ёсць вершы, казкі, небыліцы. А я хачу
прачытаць вам верш, які называецца “Пасля канікул”:
Ізноў гамонка поўніць класы
Як вулей, школа ўся гудзе.
Пра лета слаўнае расказы
Дзятва, сабраўшыся, вядзе.
Хто – пра паходы ў захапленні,
Пра сотні ўцех і розных спраў,
А хто – пра песні і легенды,
Што ў родным краі назбіраў.
Хто бераг рэчкі ўспамінае,
Хто – мора ласкавую шыр,
А хто гербарыі вымае –
Дарунак школе ад душы.
Ва ўсіх і радасць, і заслуга:
Цудоўна лета правялі.
Найлепш жа той, хто з поля, з луга
Прынёс у жменях… мазалі.
У гэтым вершы ёсць усё: і адпачынак, і праца. А кожны чалавек павінен добра
працаваць, тады і адпачываць лепш. А якая ж галоўная праца ў вас?
(Вучоба).
Правільна. А зараз закрыйце вочкі:
Успомніце наш урок з самага пачатку.
Усміхніцеся таму, што у вас добра атрымлівалася, што вам спадабалася.
Цяпер успомніце, а што ж у вас выклікала цяжкасці і чаму.
Настройце сябе на тое, што вы ўсё зможаце, калі будзеце старацца.
Пажадайце сабе і сваім таварышам поспехаў.
А цяпер адкрыйце вочкі. Яшчэ раз усміхніцеся.
А я яшчэ раз хачу вам пажадаць усяго найлепшага, поспехаў у новым навучальным
годзе, каб вы любілі і шанавалі сваю родную беларускую мову, каб вы маглі не толькі
чытаць і пісаць на беларускай мове, але і думаць на ёй. Тады будзе жыць наша мова і наш
народ. Будучае за вамі! Поспехаў вам! Дзякую за ўрок!
Конспект первого урока письменности 1 сентября во 2 классе на тему "Уводзіны. Урок пісьменнасці"
Конспект первого урока письменности 1 сентября во 2 классе на тему "Уводзіны. Урок пісьменнасці"
Конспект первого урока письменности 1 сентября во 2 классе на тему "Уводзіны. Урок пісьменнасці"
Конспект первого урока письменности 1 сентября во 2 классе на тему "Уводзіны. Урок пісьменнасці"
Конспект первого урока письменности 1 сентября во 2 классе на тему "Уводзіны. Урок пісьменнасці"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.