Тақырыбы: Қарапайым теңдеулерді құру және оларды шешу. Оқушыларды қарапайым теңдеулерді құруға және оларды шешуге білімдерін жетілдіру, өз бетінше жұмыс істей білуге дағдыландыр. Оқушылардың іскерлігін,өз бетімен еңбектену сезімдерін және олардың білім дағдыларын дамыту. Батыл болуға, білімді болып өсуге, зеректікке, шапшаңдыққа үйрету.Оқушыларды қарапайым теңдеулерді құруға және оларды шешуге білімдерін жетілдіру, өз бетінше жұмыс істей білуге дағдыландыру. Оқушылардың іскерлігін,өз бетімен еңбектену сезімдерін және олардың білім дағдыларын дамыту Батыл болуға, білімді болып өсуге, зеректікке, шапшаңдыққа
УРОК.docx
Сабақ: математика Сынып:3
Тақырыбы: Қарапайым теңдеулерді құру және оларды шешу.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларды қарапайым теңдеулерді құруға және оларды шешуге
білімдерін жетілдіру, өз бетінше жұмыс істей білуге дағдыландыру,
Дамытушылық: Оқушылардың іскерлігін,өз бетімен еңбектену сезімдерін
және олардың білім дағдыларын дамыту
Тәрбиелік: Батыл болуға, білімді болып өсуге, зеректікке, шапшаңдыққа
тәрбиелеу.
Сабақ типі: Жаңа білім беру.
Сабақ түрі: Жаңа сабақ.
Сабақ әдісі: Сұрақжауап, ойын, іздену, өзіндік.
Пән аралық байланыс:еңбекке баулу, бейнелеу өнері, әдебиеттік оқу.
Сабақтың жоспары: І. Ұйымдастыру.
ІІ. Үй тапсырмасы.
ІІІ. Жаңа сабақ.
ІV. Бекіту.
V. Қорыту.
VІ. Үйге тапсырма.
VІІ. Бағалау.
І.Оқушылармен, оқушылардың келген қонақтармен амандасуы:
Қонақ күту салтымыз.
Оқыпбіліп жатырмыз.
Келген қонақ сіздерге
Сәлем бердік жалпымыз.
1.Сабаққа оқушылардың дайындығына әзірлік, психологиялық дайындық
Бір, екі, үш,
Отырамыз тып – тыныш .
Жалқаулықты тастаймыз,
Сабақты біз бастаймыз.
Сабақтың кезеңдерімен таныстыру: 1кезең:
«Білемін» Үй тапсырмасы
2кезең:
«Білгім келеді»
3кезең: «Білуге тиіспін»
4кезең:
«Білдім» Жаңа сабақты бекіту.
Сабақтың мақсатын айту.
Қазір жылдың қай мезгілі?
Қыз мезгілі.
Қыс айларын атаңдар.
Желтоқсан, қаңтар, ақпан.
Бүгінгі сабақты біз жаңа жылмен байланыстыра өтеміз.
Әр топты таныстыру:
1топ «Үшбұрыш», 2топ «Төртбұрыш», 3топ «Шаршы»
ІІ. 1кезең. «Білемін» Үй тапсырмасы
Жұмбақтың жауабын табу арқылы үй жұмысына берілген тапсырманы
тексеру:
Тікентікен тік пісте, қысы жазы бір түсте. (Шырша)
Ауызша есеп :
6х2=12 5х6=30 8х4=32 7х8=56 72:9=8 7х3=21
9х9=81 3х9=27 50х10=5 20х3=60 64:8=8
128 бет №6. 1 мин 25 с = 85 с 2 тәул. 18 сағ = 66 сағ
2 сағ 20 мин = 140 мин 2 мин 13 с = 133 с
2 сағ 35 мин = 155 мин 3 тәул. 19 сағ = 91 сағ
Сергіту сәті: Оң қолымда 5 саусақ
Сол қолымда 5 саусақ
Алақанды ашамыз
5ке, 5ті қосамыз (1,2,3,4,5,6,7,8,9,10)
Дәптерге жазу
Күн, ай
Сынып жұмысы
Көркем жазу (69 санын жазу)
Математикалық диктант
Бөлінгіш 81, бөлгіш 9. Бөліндінің мәнін тап.
Бірінші көбейткіш5,екінші көбейткіш 9.Көбейтіндінің мәнін тап.
Азайғыш 62, азайтқыш 40. Айырманың мәнін тап.
1ші қосылғыш 450, 2ші қосылғыш 50. Қосындының мәнін тап.
ІІІ. 2кезең: «Білгім келеді» Жаңа сабақ. Жұмбақ жасыру арқылы жаңа сабақ тақырыбын хабарлау.
Сықырлатып, суытып,
Әр жылда бір келеді.
Балаларды қуантып,
Сыйлықтарды береді
Олай болса балалар
Ойланыңдар, табыңдар! (Аяз ата)
Жаңа сабаққа түсіндірме жұмыс жүргізу.
Құрамында әріппен белгіленген белгісізі бар теңдікті теңдеу деп атайды.
Теңдеуді шешу дегеніміз оның барлық түбірлерін табу немесе оның бірдебір
түбірі болмайтынына көз жеткізу.
х + 40 = 100 мұндағы хбелгісіз сан (мәнін табу қажет әріп)
х = 100 40
х = 60 теңдеудің түбірі.
Теңдеудің түбірі дегеніміз әріптің теңдеуді тура санды теңдікке
айналдыратын мәні.Теңдеуді шешкенде,кейде түбірлері бірдей болатын
теңдеуді мәндес теңдеулер деп атайды.
Теңдеуді құру:
Белгісіз санды 5ке көбейткенде 20 шықты; Х • 5 = 20
Белгісіз санды 3ке бөлгенде 100 шықты; Х : 3 = 100
400 ді белгісіз санға бөлгенде 100 шықты; 400 : Х = 100
60 ты белгісіз санға көбейткенде 300 шықты: 60 • Х = 300
Жұмбақ жасыру.
Шелек қалпақ басында,
Сәбіз екен танауы
Қыста қардан туатын
Тауып көрші сен оны. (Аққала)
«Аққала» ойынын ойнау арқылы тапсырмалар орындалады.Ойын ережесін
айту. Тапсырмаларды орындау тақтада, дәптерде орындау арқылы аққала
құрастыру керек. Аққаланың әрбір бөлшегін берілген тапсырмаларды ретімен
орындай отырып қағазға жапсырады.Еңбекке баулу сабағымен байланыс.
Үшбұрыш тобының тапсырмасы 1. Аққаланың басы және қалпағында берілген берілген тапсырма.
№1 Теңдеулерді шеш:
Х • 300 = 900
800 : Х = 200
№2. Аққала денесі және қолына берілген тапсырма.
Есепті құрастыр және шығар.
Орналасқан 24 дүкен
Тең бөлінді 8 сауда залына
Әр залда?дүкен
№3 Аққала денесі және қолына берілген тапсырма.
Салыстыр:
19 дм * 2 м
5 дм 7 см * 70 см
4 дм 4 см * 44 см
10 дм * 9 м 1 дм
Төртбұрыш тобының тапсырмасы
№1 Теңдеулерді шеш:
Х + 450 = 936
810:а=9
№2. Аққала денесі және қолына берілген тапсырма.
Есепті құрастыр және шығар.
Қалам 50теңге
Дәптер ? 40 теңге қымбат
?тг
№3 Аққала денесі және қолына берілген тапсырма.
Салыстыр:
7 м 1 дм * 69 дм
15 дм * 1 м 5 дм
9 дм 6 см * 1 м
68 см * 9 дм
Шаршы тобының тапсырмасы
1. Аққаланың басы және қалпағында берілген берілген тапсырма.
№1 Теңдеулерді шеш: 715 – Х = 261
7•Х=490
№2. Аққала денесі және қолына берілген тапсырма.
Есепті құрастыр және шығар.
Қалам 50теңге
Дәптер ? 40 теңге арзан
?тг
№3Аққала денесі және қолына берілген тапсырма.
Салыстыр:
1тәул.17сағ*41сағ
2 тәул. 18 сағ *66 сағ
2 сағ 20 мин *140 мин
2 мин 13 с * 133 с
Сергіту сәті: «Том және Джерри» көзге арналған жаттығу
« Мұз қалашығы » ойыны ойнау арқылы орындалыды. Ойын ережесін айту.
Үлестірмелі қағазбен жұмыс түрінде беріледі.
3
1
Оқушының аты
жөні
Көбейткіш
Көбейткіш
Көбейтінің мәні
Фигураның ауданың тап
6см 4см
3см 2см 3см
7
35
10
6
5
45
4
0
9
0
3
9
4
36
6
24
7
21
5см
ІV.3кезең: «Білуге тиіспін» Жаңа сабақты бекіту.
Әр оқушыға теңдеу беріледі.
Х+ 200=530 780а=80 С150=600 у•100=300
Жауабы : х=330 а=700 с=750
у=3
V.4 – кезең «Білдім» Жаңа сабақты қорыту. Оқушының
атыжөні
Х•6=60
Х+324=892 Х324=468
892Х=468 Х•7 = 630
640:Х=8
Х=
Х=
Х=
Х=
Х=
Х=
Логикалық есептер:
1) 4 жұмыртқа 4 минут піссе ,бір жұмыртқа неше минут піседі? 4минут
2) Қаз 2 аяғымен тұрса 10 кг ,1 аяғымен тұрса неше кг болады ? 10кг
3) 2 бала 3 сағат шахмат ойнады. Әр бала неше сағат ойнады? 3 сағат
4) Бір адам қалаға бара жатыр еді, жолда оған 3 танысы қарсы келді. Қанша
адам қалаға барды. 1 адам
VІ. Үйге тапсырма: 130 бет, №6, №7.
VІІ. Бағалау: Әрбір дұрыс жауапқа қырау беріледі.
Ұпай санын көп жинаған жеңіске жетеді.
Математика
Математика
Математика
Математика
Математика
Математика
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.