Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Тақияна безендіреміз" қысқа мерзімді жоспары
Оценка 4.8
Контроль знаний
docx
классное руководство
Детсад
12.05.2018
. Қазақстан халықтарының сәндік-қолданбалы өнерінің желісімен, өрнектерді симметриялы, ырғақпен, пішіндер мен ою элементтерін кезектестіре отырып, жапсырудағы өрнек элементтерінің кеңістіктік қатынасын есепке ала отырып, геометриялық пішіндер, өсімдік элементтері негізінде өрнектерден жапсырулар құрастыру.
0.2.1.2. Симметриялы емес заттарды бейнелеу үшін салынған немесе қиялдағы контур бойынша сұлбаларды қию.
0.2.1.3. Табиғи және қолдан жасалғандардан, екіге, қатпарлап бүктелген қағаздардан түрлі симметриялық пішіндерді қиып алу.
0.2.2.4. Жұмыс барысында жұмыс орнын, құралдарын ретке келтіру.қмж
23.02.docx
БЕКІТЕМІН:
Оқу ісінің меңгерушісі
_________________
«23» ақпан 2018ж
ҰОҚ: Аппликация
Тақияны безендіреміз
(сәндік аппликация)
Мектеп: Құрық орта мектеп гимназиясы
Күні: 23.02.2018ж
Сынып: «А»
Педагогтің атыжөні:Амирова Н
қатысқандардың саны:
қатыспағандардың
саны:
ұОқнің
оқыту
мақсатта
ры
Күтілетін
нәтижеле
р
тілдік
мақсатт
ар
Алдыңғы
білім
Оң
Жоспарл
ан ған
уақыт
і.
көңіл
күй
орнату.
0–1
минут
0.1.3.1. Қазақстан халықтарының сәндікқолданбалы өнерінің желісімен, өрнектерді
симметриялы, ырғақпен, пішіндер мен ою элементтерін кезектестіре отырып, жапсырудағы өрнек
элементтерінің кеңістіктік қатынасын есепке ала отырып, геометриялық пішіндер, өсімдік
элементтері негізінде өрнектерден жапсырулар құрастыру.
1.2.1.2. Симметриялы емес заттарды бейнелеу үшін салынған немесе қиялдағы контур бойынша
сұлбаларды қию.
1.2.1.3. Табиғи және қолдан жасалғандардан, екіге, қатпарлап бүктелген қағаздардан түрлі
симметриялық пішіндерді қиып алу.
0.2.2.4. Жұмыс барысында жұмыс орнын, құралдарын ретке келтіру.
Барлық тәрбиеленушілер:
салынған сұлбаны қиып ала алады;
ою элементтерін құрастырып жапсыра алады;
екіге, қатпарланып бүктелген қағаздан симметриялы пішіндер қия алады;
жұмыс барысында жұмыс орнын, құралдарын ретке келтіре алады.
Көптеген тәрбиеленушілер:
жапсырмадағы өрнек элементтерінің кеңістіктік қатынасын ескере отырып өрнек пішіндері мен
элементтерін кезектестіре алады;
жапсыруда айқындық құралы ретінде түсті пайдалана алады.
Кейбір тәрбиеленушілер:
өз қиялын білдіре алады.
дағдыларды дамыту:
оқу міндетін түсіну және оны орындауға тырысу;
жұмыс әдістері мен кезектілігі туралы айтып беру;
түпкі ойды түсіндіру;
ұлттық дәстүрлермен және қолөнерлермен танысқан, халық шығармашылығы бұйымдарымен
танысқан кезде сөздік қорды байыту;
түстерді, пропорциялық қатынастарды сөзбен сипаттау;
қазақ, ағылшын тілдерінде таныс сөздерді есту арқылы тану;
өзінің және құрбықұрдастарының жұмыстарын талдау және сындарлы бағалау.
Көптілділік: салт дәстүр – традиции – тraditions.
негізгі терминдер мен сөз тіркестері:
• өрнек, қазақ бас киімі – тақия, қию тәсілдері.
талқылауға арналған сұрақтар:
Қандай қазақ ұлттық киімдерін
білесің? Қазақтың бас киім түрлері
қалай аталады? Өрнек дегеніміз
не?
Өрнекте қандай түстер қолданылған?
Қайталау және ырғақ қағидалары негізінде қарапайым өрнектер құрастыру. Қазақ халқының
салт дәстүрлерімен танысу. Желіммен және қайшымен жұмыс. Қағазды бірнеше қабат етіп
бүктеу, геометриялық сәндік элементтерді, фигураларды бірден көп етіп қияды, шаршыларды,
тіктөртбұрыштарды, шеңберлерді, сопақ пішіндерді екіге бөліп қию, шаршыларды диагоналі
бойынша қию және т.б.
Жоспарланған іс
әрекет
(ұ) ұОқде оң көңіл күй орнату.
Сәлеметсің бе, алтын
күн! Амансың ба, көк
аспан, Есенсің бе,
табиғат ана!
Қайырлы таң
баршаңызға! Бақбереке
әрқашанда Салтанат
Ресур
стар
Музыкалық
сүйемелдеу. құрсын ғаламда!
(ұ) Педагог балаларға байқатпай бөлмеге тақияны алып келеді, тәрбиелену
шілерден бөлмеде жаңа заттың қайдан пайда болғанын айтуды ұсынады.
Ежелден қазақтар бас киімді ерекше қастерлегенін айтады. Адамның
басынан бас киімін жұлып алуға болмайды.
Адамдар әрқашан, қай жерде болмасын бас киімін ерекше мұқият шешіп,
мүмкіндігінше жоғарырақ қоюға немесе ілуге тырысқан. Бас киімнің
еденде немесе орындықта жатпауына айрықша көңіл бөлінген, олай
болмаған жағдайда оның иесінің денсаулығына нұқсан келеді деп саналған.
Мақсат қояды.
Қазақтың
тақиясы.
Балалар суреттерді көреді. Өздеріне белгілі қазақтың ұлттық киімдерін
атайды. Педагог қыздарға Айсұлуға арналған тақияны, ал ұл балаларға
Қуанышқа арналған тақияны сәндеуді ұсынады.
Тәрбиеленушілер трафареттерді немесе үлгіқалыпты пайдалана отырып,
қағазды екіге немесе қатпарлап бүктеп қиюға тапсырма алады.
Иллюстраци
ялық
материал.
II.
өмірлік
тәжірибе
ні
өзектенді
ру.
мақсат
қою 2–5
минут
III. ұОқ
нің
тақырыб
ы
бойынша
жұмыс
6–25
минут
(ұ) сергіту сәтіне арналған жаттығу
Секірейік,
секірейік, Ұзын
құлақ қоянша.
Шаршағанды
кетірейік. Болар
сонда тамаша.
(Ж, ұ) Аппликация жасау технологиясы.
Жұмыстың орындалу алгоритмі:
Педагог балаларға ою салу үшін тақияны әзірлеуді ұсынады.
Одан кейін тәрбиеленушілер оюдың үлгіқалыбын қиып алады. Түрлі түсті
қағаздан әзірлемежолақтарды қиып алады.
Түрлі түсті қағаз жолақтарын екіге немесе қатпарлап бүктеп, ою
үлгіқалыбын әзірлемепарақтың бүгілген сызығына жатқызады. Жай
қарындаштың көмегімен үлгіқалыпты бастырып сызады.
Қиып алып, тақияға орналастырады. Ойдағыдай болғанға дейін оюдың
орналасуын өзгертуге болады.
Жапсырманың барлық бөлшектерін негізге ретімен жапсырады.
Оюды әзірлеу тәсілін көрсету үшін педагог балалардың бірін шақырады.
Тәрбиеленушілердің түсініктерін бекітуі және кезектілікті тағы да бір рет
қайталауы үшін оның ісқимылын нақтылап түсіндіреді.
(ұ) қауіпсіз жұмыс жүргізу тәсілдері.
Педагог сабақ шеңберінде қайшымен жұмыс істеу ережелерін еске салады.
Тәрбиеленушілердің назарын қағазды үнемдеп пайдалану керектігіне
аударады. Қағаздың үлкен қиындыларын лақтыруға болмайды, оларды
ұсақ бөлшектерді қиып алу үшін пайдалануға болады.
(ұ, ө) Рефлексиялық бағалау.
Педагог балаларды бірбірін бағалауға шақырады.
Рефлексияның бір түрін таңдайды:
•физикалық (үлгердім – үлгермедім);
•сенсорлық (өзінөзі сезіну: қолайлы – қолайсыз);
•зияткерлік (нені түсіндім, ұғындым – нені түсінбедім, қандай
қиындыққа кезіктім);
•рухани (жақсардым – нашарлай түстім, өзімді, өзгелерді жақсарттым).
Музыкалық
сүйемелдеу.
Түрлі түсті
қағаз, жай
қарындаштар
, қайшы,
ПВА желімі
(не желімді
қарындаш),
желім
жаққыштар,
сүрткіштер,
клеенка.
Жадынама.
Балалар бір
бірін
бағалайды.
IV. ұОқ
қорытын
дылау.
Рефлекси
я.
26–30
минут 0.1.2.1. Организмнің төзімділігі мен жаттыққандығын жетілдіру үшін түрлі
жүктемелерді біртіндеп үдетумен дене жаттығуларын орындау.
1.2.1.4. Секірудің әртүрлі түрлерін орындау, тепетеңдікті сақтай
отырып өзгермелі жағдайларда секірулер.
1.2.1.5. Өрмелеу, өрмелеп шығу, астымен еңбектеу, еңбектеп өту
түрлерін орындау.
0.2.2.1. Дене қуаты қасиеттерін көрсету: әртүрлі дене әрекеті түріндегі
ептілік, жылдамдық пен реакция.
0.3.2.1. Түрлі спорттық ҰОҚға қажетті ресурстарды анықтау және оларды
техника қауіпсіздігін ескере отырып қолдану.
0.4.1.1. Ойындағы шығармашылық қабілеттерді дамыту (ойынның түрлі
нұсқаларын ойлап табу, қимылдарды құрастыру).
Барлық балалар орындай алады:
Шығармашылық қабілеттерін таныта отырып, жүру мен жүгірудің алуан
түрлерін орындайды.
Тыныс алу жаттығуын орындайды.
Шарикті саусақтармен жеңіл қозғалта отырып жүреді.
Балалардың көпшілігі орындай алады:
Қатарға тізіліп қозғалыстар орындау.
Екі тобық арасына доп қысып жүру.
Белгіленген қозғалыс қарқынымен залда әртүрлі бағытқа қозғалу.
Доппен жүру және доппен еңбектеу кезінде доптың қалпын бақылау.
Түрлі биіктік деңгейдегі заттар арқылы қос аяқтап секіру.
Кейбір балалар орындай алады:
Қарқыны әртүрлі дене шынықтыру жаттығуларын орындау кезінде жүрек
қағысының, температураның, тыныс алудың жеке мониторингін жүргізу.
Күтілетін
нәтиже
тілдік мақсат
тақырыбы: Тым жоғары белсенділік
ҰОқның оқыту
мақсаты
әртүрлі
қарқындыжаттығулар
Балалар
орындаукезінде
организмдегіөзгерістерді анықтай алады, залдың бір жағынан екінші жағына
қозғалу, кеңістік, дене және нысанды бақылау, тәуекелдікті азайту дағдыларын
көрсетеді.
Пәндік лексика және терминология:
Қимыл белсенділігі, тым жоғары белсенділік, қарқындылық, жүрек соғысы,
жүрек, өкпе, тыныс алу, пульс, мониторинг.
Талқылауға арналған сұрақтар:
Жаттығудан
–
маңдайыңды ұстап көр, қаншалықты ысып тұр? Жүрек соғысы – кеуденің сол
жағынан жүрегіңді тыңдап көр – ол қаншалықты жиі соғып тұр?). Қандай
тапсырма қиынырақ болды?
Неге екенін айта аласыңдар ма?
кейінденеңдеқандайөзгерісбайқадың?
(Температура Неліктен күнделікті физикалық белсенді болу маңызды? Неліктен жүгіргеннен
кейін жүрек соғысы жиілейді? Неліктен жүгіргеннен кейін тыныс алуды
қалпына келтіру маңызды? Неліктен тым жоғары белсенділік зиян тигізетінін
айта аласыңдар ма?
Алдыңғы оқыту Жерге түзу тасталған жіп бойымен қолды екі жаққа жайып, басына стақан
қойып жүру.
Кедергі заттар арасымен ауыр доп домалату.
Тепетеңдік – 5 метр қашықтыққа бір аяқпен секіріп, екінші аяқпен ауыр допты
итеріп бару.
ресурстар
Кең, бос
кеңістік.
Жоспар
Жоспарланған
уақыт
Қызығушылықты
ояту
0–3 минут
Негізгі бөлім
4–12
13–27
Жоспарланған ісәрекет
Балалармен белсенділіктің пайдасы мен зияны туралы
әңгімелесіңіз.
Тым аз белсенділік нәтижені жақсартуға ықпал етпейді,
ал тым жоғары белсенділік шаршатып, шамадан тыс
жаттыққандыққа әкеліп соқтырады.
Еркін бағытта түрлі тірекқимыл тәсілдерін
пайдалана отырып, музыка үнімен қозғалуды
ұсыныңыз.
Музыка ырғағын өзгертіңіз, осыған сәйкес балалар да
қозғалыс қарқынын өзгертеді.
тізбекте бірбірден жүру.
Екі қатар сапқа тұру. Жалпы дамыту жаттығулары
(Ұ) тыныс алу жаттығуы
Мақсаты: балаларды мұрын арқылы демалуға үйрету,
оларды күрделілеу тыныс алу жаттығуларын орындауға
дайындау.
1. Мұрынды сипау
(мұрынның екі қапталын) ұшынан
кеңсірікке дейін – ішке дем тарту. Демді сыртқа шығарғанда
танау тесіктерінің үстін сұқ саусақпен сипалау (56 рет).
2. Оң мұрынмен, содан кейін сол мұрынмен 8–10 рет дем
алу, сұқ саусақпен оларды кезек жабу.
3. Мұрынмен ішке дем тарту. Сыртқа ауа шығарғанда «мм
м» дыбысын айта отырып танау тесіктерінің үстін тоқылдата
ұру.
4. Ішке дем тартқанда, мұрын тесіктерін саусақпен үстінен
баса отырып ішке кірген ауаға қарсылық көрсету. Ұзағырақ
дем тартқанда мұрын тесіктерінің үстінен кезекпен
тоқылдату керек.
(Ұ) Залдың бір жағынан екінші жағына өте отырып тапсырма
орындау. Сынып болып тапсырма орындаған кезде кеңістік,
дене және нысанды бақылау, тәуекелдікті азайту туралы еске
салыңыз.
Доптар.
Екі тобық арасына доп қысып алып жүру.
Алақан мен табанға сүйене отырып (бастапқы қалып: отыру,
доп екі тізе арасында) екі тізе арасына доп қысып, еңбектеу.
Қозғалыс кезінде денені тіктеуге назар аударыңыз.
түрлі биіктік деңгейіндегі заттар арқылы қос аяқтап
секіру. Нұсқау – қос аяқтап пәрменмен қарғу, қолды алға
созу. Үрленген шармен жүру.
Биіктігі
әртүрлі заттар.
Үрленген шар. Шарикті саусақтармен жеңіл итере отырып, жерге түсуіне
жол бермеу.
Қорытынд
ы бөлім
28–30
Балаларға ҰОҚдан кейін организмдегі өзгерістерді
анықтауды ұсыныңыз. Шамадан тыс дене белсенділігі
(гипербелсенділік) зиян екеніне балалардың назарын аудару.
ҰОҚ: Орыс тілі
Школа: Құрық орта мектепгимназиясы
Ф.и.О. педагога:Амирова Н
Колво присутствующих:
отсутствующих:
Тема: Моя малая Родина (город)
Дата:23.02.2018
Предшкольный
класс: «А»
Цели обучения
дан ного ОуД
0.1.5.1 демонстрировать понимание увиденного через комментирование (два
три слова, простое предложение) действия.
0.2.3.1 внимательно слушать и отвечать собеседнику короткими фразами, ис
пользуя образец, мимику, жесты.
0.3.1.1 Находить информацию в картинках, иллюстрациях и соотносить их.
0.4.2.1 ориентироваться на странице прописи, различать рабочую строку и
межстрочное пространство, рисовать узоры.
0.5.1.5 использовать слова, обозначающие признаки (по цвету, форме,
величи
не) предметов.
Все воспитанники смогут:
• находить информацию в картинках, иллюстрациях и соотносить их;
• использовать слова, обозначающие признаки (по цвету, форме,
величине) предметов.
Большинство воспитанников смогут:
• внимательно слушать и отвечать собеседнику короткими фразами,
исполь зуя образец, мимику, жесты;
• ориентироваться на странице прописи, различать рабочую строку и меж
строчное пространство, рисовать узоры.
Некоторые воспитанники смогут:
• демонстрировать понимание увиденного через комментирование (дватри
слова, простое предложение) действия.
Предыдущая тема «Путешествие по карте»; проведение целевых прогулок,
рассматривание фотографий, разучивание стихотворений и пословиц о роди
не.
запланированная деятельность
Ресурсы
(К) Организационный момент.
становятся в круг.
Проснулось солнышко и сладко
зевнуло, солнышко лучик к тебе
протянуло, солнышко щечку тебе
поласкало, доброго утра тебе
http://www.maam.r
u/
Предполагаемый
результат
Предшествующие
знания
План
Планируемое
время
I.создание
положи тельного
эмоцио нального
настроя 0–3 мин
пожелало.
II.
Актуализация
жизненного
опыта 4–6 мин
III. Работа по теме
ОуД
середина
оуд 7–26
мин
(К) Просмотр слайдов «Город». что вы увидели?
Знакомит Балапана с новым словом – город.
http://anavga
y
rodnichok.ru
/
(К, и) задание №1. Послушай и запомни, что есть в
городе.
(К) Динамическая пауза «Наш город».
утром рано мы встаем (руки вверх, опустить через
сто роны)
Город виден за окном (руками показывают
окно) он проснулся, он живет (руки на пояс,
пружинка) Нас на улицу зовет (ходьба на
месте)
Мы живем, мы растем в нашем городе родном
(подняться на носки, руки вверх)
для когото небольшой (руками показать маленький
предмет)
А для нас огромный (круговое движение руками)
Пусть растет, пусть цветет (пружинки)
Городок наш скромный (руки в стороны).
(К, и) задание №2. Послушай диалог. О чем
говорят дети?
(П) Расскажите друг другу, где вы живете.
(К, и) игра «Один – много».
дети стоят в кругу.
Педагог называет слово и бросает мяч, ребенок
называет это же слово во множественном числе и
отбрасывает мяч.
дерево – много
деревьев. улица – много
улиц. ребенок – много
детей. дом – много
домов.
Магазин – много магазинов.
Площадка – много площадок.
человек – много людей…
(К) Пальчиковая гимнастика.
Мы по городу шагаем,
Много видим, называем: («шагают»
пальчиками по столу)
светофоры и машины,
Ярмарки и магазины,
скверы, улицы, мосты,
и деревья, и кусты. (загибают поочередно
пальчики, на чиная с большого)
(и) задание № 3. Продолжи ряд. Проведи линию, не
от
рывая карандаш от бумаги.
:// www
. maam
. r
http
u /
http://anavga
y
rodnichok.ru
/ IV. итог ОуД.
Реф лексия
конец
оуд 27–
30 мин
(К, Ф) Наш город – наша малая родина, самое родное
место на Земле. от нас с вами зависит, каким он будет
в будущем. давайте стараться, чтобы город был чистым
и красивым.
(Р) Предлагает жестом руки оценить работу на
занятии: рука сжата в кулак, большой палец смотрит
вверх – ин
тересно; вниз – скучно.
http://ds5lmr.
edumsko.ru/
Аз
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Тақияна безендіреміз" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Тақияна безендіреміз" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Тақияна безендіреміз" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Тақияна безендіреміз" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Тақияна безендіреміз" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Тақияна безендіреміз" қысқа мерзімді жоспары
Мектепалды даярлық сыныбына арналған "Тақияна безендіреміз" қысқа мерзімді жоспары
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.