Математика пәнінің мұғаліміне арналған көмекші әрі үлгі ретінде де пайдалануға қосымша материал.Бұл материалда деңгейлік тапсырмалар таратпа қағаздар, сараланған тапсырмалар,рефлексия,сабақты қорытындылау және қосымша тапсырмалар толық нұсқада да көрсетілген. материал мұғалімге толықтай пайдалануға таптырмас көмекші құрал ретінде пайдалана алады. Математика пәнінің мұғаліміне арналған көмекші әрі үлгі ретінде де пайдалануға қосымша материал.Бұл материалда деңгейлік тапсырмалар таратпа қағаздар, сараланған тапсырмалар,рефлексия,сабақты қорытындылау және қосымша тапсырмалар толық нұсқада да көрсетілген. материал мұғалімге толықтай пайдалануға таптырмас көмекші құрал ретінде пайдалана алады.
1_Математика_ 5 сынып_Жай бөлшек жане аралас сандарды бөлу.ҚМЖ (2).docx
Бекітемін:
Бөлім 5.1А
Мерізімі:13.12
Сыныбы: 5
Сабақтың
тақырыбы:
Оқу бағдарламасына
сілтеме:
Сабақтың мақсаты
Бағалау
критерийлері
Тілдік мақсаттар
Мектеп: №202
Мұғалім атыжөні:
Қатысқан оқушылар саны:
Аралас сандарды бөлу
5.1.2.23 аралас сандарды бөлуді орындау;
Қатыспаған оқушылар саны:
1. Жай бөлшектер мен аралас сандарды бөлу амалын үйрету;
2. Өз бетімен шешім қабылдауға, өзіндік ойын қорытындылай білуге дағдыландыру;
3. Өз мүмкіндіктерін саралай отырып, ұжымда бірігіп жұмыс жасауға тәрбиелеу;
1.Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін
ережесі қолданылатынын біледі;
2. Аралас санды аралас санға бөлу үшін, оларды бұрыс бөлшек түрінде жазып алу керектігін біледі.
Оқушылар: Жай бөлшек пен аралас сандарды бөлгендегі қолданылатын негізгі терминдерді үш тілде қатар
меңгереді. Аралас бөлшек, Дұрыс бөлшек , Жай бөлшек , Бұрыс бөлшек, Алымы, Бөлімі
Пәнге қатысты лексика мен терминология:
Қазақша
Бөлу
Алымы
Бөлімі
Ондық бөлшек
Бөлшек
Дұрыс бөлшек
Бөлшек (бөлгенде)
Ағылшынша
Division [дивижн]
Numerator [нюмәрейтә]
Denominator [деноминэйтр]
Decimal fraction [десимал фракшн]
Fraction [фрэкшн]
Proper fraction [проупер фрэкшн]
Quotient [коушнт]
Орысша
Деление
Числитель
Знаменатель
десятичной дроби
Дроб
Правильная дробь
Дроб
Құндылықтарды
дарыту
Пән аралық
байланыстар
АКТ қолдану
дағдылары
Алдыңғы сабақтан
алған білім
Өткен сабақтарда қарастырылған жай бөлшекті жай бөлшекке, аралас сандарды аралас санға қосу, азайту,
көбейту тақырыптарымен бірге жаңа тақырыпқа бағытталған сұрақтар қою арқылы оқушылардың өмірлік
білім жолын қалыптастыруға үйрету, өзіне деген сенімділігін, ойын ашық жеткізе білуге үйрету.
Анықтамаларды дұрыс, нақты айту арқылы қазақ тілі және жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында
биология, физика, механика пәндерімен байланыс орнатамын.
Жаңа тақырыпқа қатысты материалдарды слайд арқылы көрсетіп, интербелсенді тақтаны пайдалана
отырып есептер шығарту арқылы оқушыларды АКТ қолдануды үйретемін.
Жай бөлшекті жай бөлшекке, аралас санды аралас санға көбейтуді біледі.
Сабақты
ң
кезеңдері
Ұйымдас
тыру
кезеңі
(1 мин)
Сабақты
ң басы
(4 мин)
Сабақтың барысы
Мұғалімнің ісәрекеті
ресурстар
Мотивациялық кезеңі: а) Сәлемдесу; ә) Оқушыларды түгендеу; б) Оқушылардың сабаққа ынтасын
арттыру;
в)Үй жұмыстарының тексерілуін қадағалайды; г)Интерактивті тақтаға үй жұмыстарының шешімдерін
көрсетіледі;
Оқушыларға бүгінгі сабақтың тақырыбы мен мақсаты айтылады. Тақырыпқа сай оқушылардан бүгінгі
сабақтың мақсатын ашу үшін сұрақтар қояды.
Сабақтың бағалау критерийлері мен тілдік мақсат айтылады. Қайталауға арналған сұрақтар
Жай бөлшектер дегеніміз? Аралас сандарға мысалдар келтіріңдер?
Жай бөлшектер мен аралас сандарды көбейту деп?
Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу. Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін бөлінгіш бөлшекті бөлгіш
бөлшекке кері санға көбейту керек. Ережені әріптермен жазсақ:
Мұндағы
натурал сан немесе 0 саны,
натурал сандар.
Мысалдар:
Санды нөлге бөлуге болмайды. Себебі кез келген санды 0ге көбейткенде көбейтінді 0ге тең болады.
Аралас санды аралас санға бөлу.Аралас санды аралас санға бөлу үшін, оларды бұрыс бөлшек түрінде
жазып алып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесін қолдану керек.
Натурал санды бөлшекке бөлу және бөлшекті натурал санға бөлу. Бөлінгіш немесе бөлгіш натурал
сан болған жағдайда натурал сан бөлімі 1 болатын бөлшек түрінде жазылып, бөлшекті бөлшекке бөлу ережесі қолданылады.
«Есте сақта» Ұлы педагог Ушинский «Бір рет айтылған әңгіме артынан қайталануы керек. Бұл
ұмытылғанды ескере түсіру емес, қайта ұмытып кетуді болдырмау». Есте сақта!
Жеке жұмыс кезеңі Оқушыларға карточкалар беріледі, каточкалардағы тапсырмаларды достарының
көмегінсіз өзі орындауы тиіс.
Алдын ала стикерлер дайындалады. Стикерлерде үш топтың аты жазылған. Оқушылар кез келген стикерді
таңдау арқылы өзінің қай топта екенін анықтап, сол топтың аты жазылған партаға отырады. Үш топтың
аты көрсетілген стикердің біреуінде капитан деген жазуы бар стикерді алған оқушы сол топтың топ
басшысы болып дағайындалады.
Математи
ка, 5
сынып,
бөлім,
Жұппен жұмыс кезеңі Оқушылар жұппен жұмыста топтың ішінде жұп құрып өздеріне берілген
тапсырмаларды орындайды.
Әр топтан бір оқушыдан шақырылып, әр оқушы топқа берілген есепті шығару арқылы тобына ұпай алып
келеді. Бұл кезде орында отырған оқушылар топ болып ақылдасып, есептің жауабын іздестіреді. Егер
тақтадағы оқушы жауапты дұрыс таба алмаса, топ мүшесінің бірі көмекке келіп, топпен қарастырылған
тапсырманы тақтадағы оқушыға түсіндіріп, жұптық жұмыс жасайды. (Карточка№3)
Divide the rational numbers.
Practice Problems. Divide the rational numbers.
Divide the rational numbers.
А3
парағы ,
түрлі
түсті
маркерле
р,
Математи
ка, 5
сынып,
бөлім,Т.А
лдамұрато
ва,
Е.Байшол
анов, 2015
ж.
Қалыпта
стыр
ушы
бағалау 1
Топқа
бөлу
кезеңі
(2 мин)
Топпен
жұмыс
кезеңі
(8 мин)
Сыныпқа
ағылшын
тіліндегі
тапсырма
лар
(5 мин)
Қалыпта
стырушы
бағалау
(10 мин)
Оқушының аты
жөні_______________________
Бөлім 5.1А. Сандарға амалдар қолдану
Оқу мақсаты:5.1.2.23 Жай бөлшектерді және аралас сандарды бөлуді орындау;
Тапсырма 1Есептеңдер.
Пәні: математика
Сыныбы: 5 « »
Тапсырма 2. Есептеңдер.
Бағалау критерийлері:
1.Жай бөлшекті жай бөлшекке бөлу үшін
ережесі қолданылатынын біледі;
2. Аралас санды аралас санға бөлу үшін, оларды бұрыс бөлшек түрінде жазып алу керектігін біледі.
Қалыптастырушы бағалауды алу себебім оқушылардың оқу мақсатына жеткендігін білу үшін
Рефлексия: Менің есіме түсті ………… Маған қиын болды ……… Менің білгім келеді
……………
Мен орындай алмадым …………… Мен оындағым келеді ………………………….
Reflection
(4 мин) Үйге
тапсырма
№1108 , №2 Бөлуді орындаңдар: а)
ә) 1
Пәнаралық байланыс Денсаулық және
қауіпсіздік ережелері АКТ
құндылықтарымен байланыс (тәрбиелік
элемент)
Ойлауды дамытатын материалдар.
Оқушылардың өзара қарымқатынаста өзін
ұстау мәдениетін және қандай жағдай
болмасын бірқалыпты болуға тәрбиелеу.
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз
сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Бағалау – оқушылардың
берілген материалды
меңгеру деңгейін қалай
тексереміз?
Оқушының өзінөзі бағалауға
және сыныптаға белсенді
оқушыны бағалап, әлі неге
қол жеткізу керектігін
ьағалау арқылы түсініп
отырады.
Дифференциалды оқыту – көбірек қолдау
көрсету үшін не істейміз? Қабілетті жоғары
оқушыларға қандай міндеттер қоюды
жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушы қабілеті төмен оқушымен
жұптық жұмыс жасайды. Қабілетті төмен оқушыны
сабаққа ынталандырып, сабақтың түсініксіз
тұстарын түсіндіріп, өзінің сыныптасын абілімге
баулиды өзі де тақырыпты қайталау арқылы білімін
бекітеді. Сыныпта ғы барлық оқушыны назардан
тыс қалдырмай белсенді лігіне байланысты
мақтаулар, мадақтаулар айту.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған
ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды,
неліктен?
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1.Қайталау арқылы еске түсіру
2. Қалыптастырушы бағалау
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Тапсырмаларды топта талқылау
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі
сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Топтағы оқушылардың тапсырманы орындауға толық қатысып отырғанына көңіл бөлу қажет
Модулі бар квадрат теңдеулер
Модулі бар квадрат теңдеулер
Модулі бар квадрат теңдеулер
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.