Математика пәнінің мұғаліміне көмекші құрал ретінде пайдалануына үлгі ретінде ұсынып отырмын. Осы сабақ үлгісінде қосымша таратпа тапсырмалар және де деңгейлік тапсырмалар сонымен қатар сараланған тапсырмалар үлгісіде дайын үлгіде жасалынып, дайындалған.Бұл материал өз деңгейінде жаөсы құрылып дайындалған пайдалануға өте қолайлы жұмыс.
1_6.2.1.8 сабақ ҚМЖ.docx
Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі: 6.2 В
бөлім Алгебралық
өрнектер
Күні:
Сынып: 6
Мектеп:
Мұғалімнің атыжөні:
Қатысқандар саны:
Қатыспа
ғандар
саны:
Сабақ тақырыбы
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу
бағдарламасына
сілтеме)
Сабақ мақсаттары
Бағалау
критерийлері
Тілдік мақсаттар
Пәнге қатысты
лексика мен
терминология
Құндылықтарды
дарыту
Пәнаралық
байланыстар
Бастапқы білім
Өрнектерді тепетең түрлендіру. Тепетеңдік.
6.2.1.8 Тепетеңдік және өрнектерді тепетең түрлендіруді біледі.
Оқушылар: өрнектерді теңбетең түрлендіре алу, анықтаманы білу.
Оқушылар:
Тепетеңдіктің анықтамасын біледі;
Өрнектерді теңбетең түрлендіре алады;
Тапсырмалардың нәтижесін талдай алады.
Оқушылар:
Тепетеңдіктерді түсінеді және ауызша бейнелейді, түрлендірулерді
түсіндіре алады.
Өрнек , тепетеңдік , айнымалы, түрлендіру, ықшамдау
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы
Логика
Ұқсас қосылғыштарды біріктіру
Сабақ барысы
Сабақтағы жоспарланған ісәрекет
Сабақтың
жоспарланға
н кезеңдері
Сабақтың
басы
(2 мин)
Сабақтың
ортасы
Оқушының ісәрекеті
Мұғалім сұрақтарына жауап
береді
Мұғаліммен бірге оқу
мақсаттарын, бағалау
критерийлерін талқылайды
Мұғалімнің айтқандарын
дәптерлеріне жазып отырады
Мұғалімнің ісәрекеті
Оқушылардың сабаққа дайындығын
нақтылайды
Оқушылармен бірге оқу
мақсаттарын, бағалау
критерийлерін нақтылайды
Оқушылардың сабақтың мақсатын,
күтілетін нәтижелерін түсінгендігін
нақтылайды
Сабақтың тақырыбына қатысты
жағдаяттар туындатады
Жаңа сабақ материалы
Тепетең өрнектер
Ресурста
р
Math is (6 мин)
Айнымалылардың кезкелген мәніне сәйкес берілген өрнектердің
мәндері болса, онда олар тепетең өрнектер деп аталады.
Мысалы,
теңдеулеріндегі айнымалының
және
2
x
5
7
6
x
15
21
fun
орнына
1x
мәнін қойсақ тепетеңдік орындалады.
Айнымалының(айнымалылардың) орнына кезкелген санды
қойғанда тура санды теңдік шығатын айнымалысы бар теңдік тепе
теңдік деп аталады.
Түрлендіру
Өрнекті оған тепетең өрнекпен алмастыру тепетең түрлендіру
немесе түрлендіру деп аталады.
Мысалы,
теңдеуін
теңдеуіне
,
x
15
x
15
x
x
15
x
2
5
2
5
3
5
түрлендірсек, бастапқы теңдік пен соңғы теңдік бірбіріне тепетең
теңдіктер деп аталады.
Дәлелдеу
Теңдіктің тепетең екенін дәлелдеу дегенімізоның оң жақ және сол жақ бөліктерінің тепетең өрнектер болатынын көрсету.
Тепетеңдікті дәлелдеу үшін мынадай тепетең түрлендірулер
орындалаты:
Оң жақ бөлігіндегі өрнек алынғанша сол жақ бөлігін
Сол жақ бөлігіндегі өрнек алынғанша оң жақ бөлігін
түрлендіру;
түрлендіру;
Бірдей өрнек алынғанша теңдіктің сол жақ бөлігінде, оң жақ
бөлігінде түрлендіру.
Қосудың және көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті:
Қосудың және көбейтудің терімділік қасиеті:
Тапсырмалар
Амалдарды орындаңыздар
a)
Үлестірме
материал
Топтық
жұмыс (10
мин) b)
:
3
5 x
2
x
53
8
c) егер
болса, онда
өрнегі нешеге тең
болады?
d)
5
3
x
2
теңдеуін шешіңіз.
8
6
x
3
4
өрнегін қысқартқанда шыққан өрнек айнымалылардың
e)
9
21
ab
abc
қандай мәндерінде бастапқы өрнекпен тепетең болады?
f)
өрнегін ықшамдаңыздар.
5
6
a
(
b
)
4
5
3
8
Проблемалық сұрақтар қояды
Тапсырманы орындауға
оқушыларды ынталандырады
Топтық жұмыстың орындалу
барысын бақылайды
Топтық жұмыс нәтижесі бойынша
Топтық талқылаулардың
нәтижелерін бағалайды
Топтардың бірінбірі бағалауын
ұйымдастырады
Тапсырмалар
Өрнекті ықшамдаңдар
a)
b)
Жұптық
жұмыс (8
мин)
Топтық талқылауға қатысады
Топта жұмыс жасайды
Топтық жұмысты қорғайды
Бірінбірі бағалайды
Үлестірме
материал
c) Айнымалының қандай мәнінде өрнек тепетең болады? Оқушылардың ойын жинақтауға
көмектесетін бағыттаушы
сұрақтар қояды
Тапсырма бойынша жұптық
жұмыс жасайды
Жұптық талқылау жасайды
Тапсырмалардың нәтижелерін
салыстырады
Оқулықпен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс
(10 мин)
Тапсырмалар
a) Берілген формуланы пайдаланып, сандық өрнектің мәнін есептеңдер.
Үлестірме
материал
b) Тепетеңдік орындалмайтын санды көрсетіңіз.
59,3
x
2
x
7,5
с) Сұрақ белгісінің орнындағы санды табыңыз.
Оқушыларға жеке тапсырмалар
ұсынады
Оқушылардың өз бетінше іздену
жұмыстарын ұйымдастырады
Жеке тапсырма орындайды
Өзінөзі бағалайды
Рефлексия
(3 мин)
Не болды?
Қандай сезім туындады?
Тәжірибем қандай болды?
Мен бұл жағдайдан қандай қорытынды жасадым?
Тағы не істеуге болады? Егер бұл жағдай қайталанса, нені басқаша жасауға болады?
Мұғалім оқушыларға кері
байланыс береді, бағалайды
Сабақ бойынша өзінің іс
әрекетіне рефлексия жасайды
Бағалау критерийлері бойынша
өзін өзі бағалайды
Сабақтың
соңы
(1 мин)
Үй тапсырмасы
1 тапсырма
2тапсырма
Үй тапсырмасын орындауға
түсініктеме береді
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
Модулі бар квадрат теңдеулер жүйесі
Модулі бар квадрат теңдеулер жүйесі
Модулі бар квадрат теңдеулер жүйесі
Модулі бар квадрат теңдеулер жүйесі
Модулі бар квадрат теңдеулер жүйесі
Модулі бар квадрат теңдеулер жүйесі
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.