Сабақ:Қазақ әдебиеті |
Мектеп : “№6 орта мектебі” КММ |
|
|||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Нурбергенов А.Н. |
|
|||
Сынып: 5А |
Такырыбы: «Қобыланды батыр» жыры. Тарих және жыр. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты. |
Б/С1. Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау. |
|
|||
Бағалау критерийі |
- Шығарманың тарихи құндылығын дәлелдейтін эпизодтарды анықтайды. - Шығармадағы анықталған эпизодтарды салыстырады. - Анықталған эпизодтар негізінде жырдың тарихи құндылығына өзіндік пікір береді. |
|
|||
1. Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: |
|
|||
Шығарманың тарихи эпизодтарын анықтайды. |
|
||||
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
||||
Анықталған эпизодтарды салыстырады. |
|
||||
Кейбір оқушылар: |
|
||||
Анықталған эпизодтар негізінде жырдың тарихи құндылығына өзіндік пікір береді |
|
||||
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Оқушылар Шығарманың тарихи құндылығын дәлелдейтін эпизодтарды анықтай алады. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Қызылбас елі, теңге ату, Құртқа, Тайбурыл, қалмақ. |
|
|||
Алдыңғы оқу |
Шығармадағы эпизодтарды біледі. |
|
|||
. Жоспар
|
|
||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған тапсырма түрлері. |
Ресурстар |
Жоспарланған жаттығулар (төмендегі жоспарланған жаттығулар мен қатар ескертпелерді жазыңыз) |
||
Сабақтың басы Ұйымдастыру: 3 минут
5 минут
|
1. Жағымды ахуал қалыптастыру: «Мен үшін қымбат...» деген сөзді айту барысында оқушылар сөздерді айтады. Бірінің айтқанын бірі қайталамайды. 2. Топқа бөлу: «Қобланды батыр» тобы, «Алпамыс батыр» тобы Ширату жаттығуы : «Қобыланды батыр» жырынан бейнероликті көрсету. Ал , балалар, бейне көрсетілімнен не байқадыңыздар? 1. Қазақ батырлары қандай қару түрлерін пайдаланған? 2. Сол кезде тағы қандай қару – жарақ түрлерін пайдалануы мүмкін деп ойлайсыздар? 3. Бұрынғы батырлар мен бүгінгі батырлардың қандай ұқсастығы бар деп ойлайсыздар? ҚБ: «Ағаш егу» стратегиясы |
ҚР Мемлекеттік туы
Ноутбук, видеоролик
|
|
||
Сабақтың ортасы:
10 минут
10 минут
2 минут
|
1- тапсырма. ТЖ «ВЕНН» диаграммасы Топ бойынша талқылап, батырлар жыры мен ертегілерді ВЕНН диаграммасына салып салыстыру.
Батырлар жыры ұқсастығы Ертегілер
Дескриптор: - Батырлар жыры мен ертегілерді ВЕНН диаграммасына салып салыстыра алады; - Батырлар жыры мен ертегілерді салыстырып, ұқсастығы мен ерекшелігін айта алады; - Батырлар жыры мен ертегілерді дәлелдермен салыстыра алады;
ҚБ: «Көңілді смайликтер»
2-тапсырма. ТЖ «Жигсо» әдісі арқылы шығарманың тарихи құндылығына қатысты өз пікіріңізді білдіріңіз. Дескриптор: - Шығарманың тарихи құндылығын анықтай алады; - Шығарманың тарихи құндылығына қатысты өз пікірін білдіреді; - Білдірген пікірлерін шығармадан тауып дәлелдей алады;
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі
Сергіту сәті «Сарбаздар» әнін караокеге қосылып орындау.
|
ВЕНН диаграммасы , А4 парақша, маркер АКТ, т.б
|
|
||
7 минут
|
3-тапсырма. ЖЖ «Кластерлер» әдісі арқылы шығарманың "тарихи құндылығын" көрсететін эпизодтарды жіктету.
Дескриптор : Білім алушы - жырдан шығарманың тарихи құндылығын танытатын 4 эпизодты анықтайды; - анықтаған эпизодтарын байланыстыра алады. - жырдың тарихи құнды мұра екендігін көрсететін пікір білдіреді.
ҚБ «Бас бармақ»
|
|
|
||
Сабақтың соңы
Кері байланыс 3 минут |
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі |
А4 парағы, маркер |
|
||
Қосымша ақпарат |
|
||||
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз: мәтінді түсініп оқу, тиісті сөздерді бір-бірімен сәйкестендіру Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз: Шығарманың құндылығын талдап, эссе жазу. |
Бағалау – сіз оқушылардың материалдарды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? «Бас бармақ» әдісі, «Көңілді смайликтер», «Бағдаршам» әдісі, «Екі жұлдыз, бір тілек» әдістері арқылы |
Пән аралық байланыс
Қазақстан тарихы, қазақ тілі
|
|
||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.