5 сынып қысқа мерзімді жоспар ,тақырыбы :Натурал сандардың бөлінгіштігі,аликвоттық бөлшектерге байланысты сабақ жоспары.Сабақ мақсаттары:Оқушылардың барлығы: натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін анықтайды;
Оқушылардың басым бөлігі: натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін қолданады;
Оқушылардың кейбіреулері: натурал сандардың 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерін мәтіндік есеп шығаруда қолданып, түсіндіре алады.сабақ жоспары
натурал сандар бөлінгіштігі Опкебаева.doc
Қысқа мерізімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Натурал
сандардың бөлінгіштігі
Күні:
Сынып: 5
Мектеп:№44 лицей
Мұғалімнің атыжөні:
Опкебаева М.К
Қатысқандар саны:
Сабақ тақырыбы 2, 3, 5, 9, 10 бөлінгіштік белгілері
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу
мақсаттары
Сабақ
мақсаттары
5.1.2.5 натурал сандардың 2ге, 5ке, 10ға бөлінгіштік белгілерін
қолдану.
Оқушылардың барлығы: натурал сандардың 2ге, 5ке, 10ға
бөлінгіштік белгілерін анықтайды;
Оқушылардың басым бөлігі: натурал сандардың 2ге, 5ке, 10ға
бөлінгіштік белгілерін қолданады;
Оқушылардың кейбіреулері: натурал сандардың 2ге, 5ке, 10ға
бөлінгіштік белгілерін мәтіндік есеп шығаруда қолданып, түсіндіре
алады.
1. Натурал сандардың 2ге, 5ке, 10ға бөлінгіштік белгілерін
анықтайды;
2. Натурал сандардың 2ге, 5ке, 10ға бөлінгіштік белгілерін
қолдана отырып, есептер шығарады.
Оқушылар:
натурал сандардың 2ге, 5ке, 10ға бөлінгіштік белгілерін анықтап ,
айта алады.
натурал сандардың 2ге, 5ке, 10ға бөлінгіштік белгілерін
тұжырымдап, жаза алады
бөлінгіштік белгілері, санның бөлінгіштігі, қосылғыштар разрядтары,
жұп сандар, тақ сандар, жұп сандар, тақ сандар, әріпті өрнек.
Егер .... , онда...
Зайырлы қоғам және руханият құндылығы бойынша топтық
жұмыста бірбірін құрмет, ынтымақтастық және достық қарым
қатынастарын бойларына сіңіреді. Өзара бағалау бойынша өзгенің
көзқарасына құрметпен қарау құндылығы қалыптасады.
Бағалау
критерийлері
Тілдік
мақсаттар
Құндылықтарды
дарыту
Пәнаралық
байланыстар
Қазақстан тарихындағы «Алтын адам мен» және «Ботай
мәдениетін» біле отырып, сандық жазылуындағы бөлінгіштік
белгілерін анықтауда тарих пәнімен байланыстыру. Бастапқы білім
Натурал санның бөлгіштері мен еселіктері; Жай және құрама сан;
Бөлінгіштіктің негізі қасиеттері
Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері
Сабақтың басы
6 мин
Сабақтың ортасы
30 мин
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
оқушылардың ойларын шоғырландыру;
санау арқылы «Жұп сандар» және «Тақ сандар» топтарына
бөлу.
«Сократ шебері» әдісі бойынша оқушылар бірбіріне сұрақ
қою арқылы «Натурал санның бөлгіштері мен
еселіктері», «Жай және құрама сан», «Бөлінгіштіктің
негізі қасиеттері» тақырыптарға шолу жасау.
Кері байланыс: Топтар өздерінің атауларына қысқаша
анықтама беріп өтеді.
(Ж) Жаңа сабаққа кіріспе
Мақсаты: «Миға шабуыл» стратегиясы арқылы
оқушыларға сабақ тақырыбын, мақсатын өздері ашуына
бағыттау.
1. 12034; 4320; 13271; 502025; 373819; 63633
сандарының арасынан 1) жұп цифрға; 2) тақ цифрға
аяқталатын сандарды теріп жазыңдар.
2. 1) жұп цифрлармен; 2) тақ цифрлармен жазылған
біртаңбалы сандар 2 санына бөлінеді ме? Тексеріңдер.
3. 2 мен 5ке еселік болатын сегіз сан
жазыңдар.Жазылған сандардың бірлік разрядында қандай
цифр бар? Осы сандар 2ге, 5ке бөлінеді ме? 2ге, 5ке
бөлінетін сандар қандай цифрмен аяқталады?
4. 1) 5 санына, 2) 10 санына бөлінетін 34 санынан үлкен,
бірақ 51 санынан кіші екі таңбалы сандар қандай
цифрлармен аяқталады?
ҚБ: «Басбармақ» әдісі арқылы
Интерактивті
тақта, 1 слайд, 1тапсырма
Мақсаты: «Конверттегі сұрақ» әдісі бойынша
оқушылардың білімдерін анықтау.
Қалыптастырушы дағдылар:
Ойлау, шешім қабылдау;
Еркіндік, дербестік.
Жұмыс алгоритмі:
а) 971, 5042, 973, 980, 3401, 2600 сандарының қайсысы
2,5,10 сандарына қалдықсыз бөлінеді?
б) 46* үш таңбалы санындағы жұлдызшаның орнына
қандай цифр қойғанда шыққан сан 2, 5, 10 сандарының
әрқайсысына қалдықсыз бөлінеді?
с) Қазақстан Республикасы тәуелсіздігін қай жылы алды
және биыл неше жыл толады? Бұл сандар 2, 5, 10
сандарының қайсысына бөлінеді?
Бағалау
критерийі
Білім алушы
натурал
сандардың 2
ге, 5ке, 10ға
бөлінгіштік
белгілерін
анықиайды.
Дескриптор:
Білім алушы
2ге бөлінетін сандарды теріп жазады;
5ке бөлінетін сандарды теріп жазады;
10ға бөлінетін сандарды теріп жазады;
бөлінгіштік белгілерін қолдана отырып
жұлдызшаның орнына тиісті цифрды
қояды;
берілген сұрақ бойынша сандардың
бөлінгіштік белгілерін қолданып, шешуін
табады.
Бағалау: оқушылар фигуралар арқылы бірбірін
бағалайды.
(Т) 2тапсырма
Мақсаты: «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі бойынша
оқушылардың ортақ мақсатқа негізделген идеялар мен
ойларды дамыту.
1 топқа: х — тақ сан болса, онда 5 х өрнегiнiң мәнi
жұп сан бола ма? Тағы өзге қандай тұжырым
жасар едің?
2 топқа: 8b өрнегiнiң мәнi 10 санына бөлiнедi. 12b
өрнегiнiң мәнi 10 санына бөлiне ме? Жауабын
түсiндiрiңдер.
Интерактивті
тақта, Жеке
жұмыс
Конверт, түрлі
түсті жұлдызша,
төртбұрыш,
үшбұрыш
фигуралары
Оқулық, стикер
Үлестірме
парақтары,
бағалау парағы Бағалау критерийі
Білім алушы
натурал сандардың 2ге,
5ке, 10ға бөлінгіштік
белгілерін қолдану.
Дескриптор:
Білім алушы
берілген сұраққа
қатысты тұжырым
жасайды;
жауабын түсіндіреді,
дәлелдейді
Саралау: Сыни тұрғыдан сұрақтар беру арқылы қолдау
көрсету. Оқушылар келесі сұрақтарға жауап береді?
Оны қайдан білдің?
Сенде қандай дәлелің бар?
ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша топтар бір
бірін бағалайды.
3тапсырма
Мақсаты: «Үшіншісі артық» әдісі арқылы оқушылардың
бойында ұлттық құндылықтарды дамытуда, тарихи
мәдениетін қлыптастыруда, алған білімін өмірде
қолдану.
Қалыптастырушы дағдылар:
Ойлау, шешім қабылдау;
Ақпаратты басқару;
Бірлескен жұмыс;
Жұмыс алгортимі:
1 топқа: «Алтын адам» — 1970ші жылдарының басында
Есік қорғанында — сақтар тайпасының жас көсемінің
зираты табылды. Оның жасы 16да болса, оның бойы 565
сантиметр болған.
2 топқа: Энеолит дәуірінде Солтүстік Қазақстанды
мекендеген тайпалар мәдениеті "Ботай мәдениеті"
ескерткішіне 2014 жылдар аралығында профессор
Виктор Зайберттің жетекшілігімен қазба жұмыстары
жүргізілді. Ауданы 15 гектар жерді алып жатқан
қоныстан 158 үйдің орны қазылып аршылған.
Дескриптор:
артық деректі табады;
мәтіндегі сандардың ішінен 2ге, 5ке, 10ға
бөлінетін сандарды теріп жазады.
Бағалау. Бағалау парағына оқушылар өзөздерін
бағалайды. Сабақты соңы
9 мин
«Элективті тест» арқылы мұғалім сабақты
қортындылайды.
«Бір минут» әдісі арқылы оқушылар сабақты
қорытындылайды.
Үй тапсырмасы
«Кері байланыс бутерброды» рефлексия
Интерактивт
і тақта,
презентация
Саралау – Сіз қандай тәсілмен
көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз
басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
Оқушыларға диалог арқылы
барынша қолдау көрсету. Кейбір
оқушылар бір тапсырманы орындаса
да олардың нәтижелері әр түрлі
болады, сондықтан оларға қосымша
тапсырмалар немесе сыни тұрғыда
ойландыратын сұрақтар қою
арқылы қолдап отыру,Оқушылар
үнемі бағаланып отырады, сөзбен
қолдау көрсету және ынталандыру
маңыздырөл атқарады.
Бағалау – Сіз
оқушылардың
материалды игеру
деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап
отырсыз?
«Басбармақ» әдісі,
түрлі фигуралар ,
стикерлер арқылы
бағалау,
«Екі жұлдыз, бір
тілек», «Кері байланыс
бутерброды»
рефлексия
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау
Сабақта әрбір оқушының
қауіпсіздік техникасы
ережелерін сақтап, жұмыс
істеулерінеибағыт беріп
отыру.
Натурал сандардың бөлінгіштігі
Натурал сандардың бөлінгіштігі
Натурал сандардың бөлінгіштігі
Натурал сандардың бөлінгіштігі
Натурал сандардың бөлінгіштігі
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.