Тақырыбы: Уақыт – біздің құндылығымыз
Күні |
Мұғалімнің есімі |
|||||||||
Сынып |
Қатысқандар саны |
|||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
4.2.3.1 Шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу 4.2.9.1 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету |
|||||||||
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Өлеңнің негізгі ойын анықтай отырып, автордың ойын мәтін деректерін мысалға келтіре отырып дәлелдейді. Көптеген оқушылар: Ақпаратты сызба түрінде бере алады. Кейбір оқушылар: Уақытты тиімді қолдану үшін бір күндік ереже құрастыра алады |
|||||||||
Бағалау критерийлері: |
Өлеңнің тақырыбы мен негізгі ойын анықтайды. Ақпаратты сызба түрінде көрсетеді. |
|||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды өз уақытын бағалауға, өз іс-әрекетіне жауап беруге үйрету |
|||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Жаратылыстану |
|||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интербелсенді тақта мүмкіндіктері |
|||||||||
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім |
Жалпы құндылық, уақыт туралы ұғымдары қалыптасқан, оларды ажырата алады. |
|||||||||
Жоспар |
||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||
Басталуы |
Қызығушылықты ояту Ширату. «Уақытты тап» Интербелсенді тақтаға әртүрлі нұсқада уақытты көрсету керек. Оқушылар уақытты таба отырып, топтасады (әр сағат түріне қарай). Топтастырып болған соң, топ ішінде оқушылар бір-бірінің үй тапсырмасын тексереді (ЖЖ) Үй тапсырмасын тексеру: «Үлкенге құрмет» тақырыбында жазған шағын эсселерін оқушыларды жұптастыра отырып тексеру ҚБ: оқушыларды бағалау «Біліміңді қолдан» айдары Бұл тұжырымдармен келісесің бе?
Сабақтың мақсатын айқындау |
Интербел- сенді тақта арқылы тапсырма шартын көрсетіп, тақтамен жұмыс жасату |
||||||||
Ортасы |
Мағынаны тану кезеңі «Ойыңмен бөліс» айдары – Өзің уақытты тиімді пайдаланып жүрсің бе? (МК, Ұ) «Зигзаг» әдісі арқылы өлеңмен және Абай Құнанбаевтың өмірбаянымен таныстыру жүргізу. 1-қадам: Өлең тақырыбы мен авторын анықтау 2-қадам: Автордың өмірбаянымен танысу 3-қадам: Автор шығармашылығымен танысу 4-қадам: Сөздікпен жұмыс Махрұм – бос қалу, құр қалу Медресе – ислам дінін оқытатын орта және жоғары оқу орны Шен алу – дәреже, атақ алу 5-қадам: Сұраққа жауап бер - Өлеңдегі кейіпкер не үшін өкінеді? -Ақынның сұрағына қалай жауап берер едіңдер? Сараптау тобы мәтін бөлігін топта талдап, өзге оқушыларға тиімді түсіндіру жолдарын қарастырады. ҚБ: сұраққа дұрыс жауап берген оқушыларды мадақтау «Оқы» айдары 6-қадам: Абай Құнанбайұлының он бесінші қара сөзінен үзінді тыңдату. |
Кесте
Ғаламтор желісі |
||||||||
|
– Абай атаның бұл қара сөзінен өзіңе қандай ой түйдің?
ҚБ: сұраққа дұрыс жауап берген оқушыларды мадақтау (Т) Сұраққа жауапты топтаса тауып,кесте,сызба түрінде бейнелеп көрсетеді. Дескрипторы: Абай атаның қара сөзіндегі түйінді ойларды негізге ала отырып, кестені толтырады. ҚБ: «Оң көрші» әдісі (МК) Тыңдалым (аудиодискімен жұмыс) М. Жұмабаевтың «Балалық шақ» өлеңін тыңдату (Т) 7-қадам: Мұғалімнің көмегімен бұл мәтіндердегі негізгі ортақ ойды бір сөйлеммен айтуды ұйымдастырады. ҚБ: оқушылар жауабын тыңдау, мадақтау Айбардың 5 сағат бос уақытын пайдалануын диаграмма бойынша түсіндір. Оқушының қорытынды ойын тыңдау «Есіңе түсір» айдары Өлең-белілі буын өлшемі бар,ырғаққа ұққасқа құрылған көркем сөз
|
кесте |
||||||||
Аяқталуы |
Рефлексия(Ж) «Қорытындыла» айдары бойынша Мұғалімнің көмеімен бұл мәтіндердегі негізгі ойларды бір сөйлеммен айт. Дескрипторы: 1. Оқылған, тыңдалған өлең, мәтіндердегі түйінді ойларды қорытып, пайдаланады. 2. Өз ойын түйіндеп жазады. ҚБ: «Ду қол шапалақ» Үйге тапсырма: Абайдың «Жасымда ғылым бар деп ескермедім» әнін тыңдайды. Үлкендердің көмегімен «Абай әндері» тақырыбына тізім жасайды.
|
|
||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. |
|||||||||
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау парақтары, бірін-бірі бағалау |
|||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен сабақ жоспарымды орындап үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
||||||||||
Қорытынды бағамдау |
||||||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? |
||||||||||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.