Поурочный план по информатике на тему "Компьютерлік желілердің негізгі түрлері. Ғаламтор"
Оценка 5
Лекции
docx
информатика
6 кл
10.05.2017
Компьютерлік желілердің негізгі түрлері.Ғаламтор кеңістігімен жұмыс жасауды кеңінен түсіндіру.Адамның қажеттіліктерінің бірі- қарым-қатынас қажеттілігі.Қазіргі кездегі қарым-қатынас компьютерлік желілер үлкен рөл атқарады.Компьютерлік желілер жұмысты жеделдетіп, демалысты қызықты етеді.Компьютерлік желілер- өміріміздің бір бөлшегі деп сенімділікпен айтуға болады.Желіде хаттармен, сауда жасауға, фильм көруге болады.Компьютерлік желілердің негізгі түрлері.Ғаламтор кеңістігімен жұмыс жасауды кеңінен түсіндіру.Адамның қажеттіліктерінің бірі- қарым-қатынас қажеттілігі.Қазіргі кездегі қарым-қатынас компьютерлік желілер үлкен рөл атқарады.Компьютерлік желілер жұмысты жеделдетіп, демалысты қызықты етеді.Компьютерлік желілер- өміріміздің бір бөлшегі деп сенімділікпен айтуға болады.Желіде хаттармен, сауда жасауға, фильм көруге болады.
ғаламтор.docx
Пән атауы: Информатика
Класы: 6
Күні: 05.05.2017
Сабақтың тақырыбы: Компьютерлік желілердің негізгі түрлері. Ғаламтор.
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға компьютерлік желілердің негізгі, яғни хаттама, сервер, шина,
браузер және жергілікті, ауқымды компьютерлік желілер жайлы мағлұмат бере отырып оқушылардың
бойында нақты шешім қабылдай білуге, топпен жұмыс жасауға, өз ойын еркін жеткізе
білуге дағдыландыру.
Табыс критерийлері:
1. Телекоммуникациялардың ұғымын білемін.
2. Компьютерлік желілердің негізгі түрлері білемін.
3. Ғаламторға анықтама бере аламын.
Қолданылған модульдер: «Оқыту мен оқудағы ақпараттықкоммуникациялық технологияларды
қолдану», «Диалогты оқыту», «Оқуды басқару және көшбасшылық», « Оқыту үшін бағалау және оқуды
бағалау», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу», «Сыни тұрғыдан ойлауға
үйрету».
Стратегиялық ісәрекеттер: "Шаттық шеңбері", "Миға шабуыл", "Білгенге маржан", "сұрақжауап",
"сәйкестендіру", "Тәжірибелі жұмыс", "Кері байланыс" , "Критериалды бағалау"
Сабақтың барысы:
Уақыт
өлшемі
Кіріспе
5 мин.
Тұсаукесер
10 мин.
Мұғалім ісәрекеті
Оқушы ісәрекеті
Ресурстар
Оқушыларды сыныпта қарсы алады, сәлемдеседі.
«Шаттық шеңбері» құрғызу.
Шаттық шеңберін құрғызып, достармыздың көңілін
көтеру мақсатында оларға деген жылы лебіздеріңізді
білдіріңіздер. «Мен саған бүгінгі сабақта белсенді
танытуыңды тілеймін».
Топқа бөлу.
Жаңа сабақты байланыстыра отырып 2 топқа бөлу.
1. Желілер.
2. Ғаламторлар.
Орындарына отырғызып өткен тақырып бойынша не
білетіндерін білу мақсатында «сұрақжауап»
ойыныны арқылы үй тапсырмасын сұрау.
Power Point не үшін арналған бағдарлама
Power Point ты іске қалай қосуға болады?
Слайд дегеніміз не?
Презентация деп нені атайды?
Слайдтарды қалай қосуға болады?
Слайдқа объектілерді қалай кірістіреді?
Жаңа слайд ашу тәсілдері?
Слайдты көрсету әдістері?
Слайдты сақтау?
Слайдтарды толық экранға көрсету батырмасы?
Оқушылардың назарын сабаққа аударады.
«Миға шабуыл» Қандай мақсатпен компьютерлерді
желіге біріктіреді?
Қағаздар
Оқушылардың көңіл
күйлерін көтеру
мақсатында бірбіріне
жылы лебіздерін
білдіреді.
Атауларға байланысты
топтарға бөлінеді.
АКТ
Оқушылар сұрақтарға
жауап береді.
Сабаққа дайын екендігін
көрсетеді.
Оқушылар танымдық
қабілеттерін пайдаланып
өз ойларын, білгендерін
ортаға салады. Негізгі
бөлім
10 мин
7 мин
5мин
Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа сабақ
тақырыбымен және мақсатымен таныстыру.
Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз
« Компьютерлік желілердің негізгі түрлері.
Ғаламтор »
"Білгенге маржан" жаңа сабақ бойынша өз бетінше
оқуға баулу.
Елбасымыздың Қазақстан халқына жолдауында ХХІ
ғасырда ақпараттық қоғам қажеттілігін
қанағаттандыру үшін компьютерлік техниканы,
интернет, телекоммуникациялық желі, электрондық
және телекоммуникациялық құралдарды,
мультимедиялық электрондық оқулықтарды оқу
үрдісіне тиімді пайдалана білу керектігін атап
көрсетті.
Компьютерлік желінің негізгі түрлері олар:
Компьютерлік желі
Жергілікті желі
Ауқымды желілер
Компьютерлік желі дегеніміз – ресурстарды
(диск, принтер, файл, құрылғылар) тиімді пайдалану
мақсатында бір бірімен байланыстырылған
компьютерлер тізбегі. Желі арқылы оған қосылған
кез келген компьютердегі ақпаратты жедел қарауға
болады.
Жергілікті желі – саны шектеулі әдетте 100 ге дейін
компьютерлерді бір ұйым немесе мекеме ішінде
біріктіру үшін қолданылады. Жергілікті желі
аймақты бір бөлмеде, бір мекемеде, зауыт, немесе
компьютерлерді біріктіреді.
Ауқымды компьютерлік желі бұл бір немесе бірнеше
желілерді өзара байланыстыру яғни қала, аймақ, ел,
бүкіл жер шарын қамтуы мүмкін.
Қазіргі уақытта маңызды байланыстың бірі – Internet.
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін
ақпараттандыру еліміздің даму стратегиясының
негізгі бағыттарының бірі, себебі XXI ғасыр – білім
беру жүйесін ақпараттандыру ғасыры. Қазіргі маман
заманға сәйкес компьютерлік технологияларды
меңгерумен қатар Интернетте жұмыс жасай алуы
керек.
Интернет желісіне қосылу үшін компьютерге модем
керек. Модем дегеніміз – бұл компьютерге телефон
желісі және сымдары арқылы мәлімет алмасуға
мүмкіндік беретін құрылғы. Модем арқылы қосылым
жасау үшін компьютерге иесіне лайықты провайдер
тауып Интернетте жұмыс істеуге келісімге отыруға
болады.
1.топ Желілер
2.топ Ғаламторлар
Компьютерлік тәжірибелік жұмыс
Оқулықтағы 221 беттегі Практикалық жұмыстарды
АКТ
Оқулықтар
Дәптерлер
Жаңа сабақ
тақырыбымен танысады.
Оқушылар жаңа
тақырып бойынша
мағлұматтарды оқып,
ортаға салады.
Тақырып бойынша екі
топ түсініктерін
тыңдайды.
АКТ
1 топ оқушылары
желілерге анықтама
береді.
2 топ оқушылары
ғаламторға анықтама
береді.
Компьютерде
денгейлеріне қарай
тапсырмаларды компьютерде орындаттыру.
орындайды.
Сұрақтары
«Сәйкестікті тап!». Қазақ тілінде және ағылшын
тілінде берілген терминдердің арасындағы
сәйкестікті табу керек.
Браузер e mail
Домен browser
Хабарламалар тақтасы domain
Сеанс gateway
Желі BBS
Электронды пошта session
Шлюз network
Кері байланыс.
Табыс критерийлері арқылы өздерін бағалайды.
Үйге тапсырма беру. §31
Қорытынды
3 мин
Сабақта не үйренгендерін
білу мақсатында
оқушылар интербелсенді
тақтада шыққан
сәйкестендіруге жауап
береді.
Смайликте
р.
Смайликтерді табыс
критерийлері бойынша
түсінген өздеріне кажетті
жерге жабыстырады.
Үй тапсырмасын
оқушылар күнделікке
жазады. Пән атауы: Информатика
Класы:8
Күні: 05.05.2017
Сабақтың тақырыбы: Ғаламтор желісінде ақпаратты іздеу. Электронды пошта.
Сабақтың мақсаты:
Әлемдік ақпараттық кеңістікке ену жағдайында компьютерлік желі
технологиясын оқушыларға меңгертудің тиімді әдістәсілдерін таңдау.Оқушыларға компьютерлік желі
технологияларының топологиялық ерекшеліктері мен мүмкіндіктерін көрсетудің қолданбалы бағытын
беру.
Табыс критерийлері:
1. Ғаламтор желісінде ақпарат іздей аламын (3деген баға)
2. Электрондық пошта аша аламын.
3. Ақпаратты қорғауды білемін.
(58 бал) 4 деген баға
( 910 бал) 5 деген баға
Қолданылған модульдер: «Оқыту мен оқудағы ақпараттықкоммуникациялық технологияларды
қолдану», «Диалогты оқыту», «Оқуды басқару және көшбасшылық», « Оқыту үшін бағалау және оқуды
бағалау», «Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу», «Сыни тұрғыдан ойлауға
үйрету».
Стратегиялық ісәрекеттер: "Шаттық шеңбері", "Миға шабуыл", "Қарлы кесек", "Сұражауап",
"Мозайка", "Критериалды бағалау", "Практикалық жұмыс",
Сабақтың барысы:
Мұғалім ісәрекеті
Оқушы ісәрекеті
Ресурстар
Қағаздар
Оқушылардың көңілкүйлерін
көтеру мақсатында бірбіріне
жылы лебіздерін білдіреді.
Мұғалімнің айтқан ісәрекеттерін
орындайды.
Уақыт
өлшемі
Кіріспе
5 мин.
Тұсаукесер
10 мин.
Оқушыларды сыныпта қарсы алады,
сәлемдеседі. «Шаттық шеңбері» құрғызу.
Шаттық шеңберін құрғызып, оқушыллардың
көздерін жұмғызып қанекей балалар көз
алдымызға көгілдір аспанды елестетіп, өз
өздеріне деген ыстық ықыласымызды
білдірейік және менің айтқан сөздерімді
қайталаңыздар «мен оқуға келдім», «менің
бүгінгі сабақта жақсы нәтидеге қол
жеткіземін», «мен жақсы оқимын» деп
қайталатқызу. Енді балалар көзімізді ашып,
жанымздағы достармыздың көңілін көтеру
мақсатында оларға деген жылы лебіздеріңізді
білдіріңіздер. «Мен саған бүгінгі сабақта
белсенді танытуыңды тілеймін».
Топқа бөлу.
Жаңа сабақты байланыстыра отырып
2 топқа бөлу.
1.Ғаламтор желісі.
2. Электрондық пошта.
Атауларға байланысты шағын
топтарға бөлінеді.
АКТ Негізгі
бөлім
15 мин
Орындарына отырғызып өткен тақырып
бойынша не білетіндерін білу мақсатында
«Қарлы кесек» ойынын қолдану. «Қарлы
кесек» сұрақтары.
*Компьютерлік желі дегеніміз не?
*Жергілікті желінің қызметі қандай?
*Корпоративті және аймақтық желлер деген
не?
*Шлюз деп нені атайды?
*Желілік құрылғыға не жатады?
*Желілік адаптердің қызметі қандай?
*Интернетке қандай анықтама беруге
болады?
Оқушылардың назарын сабаққа аударады.
«Миға шабуыл» Электронды пошта
дегеніміз не кім қалай түсінеді?
Оқушы білгендерін тыңдай отырып, жаңа
сабақ тақырыбымен және мақсатымен
таныстыру.
Ендеше, бүгінгі жаңа сабағымыз
« Ғаламтор желісінде ақпаратты іздеу.
Электронды пошта »
Ғаламторда ақпарат іөздеу үшін құрамына
ғаламтор ресурстары тұрақты жаңарып
тұратын ақпарат кіретін арнайы іздеу
жүйелері қолданылады.
Түйін сөздері бойынша іздеуді орындау оңай:
өздеріңнің браузерлерінің іздеуді орындау
оңай: өздеріңнің браузерлеріңді іздеу жолына
сендерді қызықтыратын ақпаратты енгізіп,
Enter пернесін немесе Іздеу (Табу)
батырмасын басыңдар.
Іздеу қалай жүзеге асырылады:
әдетте сұраныс құрамына әрбір сөз кіреді;
іздегенде символдардың регистрі
ескерілмейді;
әдетте тыныс белгілері мен арнайы
символдарда да ескерілмейді.
Электрондық пошта деп – компьютер
желісінде электронды хат алмасу жүйесі.
Электрондық потшта көп жағанынан кәдімгі
поштаға ұқсайды.
Интернетке қосылу кезінде тұтынушыға
автоматты түрде электрондық пошта адресі
тағайындайды. Интернетке қосылуға
мүмкіндік беріп отырған сервер –
компьютерде электрондық « пошта жәшігі »
құрылады. Адреске келіп түскен хабар осы
жәшікте, сол адресат сервермен нақты түрде
қосылуға дейін сақталады. Электрондық
пошта хабарламасы адресатқа жетуі үшін
адресті ( e – mail ) дұрыс көрсетуі керек.
Оқушылар алдында қар
бейнесіндегі ақ қағаздарға үй
тапсырмасы бойынша сұрақтар
дайындалған сол сұрақтарға
жауап береді.
Сабаққа дайын екендігін
көрсетеді.
Оқушылар танымдық қабілеттерін
пайдаланып өз ойларын,
білгендерін ортаға салады.
Жаңа сабақ тақырыбымен
танысады.
АКТ
Видио
ролик.
Оқушылар жаңа тақырып
бойынша мағлұматтарын ортаға
салады.
Постер
Маркер
Компьютер
лер.
Постер
Маркер
Дәптер
Сағат
. Оқушылар жасаған жұмыстарын
қалай жасағандығын айтып
қорғап шығады.
Оқушылар берілген
тапсырмаларды орындайды
Сұрақтарға жауап береді.
8 мин
«Мозайка» оқыта үйрету әдісі.
Яғни оқушылар өз топтарының атауларына
байланысты оқулыққа назар аударып
түсініктеме беріп өтеді.
1.Ғаламтор желісінде ақпаратты іздеу.
2. Электронды пошта ашу.
Екі топ екі түрлі тақырыпшаларды бір –
біріне түсіндіріп өтеді.
Компьютерлік тәжірибелік жұмыс
Оқулықтағы 223 беттегі Практикалық
жұмыстарды компьютерде орындаттыру.
Сұрақжауап.
1.Ғаламторда, өз компьютеріңде табылған
ақпаратты қалай сақтаймыз?
2.Ғаламтор желісінде ақпарат көшіргенде
қандай ережелерді ұстанған жөн?
3.Электронды пошта дегеніміз не?
4.Электрондық пошта жәшігінің адресі
қандай бөлшектерден тұрады?
Қорытынды
5 мин
Табыс критерийлері арқылы өздерін
бағалайды.
Кері байланыс.
Сабақ түсінікті болды. Сабақ түсініксіз
болды.
Үйге тапсырма беру. §32
Смайликтерді табыс
критерийлері бойынша түсінген
өздеріне кажетті жерге
жабыстырады.
Үй тапсырмасын оқушылар
күнделікке жазады.
Смайликте
р.
Поурочный план по информатике на тему "Компьютерлік желілердің негізгі түрлері. Ғаламтор"
Поурочный план по информатике на тему "Компьютерлік желілердің негізгі түрлері. Ғаламтор"
Поурочный план по информатике на тему "Компьютерлік желілердің негізгі түрлері. Ғаламтор"
Поурочный план по информатике на тему "Компьютерлік желілердің негізгі түрлері. Ғаламтор"
Поурочный план по информатике на тему "Компьютерлік желілердің негізгі түрлері. Ғаламтор"
Поурочный план по информатике на тему "Компьютерлік желілердің негізгі түрлері. Ғаламтор"
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.