Сабақ жоспары
Пәні: Қазақ тілі
Сабақ тақырыбы: Қысқарған сөздердің
жасалуы және емлесі
Күні:20.12.16
Сынып: 4 «Ә»
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары
Сабақ мақсаттары
Тілдік мақсат
(Айтылым,тыңдалым,жазылым)
Мектеп: Рудный қаласы әкімдігінің
«№7 мектеп гимназиясы» КММ
Оқытушының атыжөні:
Жаңабай Анар Ғалымқызы
Қатысушылар саны:
28
Қатыспағандар
:
Қысқарған сөздердің сөйлем ішіндегі атқаратын рөлін,
жалпы ойға қосатын әртүрлі мағыналық реңтерін байқату,
сөйлем ішінен қысқарған сөздерді таба білуге, қысқарған
сөздердің түрлерін, тыныс белгілерін дұрыс қоя білуге
үйрету. Қысқарған сөздерді орынды қолдана білуге
дағдыландыру. Дұрыс, мәдениетті сөйлеуге тәрбиелеу..
Барлық оқушылар орындай алады:
Түйінді ойын айта алады, байланыстырып
сөйлейді,ойын жеткізеді. Тақырыпты дұрыс түсініп
оқып, меңгеру арқылы сабақта байланыстыра алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Топтық,
жұптық жұмысқа белсенді қатысып, ойларын айта
алады, мазмұнын, мағынасын түсіне алады,
тапсырмаларды орындай алады.
жұптық,топтық жұмыс
тиімді әрі ретімен түсінікті
Кейбір оқушылар орындай алады:
Өз ойларын еркін жеткізеді,күрделі сұрақтарға жауап
бере алады,идея ұсынады.
Оқушылар орындай алады: Сын тұрғысынан ойлай
алады,жеке,
жасайды,
көшбасшышылық жасайды,постер арқылы алған
білімдерін
етіп
орналастырып, жұмыстарын қорғайды.Өзара бірлесіп
тапсырмалар мен жаттығуларды
анықтай отырып
жазуын, талдауын қалыптастырады. Өз ойын ашық
айтады, сөйлеу мәдениеті, сөздік қоры дамиды.
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: мағынаны
үстемелеу, қолдау, жорамал, пікір, сенім, сөйлем мүшесі
бола алмайды
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл
стилі:
Ишара:
«Адасқан әріптер» ойыны арқылы топқа бөлу.
ТОПТАР:
1 топ: РФ
2 топ: ҚР
3 топ:АҚШ Жоспар
ланған
уақыт
есебі
Басы
2 мин
Білу
6 мин
Ортасы
Түсіну
3 мин
9 мин
Жоспар
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі
жазбаларды өзіңіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен
Ресурстар
ауыстырыңыз)
Ұйымдастырукезеңі:
Ынтымақтастық атмосферасын құру.
«Мен сенің бойыңнан мына қасиеттерді көргім
келеді...» (өзөзіңе сенім, бірбіріңе қолдау көрсету, кез
келген затқа жорамал жасау, өз пікіріңді ортаға салу )
тренингі арқылы топқа бөлемін.
(оқушылар мұғалімнің қолындағы адамның әр түрлі
қасиеттері жазылған парақшаларды суыру арқылы топқа
бөлінеді, қасиеттері бірдей оқушылар бір топқа
жайғасады)
Топ ережесі:
1.Тәртіп сақтау;
2.Уақытты тиімді пайдалану;
3.Топ басшысына бағыну;
4.Басқаның пікірін тыңдау;
5.Ұйымшылдық көрсету.
Үй тапсырмасын тексеру:
Балалар үйге қандай тапсырма беріліп еді?
Таза тақта әдісімен өткен сабақты еске түсіру.
Оқушылар 3
топқа бөлініп
отырады
Топ ережесін
пайдалану
48жаттығу. Баспа сөз беттерінен қысқарған сөздері
бар сөйлемдерді теріп жазу.
Жаңа сабаққа әзірлік.
а) «Ой қозғау»
« Бәріміз бірге» кезеңі, сабақты түсінуге дайындық
жұмысы ретінде орындалады.
Топтық жұмыс, тапсырма арқауы бойынша:
Кеспе қағаздар беріледі.
1 топ
Біріккен сөздер қалай жасалады?Мысал
келтіріңдер.Сөйлем құрастыру.
2 топ
Қос сөздер қалай жасалады?Мысал келтіру.Сол
мысалға сөйлем құрастыру.
3 топ
Қысқарған сөздер деген не?Мысал келтіру.Сол
Топ болып
ақылдасу мысалға сөйлем құрастыру.
Жаңа сабақ.
Қысқарған сөздің жасалу
жолы
1. Күрделі атау
құрамыңдағы сөздердің бас
әріптерінен құралады
Мысал
БҰҰ — Біріккен Ұлттар
Ұйымы, ҒА — Ғылым
Академиясы, КТУ —
кәсіптіктехникалық училище
т. б.
ҚазМИ — Қазақтың
медицина институты
өз ойларын
айтады.
Қолдану
7 мин
ҚазМУдің (Қазақтың
мемлекеттік университетінің)
студенті,
2.Күрделі атау
құрамындағы бірінші сөздің
бас буыны мен кейінгі
сөздердің бас әріптерінен
құралады.
Бұндай қысқарған сөздердің
бірінші буынындағы бірінші
әріп пен кейінгі сөздерден
қысқартылып алынған
бірінші әріптері бас әріппен
жазылады да, оларға
қосымша дефис () арқылы
жалғанады
3.Бірінші сөздің алғашқы
буынына екінші сөз
өзгертілмей қосылып
жасалады.
4. Әр түрлі өлшемнің атауы
болып табылатын атауларда
қысқарған сөздер болып
табылады.Бұлар кіші
әріппен жазылады.
2.
Қысқарған сөздердің емлесі
Қосымша дефис арқылы жазылады
медколледж
м (метр), см (сантиметр), кг
(киллограмм), т (тонна), га
(гектар), ц (центнер), т. б.
(тағы басқа)
АҚШ тың
БҰҰ
ға
ДЖИГ СО әдісі арқылы постерларын қорғайды.
ТУ – 154 пен
Қосымша бірге
жазылады
педколледжге
Қосымша дефис
арқылы жазылады
кг
Топтарға жеке
тапсырма беру
Топтық жұмыс, тапсырма арқауы бойынша:
Берілген тапсырманы орындау.
І топ. Бірнеше қысқарған сөздер ойлап жазады
ІІ топ. Қысқарған сөздерге сөйлем ойлап жазады.
ІІІ топ. Арасында қысқарған сөзі бар мәтін құрастырады.
Дәптермен жұмыс.
Оқулықпен жұмыс. Дәптерлеріңді ашыңдар
Дәптерді
пайдалану
Оқулықты Көркем жазу Ее сөйлем құрау. Елбасы еліне еңбек
етті.Еліміздің ерлігі есімізде.
49 жаттығу.
50жаттығу.
52жаттығу. Математикалық диктант түрінде жазғызу.
Сергіту сәті.
Соңы
Талдау
4 мин
қолдану
Шығармашылық тапсырма:
І топ.
Сұхбатты қасыңдағы сыныптасыңмен рөлге бөліп
оқы.
2 топ. «Дүкенде» тақырыбына ұзындық, салмақ
өлшемдерінің атауларын қатыстырып әңгіме құра.
А4 форматына
жазады
3 топ.Сөйлемнің ішіндегі қысқарған сөзді тауып толық
атап беру.
Қоңыр кептер соңғы жылдары саны
күрт кеміп бара жатқан оңтүстікте ғана аздап кездеседі.
Оңтүстік және ОШҚ –ның шөлді жазықтары мен тік
жарлары немесе ағаштары бар тау бөктерлерінде
мекендейді
Менің ағам физмат интернат мектебінде оқиды.
Мектептің педкеңес інде біздің сынып туралы жақсы
пікірлер айтылды. Жинақт
ау
3 мин
Өткен сабақ бойынша жұмыс:
Тест
1.Күрделі сөз дегеніміз не ?
А) Екі немесе одан да көп түбірден жасалған сөз.
Ә) Бір түбірден жасалған сөз.
2. Қайталама қос сөзді табыңыз.
А) бірінебірі
Ә) сапсары
Б) ығыжығы
Д) ағалыінілі
3. Біріккен сөздер дегеніміз не?
А) Қыстырма сөздер.
Ә) Екі түбірден жасалған сөз.
Б) Бір түбірден жасалған сөз.
4 Қысқарған сөзді табыңыз.
А бүгін
Ә) әкел
Б) ВАЗ07
Д) данышпан
5. Сөздердің алғашқы буыннан қысқарған сөзді
табыңыз.
А) ҚР
Ә) ҚазМУ
Б) педколледж
Кілті
1. А
2. А
3. Ә
4. Б
5. Б
Бағалау.
“5” – 0 қате
“4” – 1,2 қате
“3” – 3,4 қате.
Рефлексия:
«Шығармашылық ағашы»
Сабақ сонында оқушылар ағашқа белгілерді бекітеді.
Жемістер – жұмыс жемісті, нәтижелі болды
Гүл– жақсы өтті
Жасыл жапырақ – көп жағдайларды түсінбей қалдым
Сары жапырақ – барлығы түсініксіз болды
Бағалау:
Өзін – өзі бағалау.
Стикерге
жазады
Өзін – өзі
бағалауы Мұғалімнің бағалауы.
Үйге тапсырма: “Айрықша тапсырма” әдісі:
Үйге тапсырма: 51 –жаттығу.
Күнделікке
жазу
Бағалау
3 мин
Қосымша мәліметтер
Саралау – оқушыға мейлінше
қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілетті
оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және
қауіпсіздік.
АКТмен байланыс.
Құндылықтармен
байланыс
Саралау, оқыту өз бетінше
жаттығулар кезінде мұғалім
қолдауының алмасуы арқылы
іске асады.
. Қатесіз дұрыс оқу,жазу.
талдау, сөйлем құрау
түсініп оқуға, талдауға
талпынды және жетті.
(тәрбие элементі)
Әдебиеттік оқу және
сурет,музыка пәндерімен
пәнаралық байланыс бар.
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу
міндеттері орындалды ма? Бүгін
оқушылар не үйренді? Сабақ қалай
өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске
асты ма? (тапсырмалар сәйкес
болды ма?) Уақытты қалай
пайдаландым? Жоспарыма қандай
өзгерістер енгіздім және неге?
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды
пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
Сабақтан кейін оқушылар топпен өткізген сабақтың
қызықты екенін айтты. Әсіресе зерттеуге алынған
оқушылармен сұхбат жүргізілді. Осындай сабақтар
жалғасын тапса екен деп өз ойларын ортаға салды
ə
Қорытынды бағалау.
Бағалау кезінде кейбір оқуышылар әділ бағаланбады.Асыра бағалау болды.
Ең жақсы өткен екі н рсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)
Оқушылар қыстырма сөздер туралы білетіндерін айтты, топтастыру жұмыс
жасағандары сәтті өтті
Қандай екі н рсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
(оқыту
мен оқуға қатысты)?
Оқушылардың өзара бағалаулары қиыншылық келтірді.
Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе
ə
жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?
Келесі сабағымда оқушылармен топтық жұмысты жүргізе отырып, бағалаудың көптеген
тәсілдерін үйрете отырып, өздеріне де қалай бағалауға болатынын ойластырып келуге
тапсырамын. 1 топ: РФ 2 топ: ҚР 3 топ:АҚШ Қоңыр кептер соңғы жылдары
саны күрт кеміп бара жатқан оңтүстікте ғана
аздап кездеседі. Оңтүстік және ОШҚ –ның
шөлді жазықтары мен тік жарлары немесе
ағаштары бар тау бөктерлерінде мекендейді Менің ағам физмат интернат мектебінде
оқиды.
Мектептің педкеңес інде біздің сынып туралы
жақсы пікірлер айтылды.
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.