Сабақ жоспары
Пәні: Қазақ тілі
Сабақ тақырыбы:Қос сөздер
Күні:14.12.16
Сынып: 4 «Ә»
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
Сабақ мақсаттары
Тілдік мақсат
(Айтылым,тыңдалым,жазылым
Мектеп: Рудный қаласы әкімдігінің
«№7 мектеп гимназиясы» КММ
Оқытушының атыжөні:
Жаңабай Анар Ғалымқызы
Қатысушылар саны: 28
Қатыспағандар
:
Қос сөздердің сөйлем ішіндегі атқаратын рөлін, жалпы ойға қосатын
әртүрлі мағыналық реңтерін байқату, сөйлем ішінен қос сөздерді таба білуге,
қос сөздердің түрлерін, тыныс белгілерін дұрыс қоя білуге үйрету. Қос
сөздерді орынды қолдана білуге дағдыландыру. Дұрыс, мәдениетті сөйлеуге
тәрбиелеу..
Барлық оқушылар орындай алады:
Түйінді ойын айта алады, байланыстырып сөйлейді,ойын жеткізеді.
Тақырыпты дұрыс түсініп оқып, меңгеру арқылы сабақта байланыстыра
алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Топтық, жұптық жұмысқа
белсенді қатысып, ойларын айта алады, мазмұнын, мағынасын түсіне
алады, тапсырмаларды орындай алады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Өз ойларын еркін жеткізеді,күрделі сұрақтарға жауап бере
алады,идея ұсынады.
Оқушылар орындай алады: Сын тұрғысынан ойлай алады,жеке,
жұптық,топтық жұмыс жасайды, көшбасшышылық жасайды,постер
арқылы алған білімдерін тиімді әрі ретімен түсінікті етіп
орналастырып, жұмыстарын қорғайды.Өзара бірлесіп тапсырмалар
мен жаттығуларды
талдауын
қалыптастырады. Өз ойын ашық айтады, сөйлеу мәдениеті, сөздік
қоры дамиды.
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері: мағынаны үстемелеу, қолдау,
жорамал, пікір, сенім, сөйлем мүшесі бола алмайды
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл стилі:
Ишара:
«Адасқан әріптер» ойыны арқылы топқа бөлу.
анықтай отырып жазуын,
Жоспар
Жоспарланға
н уақыт есебі
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі жазбаларды
өзіңіз жоспарлаған жаттығу түрлерімен ауыстырыңыз)
Ресурстар Басы
2 мин
Білу
6 мин
Оқушылар 3
топқа бөлініп
отырады
Топ ережесін
пайдалану
Ұйымдастырукезеңі:
Ынтымақтастық атмосферасын құру.
«Мен сенің бойыңнан мына қасиеттерді көргім келеді...»
(өзөзіңе сенім, бірбіріңе қолдау көрсету, кезкелген затқа
жорамал жасау, өз пікіріңді ортаға салу ) тренингі арқылы
топқа бөлемін.
(оқушылар мұғалімнің қолындағы адамның әр түрлі
қасиеттері жазылған парақшаларды суыру арқылы топқа
бөлінеді, қасиеттері бірдей оқушылар бір топқа жайғасады)
Топ ережесі:
1.Тәртіп сақтау;
2.Уақытты тиімді пайдалану;
3.Топ басшысына бағыну;
4.Басқаның пікірін тыңдау;
5.Ұйымшылдық көрсету.
Үй тапсырмасын тексеру:
Балалар үйге қандай тапсырма беріліп еді?
Талқылауға арналған тест:
Өткен сабақ бойынша жұмыс:
Тест
1.Күрделі сөз дегеніміз не ?
А) Екі немесе одан да көп түбірден жасалған сөз.
Ә) Бір түбірден жасалған сөз.
2. Күрделі сөзді табыңыз
А) Үйдің шамы жанып тұр.
Ә) Ақбөкен – қызыл кітапқа енген жануар .
Б) Ол кеш келді.
3. Біріккен сөздер дегеніміз не?
А) Қыстырма сөздер.
Ә) Екі түбірден жасалған сөз.
Б) Бір түбірден жасалған сөз.
4. Біріккен сөздерді тап.
А) Мұнай
Ә) Алтыбақан
Б) Терек
5.Біріккен сөзді тап
А) Айман
Ә) Егін
Б) Сарыарқа
Кілті
1. А
2. Ә
3. Ә
4. Ә
5. Б
Бағалау.
“5” – 0 қате
“4” – 1,2 қате “3” – 3,4 қате.
Ортасы
Түсіну
3 мин
9 мин
Жаңа сабаққа әзірлік.
а) «Ой қозғау»
« Бәріміз бірге» кезеңі, сабақты түсінуге дайындық жұмысы
ретінде орындалады.
Топтық жұмыс, тапсырма арқауы бойынша:
Кеспе қағаздар беріледі.
1 топ
Өлеңнен қос сөздерді тап.
Көк құтандар көлбеңдеп
Көтеріле алмайды
Жалғыз жалғыз ербеңдеп
Көк қояндар зулайды.
2 топ
Мақалдан қос сөздерді тап.
Көре көре көсем болады,
Сөйлей сөйлей шешен болады.
3 топ
Осы өлеңнің ішінен қос сөздерді тап.
Сеңгір сеңгір таулардан
Секіріп Бурыл гуледі.
Жаңа сабақ.
Ой тұжырым (Ереже шығару).
«Джиг со » әдісі арқылы.
І топ: Қосарлану, ата –ана, кәрі –жас
ІІ топ:
тарс.
ІІІ топ:
Постерге жазып әр топтағы бір оқушының орындығына
Қайталану, дүркін – дүркін, сылдыр – сылдыр, тарс
Күшейтпелі буын, үп –үлкен, күп – күшті, қап – қара.
Топ болып
ақылдасу
өз ойларын
айтады. Қолдану
7 мин
стикер жабыстырып қоямын сол оқушы барып келесі топқа
ережені түсіндіреді постерін қорғайды.
Қос сөздердің жасалу жолдары
Екі түрлі түбірден қосарланып жасалған қос сөздер
Бір сөздің қайталануынан жасалған қос сөздер
Түбірдің алдынан күшейткіш буын
қосылу арқылы жасалған қос сөздер
Сөздің қосарланып айтылуынан жасалған сөздер қос
сөздер деп аталады. Қос сөздер дің арасына дефис ()
қойылып жазылады. Мысалы: ата –ана, кәрі –жас, үп –
үлкен, дүркін – дүркін, жарқ –жұрқ, бет –бетімен.Сылдыр
сылдыр, сыбдырсыбдыр, күрткүрт, сыртсырт, тарс
тарс
Бұл қос сөздер қалай жасалынған?
Бір сөздің қайталануы арқылы екенін оқушы байқайды.
Өздері ереже қорытындылайды
Қос сөздер қалай жасалынады?.
Қосарлану, қайталану, күшейтпелі буын арқылы жасалынады
Топтық жұмыс, тапсырма арқауы бойынша:
Топтарға жеке
тапсырма беру
Берілген сөздерден қос сөздер жасау.
І топ. Бірнеше қос сөздер ойлап жазады
ІІ топ. Қосдерге сөйлеп ойлап жазады.
ІІІ топ. Арасында қос сөзі бар мәтін құрастырады.
Дәптермен жұмыс.
Оқулықпен жұмыс. Дәптерлеріңді ашыңдар
Көркем жазу Ее сөйлем құрау. Елбасы еліне еңбек
етті.Еліміздің ерлігі есімізде.
Сергіту сәті.
Шығармашылық тапсырма:
І топ.Суретке қарап, заттардың атауын қос сөзбен айт.
Сөйлем құрап жаз.
Дәптерді
пайдалану
Оқулықты
қолдану
А4 форматына
жазады
Соңы
Талдау
4 мин
ІІ топ. Сөздерді мағынасына қарай тіркестіріп жазу.
Алыс – жақын, арпа – бидай, сарт – сұрт, жоғары – төмен,
Жинақтау
3 мин
Бағалау
3 мин
алпыс – жетпіс, ағайын – туған, қант – шәй, тату – тәтті.
ІІІ топ.Жұмбақтардың шешуін тауып, қос сөздерді атап,
түрін ажырату.
1. Қабат қабат киінген
Төбеден шашы түйілген
Жеп көріп ем өзінен
Жас шығарды көзімнен
(Пияз)
2. Жерге тырс тырс тамады,
Сайға қарай ағады.
Шешуін кім табады?
(Жаңбыр)
Біріккен сөздер мен қос сөздердің қандай
айырмашылығы бар?
Қос сөздің қандай түрлері бар? Олардың
айырмашылығын ата?
Әр жұптан бір оқушы шығып қорғайды
Рефлексия:
«Шығармашылық ағашы»
Сабақ сонында оқушылар ағашқа белгілерді бекітеді.
Жемістер – жұмыс жемісті, нәтижелі болды
Гүл– жақсы өтті
Жасыл жапырақ – көп жағдайларды түсінбей қалдым
Сары жапырақ – барлығы түсініксіз болды
Бағалау:
Өзін – өзі бағалау.
Мұғалімнің бағалауы.
Үйге тапсырма: “Айрықша тапсырма” әдісі:
Үйге тапсырма:
Стикерге жазады
Өзін – өзі
бағалауы
Күнделікке жазу
Қосымша мәліметтер
Саралау – оқушыға мейлінше
қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілетті
оқушыға тапсырманы қалай
Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
түрлендіресіз?
Саралау, оқыту өз
бетінше жаттығулар
кезінде мұғалім
қолдауының алмасуы
арқылы іске асады.
. Қатесіз дұрыс оқу,жазу.
талдау, сөйлем құрау
түсініп оқуға, талдауға талпынды
және жетті.
Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік.
АКТмен байланыс.
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие элементі)
Әдебиеттік оқу және
сурет,музыка пәндерімен
пәнаралық байланыс бар.
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол
жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. Сабақтан кейін оқушылар топпен өткізген сабақтың қызықты
екенін айтты. Әсіресе зерттеуге алынған оқушылармен сұхбат
жүргізілді. Осындай сабақтар жалғасын тапса екен деп өз ойларын
ортаға салды
міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай
деңгейде өтті? Жоспарланған
саралау жақсы іске асты ма?
(тапсырмалар сәйкес болды
ма?) Уақытты қалай
пайдаландым? Жоспарыма
қандай өзгерістер енгіздім және
неге?
Қорытынды бағалау.
Бағалау кезінде кейбір оқуышылар әділ бағаланбады.Асыра бағалау болды.
Ең жақсы өткен екі н рсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)
Оқушылар қыстырма сөздер туралы білетіндерін айтты, топтастыру жұмыс жасағандары сәтті
өтті
Қандай екі н рсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту
мен оқуға қатысты)?
Оқушылардың өзара бағалаулары қиыншылық келтірді.
Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе
ə
ə
жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?
Келесі сабағымда оқушылармен топтық жұмысты жүргізе отырып, бағалаудың көптеген
тәсілдерін үйрете отырып, өздеріне де қалай бағалауға болатынын ойластырып келуге тапсырамын.
Оқушының атыжөні: __________________________ сынып_______
Тапсырма
үшін жалпы
ұпайы
Тапсырма атауы мен
реті
критерий
1тапсырма
«Үй тапсырмасы»
2тапсырма:
«Жаңа сабақ»
топпен жұмыс
3тапсырма
«Постермен
жұмыс»
4тапсырма
«Шығармашылық
жұмыс»
1.Тапсырманы толық орындадым 5 ұпай
2.Тапсырманы жартылай орындадым3 ұпай
3.Тапсырманы орындамадым2 ұпай
1.Тапсырманы толық орындадым 5 ұпай
2.Тапсырманы жартылай орындадым3 ұпай
3.Тапсырманы орындамадым2 ұпай
1.Тапсырманы толық орындадым 5 ұпай
2.Тапсырманы жартылай орындадым2 ұпай
3.Тапсырманы орындамадым0 ұпай
1.Тапсырманы толық орындадым 5 ұпай
2.Тапсырманы жартылай орындадым2 ұпай
3.Тапсырманы орындамадым0 ұпай 5 тапсырма
Тест жұмысы
Қорытынды баға
Бағалау.
0 қате, 5 ұпай
1,2 қате, 3 ұпай
3,4 қате, 2 ұпай
Ұпай санын қосып тапсырма санына бөлеміз
Ой толғау
Сұрақтар қояды: Не туралы айттық? Қос сөздер қалай жасалады? Сабақ ұнады ма?
Ұсыныстарың бар ма?
Сұрақтарға жауап береді
Қос сөздердің жасалу жолдары
Екі түрлі түбірден қосарланып жасалған қос сөздер
Бір сөздің қайталануынан жасалған қос сөздер
Түбірдің алдынан күшейткіш буын
қосылу арқылы жасалған қос сөздер
ыдысаяқ қыпқызыл шелекшелек
киімкешек жапжасыл қапқап
қазықарта әп әдемі қорақора
Ережелерді оқу,айту. Сабақтың тақырыбы: Қос сөздер және олардың жасалуы
Сабақтың мақсаты:
1. Қос сөздер және олардың жасалу жолдары туралы түсінік
2. Оқушылардың есте сақтау қабілетін, ой – өрісін дамыту.
3. Әдептілікке, мейірімлілікке тәрбиелеу
Сабақтың әдісі: Сұрақжауап, түсіндіру, жұппен, тест, талдау, РАФТ, автор орындығы,
салыстыру
Сабақ көрнекілігі: Кестелер, суреттер, үлестірмелі парақшалар
Пәнаралық байланыс: Әдебиеттік оқу
Күтілетін иәтиже:Жұптық жұмыс арқылы оқушылардың шығармашылықпен жұмыс
істеу дағдылары артады Жаттығу жұмыстарын талдау арқылы еркін ойлау , өз
көзқарасын жеткізу, өзгені тыңдау, тұжырым жасай білу қабілеттері жетіледі. Әр
оқушы өзөзіне баға береді, өзіндік пайымын жасайды
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
2
Жаңа сабақ:
Сөздің қосарланып айтылуынан жасалған сөздер қос сөздер деп аталады. Қос сөздер
дің арасына дефис () қойылып жазылады. Мысалы: ата –ана, кәрі жас үп – үлкен,
дүркін – дүркін, жарқ –жұрқ, бет –бетімен
Сылдыр сылдыр, сыбдырсыбдыр, күрткүрт, сыртсырт, тарстарс
Бұл қос сөздер қалай жасалынған?
Бір сөздің қайталануы арқылы екенін оқушы байқайды. Өздері ереже
қорытындылайды
Қос сөздер қалай жасалынады?.
Қосарлану, қайталану, күшейтпелі буын арқылы жасалынады
Кітаппен жұмыс: Ауызша 1 – жаттығу. Төмендегі күрделі сөздерді оқып,
мағынасын түсіндір. Олардың қалай жасалғанын айт.
Алуан – алуан, бақа –шаян, үлкен – кіші, жап – жақсы, оқта – текте, былқ – сылқ, бү
бүгін – ертең, көре – көре
Жұппен жұмыс: 1жұп:2 – жаттығу.Сөйлемдерді көшіріпжазып, қос сөздің астын сызу.Қазы – қарта,
жал – жая, бұрқ – бұрқ, кірген – мірген, жігіт – желең, кәрі – құртаңдар, тыпыр
тыпыр, азықтүлік, киім – кешек, құрал сайман, шыбын – шіркей, құрт –құмырсқа.
2жұп: 3 – жаттығу.Суретке қарап, заттардың атауын қос сөзбен айт. Сөйлем құрап
жаз.
3жұп: 4– жаттығу. Сөздерді мағынасына қарай тіркестіріп жазу.
Алыс – жақын, арпа – бидай, сарт – сұрт, жоғары – төмен, алпыс – жетпіс, ағайын –
туған, қант – шәй, тату – тәтті.
Біріккен сөздер мен қос сөздердің қандай айырмашылығы бар?
Қос сөздің қандай түрлері бар? Олардың айырмашылығын ата?
Әр жұптан бір оқушы шығып қорғайды
Сергіту сәті:
Жеке жұмыс: Үлестірмелі парақшамен жұмыс:
«Сауаттылық хаты» Диктант түрінде орындайды. Тыныс белгісін қояды. Өзінөзі
тексереді.
5. Шығармашылық тапсырма:
1жұп: Сурет бойынша қос сөздерді пайдаланып қыс көрінісін суретте
2жұп: Сурет бойынша диалогтық әңгіме құрастыр: 3жұп: РАФТ әдісі бойынша 1 шумақ өлең шығару
Ррөл жас ақын
Ааудиториясынып
Фформаөлең
Ттақырып«Тәуелсіздік жырәнім»
Оқушы өз ойын алдымен жұпта, ортаға салып, тақтаға әр жұптан бір оқушы шығып
«Автор орындығында» қорғайды.
Ойын: «Кім зерек?»
1. Астана қай өзеннің бойында орналасқан? (Есіл.)
2. Астана рәмізі Бәйтеректің ұзындығы не себептен 97 метр? (Бұл сан астананың
Алматыдан Астанаға 1997жылы көшуіне байланысты)
3. Астанадағы ең басты қатынас жолы? (Республика даңғылы)
4. Көпірдің оң жағалауында тұрған биік ғимарат? (Астана – Тауэр)
5. Қазақстанның схемалық картасы іспетті парк қалай аталады? (Атамекен)
6. «Думан» океанариумында теңіз суымен толтырылған қанша аквариум сыйып тұр?
(13 үлкен аквариум)
7. Қала орталығындағы «Жыл мезгілдері» атты жасыл сквер неге бұлай аталған?
(Ауданы 6,5гектар бұл сквердің түсі жылдың кез – келген мезгілінде өз атына сай
болып тұрады)
8. «Қазақ елі» монументінің биіктігі қанша метр? Онда орналасқан құс мүсінінің
салмағы қанша тонна? (биіктігі 91метр, құс мүсінінің салмағы 2,5тонна)
9. Астана дәл іргесінен табылған ежелгі қаланың аты? (Бозоқ қаласы)
10. Қай елде Елбасымызға ескерткіш орнатылды? (Түркия астанасы Анкарада.) 11. «Менің Қазақстаным» әні мемлекеттік Әнұран ретінде қай жылы
қабылданды? (2006 жылы 7қантар.)
6.Сабақты қорыту:
Бүгінгі сабақта не өтілді? Сабақ несімен ұнады/ұнамады?
«Бүгінгі сабақтан алған әсерім...» рефлексия жазу
7. Үйге тапсырма: 5 – жаттығу
8.Оқушыларды бағалау: Әр жұп оқушыларын өзара бағалау парағы арқылы бағалату.
Сабақтан алған көңілкүйлерін смайлик арқылы көрсету сұралады
Қазақ тілі
Уақыты:15.04.15ж Кабинет:
204
Мұғалім:Джансенбаев
а
Сабақтың атауы
Қос сөздер
Сілтеме
Сабақтың
жабдығы
Жалпы мақсаттар
Оқыту нәтижесі
Қазақ тілі оқулығының әдістемесі
Сабақтың мақсаты: Сөйлемнен ішінен бір сөздің
қайталануы арқылы және екі түрлі сөздің қосарлануы
арқылы қос сөздерді табу. Оқушылардың топпен
жұмыс істеулерін, логикалық ойлау қабілеттерін
дамыту. Оқушыларды тапқырлыққа, ізденімпаздыққа
тәрбиелеу.
Типі: жаңа сабақты меңгерту.
Түрі: жарыс сабақ
Әдісі: түсіндіру, сұрақ жауап, ой қозғау, топпен
жұмыс
Көрнекілігі: кеспе қағаздар, дидактикалық ойындар.
Топқа бөлу
Геометриялық фигуралар арқылы топтарға бөлу
Оқушының ісәрекеті
Мұғалімнің ісәрекеті
Ынтымақтастық
атмосферасы
Үй тапсырмасын
сұрау
Оқушылар хормен:
Мақсатымыз білім алу
Міндетіміз – еңбектену
5 ке қолды жеткізу.
ББ кестесін толтыру
Қызығушылықты
ояту
Мағынаны тану
Мәтінді тізбектеп
оқу
Кейбір сөздер екі сөздің қосарлануы арқылы
жасалады. Оларды қос сөздер дейміз. Жазуда қос
сөздің арасына дефис () қойылады: қора қора, бүгін
ертең, әке шеше, үлкен кіші, алыс жақын.
Оқулықтағы тапсырмаларды орындау.
Берілген жаттығуларды топтарға бөліп орындау.
Қосымша шығармашылық тапсырмалар.
Терме диктант.
Қос сөздерді теріп жазу.
Түйеқұс, ата ана, үйір үйір, қосаяқ, бала шаға, алабота, анда санда, Темірқазық, жалт жұлт.
Сергіту сәті
Аққу болып ұшамыз
Көлге келiп қонамыз
Көлдiң бетiн құшамыз
Қайта самғап ұшамыз.
Ой толғаныс
Кеспе қағаздармен жұмыс
1 тапсырма
Өлеңнен қос сөздерді тап.
Көк құтандар көлбеңдеп
Көтеріле алмайды
Жалғыз жалғыз ербеңдеп
Көк қояндар зулайды.
2 тапсырма
Мақалдан қос сөздерді тап.
Көре көре көсем болады,
Сөйлей сөйлей шешен болады.
3 тапсырма
Осы өлеңнің ішінен қос сөздерді тап.
Сеңгір сеңгір таулардан
Секіріп Бурыл гуледі.
VІ. Жұмбақтар сайысы.
1. Қабат қабат киінген
Төбеден шашы түйілген
Жеп көріп ем өзінен
Жас шығарды көзімнен
(Пияз)
2. Жерге тырс тырс тамады,
Сайға қарай ағады.
Шешуін кім табады?
(Жаңбыр)
Үш топқа үш тапсырма
Берілген сөздерден қос сөздер жасау.
1 топ 2 топ 3 топ
Дұп дұрыс қап қара сап сары
Қып қысқа тәп тәуір шоп шолақ
Қып қызыл моп момақан сүпсүйкімді
Үй тапсырмасы
Оқулықтағы
тапсырмаларды
орындау,ереже
жаттау
Күнделіктеріне жазады
Бағалау
Бағалау парақшаларын толтыру.
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.