Сабақ жоспары
Сабақ: Қазақ тілі
Ортақ тақырып:Сөйлемнің бірыңғай мүшелері
Күні:14.10.16ж
Сынып: 4 «А»
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары
Сабақ мақсаттары
Мектеп: Рудный қаласы
әкімдігінің
«№7мектеп
гимназиясы» КММ
Оқытушының аты
жөні:Жаңабай А.Ғ
Қатысушылар
саны: 27
Қатыспағанд
ар:
Сөйлемнің бірыңғай мүшелеріне байланысты ережені
дұрыс түсініп оқу, меңгеру арқылы талдау түрлеріне
тоқталу. «Сөйлемнің бірыңғай мүшелері» Сөйлем
мүшелерінен алған білімдерін ұштау, тіл байлықтарын
жетілдіру және әр топтың қорғауларына жағдай туғызу
сыни тұрғыдан ойлауы мен есте сақтауын,
шығармашылық қабілетін дамыту.
Барлық оқушылар орындай алады:
Түйінді ойын айта алады, байланыстырып сөйлейді,ойын
жеткізеді. Ережені дұрыс түсініп оқып, меңгеру арқылы
талдай алады алады.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:Топтық,
жұптық жұмысқа белсенді қатысып, ойларын айта
алады, сұрақ қойып, талдай алады.
Кейбір оқушылар орындай алады:
Өз ойларын еркін жеткізеді,күрделі сұрақтарға жауап
бере алады,идея ұсынады. Тілдік мақсат
(Айтылым,тыңдалым,жазылым)
Алдыңғы білім
көз
жүгірте,
жұптық,топтық жұмыс
тиімді әрі ретімен түсінікті
Оқушылар орындай алады: Сын тұрғысынан ойлай
алады,жеке,
жасайды,
көшбасшышылық жасайды,постер арқылы алған
білімдерін
етіп
орналастырып, жұмыстарын қорғайды.Өзара бірлесіп
оқуын,
шолу жасай отырып
оқуын,тапсырмаларды анықтай отырып талдау жолдарын
қалыптастырады.
Өз ойын ашық айтады, сөйлеу
мәдениеті, сөздік қоры дамиды.
Түйінді сөздер мен сөз тіркестері:құмырсқа сөйлем
мүшелері,бірыңғай мүшелері,тірек сөздер.
Сыныптағы диалог/жазылым үшін сай келетін тіл
стилі:
Талқылауға арналған сұрақтар:
«Серпілген сауал» әдісі
Ереже қалай айтылады?
Сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің тыныс белгілері
қандай?
Тұрлаулы мүшелер қандай?
Тұрлаусыз мүшелер қандай?
Сөйлем ішінен қалай табар едің?
Ишара:
«Адасқан әріптер» ойыны арқылы топқа бөлу.
1. Ойшылдар.
2. Тапқырлар.
3. Ақылдылар.
Сөйлемнің дара және күрделі мүшелері.
Жоспар
Жоспарланғ
ан уақыт
есебі
Жоспарланған жаттығу түрлері (төмендегі
жазбаларды өзіңіз жоспарлаған жаттығу
түрлерімен ауыстырыңыз)
Ресурстар Басы
2 мин
Білу
6 мин
Ортасы
Түсіну
3 мин
9 мин
Ұйымдастырукезеңі:
Ынтымақтастық атмосферасын құру.
«Сен қайдасың?» тренинг өткізу
• Сәлем достым (қол беріп амандасу)
• Сен қалайсың? (иықтарын қағады)
• Қайда болдың? (құлақтарын тартады)
• Мен сені сағындым (қолдарын жүрекке қояды)
• Сен келдің (қолдарын жаяды)
• Жақсы болды (қатты құшақтайды)
түрлі –түсті қиылған қолдарды көрсетіп өз топтарын
табу арқылы топқа бөлу./ топ басшыларын сайлау,
топ басшысына бағалау парағын беру, топ
ережесін айту/
Топ ережесі:
1.Тәртіп сақтау;
2.Уақытты тиімді пайдалану;
3.Топ басшысына бағыну;
4.Басқаның пікірін тыңдау;
5.Ұйымшылдық көрсету.
Үй тапсырмасын тексеру:
Балалар үйге қандай тапсырма беріліп еді?
«Серпінді доп» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау.
Жаңа сабақ.
а) «Ой қозғау»
Балалар біз қандай болғымыз келеді? ( ақылды, әдемі,
білімді)
Ондай болуымыз үшін біз не білуіміз керек? (интерак.
тақтаны, компьютерді, планшетті.)
Гүлдің күлтешесі қандай түсті болады?
Адамдар өз үйлерін қалай күтеді?
Бұл қандай балалар?
Бұл сөздерге сұрақты қалай қойдық?
Сөздер қандай сөз табымен байланысып тұр?
Балалар атайды.
Ондай сөздерді сөйлемнің бірыңғай мүшесі дейміз
Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы «Сөйлемнің
бірыңғай мүшелері» деп аталады.
Енді осы сөздермен сөйлем құрай қойындар.
Сонда жаңағы сөйлемдерден қандай ереже шығаруға
борлады?
Өздері ереже шығарады.
1 ереже: Бір сұраққа жауап береді.
2 ереже: Бірыңғай мүшелердің арасына үтір
қойылады.
3 ереже: Бірдей мүше.
Ал енді оқулықтағы ережені қарай қойындар.
Қалай қорытасыңдар? Ережені дұрыс шығардық па?
Сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің бірбірімен
байланысуы
Оқушылар 3
топқа бөлініп
отырады
Топ ережесін
пайдалану
Топ болып
ақылдасу
Топ болып
ақылдасу
өз ойларын
айтады. Қолдану
7 мин
байсалды жігіт.
жігіт.
Жалғаулықсыз, жалғаулықты
Осыған байланысты олардың тыныс белгілерінің
қойылуы да әркелкі болады.
Ол – өте көркем ,байсалды жігіт.
Ол – өте көркем және
Ол – өте көркем де, байсалды да
Бірыңғай мүшелер жалпылауыш мүшелермен де
келетін кездері болады.Жалпылауыш мүшелер
бірыңғай мүшелердің алдынан не соңынан келеді.
Жалпылауыш сөздер: бірыңғай
мүшелер.
Бірыңғай мүшелер–жалпылауыш сөздер.
1.Біздің жерде
көп кездесетін мына ағаштар:қарағай,қайың,терек.
2.Қамбар, Марат, Әлихан –үшеуі
мақтаныштары.
Оқулықпен жұмыс.
Оқулықтың бетін ашып жаттығуларды орындау.
де мектеп
Оқулықты
қолдану
Дәптерді
пайдалану
Деңгейлік тапсырма
І деңгей тапсырмалары:
1. Жұмбақтардың шешуін тап. Бірыңғай
мүшелердің астын сыз.
Топтарға жеке
тапсырма беру
А4 форматына
жазады
1.Тау, қыр, жазық, өзен, көл
Қабырғада биік тұр.
Нансаң, кел же, өзің көр –
Бір қағазға сыйып тұр.
/ Карта/
2. Гүл секілді
Қызарады, көктейді.
Күн секілді,
Бірақ нұрын төкпейді.
2.Сөйлемдерді оқы. Бірыңғай мүшелерін тап.
Олардың қандай сөйлем мүшесі екенін анықта.
Түйе сүтінен құрт, май, ірімшік алынады.
Гүлжанардың салған
суреті әдемі, мазмұнды, көлемді болып шықты. Қанат
демалысын Астанда , Қарағандыды, Өскеменде,
Атырауда
өткізді. Қала да егілген ақ, қызыл, сары, көк гүлдер
мен
мұндалап тұр. Хайуанаттар бағынан маймылды, пілді, қасқырды, жыланды көрдік.
3. Сөйлемдегі бірыңғай мүшелерге тиісті
жалғауларды жалғап жаз.
Қар астында өсімдік дәндерін құс..., тышқан... тауып
жейді. Біздің еліміз алтын... , күміс..., мұнай..., мыс...
бай өлке. Нанда жер..., гүл..., күн... иісі бар. Жылқы...,
түйе..., қой..., сиыр..., сүт..., ет..., жүн..., теріс... адамға
көп пайда келтіреді.
ІІ деңгей тапсырмалары:
1. Көп нүктенің орнына керекті сөздер қойып
жаз. Бірыңғай мүшелерді тап.
1. Зат есім, ... , ... , ... – сөз таптары.
2. Бастауыш, ... – тұрлаулы мүшелер.
3. Тыныс белгілеріне нүкте, ... , ... ,
жатады.
4. Ек, егін, ... – түбірлес сөздер.
2. Сөйлемдерді көшіріп жазып, тиісті тыныс
белгілерін қой. Сөйлемде қандай мүшелер
кездесті?
1. Ана тіліміз ғылым білім қаржы қаражат саласында
да кең қолдануға болатын қуатты құрал екенін
көрсетеді. 2. Осы тайпаның адамдары шетінен алғыр
өжет батыл айлакер екен. 3. Біздің еліміз тәуелсіз
егеменді іргелі ел. 4. Сәбиттің бөлмесі кең таза жарық
екен.
3. Көп нүктенің орнына қажетті бірыңғай мүше
болатын сөздерді жаз.Сөйлем мүшесіне талда.
Біздің сыныптың оқушылары шетінен өнерлі, ... , ...
екен.
Алмаз мәтінді мәнерлеп, ... , ... оқыды. Бақшада
сәбіз, ..., ... , ..., ...., ... өседі. Әр адам табиғатты
қорғап, ... , ...
керек. Ыбырай Алтынсарин – педагог, ... , ... .
ІІІ деңгей тапсырмалары:
1.Бірыңғай мүшелерді қатыстыра отырып,
сұрақтарға жауап жаз.
1. Еңбек сабағына қандай құралдарды
пайдаланасың?
2. Сынып кезекшісінің міндетіне не кіреді?
3. Сен қандай ақын, жазушылардың
кітаптарын оқыдың?
2.Төмендегі сөз тіркестерін пайдаланып, бірыңғай
мүшелері бар сөйлемдер құрап жаз.
Сөз тіркестері:
1) Үш қыз, бес ұл 2) шаңғы, теуіп, коньки теуіп
3) асқар тау, айдын көл
4) ән айтты, би биледі
3.Құрамында бірыңғай мүшелері зат есім, сын есім,
етістік болатын сөйлемдер құра. Қай сөзбен
байланысқанын тап.
Соңы
Талдау
4 мин
Топтық жұмыс:
«Ойлан .Жұптас.Бөліс»
1 топ
№ Мысалдар
сұрағы
Қайрат, Ербол,
Ләззат халқының
жүрегінде мәңгілік
сақталады.
Кімдер?
А4 форматына
жазады
Сөйлемдегі
қызметі
Бірыңғай
бастауышт
ар
Топтарға жеке
тапсырма беру
1
2
3
Өр мінезді, асқақ
сезімді, жоғары
талғамды ақынның
жыр жолдары ешкімді
бейжай қалдырмаса
керек.
Шоқан араб өлеңдерін
ерекшеұнататын,
тамсанып отыратын.
Қандай?
Бірыңғай
анықтауышта
р
Не істейтін?
Бірыңғай
баяндауышта
р
2 топ
Бірыңғай мүшелі мақалдар, нақыл сөздер, өлең
үзінділерінен мысалдар жазыңдар.
Мысалы:Ащы менен тұщыны татқан білер,
алыс пенен жақынды жортқан білер.
3 топ
1.Жалғаулықсыз, жалғаулықты бірыңғай мүшелерге 2
3 сөйлем құрастыр.
2. Кестеге сай сөйлем жазыңдар. Жинақтау
3 мин
Бекіту
Бағалау
3 мин
Жалпылауыш сөздер бірыңғай
мүшелер.
Бірыңғай мүшелер–жалпылауыш
сөздер.
Қорытынды"ОЙ ТОЛҒАУ"
Қазір мен сендерге сөйлемдер оқимын, ал сендер бір
мүшелі сөздерді атайсыңдар.
1. Жылыжайда ақ, көк, қызыл, сары гүлдер өсірілуде.
2. Қаз, үйректің балапаны өте нәзік болады.
3. Бүгін Әсел, Айнұр, Сәулелерді кездестірдім.
4. Іле Алатауында жабайы алма, өрік, шие ағаштары
өседі.
5. Түйе сүтінен құрт, май, ірімшік әзірленеді.
6. Саят демалыс күні мұражайға, театрға, көрмеге
барды.
7. Гүлназда қалам, дәптер, қарындаш, кітап жоқ.
Бірыңғай мүше дегеніміз не?
Бірыңғай мүшенің басты белгілерін ата
Бірыңғай мүшелердің тыныс белгілері
Бірыңғай мүшеге мысал
Бірыңғай мүшелердің сұраулары
Рефлексия:
Балалар, бүгінгі сабақ сендерге ұнады ма?
Алдарыңда алақанның басылған үлгісі жатыр. Алақан
ашық жарқындықтың, қайырымдылықтың белгісі.
Ендеше осы алақанға бүгінгі сабақта не алдың, қандай
әсер алдың соны жазып, ғажайып күннің көзіне ілейік.
Бағалау:
Топбасшының топ мүшелерін бағалауы
Мұғалімнің бағалауы.
Үйге тапсырма: “Айрықша тапсырма” әдісі:
Құмырсқаға топтастыру арқылы мінездеме жазып
келу. Ертегіні түсініп оқу, мазмұнын әңгімелеу.
Құмырсқа туралы эссе жазу
Қосымша мәліметтер
Саралау – оқушыға мейлінше
қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Қабілетті
оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
Бағалау – оқушы білімін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Топ
басшыларының
бағалауы
Күнделікке
жазу
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық және
қауіпсіздік.
АКТмен
байланыс.
Құндылықтарм
ен байланыс
(тәрбие
элементі) Саралау, оқыту өз бетінше
жаттығулар кезінде мұғалім
қолдауының алмасуы арқылы
іске асады.
Әдебиеттік оқу
және сурет,
пәндерімен
пәнаралық
байланыс бар.
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу
міндеттері орындалды ма? Бүгін
оқушылар не үйренді? Сабақ
қалай өтті, қандай деңгейде өтті?
Жоспарланған саралау жақсы
іске асты ма? (тапсырмалар
сәйкес болды ма?) Уақытты
қалай пайдаландым? Жоспарыма
қандай өзгерістер енгіздім және
неге?
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды
пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
Сабақтан кейін оқушылар топпен өткізген сабақтың
қызықты екенін айтты. Әсіресе зерттеуге алынған
оқушылармен сұхбат жүргізілді. Осындай сабақтар
жалғасын тапса екен деп өз ойларын ортаға салды
ə
ə
Қорытынды бағалау.
Бағалау кезінде кейбір оқуышылар әділ бағаланбады.Асыра бағалау болды.
Ең жақсы өткен екі н рсені атап көрсетіңіз (оқыту мен оқуға қатысты)
Оқушылар құмырсқа туралы бұрыннан білетіндерін айтты, 5 жолды өлеі, топтастыру
жұмыстары сәтті өтті
Қандай екі н рсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді
(оқыту
мен оқуға қатысты)?
Шығарманың композициялық құрылымы мен шығармаға талдау жазу қиыншылық
келтірді.
Осы сабақтың барысында келесі сабағыма қажет болуы мүмкін барлық сынып немесе
жекелеген оқушылар туралы қандай ақпарат білдім?
Келесі сабағымда оқушылармен топтық жұмысты жүргізе отырып, топқа бөлінудің
көптеген тәсілдерін үйрете отырып, өздеріне де қалай бөлінуге болатынын ойластырып
келуге тапсырамын.
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Сабақ жоспары 4 сыныпқа арналған қазақ тілі пәнінен
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.