Статистикалық мәліметтерді топтау және талдау
Оценка 4.6

Статистикалық мәліметтерді топтау және талдау

Оценка 4.6
Работа в классе
docx
математика
8 кл
29.04.2021
Статистикалық мәліметтерді топтау және талдау
Статистикалық мәліметтерді топтау және талдау
8 сынып алгебра 4тоқсан.docx

Сабақ № ______                     8 сынып. Алгебра                    күні:__________

Сабақ тақырыбы: Статистикалық мәліметтерді топтау және талдау .

Сабақ типі: жаңа материалды меңгеру

Түрі: практикалық

Сабақ мақсаттары:

1.     білімділік – Оқушыларға статистикалық мәліметтерге қарапайым топтау және талдау жүргізуді үйрету.

2.     дамытушылық – логикалық ойлау қабілеті мен дағдыларын жетілдіру, белсенділіктерін, математикаға деген қызығушылықтарын арттыру;

3.     тәрбиелік – оқуға, саналы сезімге, жауапкершілікке, өз бетінше еңбектенуге тәрбиелеу.

Сабақ көрнекілігі: компьютер, интерактивті тақта, карточкалар.

Сабақ әдістері: ауызша, көрнекілік, өз бетімен жұмыс, топпен жұмыс.

Сабақ барысы:

1. Ұйымдастыру.

2. Жаңа білімді игеруге дайындық. Қайталау.

   1. Арифметикалық орта деген не?

   2. Мода деген не?.

   3. Медиана деген не?

   4. ықтималдық деген не?

   5. Математикалық статистика деген не?

3. Жаңа материалды меңгеру.

Статистикада берілген сандарды талдау үшін оларды топтайды. Шырша биіктігінің диаметрге тәуелділігіне мысал келтірейік. Осы екі сипаттаманы салыстырсақ, онда биіктіктері бірдей, бірақ диаметрлері әр түрлі немесе биіктіктері әр түрлі, бірақ диаметрлері бірдей шыршалар жиыны шығады. Демек, шырша биіктігі мен диаметрі арасында тәуелділік жоқ. Бірақ шыршаның өсуіне қарай диаметрі де артып отырады. Кестеде өлшеу нәтижелері берілген.

                      Биіктігі (м)

Диаметрі(см)

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

15

 

1

6

4

3

 

 

 

 

 

20

1

3

15

29

20

8

 

 

 

 

25

 

1

8

18

49

20

6

1

 

 

30

 

 

1

4

5

12

8

5

 

 

35

 

 

 

 

1

3

6

4

1

 

40

 

 

 

 

 

 

1

3

3

 

45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

Көлденеңінен метрмен алынған биіктіктің орташа мәні жазылған. Тігінен  сантиметрмен алынған диаметр берілген және интервалдар ортасында топтау саны көрсетілген.

Мысалы: Ер адамдардың сыртқы киімдерінің кең тараған өлшемдерін анықтау үшін 48 ер адамның өлшемін алды және өлшеу нәтижесі мынадай болды: 52, 46, 52, 48, 48,44 ,48  , 50, 48, 50, 48,42 , 48, 50, 52, 50, 48, 56, 48, 54, 46, 54, 50, 50, 52, 50, 54, 48, 46, 50, 54, 46, 50, 48, 54, 52, 46, 56, 44, 56, 54, 50, 58, 50, 52, 52, 46, 52.

Алынған мәліметтерді ретімен талдасақ, нәтиженің 9 топқа бөлінгенін байқаймыз. Әр топ қандай да бір нәтижені береді. Мысалы 42 өлшем 1 адамда, ал 48 өлшем 10 адамда және т.с.с. Нәтиже оңай қабылдануы үшін кесте құрамыз.

Киім өлшемі

42

44

46

48

50

52

54

56

58

жиілік

1

2

6

10

11

8

6

3

1

 

4.     Жаңа материалды меңгергенін тексеру.

Оқулықтан: №326, № 327, №329, №331

     4.1 Тарихи мәлімет. Ықтималды теориясы кездейсоқ құбылыстарды қарастырады.  Ықтималдық теориясын құрған Я.Бернулли, П.Лаплас, С.Пуассонныңшығармаларында математикалық статистика туралы алғашқы мәліметтерді кездестіруге болады.

5.     Қорытынды.

1.     Санды мәліметтер қандай мақсатпен реттеледі?

2.     Математикалық статистиканы қандай жағдайда қолданған ыңғайлы.

6.     Үй жұмысы. № 328, №330

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ № ______                     8 сынып. Алгебра                    күні:__________

Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері.

Сабақтың типі: жаңа материалды меңгеру. 

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты: Оқушыларға квадрат теңдеу анықтамасын, олардың түрлерін, шешу жолдарымен таныстыру.  Есеп шығаруға машықтандыру.

Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ой өрісін кеңейту, математикаға   деген қызығушылығын.Есептеу дағдысын жетілдіру.

Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды  өз бетінше есеп шығаруға, ізденуге, тез 

                                     ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәнерін тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: Деңгейлеп саралап оқыту. Түсіндірмелі сұрақ – жауап. 

                             Практикалық жұмыс.

Көрнекілігі: Кестелер, формулалар, компьютер.

Сабақтың барысы

1.     Ұйымдастыру.

2.     Жаңа материалды меңгеруге дайындық. Ой-толғау.

1.     Теңдеу деген не?

2.     сызықтық теңдеу деген не?

3.     Мәндес теңдеулер дегенді қалай түсінесіңдер?

4.     Арифметикалық квадрат түбірдің қасиеттері, оларды түрлендіру.

5.     Екі өрнектің қосындысының және айырымының квадраты.

3.     Жаңа материалы меңгеру.

 (1)  түрінде берілген теңдеу квадрат теңдеу деп аталады.

Мұндағы а, в, с нақты сандар. , х-айнымалы.

а -1 коэффициент, в - 2 коэффициент, с бос мүше.

Егер (1) теңдеудегі  болса, онда ол теңдеу толық квадрат теңдеу деп аталады.

Мысалы, 6

В немесе с, немесе в мен с нөлге тең болатын дербес жағдайлардағы квадрат теңдеу толымсыз квадрат теңдеу деп аталады.

Толымсыз квадрат теңдеулер былай жазылады.

1. , мұндағы с=0.

2. , мұндағы в=0.

3. , мұндағы в=0, с=0.

Егер толық квадрат теңдеудегі бірінші коэффициент 1-ге тең болса (а=1), онда ол келтірілген квадрат теңдеу деп аталады.

                                .

Толымсыз квадрат теңдеулерді шешу жолдары.

1. .   х(ах+в)=0

                         х1=0, ах+в=0,  х2= 

Мысалы, .

2. ,

Мысалы,

3. , теңдеудің сол жақ бөлігі х=0 болғанда ғана нөлге тең болады. Сондықтан теңдеудің бір ғана түбірі бар, және ол нөлге тең.

Мысалы,

4.     Жаңа материалды меңгергенін тексеру.

Оқулықта: №113, №114 (ауызша), №115, №116 (1,2), №117 (1,2 )

5.     Қорытынды. Сонымен сабақта біз не үйрендік? (балалар жаауп береді.

6.     Үй жұмысы. №116 (3;4), №117 (3;4;5;6)

7.     Бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ № ______                     8 сынып. Алгебра                    күні:__________

Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері тақырыбына есептер шығару

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты: оқушылардың толымсыз квадрат теңдеулерді шеше білу бейімділіктерін одан әрі дамыту. Есеп шығаруға машықтандыру.

Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ойлау қабілетін, есте сақтау қабілетін дамыту. Есептеу дағдысын жетілдіру.

Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды  өз бетінше есеп шығаруға, ізденуге, тез 

                                     ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәнерін тәрбиелеу.

Сабақтың типі: жаңа материалды тереңдету.. 

Сабақтың әдісі: Деңгейлеп саралап оқыту. Түсіндірмелі сұрақ – жауап. 

                             Практикалық жұмыс.

Көрнекілігі: Кестелер, формулалар, компьютер.

Сабақтың барысы

1.     Ұйымдастыру.

2.     Үй жұмысын тексеру. №116 (3;4), №117 (3;4;5;6)

3.      Ой-толғау.

1.     Квадрат теңдеу деген не?

2.     Келтірілген квадрат теңдеу деген не?

3.     Мысал келтір.

4.     , ,  қандай теңдеулер беріліп тұр. Олардың шешу жолдары.

5.     Тақтада тапсырмалар жазылады. Жауабын оқушылар шешеді. Сәйкестендіру тесті.

2 -9 = 0

х=0

х2 – 3х = 0

х=0, х=

2=0

х=

2-4х=0

х=0, х=3

4.     Есептер шығару.

Оқулықтан: №120, №122, №123, №125

5.     Қорытынды. Сонымен сабақта біз не үйрендік? (балалар жаауп береді.

6.     Үй жұмысы. №118, №119

7.     Бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ № ______                     8 сынып. Алгебра                    күні:__________

Сабақтың тақырыбы: Квадрат теңдеу. Квадрат теңдеудің түрлері тақырыбын қорытындылау.

Сабақтың типі: жаңа материалды бекіту 

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты: оқушылардың толымсыз квадрат теңдеулерді шеше білу бейімділіктерін одан әрі дамыту, алған білімдерін бекіту.  Есеп шығаруға машықтандыру.

Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ойлау қабілетін, есте сақтау қабілетін дамыту. Есептеу дағдысын жетілдіру.

Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды  өз бетінше белсене араласуға, ізденуге, тез ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәнерін тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: Деңгейлеп саралап оқыту. Түсіндірмелі сұрақ – жауап. 

                             Практикалық жұмыс.

Көрнекілігі: Кестелер, формулалар, компьютер, бағалау парағы

Сабақтың барысы

1.     Ұйымдастыру.

2.     Үй жұмысын тексеру. №118, №119

3.      Ой-толғау. (оқушылар топқа бөлінеді де сұрақтарға жауап береді)

1-топқа:

1.     Квадрат теңдеу деген не?

2.     Мысал келтір

2-топқа:

3.     Келтірілген квадрат теңдеу деген не?

4.     Мысал келтір.

3-топқа:

5.     Толымсыз квадрат теңдеу деген не?

6.     Мысал келтір.

4.     Кім жылдам?

Есептер жинағынан тапсырмалар беріледі. Оқушылар тақтада орындайды.

1-топқа: №82 (1), №84(1), №86(1), №89 (1)

2-топқа: №82 (2), №84(2), №86(2), №89 (2)

3-топқа: №82 (3), №84(3), №86(3), №89 (3).

               5. Өзіндік жұмыс. (барлық топтарға 1 тапсырма беріледі, соңында дұрыстығын интерактивті тақтада тексереді)

1. а=-2, в=3, с= болғандағы квадрат теңдеуді құр.

2. теңдеуін  түріне келтіріп, а,в,с-ның мәндерін анықта.

3. Теңдеуді шеш.

4. а-ның қандай мәндерінде  және  өрнектерінің мәні бірдей болады?

               6. Қорытынды. Сабақта не үйрендік?

5.     Үй жұмысы. №82 (4), №84(4), №86(4), №89 (4)

6.     Бағалау. (бағалау парағындағы ұпайлар саны саналады)

Сабақ № ______                     8 сынып. Алгебра                    күні:__________

Тақырыбы: Квадраттық теңдеу түбірлерінің формулалары

Типі: жаңа материалды меңгеру.

Мақсаты:

1.Білімділік: Оқушыларды «дискриминант» ұғымымен таныстыру, дискриминанттың мәніне байланысты квадрат тендеудін түбірлер санын анықтауды, түбірлердің формулаларын қолданып квадрат тендеуді шешуді үйрету.

2.Дамытушылық: Танымдық белсенділігін арттыруға, өз бетінше білім және оқушы білімнің тереңдігі мен тиянақтылығын дамыту.

3.Тәрбиелік: Өз білімдерін бағалау.

Сабақ көрнекілігі: интерактивті тақта, оқулық.

Сабақ барысы:

I.                  Ұйымдастыру: Қызығушылықты  ояту  кезеңі (миға шабуыл стратегиясы)

-         қандай тендеу квадраттендеу деп аталады?

-         қандай жағдайда тендеу толық квадрат теңдеу деп аталады?

-         толымсыз квадрат теңдеулер деп неліктен аталады?

-         толық  квадрат теңдеуінен келтірілген квадрат тендеуді қалай алуға болады?

Ассоциациялау – топтастыру әдісі

II.               Мағынаны ажыртау кезеңі (оқушыларды үш топқа бөлу)

    І топ- кетірілген квадрат теңдеу түбірлерінің жалпы формуласы 1- мысалды талдау.

 

 

 

 

 

 


ІІ топ -  квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласын талдау.

                   ІІІ топ. Дискриминант 3-мысалды талдау.

     ІІІ. Есептер шығару. 

        №128(1,3,5,7)  №129 (1;3),  №131

IV. Қорытынды.

Квадрат теңдеу.

Дискриминант

 

D>0

D=0

D<0

Шешімі жоқ

V. Үй жұмысы. №128 (2,4,6,8), №129(2,4), №130

VI. Бағалау.

 

 

 

 

 

Сабақ № ______                     8 сынып. Алгебра                    күні:__________

Тақырыбы: Квадраттық теңдеу түбірлерінің формулаларына есептер

                       шығару

Типі: білімді бекіту қайталау сабағы

Мақсаты:

Білімділік: есептер шығару арқылы формуланы дұрыс қолдана білуге

                     қалыптастыру;

Дамытушылық: оқушылардың ой-өрісін кеңейту, атематикалық тілін және

                                логикалық ойлау қабілеттеріндамыту;

Тәрбиелік: сабаққа оқушылардың өз еркімен белсене араласуы, білімдерін

                     көрсете алуы, топпен ұйымдасып жұмыс істеу қабілеттерін

                     дамыту.

 

Сабақ түрі: практикалық

Сабақ көрнекілігі: интерактивті тақта, оқулық.

Сабақ барысы:

III.           Ұйымдастыру.

1)    оқушыларды түгендеу;

2)    оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру;

3)    сабаққа назарын аудару;

4)    сабақтың мақсаты мен міндетін баяндау;

5)    сынып оқушыларын 2 топқа бөлу

 

IV.             Үй тапсырмасын тексеру.

2 топтан 2 оқушыдан тақтаға шығарып үй тапсырмасын тексеру.

 

V.               Топтармен жұмыс

1) Теориялық сайыс ( әр топқа теория сұрақтары жазылған слайд 

                                                                                                     ашылады)

1 топтың тапсырмасы:

1. Қандай теңдеу квадрат теңдеу деп аталады?

2. Теңдеуді шешу дегеніміз не?

3. Квадрат теңдеудің неше түбірі бар?

4. Квадрат теңдеудегі а,в, с – сандары қалай аталады?

5. Келтірілген квадрат теңдеу дегеніміз не?

6. Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз не?

7. D>0, D=0, D<0 болғанда, неше түбірі бар?

 

2 топтың тапсырмасы:

1. Квадрат теңдеудің формуласын жаз

2. Дискриминантты қандай әріппен белгілейміз және формуласын қандай?

3. Квадрат теңдеудің түбірлерінің формулаларын жаз

4. Келтірілген квадрат теңдеудің формуласын және оны шешу жолдары.

5. Толымсыз квадрат теңдеудің формуласын және шеу жолдарын жаз.

6. Квадрат теңдеудің нақты түбірлері неге байланысты?

7. D>0, D=0, D<0 болғанда, неше түбірі бар?

 

2) Практикалық сайыс ( әр топқа слайд арқылы есептер беріледі)

Квадрат теңдеулерді шешу.

1- топтың тапсырмасы                      

1.  х2-7х+10 =0

2. у2-12у+32 = 0

3. 3х2-12х = 0

 

2- топтың тапсырмасы

1.  х2 -9х+18 = 0

2.  у2 + 8х+12 =0

3. 4х2-28 = 0

 

3) «Білгенге маржан» логикалыө есептер шешу. ( слайд бойынша тапсырмаларды  топ таңдай отырып жауабын береді)

 

1. Архимед Герон патшасының тәжінің таза емес екендігін қайдан білген?

                                                                    ( тығыздығын салыстыру арқылы)

 

2. Дорбадағы 10 асықты 10 балаға бір бірлеп үлестіргенде дорбада бір

    асық қалып қояды.Бұл қалай?

                                                                     ( бір балаға дорбасымен береді)

 

3. Түнгі сағат 10-да жауын жауып тұр. 36 сағат өткен саң күннің

    жарқырып тұруы мүмкін бе?

                                                     (Мүмкін. 36 сағаттан соң таңғы 10 болады)

 

4. 2 қола он саусақ. 10 қолда неше саусақ?

                                                                    ( 50 саусақ)

                                                                         

 

VI.            Қорытынды.

1.     Квадрат теңдеуді шешпес бұрын оның қандай түрге жататынын анықтау керек.

2.     толық квадрат теңдеу болса, онда дискриминантына назар аудару.

     D>0, теңдеудің екі түбірі болады

     D=0, теңдеудің екі түбірі бірдей, яғни бір түбірі болады.

     D<0  теңдеудің түбірі жоқ, яғни теңдеудің шешімі жоқ.

 

XII. Бағалау.

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ № ______                     8 сынып. Алгебра                    күні:__________

Сабақтың тақырыбы: Квадраттық теңдеуді түбірлерінің формуласын 

                                          пайдаланып шешу.

Сабақтың типі: Бекіту сабағы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік мақсаты: Квадрат теңдеудің анықтамасын, түрлерін, түбірлерінің 

                                     формуласын меңгерту. Есеп шығаруға машықтандыру.

Дамытушылық мақсаты: Оқушылардың ой өрісін кеңейту, математикаға  деген қызығушылығын. Белсенділігін арттыру.  Есептеу дағдысын жетілдіру, танымдық қызығушылығын дамыту.

Тәрбиелік мақсаты: Оқушыларды  өз бетінше есеп шығаруға, ізденуге, тез 

                                     ойлап, тез қорытуға және сөйлеу мәнерін тәрбиелеу.

Сабақтың әдісі: Деңгейлеп саралап оқыту. Түсіндірмелі сұрақ – жауап. 

                             Практикалық жұмыс.

Көрнекілігі: Кестелер, формулалар , оқулық, бағалау  парағы

Сабақтың барысы

І. Ұйымдастыру бөлімі:

ІІ. Үй тапсырмасын тексеру (проектор арқылы тексерілді)

ІІІ. Ой қозғау

Өтілген бөлім бойынша теориялық материалды қайталау

Сұрақ – жауап

1.           Қандай теңдеуді квадраттық теңдеу  дейміз?

2.           Толымсыз квадраттық теңдеулер дегеніміз не?

3.           Келтірілген квадраттық теңдеу дегеніміз не?

4.           Теңдеудің түбірі дегеніміз не?

5.           Теңдеуді шешу дегеніміз не?

6.           а мен с қандай болғанда ах2 +с = 0 теңдеуінің шешімі бар болады?

7.           Квадраттық теңдеу түбірлерінің дискриминантын қалай табамыз?

8.           Квадраттық теңдеудің түбірлерінің санын қалай анықтаймыз?

9.           Квадраттық теңдеуде в=2к яғни жұп сан болса, түбірдің формуласын қалай жазамыз?

10.       Келтірілген квадраттық теңдеудің түбірінің формуласын қалай жазамыз?

           Өздік жұмысы.

1-нұсқа.

1 . Әрбір     теңдеуі үшін    мәндерін ата

а)    б)

2 .   квадрат теңдеуінің  дискриминантын     формуласын есептеуді жалғастыр.

2 - 7х + 2 = 0, D = b2 - 4ac = (-7)2 – 4· 5 · 2 = …;

3. Теңдеуді  шешуді аяқта. 2 - 5х – 2 = 0.

D = b2 - 4a

 

2  нұсқа.

1. Әрбір  ax2 + bx + c = 0  теңдеуі  үшін   a, b, c  мәнін табыңдар.

а) 4х2 - 8х + 6 = 0, б) х2 + 2х - 4 = 0

2. №2 .   квадрат теңдеуінің  дискриминантын     формуласын есептеуді жалғастыр.

2 + 8х - 4 = 0, D = b2 - 4ac = 82 – 4· 5 · (- 4) = …;

3. Теңдеуді  шешуді аяқта  х2 - 6х + 5 = 0.

D = b2 - 4ac = (-6 )2 - 4· 1·5 = 16; х1 = … х2=…

c = (-5)2- 4· 3·(-2) = 49; х1 = … х2=…

ІV. Ой іске асыру

  Оқушылардың білімдерімен шеберліктерін тексеру

   Практикалық жұмыс.

   Міндетті деңгей тапсырмалары

 А тобы  тапсырмалары:

              №132 (1;2;3;) тақтамен жұмыс

             №133 (1;2;3) тақтамен жұмыс

  Б тобы  тапсырмалары:

             №134 (1;2) өз бетімен жұмыс

             №135 (1;2)

С тобы тапсырмалары:

             №141(1)

V. Білімді жүйелеу

1-тапсырма: Кестедегі бос орынды толтыр

                                                                         

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


2 - тапсырма: Формуланы жаттадық па?

                         Сәйкестендіру тестісі (домино ойыны түрінде)

Квадрат теңдеулердің түбірлерінің формуласын қайталау

VІ. Үйге тапсырма беру

   №132 (4),  №133 (4;) №135

VІІ. Бағалау

 Бағалау парағындағы орта баға қойылады. (проектор арқ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ № ______                     8 сынып. Алгебра                    күні:__________

Сабақтың тақырыбы:  «Квадрат теңдеулер»

Сабақтың мақсаты:

Білімділік: оқушылардың квадрат теңдеулерді және оған келтірілетін теңдеулерді шешу дағдыларын жетілдіру;

Дамытушылық:оқушылардың ойын жеткізе білуін және ой өрісін дамыту.

Тәрбиелілік: оқушыларды ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке тәрбиелеу;

Сабақтың көрнекілігі: Плакаттар, карточкалар

Сабақтың түрі: Сайыс сабақ

 

Сабақтың барысы:

  1. Ұйымдастыру
  2. Үй тапсырмасын тексеру
  3. Квадрат теңдеулерді және оған келтірілетін теңдеулерді деңгейлік тапсырмалар арқылы шығара отырып, 2 топқа бөлініп сайысқа түседі.
  4. Әр топ қарсылас командасының жинаған ұпайын  жазып отырып, соңында қорытындылайды.

            I – топ  «Алғырлар»   II – топ  «Тапқырлар»

I бөлім - «Танымдық» сайысы деп аталады. (барлығына  ұпайы жазылған сұрақ қойылады, жауап бере алмай қалған оқушы үшін ұпай жойылып, басқа оқушы жауап береді).

1-деңгейлік тапсырма:

I, I I топқа:

        1) Квадрат теңдеудің анықтамасын айтыңыз (3 ұпай)

        2) Толымсыз квадрат теңдеу дегеніміз?(3 ұпай)

        3) Квадрат теңдеудің қанша түбірі болуы мүмкін? (4 ұпай)

         4) Виет теоремасының тұжырымдалуы? (4 ұпай)

         5) Қандай теңдеуді келтірілген квадрат теңдеу деп атайды? (3 ұпай)

         6) Виет теоремасына кері теорема? (4 ұпай)

         7) Бөлшек рационал теңдеуді қалай шешеді? (3 ұпай)

         8) Толымсыз квадрат теңдеудің әр түрінің қанша түбірлері болады?

              (3 ұпай)

I I бөлім -  «Біліктілік» сайысы. ( тақтаға ілінген  ұпай саны жазылған ұяшықты таңдау арқылы , оқушылар берілген  тапсырмаларға жауап береді).

2-деңгейлік тапсырма:

   40 ұпай

  1. Теңдеуді шеш:
  2. Теңдеуді шеш:        
  3. Теңдеуді шеш:

 30 ұпай

1.  Теңдеуді шешіңіз:

2.  Сыйлық

3.  Теңдеудің түбірлерін табыңыз:

 

 20 ұпай

1. Квадрат теңдеудің коэффициентін атаңыз:

2. Берілген түбірлер бойынша квадрат теңдеу құрыңыз:

3. Теңдеуді шеш:

Отырған оқушыларға деңгейлік тапсырма беріледі, жауабын топ басшысы тексеріп өз ұпайын береді.

I I I бөлім «Зерде». (Мұнда мақал – мәтелдер айтылады. Оның ішіндегі екі сан есім квадрат теңдеудің түбірлері, яғни Виет теоремасына кері теорема бойынша квадрат теңдеу құру керек. Әр дұрыс теңдеуге 10 ұпай)

3-деңгейлік тапсырма:

1. Білімді мыңды жығады,

    Білекті бірді жығады.

2. Жеті рет өлшеп, бір рет кес.

3. Бір тал кессең, он тал ек.

4. Жігіт бір сырлы, сегіз қырлы

5. Жеті жұрттың тілін біл,

    Жеті түрлі білім ал.

6.Алтау ала болса ауыздағы кетеді.

   Төртеу түгел болса төбедегі жетеді.

7.Ұлға отыз үйден

    Қызға  қырық үйден тыю.

I V бөлімі «Бәйге» деп аталады. (әр команданың капитан мүшелеріне 10 сұрақ  қойылады,1мин жауап беру қажет)

4-деңгейлік тапсырма:

I – топ  «Алғырлар»

1.      Геометрия сөзін қазақша аударсақ (жер, өлшеу)

2.      Екі қабырғасы тең бүйірлі бұрыш? (тең бүйірлі)

3.      Үшбұрыштың ішкі бұрыштарының қосындысы? (180)

4.         неге тең? (14)

5.       

6.      4+5*2=? (24)

7.      Барлық қабырғалары тең параллелограмм? (ромб)

8.      90 –тан кіші бұрыш? (сүйір)

9.      D<0 қанша түбір болады? (түбірі болмайды)

10.         (q)

II – топ  «Тапқырлар»

1.      Барлық қабырғалары тең тік төртбұрыш (квадрат)

2.       қандай теңдеу? (квадрат)

3.       8*7=?  (56)

4.      D>0

5.      Үш қабырғасы тең үшбұрыш (тең қабырғалы)

6.       неге тең (-р ға тең)

7.      Бір бұрышы тік үшбұрыш (тік бұрышты)

8.       = ? (18)

9.      Тек қарама-қарсы екі қабырғасы параллель болатын төртбұрыш?           (трапеция)

10.       

 

 

Үйге тапсырма: Квадрат теңдеу тарауын қайталау.

Бағалау: Қорытынды тексеруде әр бөлімнің тапсырмаларын өз деңгейінде орындап жалпы 204 ұпаймен жеңіске жеткен «Алғырлар» тобы «5» деген бағамен, ал «Тапқырлар» тобы 199 ұпаймен «4» деген бағамен бағаланды.

Қорытынды: Әр топтың алған ұпай санын жинақтап жеңімпаз топты анықтадым. Жүргізілген жұмыстардың қортындысынан, оқушылардың  деңгейлік тапсырмаларды шығару ынтасынан олардың пәнге қызығушылығын байқадым.

 

Сабақ № ______                     8 сынып. Алгебра                    күні:__________

Тақырыбы: Квадрат теңдеу . Квадрат теңдеудің түрлері.

Мақсаты:

1.        Жаңа түсінік еңгізу, квадрат теңдеу оның түрлері  тақырыбымен таныстырып оқушылардың білім, білік, дағдыларын  кеңейту.

2.        Есептер шығарғанда толымсыз және толық квадрат теңдеуді ажырата біліп шығара білуге үйрету.

3.        Еңбексүйгіштікке ,өзара көмекке,бір-бірін сыйлауға  тәрбиелеу

Сабақтың типі: жаңа тақырып түсіндіру

Сабақтың түрі: аралас

Сабақтың әдіс-тәсілдері: сұрақ-жауап, түрлі тапсырмалар

Құрал жабдықтар: карточкалар, жауап парақшасы, интербелсенді тақта.

І. Амандасу 

ІІ. Сұрақ-жауап:

 1. Теңдеу деген не?

  2. сызықтық теңдеу және мәндес теңдеу деп нені айтады?

  3. қысқаша көбейту формулаларын еске түсірейік. Мысалы: (a+b)2

                                                                                                          (a-b)2

                                                                                                          a2-b2

ІІІ. Тақта алдына екі оқушыны шығарып келесі теңдеуді шығарту:

(x+2)2-(x-7)2=3(x+1)                                               (x+5)(6x-7)+20=(2x-1)2

Шешімі х=3                                                             2x2-19x-16=0 шешімі жоқ

Неге шеше алмаймыз?

Қандай қиындық туып тұр , не бөгет жасап тұр?

Әрине квадрат осыдан бұл теңдеуді қалай атауға болады деп ойлайсыңдар?

Дұрыс квадрат теңдеу

сонымен бүгінгі тақырыбымыз:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


1.        Топпен жұмыс карточка№1  (ауызша)

   І-топ                     8x2+5x+10=0                       a, b, c-коэффициенттерін теріп ата

                                 X2-4.5x=0                            a, b, c-коэффициенттерін теріп ата

 

   ІІ-топ                   -0.6x2+13x-20=0                 a, b, c-коэффициенттерін теріп ата

20x-x2=0                              a, b, c-коэффициенттерін теріп ата

 

 ІІІ-топ                      11x2-3x-1=0                        a, b, c-коэффициенттерін теріп ата

-6x2-7=0                               a, b, c-коэффициенттерін теріп ата

 
 

 

 


           

 

 

 

 

 

 

2.Тақтада берілген тапсырманы орындау

3.Топпен жұмыс карточка№2

   1-топ                       2- топ                        3-топ

№117 (3)                  №117(4)                    №117(2)               І-деңгейлі тапсырма

 

№118(4)                   №118(2)                    №118(1)              ІІ-деңгейлі тапсырма

 

№120(2)                   №120(1)                   №120(4)               ІІ-деңгейлі тапсырма

 
 

 

 

 

 


           

 

 

Әр тапсырма сайын тақтадағы жауаптармен тексереді.

 

4. Өздік жұмысының парақтары таратылады.

   Өзін-өзі бағалау тақтадағы жауаппен салыстырып орындайды.

4.      Логикалық тапсырма:

Бес бұтақты ағашта

Бұтақ сайын бес алма.

Біреуін бер алашқа

Қалады сонда қанша алма.  (Жауабы:24)

6. Рефлексия: 1. Қысқаша көбейту формуласын еске түсірдің бе:

                        2. Қандай теңдеумен таныстыңдар?

                        3. Квадрат теңдеудің қандай түрлерін білдіңдер?

                        4. Толымсыз квадрат теңдеуді шешіп үйрендің бе?

                       5. Өздік жұмысын орындай алдың ба?

                       6. Сабақта кімге болыстым?

                       7. Сабақ ұнады ма? Қандай тілігің бар?

Әр топ басшысының есебін рефлексия бойынша тыңдау, олар қандай жұмыс атқарғанын атап бағаларын оқып шығады.

Бағалар қойылады.

Рахмет, сау болыңыздар!

 

 

 

Рефлексия парағы

 

Рефлексия: (қорытынды) Оқушылар өз ойларын білдіреді.

Оқушының аты-жөні:___________________________________________________________________

1. Қысқаша көбейту формуласын еске түсірдің бе:___________________________________________

2. Қандай теңдеумен таныстың?__________________________________________________________

3. Квадрат теңдеудің қандай түрлерін білдіңдер?____________________________________________

4. Толымсыз квадрат теңдеуді шешіп үйрендің бе?__________________________________________

5. Өздік жұмысын орындай алдың ба?_____________________________________________________

6. Сабақта кімге болыстын?______________________________________________________________

7. Сабақ ұнады ма? Қандай тілегің бар?____________________________________________________

Баға:_________________________________________________________________________________

 

 

Топтарға арналған тапсырмалар.

 

1-топ: 1тапсырма (ауызша)

 

8x2+5x+10=0                       a, b, c-коэффициенттерін теріп жаз

X2-4.5x=0                            a, b, c-коэффициенттерін теріп жаз

_________________________________________________________________

 

2-топ: 1тапсырма (ауызша)

 

-0.6x2+13x-20=0                 a, b, c-коэффициенттерін теріп жаз

20x-x2=0                              a, b, c-коэффициенттерін теріп жаз

 

____________________________________________________________________

 

3-топ: 1тапсырма (ауызша)

 

11x2-3x-1=0                        a, b, c-коэффициенттерін теріп жаз

-6x2-7=0                               a, b, c-коэффициенттерін теріп жаз

 

 

1-топ: 2тапсырма  (дәптерлеріңе орындаңдар)

 

№117 (3)       №118(4)           №120(2) 

          

2-топ: 2тапсырма (дәптерлеріңе орындаңдар)

           

№117(4)        №118(2)            №120(1) 

                

3-топ: 2тапсырма  (дәптерлеріңе орындаңдар)             

                 

№117(2)               №118(1)              №120(4)

       

 

Оқушының аты-жөні: __________________________________

          Сыныбы:___________

Өздік жұмысы №1

1.        a=-2,  b=3,  c=0.5 болғандағы квадрат теңдеуді құрыңдар:

_____________________________________________жауабы: (-2x2+3x+0.5=0)

2.        Теңдеуді ax2+bx+c=0 теңдеудің түріне келтіріп, a,b,c - ның мәндерін анықтаңдар:

10x2-25=16-(3-x)2

_______________________________________________

_______________________________________жауабы: (11x2-9x-50=0    a=11,  b=-9,   c=-50)

 

3.        Теңдеуді шешіңдер:

6x2-24=0_________________________________________

________________________________________________жауабы: (x=2, x=-2)

17x2-2x=0___________________________________________

________________________________________________жауабы: (x=0, x=2/17)

 

Баға:

 

 

 

 

 

Оқушының аты-жөні: __________________________________

          Сыныбы:___________

Өздік жұмысы №2

1.        a=4,   b=-0.2,  c=3 болғандағы квадрат теңдеуді құрыңдар:

_______________________________________________жауабы: (4x2-0.2x+3=0)

2.        Теңдеуді ax2+bx+c=0 теңдеудің түріне келтіріп, a,b,c - ның мәндерін анықтаңдар:

         (2x+7)(2x-7)+30=6x(1-x)

            __________________________________________________________

____________________________________жауабы: (10x2-6x-19=0    a=10,  b=-6,   c=3)

 

3.        Теңдеуді шешіңдер:

5x2-320=0_____________________________________________

_________________________________________________жауабы: (x=8, x=-8)

13x2-4x=0_____________________________________________

_________________________________________________жауабы: (x=0,  x=4/13)

 

           Баға:

 

 

 

 

       Қолданылған әдебиеттер:

  1. Алгебра 8-сынып, Шыныбеков, Алматы, Атамұра-2007
  2. Дидактикалық материалдар-8сынып, Шыныбеков, Алматы, Атамұра-2007
  3. Логика және математика журналы-2010жыл
  4. Математика және физика жұрналы-2009жыл

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Квадрат теңдеуге келтірілген теңдеуге есептер шығару.

Жалпы мақсаты:

·         Биквадрат теңдеу ұғымы, квадрат теңдеуге келтірілген басқа да теңдеулер түрімен толық квадрат теңдеуге келтіретін  теңдеулерді шешу жолдарын есеп шығаруда тиімді қолдана алу

·         Квадрат теңдеуге келтірілетін  теңдеулер  түрлерге анықтайды

·         Шығару жолдарын жадында сақтауға тырысады

 

 Күтілетін нәтиже:

·         Топтық жұмыстың белсенділігі

·         Оқушылардың шығармашылығын дамыту

·         Өзіндік жеке жұмысты дамыту

·         Қарама-қарсы сұрақтар қою

 

Тапсырмалар:

·         Топқа бөліну

·         Топтық жұмыс (кітаппен жұмыс)

·         Ой бөлісу(осы оқулық бойынша бір-біріне сұрақ қою)

·         Электронды оқулық

Өзін-өзі бағалау парағын пайдалана отырып, берілген тапсырмаларды орындау, мағынаны ажырату.

"Өзін-өзі бағалау" парағы

Критерии А (білу және түсіну)

Дескрипторлар

Ұпай -5

Теңдеудегі қандай да бір өрнекті жаңа айнымалы арқылы белгілеуді білсе

1

Жаңа айнымалыға байланысты квадрат теңдеу құра білсе

1

Шыққан квадрат теңдеуді шешуді білсе

1

Алмастыру арқылы алғашқы айнымалының мәнін таба білсе

1

Табылған түбірлерге тексеру жүргізе алса, берілген теңдеудің түбірін анықтай алса.

1

 

№195-196 (Әбілқасымова) бет 63

№5.67  а,б,в,г Галицкий бет 57

 

Критерии С (жинақтау және талдау)

Дескрипторлар

Ұпай -6

Жаңа айнымалы енгізу әдісін қарастыру қажеттілігін білсе

1

Квадрат теңдеуге  келтірілетін теңдеулердің түбірлерін тексеру керектігін білсе

1

Биквадрат теңдеу анықтамасын білсе

1

Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеуді ықшамдауды білсе

1

Түбірлері арқылы биквадрат теңдеу құруды білсе

1

Қысқаша көбейту формулаларын қолданып, өрнекті түрлендірсе

1

 

 

Керекті жабдықтар : оқулық, бағалау парағы, дескрипторлар, электронды оқулық.

Сабақ  №                                  8 сынып. Алгебра                              күні:

Сабақ тақырыбы:  Квадрат теңдеуге келтірілген теңдеуге есептер шығару.

Мектеп: «О.БӨКЕЙ АТЫНДАҒЫ №44

МЕКТЕП-ЛИЦЕЙ»

Күні:

Мұғалім:  Исмагулова Нуршат Ермухановна

Сынып:

Оқушылар саны:

 Жоқ оқушылар саны:

Осы сабаққа арналған оқыту мақсаты:

·         Биквадрат теңдеу ұғымы, квадрат теңдеуге келтірілген басқа да теңдеулер түрімен толық квадрат теңдеуге келтіретін  теңдеулерді шешу жолдарын есеп шығаруда тиімді қолдана алу

·         Квадрат теңдеуге келтірілетін  теңдеулер  түрлерге анықтайды

·         Шығару жолдарын жадында сақтауға тырысады

Күтілетін нәтиже:

·         Топтық жұмыстың белсенділігі

·         Оқушылардың шығармашылығын дамыту

·         Өзіндік жеке жұмысты дамыту

·         Қарама-қарсы сұрақтар қою

Сабақ түрі:

шығармашылық сабақ

 

Сабақ  жоспары:

Сабақ барысы

 

 

Сабақ барысы:

сабақ кезеңдері                 

Мұғалім әрекеті    

Оқушы әрекеті

 

 

Ұйымдастыру бөлімі

 

Кіріспе

Оқушылармен амандасу, түгендеу, сыныпты 5 топқа бөлу

Тренинг

Үй тапсырмасы: тақырыпты қайталау, шолу жасау

 

Керекті жабдықтар : оқулық, бағалау парағы, дескрипторлар, электронды оқулық.

 

Оқушылар жоқ оқушыны атайды, топқа бөлінеді. Оқушылар өткен тақырыпты еске түсіреді.

Мағынаны ажырату кезеңі

 

Критерии А (білу және түсіну)

Дескрипторлар

Ұпай мах5

Теңдеудегі қандай да бір өрнекті жаңа айнымалы арқылы белгілеуді білсе

1

Жаңа айнымалыға байланысты квадрат теңдеу құра білсе

1

Шыққан квадрат теңдеуді шешуді білсе

1

Алмастыру арқылы алғашқы айнымалының мәнін таба білсе

1

Табылған түбірлерге тексеру жүргізе алса, берілген теңдеудің түбірін анықтай алса.

1

Оқушылар топтасып, жауап парағын  толтырады

Қызығушылығын ояту кезеңі

Өткен тақырыпты қайталай отырып бүгінгі сабақта § бойынша алған білімдерін  әр түрлітапсырмалар арқылы ойларын жинатауға, (өткен білім мен жаңа білімге көпір салады тақырыпты түсіндіріп өтеді.

Оқушылар таңдайды, сұрақтарға жауап береді, бірінің ойын 2-шісі жалғастырады.

Қорытынды кезең Ой толғаныс

Бекіту: §-ты қаншалықты меңгергенін тексеру үшін Критерии С доскрипторлар таратылады.

 

Критерии С (жинақтау және талдау)

Дескрипторлар

Ұпай  мах6

Жаңа айнымалы енгізу әдісін қарастыру қажеттілігін білсе

1

Квадрат теңдеуге  келтірілетін теңдеулердің түбірлерін тексеру керектігін білсе

1

Биквадрат теңдеу анықтамасын білсе

1

Квадрат теңдеуге келтірілетін теңдеуді ықшамдауды білсе

1

Түбірлері арқылы биквадрат теңдеу құруды білсе

1

Қысқаша көбейту формулаларын қолданып, өрнекті түрлендірсе

1

 

Сумативті бағалау

 

Қорытынды. Рефлексия не білемін? Не үйрендім?

БҮҮ кестесін толтырады.

Оқушылар №197,198 есптерді өзбеттерімен орындайды, өздерін-өздері тексереді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар кесте толтырады.

Үй тапсырма

№195-196 (Әбілқасымова) бет 63

№5.67  а,б,в,г Галицкий бет 57

Бағалау

Ой толғаныс

Барлық жұмыстың

% Барлығы 30 ұпай     

50% -дан төмен

51-74%

75%-88%

89%-100%

Ұпай

14-тен төмен

15

22

27

Баға

2

3

4

5

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Сабақ № ______ 8 сынып

Сабақ № ______ 8 сынып

Алынған мәліметтерді ретімен талдасақ, нәтиженің 9 топқа бөлінгенін байқаймыз

Алынған мәліметтерді ретімен талдасақ, нәтиженің 9 топқа бөлінгенін байқаймыз

Сабақ № ______ 8 сынып

Сабақ № ______ 8 сынып

Сондықтан теңдеудің бір ғана түбірі бар, және ол нөлге тең

Сондықтан теңдеудің бір ғана түбірі бар, және ол нөлге тең

Сабақ № ______ 8 сынып

Сабақ № ______ 8 сынып

Сабақ № ______ 8 сынып

Сабақ № ______ 8 сынып

Сабақ № ______ 8 сынып

Сабақ № ______ 8 сынып

Сабақ № ______ 8 сынып

Сабақ № ______ 8 сынып

Практикалық сайыс ( әр топқа слайд арқылы есептер беріледі)

Практикалық сайыс ( әр топқа слайд арқылы есептер беріледі)

Сабақ № ______ 8 сынып

Сабақ № ______ 8 сынып

D = b 2 - 4ac = 8 2 – 4· 5 · (- 4) = …; 3

D = b 2 - 4ac = 8 2 – 4· 5 · (- 4) = …; 3

Формуланы жаттадық па?

Формуланы жаттадық па?

Сабақ № ______ 8 сынып

Сабақ № ______ 8 сынып

Отырған оқушыларға деңгейлік тапсырма беріледі, жауабын топ басшысы тексеріп өз ұпайын береді

Отырған оқушыларға деңгейлік тапсырма беріледі, жауабын топ басшысы тексеріп өз ұпайын береді

Сабақ № ______ 8 сынып

Сабақ № ______ 8 сынып

Топпен жұмыс карточка№2 1-топ 2- топ 3-топ №117 (3) №117(4) №117(2) І-деңгейлі тапсырма №118(4) №118(2) №118(1) ІІ-деңгейлі тапсырма №120(2) №120(1) №120(4) ІІ-деңгейлі тапсырма Әр тапсырма…

Топпен жұмыс карточка№2 1-топ 2- топ 3-топ №117 (3) №117(4) №117(2) І-деңгейлі тапсырма №118(4) №118(2) №118(1) ІІ-деңгейлі тапсырма №120(2) №120(1) №120(4) ІІ-деңгейлі тапсырма Әр тапсырма…

Топтарға арналған тапсырмалар

Топтарға арналған тапсырмалар

Оқушының аты-жөні: __________________________________

Оқушының аты-жөні: __________________________________

Квадрат теңдеуге келтірілген теңдеуге есептер шығару

Квадрат теңдеуге келтірілген теңдеуге есептер шығару

Сабақ № 8 сынып

Сабақ № 8 сынып

Ой толғаныс Бекіту: §-ты қаншалықты меңгергенін тексеру үшін

Ой толғаныс Бекіту: §-ты қаншалықты меңгергенін тексеру үшін
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.04.2021