Тарихий ёдгорликлар
Оценка 5

Тарихий ёдгорликлар

Оценка 5
Презентации учебные
pptx
история
7 кл
07.01.2020
Тарихий ёдгорликлар
Тарихий ёдгорликлар
Tarixiy yod Zuxra 2018.pptx

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

Zarafshon shahar
8-umumiy o`rta ta’lim maktabi milliy istiqlol g’oyasi va ma’naviyat asoslari fani o’qituvchisi
Tursunova Zuhra Amrullayevnaning milliy istiqlol g’oyasi va ma’naviyat asoslari fan oyligida “Milliy an’ana va qadriyatlar” to’garagida olib borilgan
“Tarixiy yodgorliklar”
mavzusida AKT dan foydalanib o’tkazilgan ochiq to’garakmashg’uloti.


Zarafshon 2019

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

Mavzu

Tarixiy yodgorliklar





Masad va vazifalar

Mashg’ulot maqsadi: O’quvchilarga tarixiy yodgorliklar haqidagi tushunchalar berish, bilim va ko’nikmalarini kengaytirish .
Darsning ta’limiy vazifasi: O’quvchilarga tarixiy yodgorliklar ularning joylashgan o’rni kim tomonidan qachon qurilganligi ma’naviy dunyoqarashimizdagi ahamiyati
haqida ma’lumot berish.
Darsning tarbiyaviy vazifasi: O`quvchilarni vatanga muhabbat ona yurtga sadoqat milliy ananalarga hurmat ruhida tarbiyalash va ularni kasbga yo’naltirish.
Darsning rivojlantiruvchi vazifasi: O`quvchilarni mustaqil fikirlash qobiliyatini rivojlantirish va ularni erkin faoliyat yuritishga o’rgatish

O’quv jarayonining mazmuni

O’quvchilarda tarixiy yodgorliklar ularning joylashgan o’rni kim tomonidan qachon qurilganligi ma’naviy dunyoqarashimizdagi ahamiyati
haqida ma’lumot berish.

O’quv jarayoning amalga oshirish texnologiyasi

Uslub:Yangi bilim berish
Shakl: Suhbat , munoara
Vosita: Elektron resurslar, “Yuksak ma’naviyat yengilmas kuch” kitobi, o’quv qo’llanma, tarqatma materiallar, mavzu bo’yicha slaydlar.
Usul: Darslik asosida, savol-javob, Aqliy hujum, hikoya
Nazorat: Og'zaki, savol-javob, muhokama, kuzatish.
Baholash: Rag'batlantirish, 5 ballik reyting tizimi aso­sida.


Kutiladigan natijalar

O’quvchilarning tarixiy yodgorliklar ularning joylashgan o’rni kim tomonidan qachon qurilganligi ma’naviy dunyoqarashimizdagi ahamiyati haqida ma’lumot hosil qilish va hayotiy misollarda bilim malakasi shakllanadi.

Kelgusi rejalar (tahlil o’zgarishlkar)

O’qituvchi o’z faoliyatining tahlili asosida yoki hamkasblarining tahlil va takliflari asosida keyingi darslarga o’zgartirishlar kiritadi va rejalashtiradi.

Sana: _13. 12. 2019
Mavzu: Tarixiy yodgorliklar.

Mashg’ulotning texnologik xaritasi

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

t/r

Mashg’ulotning bosqichlari

Vaqti

1

Tashkiliy qism:

5

2

O`tilgan mavzuni takrorlash:Aqliy hujum

8

3

Yangi mavzuning bayoni
Milliy ma’naviyatimizni shakillantiruvchi mezonlar.
Tarixiy yodgorliklarga sayohat.
Tarixiy xotira ma’naviy qudrat.

15

4

O`tilgan mavzuni mustahkamlash:

10

5

O`quvchilar bilimini baholash. Uyga vazifa berish.

2

Mashg’ulot rejasi:

Mashg’ulot tashkiliy lahza bilan boshlanadi. O’qituvchi sinf tozaligini va o’quvchilar davomatini aniqlab, o’quvchilarga iqtisodiy, siyosiy sohadagi eng muhim yangiliklarni 2 qisimga bo’lib aytamiz.
1 qisim- mamlkatimiz va xorij yangiliklari.
2 qisim- maktab va shahrimiz yangiliklari.
S h i o r i m i z
Ajdodlarga munosib avlod bo’laylik,
Avlodlarga munosib ajdod bo’laylik

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

Oila –jamiyatning kichik bir bo’g’inidir.

Oila-tabiatning shoh asaridir.

Oila tinchlligi-yurt ravnaqi.

Bolalar kelajak davomchilaridir.

2013-yil -Obod turmush yili

2014-yil Sog’lom bola yili

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

Aqliy hujum. O`tilgan mashg’ulotni takrorlash:

Inson tafkkuri mahsuli.
Yurtimizda qatag’on qurbonlarini yod etish kuni qachon nishonlanadi?
Diling ollohda, qo’ling mehnatda bo’lsin degan hayotbaxsh hikmat muallifi?
Fikir necha xil bo’ladi?
Milliy istiqlol g’oyasi va ma’naviyat asoslari mustaqil fan sifatida ta’lim tizimida qachondan boshlab joriy qilindi?
Yuksak ma’naviyat yengilmas kuch asari necha bobdan iborat?
Arabcha so’z bo’lib fikirlash ma’nosini anglatuvchi so’z?
Tarixiy xotirasiz kelajak yo’q so’zlarining muallifi?

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

1. Milliy ma’naviyatimizni shakillantiruvchi mezonlar.

Milliy ma’naviyatimizni shakillantiruvchi asosiy mezonlar bular:
Millatning tarixi.
Milliy urf odatlari va ananalari.
Ko’hna tarixiy yodgorliklar.
Millatning milliy qadriyatlari.
Madaniy boyliklar.
Ma’naviy meros.

Faraz qiling ertalab o’rningizdan turganingizda ism sharifingizni unutib qo’ydingiz har qanday urinishingiz bekor bo’ldi o’zingizni qanday his qilardingiz?
O’quvchilar javobi ….
O’quvchilar javoblarini eshitgandan so’ng .
Agar millat o’zligini unuib qo’ysa bu kim uchun foyda bo’ladi? Albatta millat uchun. Demak, ajddlarimiz tafakkuri dahosi bilan yaratilgan.

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

Sumalak Navro’z milliy taomi.

8-mart xalqaro xotin qizlar bayrami!

9-may xotira va qadirlash kuni

1-sentabr - O’zbekiston Respublikasi Mustaqillik kuni

Milliy urf odatlari va ananalar.

Tiklandi iftixor va milliy g’urur,
Endi O’zbekman, deb ayturmiz mag’rur.
Tiklandi an’ana, urf-odatimiz,
Toptalgan qadrimiz, saodatimiz.
Tiklandi qadriyat, tarix va moziy,
E’tiqod, din, iymon, ilm-u ilohiy.

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

Ulug’ bobolarimiz

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

Bobolarimizga qo’yilgan haykallar.

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

2. Tarixiy yodgorliklarga sayohat.

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

Samarqand

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

Buxoro

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

Xiva

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

ULUG’BEK MADRASASI.

SHOHIZINDA.

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

Muhammad Aminxon madrasasi.
Bu madrasa – Ichonqal’aning g’arbiy ansamblidagi Ko’hna Ark hovlisi qarshisida 1871-yilda qurilgan. Monumental bino planda to’g’ri burchakli, simmetrik qilib ishlangan, Miyonsaroy barcha O’rta Osiyo madrasalari eng mukammalli bo’lib hatto aylanma yo’ldagi qubbali bo’lmalar miqdori sakkiztagacha bo’lgan. Hovlining ikki qavatli binosi bir tipdagi ikki hadli turar joy seksiyalaridan iborat. Madrasaga kiraverishda Xvaga mos bo’lgan xilvat savdo hovlichalari barpo etilgan.
O’lchamlari 62,4 x 49,7 m, hovlisi 28,8 x 28,3 m

3. Tarixiy xotira ma’naviy qudrat.

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

Islomxo’ja madrasasi.
Bu madrasa –mashhur Islomxo’ja minorasiga fan vazifasini o’taydi. Butun inshoot 1908-1910- yillarda Isfandiyorxonning vaziri Islomxo’ja tomonidan bunyodga keltirilgan. Simmetrik emas, mo’jazgina hovlisi 42 ta hujra bilan qurshab olingan. Binoni faqat kiraverishdagi joyigina ikki qavatli bo’lib u ham serhasham naqshin mayolikalar bilan zeb berilgan asosiy fasadning ko’rkini ochish uchun tiklangan.
O’lchamlari 43 x 32,5 m, hovlisi 23 x 20 m

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

Sherg’ozixon madrasasi.
Bu madrasa –Ichonqal’aning o’rtasida joylashgan. U Sherg’ozixonning Xurosonga qilgan yurishi chog’ida asir olib kelingan qullar tiklagan. 1720-yili qullarni hali qurib bitkazilmagan madrasa ichida o’ldirishadi, Xonning maqbarasi yodgorlikning bosh fasadida tutash qilib qurilgan. Inshootning qachon qurib bitkazilganligi haqida muyarrix Munisning asarlarida qayd etilgan. Sherg’ozixon madrasasi Xivadagi eng keksa va eng yirik inshoot hisoblanadi.
O’lchamlari 50 x 43 m, hovlisi 29 x 26,5 m.

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

Ko’hna ark.
Ko’hna ark–Ko’hna qasr degani. “Yangi qasr” Tosh hovlidan farqli o’laroq, Xiva qo’g’onini XIX asrning 30- yillaridan boshlab shunday atab kelinadi. Ko’hna arkning devorlarini Anishaxonning o’g’li Arangxon 1686-1688-yillarda qura boshlagan. Jilolardagi yozuvlarga qaraganda, Ko’hna arkning qurilishi butun XIX asr davomida ham nihoyasiga yetmagan. Qasr qal’a bir necha qasrlardan tashkil topgan bo’lib, ularda taxt saroyi haram, harbiy anjomxona, pul zarb qilinadigan saroyi, oshxonalar, garnizor va boshqalarjoylashgan.
Umumiy o’lchamlari- 130 x 93 m.

Ko’hna arkning kirish darvozasi.
Ko’hna arkning kirish darvozasi – sharq tomonda joylashgan, hozir u XIX asrdan saqlanib qolgan foto yordamida qayta tiklangan. U bir yoqlama uch qubbali imorat ko’rinishidadir. O’rtada-tosh yo’li,har ikki tomonda – qorovulxonalar. Peshtoqli kompozitsiyaning bosh fasadi ikki chekkadan minoralari qad ko’tarib turgan va tepadan hujralar tizmasi joy olgan inshootlardan iborat.
O’lchamlari: 13 x 8,5 m, Ark qanoti 33 m.

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар


Ollohqulixon karvonsaroyi.
Ollohqulixon karvonsaroyi- 1832-1833- yillarda Toshhovli saroyining ro’parasida, Ichonqal’aning vayron bo’lgan devorining o’rta tomonida qad ko’targan. U xalqaro savdo aioqalarining rivojlanishi tufayli bunyodga kelgan. Bu Xorazimda saqlanib qolgan yagona karvonsaroydir. Bino to’g’ri burchakli, janubdan shimol tomonga cho’zilgan, keng hovli ikki qavatli maydon turarjoy va omborxonalarbilan qurshab olingan, kirish peshtoqlari va savdo rastalarining eshigi asosiy fasad tomonga qarab ochilgan. Shunday qilib Xiva karvonsaroyi shu toifadagi eng qadimgi tipini o’zida mujassamlashgan.
O’lchamlari: 69 x 58 m, hovlisi 46,3 x 42,4 m.

Тарихий ёдгорликлар

Тарихий ёдгорликлар

Yangi mavzuni “ Nima yashirindi“
o’yinidan foydalanib . Mustahkamlaymiz.

?

?

?

?

O`quvchilarni baholash.
Uyga vazifa. Mavzuni o`rganish va mavzu yuzasidan 10 ta test tuzish.

Muhammad Aminxon madrasasi nechanchi yilda qurilgan.?

Islomxo’ja madrasasi nechanchi yilda bunyodga keltirilgan.?

Sherg’ozixon madrasasi nechanchi yilda qurilgan?

Ko’hna arkning ma’nosi?

?

?

Ko’hna arkni kim tomonidan va qachon qurilgan.

Ollohqulixon karvonsaroyi nechanchi yillada qurilgan.?

?

Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
07.01.2020