Сабақтың тақырыбы: Тазалық – денсаулық кепілі
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік:Тазалық туралы әңгіме жүргізу, ақыл-ойларын, сөйлеу дағдыларын дамыту.
2. Дамытушылық: оқушылардың сөйлеу қабілеті мен танымдық деңгейін арттыру, сөздік қорын байыту. Дұрыс сөйлем құру, сауатты жазу мәдениетін дамыту.
3. Тәрбиелік: Денсаулықтарын, тазалықты сақтауға тәрбиелеу.
Сабақтың технологиясы: Модульдік технология
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс, тапсырмалар орындау.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы.
Сабақтың әдісі: ой қозғау «миға шабуыл», сұрақ-жауап, сөйлесу, іздендіру.
Сабақ көрнекілігі : компьютер, ноутбук, интерактивті тақта.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.(Денсаулық туралы мақал-мәтелдер)
Сабақтың тақырыбына шығу. (Видеоролик арқылы)
Сабақтың мақсатымен, барысымен таныстыру.
ІІІ. Жаңа тақырып
1.Денсаулық туралы кіріспе сөз.
2.Мәтінмен жұмыс.
Тыңдалым: (Мұғалімнің дауысымен жазылған мәтінді 2 рет тыңдайды)
Тазалық-денсаулық кепілі
Адам баласы денсаулығы мықты болуы үшін тазалықты сақтау керек. Таң сәріден жатар мезгілге дейін гигиеналық талаптарды мұқият орындау керек. Ең бірінші – ұйқыдан оянғанда, жуынып, тіс тазалау, жаттығулар жасап, сергектікті сақтау керек. Күні бойы қайда жүрсең де, тазалықтың ережелерін ұмытпау керек. Ережелер: ас ішер алдында қолыңды жуу, тамақтың әзірленуінде тазалықты міндетті түрде сақтау, көкөніс, жеміс-жидектерді қанша қызықтырса да, жуып қана жеу, көпшілік орындарынан қайтып келгенде, міндетті түрде беті-қолды жуу, жатар алдында жеке гигиеналық талаптарды орындау. Өз денсаулығын ойлаған адам осы ережелерді қадағаласа жөн болады.
3. Сөздікпен жұмыс.
Таныс емес сөздерді табу. Сөздік арқылы аудармасын айту.
Жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастыру. (Ауызша)
Сөздік:
тазалық – чистота
денсаулық кепілі – залог здоровья
мықты болу үшін – чтобы стать сильным
гигиеналық талаптар – гигиенические требования
орындау керек – надо выполнять
тазалықтың ережелерін – правила чистоты
сақтау керек – нужно сохранить
ұмытпау керек – нужно не забывать
көпшілік орындары – общественные места
Оқылым:
4. Мәтінді оқушылар өздері оқып шығады, жоспар құрастырады.
Сергіту сәті:
Бір, екі, үш,
Біз аламыз күш.
Айтылым: 5.Үлгі бойынша сұхбат құрастыр.
- Сіз зиянды нәрселер мен пайдалы нәрселерді ажырата білесіз бе?
- Иә, мен оларды ажырата білемін.
- Зиянды нәрселерге не жатады?
- Зиянды нәрселерге ...,....,..... жатады.
- Пайдалы нәрселерге не жатады?
- Пайдалы нәрселерге ....,....,..... жатады.
- Сіз балаңызға, (қызыңызға) қандай нәрселерді үйретесіз?
- Мен балама, (қызыма) пайдалы нәрселерді үйретемін.
Жазылым: 6.Деңгейлік тапсырмаларды орындайды.
ІІІ- деңгей
1.Төмендегі сөздерді қандай сөздермен тіркестіруге болатындығын көрсет.
түнгі пайдалы
ұйықтау ұйқы
жақсы денсаулық
уақытымен зиян
ұйқының серуендеу
2. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақтар қой.
ІІ-деңгей
Берілген сөздерді кестеге толтыр.
Арақ ішу, темекі тарту, спортпен шұғылдану, дұрыс тамақтану, дұрыс киіну, есірткі пайдалану, уақытымен ұйықтау.
Пайдалы нәрселер
Зиянды нәрселер
2. Мәтіннен сан есімді тауып, түрлерін ажырат
І- деңгей: «Тазалық –денсаулық кепілі» тақырыбына тірек сызба құрастырып, оны қорғау. (Айтылым)
7. Тілдесім: Тақырып бойынша диалог құрастыр.
ІV. Қорытынды (тест арқылы, бір-бірін тексереді)
Тест
1. Денсаулық жақсы болу үшін не істеу керек?
А. спортпен жаттығу керек
В. темекі шегу керек
С. диванда жату керек
Д. нан көп жеу керек
2. Тазалық, денсаулық кепілі, ағза
А чистота, залог здоровья, организм;
В. вред, залог здоровья, гигиена;
С. чистота, гигиена, здоровье;
Д. питание, вода, организм.
3. Мақалды аяқта: «Денсаулық-.......».
А. көп байлық
В. зор байлық
С. үлкен байлық
Д.кең байлық
4. Адамның дене мүшелерін белгіле.
А. Шаш, өкпе, бауыр
В. Аяқ, қол, бас
С. Көйлек, өкпе, жүрек
Д. Көз, аяқ, асқазан
5. Көзге көрінбейтін ағзаларды белгіле.
А. Өкпе, асқазан, жүрек
В. Аяқ, қол, бас
С. Бала, үй, мектеп
Д. Бауыр, кірпік, тіс.
6. Буын түрлерін анықта.
А. Септеу, тәуелдеу, бітеу.
В. Жіктеу, ашық, бітеу.
С. Ашық, тұйық, бітеу.
Д. Тұйық, көптік, бітеу.
7. Сан есімнің түрлерін белгіле.
А. Есептік, реттік, жинақтық
В. Сапалық, қатыстық
С. Дара, күрделі
Д. Жалпы, жалқы
V.Бағалау (бағалау парағы арқылы)
VІ.Үйге тапсырма беру. (Оқушылар деңгейлері арқылы тапсырмаларды таңдап, орындайды)
1.« Тазалық-денсаулық кепілі» тақырыбына жоба жасап, қорғау.
2.1-ші сөйлемді сөйлем мүшелеріне талдау.
3.Жаңа сөздерді жаттау, сөйлемдер құрастыру.Сабақтың тақырыбы: Тазалық – денсаулық кепілі
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік:Тазалық туралы әңгіме жүргізу, ақыл-ойларын, сөйлеу дағдыларын дамыту.
2. Дамытушылық: оқушылардың сөйлеу қабілеті мен танымдық деңгейін арттыру, сөздік қорын байыту. Дұрыс сөйлем құру, сауатты жазу мәдениетін дамыту.
3. Тәрбиелік: Денсаулықтарын, тазалықты сақтауға тәрбиелеу.
Сабақтың технологиясы: Модульдік технология
Сабақтың әдісі: сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс, тапсырмалар орындау.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы.
Сабақтың әдісі: ой қозғау «миға шабуыл», сұрақ-жауап, сөйлесу, іздендіру.
Сабақ көрнекілігі : компьютер, ноутбук, интерактивті тақта.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.(Денсаулық туралы мақал-мәтелдер)
Сабақтың тақырыбына шығу. (Видеоролик арқылы)
Сабақтың мақсатымен, барысымен таныстыру.
ІІІ. Жаңа тақырып
1.Денсаулық туралы кіріспе сөз.
2.Мәтінмен жұмыс.
Тыңдалым: (Мұғалімнің дауысымен жазылған мәтінді 2 рет тыңдайды)
Тазалық-денсаулық кепілі
Адам баласы денсаулығы мықты болуы үшін тазалықты сақтау керек. Таң сәріден жатар мезгілге дейін гигиеналық талаптарды мұқият орындау керек. Ең бірінші – ұйқыдан оянғанда, жуынып, тіс тазалау, жаттығулар жасап, сергектікті сақтау керек. Күні бойы қайда жүрсең де, тазалықтың ережелерін ұмытпау керек. Ережелер: ас ішер алдында қолыңды жуу, тамақтың әзірленуінде тазалықты міндетті түрде сақтау, көкөніс, жеміс-жидектерді қанша қызықтырса да, жуып қана жеу, көпшілік орындарынан қайтып келгенде, міндетті түрде беті-қолды жуу, жатар алдында жеке гигиеналық талаптарды орындау. Өз денсаулығын ойлаған адам осы ережелерді қадағаласа жөн болады.
3. Сөздікпен жұмыс.
Таныс емес сөздерді табу. Сөздік арқылы аудармасын айту.
Жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастыру. (Ауызша)
Сөздік:
тазалық – чистота
денсаулық кепілі – залог здоровья
мықты болу үшін – чтобы стать сильным
гигиеналық талаптар – гигиенические требования
орындау керек – надо выполнять
тазалықтың ережелерін – правила чистоты
сақтау керек – нужно сохранить
ұмытпау керек – нужно не забывать
көпшілік орындары – общественные места
Оқылым:
4. Мәтінді оқушылар өздері оқып шығады, жоспар құрастырады.
Сергіту сәті:
Бір, екі, үш,
Біз аламыз күш.
Айтылым: 5.Үлгі бойынша сұхбат құрастыр.
- Сіз зиянды нәрселер мен пайдалы нәрселерді ажырата білесіз бе?
- Иә, мен оларды ажырата білемін.
- Зиянды нәрселерге не жатады?
- Зиянды нәрселерге ...,....,..... жатады.
- Пайдалы нәрселерге не жатады?
- Пайдалы нәрселерге ....,....,..... жатады.
- Сіз балаңызға, (қызыңызға) қандай нәрселерді үйретесіз?
- Мен балама, (қызыма) пайдалы нәрселерді үйретемін.
Жазылым: 6.Деңгейлік тапсырмаларды орындайды.
ІІІ- деңгей
1.Төмендегі сөздерді қандай сөздермен тіркестіруге болатындығын көрсет.
түнгі пайдалы
ұйықтау ұйқы
жақсы денсаулық
уақытымен зиян
ұйқының серуендеу
2. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақтар қой.
ІІ-деңгей
Берілген сөздерді кестеге толтыр.
Арақ ішу, темекі тарту, спортпен шұғылдану, дұрыс тамақтану, дұрыс киіну, есірткі пайдалану, уақытымен ұйықтау.
Пайдалы нәрселер
Зиянды нәрселер
2. Мәтіннен сан есімді тауып, түрлерін ажырат
І- деңгей: «Тазалық –денсаулық кепілі» тақырыбына тірек сызба құрастырып, оны қорғау. (Айтылым)
7. Тілдесім: Тақырып бойынша диалог құрастыр.
ІV. Қорытынды (тест арқылы, бір-бірін тексереді)
Тест
1. Денсаулық жақсы болу үшін не істеу керек?
А. спортпен жаттығу керек
В. темекі шегу керек
С. диванда жату керек
Д. нан көп жеу керек
2. Тазалық, денсаулық кепілі, ағза
А чистота, залог здоровья, организм;
В. вред, залог здоровья, гигиена;
С. чистота, гигиена, здоровье;
Д. питание, вода, организм.
3. Мақалды аяқта: «Денсаулық-.......».
А. көп байлық
В. зор байлық
С. үлкен байлық
Д.кең байлық
4. Адамның дене мүшелерін белгіле.
А. Шаш, өкпе, бауыр
В. Аяқ, қол, бас
С. Көйлек, өкпе, жүрек
Д. Көз, аяқ, асқазан
5. Көзге көрінбейтін ағзаларды белгіле.
А. Өкпе, асқазан, жүрек
В. Аяқ, қол, бас
С. Бала, үй, мектеп
Д. Бауыр, кірпік, тіс.
6. Буын түрлерін анықта.
А. Септеу, тәуелдеу, бітеу.
В. Жіктеу, ашық, бітеу.
С. Ашық, тұйық, бітеу.
Д. Тұйық, көптік, бітеу.
7. Сан есімнің түрлерін белгіле.
А. Есептік, реттік, жинақтық
В. Сапалық, қатыстық
С. Дара, күрделі
Д. Жалпы, жалқы
V.Бағалау (бағалау парағы арқылы)
VІ.Үйге тапсырма беру. (Оқушылар деңгейлері арқылы тапсырмаларды таңдап, орындайды)
1.« Тазалық-денсаулық кепілі» тақырыбына жоба жасап, қорғау.
2.1-ші сөйлемді сөйлем мүшелеріне талдау.
3.Жаңа сөздерді жаттау, сөйлемдер құрастыру.
9.doc
Сабақтың тақырыбы: Тазалық – денсаулық кепілі
Сабақтың мақсаты:
1.Білімділік:Тазалық туралы әңгіме жүргізу, ақылойларын, сөйлеу дағдыларын дамыту.
2. Дамытушылық: оқушылардың сөйлеу қабілеті мен танымдық деңгейін арттыру, сөздік
қорын байыту. Дұрыс сөйлем құру, сауатты жазу мәдениетін дамыту.
3. Тәрбиелік: Денсаулықтарын, тазалықты сақтауға тәрбиелеу.
Сабақтың технологиясы: Модульдік технология
Сабақтың әдісі: сұрақжауап, мәтінмен жұмыс, тапсырмалар орындау.
Сабақтың түрі: жаңа білім беру сабағы.
Сабақтың әдісі: ой қозғау «миға шабуыл», сұрақжауап, сөйлесу, іздендіру.
Сабақ көрнекілігі : компьютер, ноутбук, интерактивті тақта.
Сабақтың барысы.
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.(Денсаулық туралы мақалмәтелдер)
Сабақтың тақырыбына шығу. (Видеоролик арқылы)
Сабақтың мақсатымен, барысымен таныстыру.
ІІІ. Жаңа тақырып
1.Денсаулық туралы кіріспе сөз.
2.Мәтінмен жұмыс.
Тыңдалым: (Мұғалімнің дауысымен жазылған мәтінді 2 рет тыңдайды)
Тазалықденсаулық кепілі
Адам баласы денсаулығы мықты болуы үшін тазалықты сақтау керек. Таң сәріден
жатар мезгілге дейін гигиеналық талаптарды мұқият орындау керек. Ең бірінші – ұйқыдан
оянғанда, жуынып, тіс тазалау, жаттығулар жасап, сергектікті сақтау керек. Күні бойы
қайда жүрсең де, тазалықтың ережелерін ұмытпау керек. Ережелер: ас ішер алдында
қолыңды жуу, тамақтың әзірленуінде тазалықты міндетті түрде сақтау, көкөніс, жеміс
жидектерді қанша қызықтырса да, жуып қана жеу, көпшілік орындарынан қайтып келгенде,
міндетті түрде бетіқолды жуу, жатар алдында жеке гигиеналық талаптарды орындау. Өз
денсаулығын ойлаған адам осы ережелерді қадағаласа жөн болады.
3. Сөздікпен жұмыс.
Таныс емес сөздерді табу. Сөздік арқылы аудармасын айту.
Жаңа сөздермен сөз тіркестерін, сөйлемдер құрастыру. (Ауызша)
Сөздік:
тазалық – чистота
денсаулық кепілі – залог здоровья
мықты болу үшін – чтобы стать сильным
гигиеналық талаптар – гигиенические требования
орындау керек – надо выполнять
тазалықтың ережелерін – правила чистоты
сақтау керек – нужно сохранить
ұмытпау керек – нужно не забывать
көпшілік орындары – общественные места
Оқылым:
4. Мәтінді оқушылар өздері оқып шығады, жоспар құрастырады.
Сергіту сәті:
Бір, екі, үш,
Біз аламыз күш.
Айтылым: 5.Үлгі бойынша сұхбат құрастыр.
Сіз зиянды нәрселер мен пайдалы нәрселерді ажырата білесіз бе?
Иә, мен оларды ажырата білемін.
Зиянды нәрселерге не жатады?
Зиянды нәрселерге ...,....,..... жатады. Зиянды нәрселер
Пайдалы нәрселерге не жатады?
Пайдалы нәрселерге ....,....,..... жатады.
Сіз балаңызға, (қызыңызға) қандай нәрселерді үйретесіз?
Мен балама, (қызыма) пайдалы нәрселерді үйретемін.
Жазылым: 6.Деңгейлік тапсырмаларды орындайды.
ІІІ деңгей
1.Төмендегі сөздерді қандай сөздермен тіркестіруге болатындығын көрсет.
түнгі пайдалы
ұйықтау ұйқы
жақсы денсаулық
уақытымен зиян
ұйқының серуендеу
2. Мәтіндегі сөйлемдерге сұрақтар қой.
ІІдеңгей
Берілген сөздерді кестеге толтыр.
Арақ ішу, темекі тарту, спортпен шұғылдану, дұрыс тамақтану, дұрыс киіну, есірткі
пайдалану, уақытымен ұйықтау.
Пайдалы нәрселер
2. Мәтіннен сан есімді тауып, түрлерін ажырат
І деңгей: «Тазалық –денсаулық кепілі» тақырыбына тірек сызба құрастырып, оны қорғау.
(Айтылым)
7. Тілдесім: Тақырып бойынша диалог құрастыр.
ІV. Қорытынды (тест арқылы, бірбірін тексереді)
Тест
1. Денсаулық жақсы болу үшін не істеу керек?
А. спортпен жаттығу керек
В. темекі шегу керек
С. диванда жату керек
Д. нан көп жеу керек
2. Тазалық, денсаулық кепілі, ағза
А чистота, залог здоровья, организм;
В. вред, залог здоровья, гигиена;
С. чистота, гигиена, здоровье;
Д. питание, вода, организм.
3. Мақалды аяқта: «Денсаулық.......».
А. көп байлық
В. зор байлық
С. үлкен байлық
Д.кең байлық
4. Адамның дене мүшелерін белгіле. А. Шаш, өкпе, бауыр
В. Аяқ, қол, бас
С. Көйлек, өкпе, жүрек
Д. Көз, аяқ, асқазан
5. Көзге көрінбейтін ағзаларды белгіле.
А. Өкпе, асқазан, жүрек
В. Аяқ, қол, бас
С. Бала, үй, мектеп
Д. Бауыр, кірпік, тіс.
6. Буын түрлерін анықта.
А. Септеу, тәуелдеу, бітеу.
В. Жіктеу, ашық, бітеу.
С. Ашық, тұйық, бітеу.
Д. Тұйық, көптік, бітеу.
7. Сан есімнің түрлерін белгіле.
А. Есептік, реттік, жинақтық
В. Сапалық, қатыстық
С. Дара, күрделі
Д. Жалпы, жалқы
V.Бағалау (бағалау парағы арқылы)
VІ.Үйге тапсырма беру. (Оқушылар деңгейлері арқылы тапсырмаларды таңдап, орындайды)
1.« Тазалықденсаулық кепілі» тақырыбына жоба жасап, қорғау.
2.1ші сөйлемді сөйлем мүшелеріне талдау.
3.Жаңа сөздерді жаттау, сөйлемдер құрастыру.
Тазалық – денсаулық кепілі
Тазалық – денсаулық кепілі
Тазалық – денсаулық кепілі
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.