Пәні |
Математика |
|||
Мұғалімі |
Адешова Мейрамкул Конысбаевна |
|||
Сыныбы |
3 |
|||
Сілтеме |
Т.Қ. Оспанов, Ш.Х. Құрманалина, Б.М. Қосанов, Ж.Т. Қайыңбаев, К.Ә. Ерешева, М.В.Маркина Алматы «Атамұра» 2014ж. |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Теңдеуді шешудің әр түрлі тәсілдері |
|||
Сабақтың мақсаты |
Теңдеу
ерекшеліктерін түсіну және білімдерін тереңдете түсу өз пікірін қысқаша жеткізуді дамыту; |
|||
Күтілетін нәтиже |
-Теңдеуді әр түрлі тәсілдермен шығара алады -Оқушылардың математикалық тілдері дамиды |
|||
Қолданылатын әдіс-тәсілдер: |
Бірлескен оқу
|
|||
Керекті жабдықтар |
плакаттар, суреттер, үлестірмелі тапсырмалар. |
|||
Сабақтың барысы |
||||
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||
Психологиялық дайындық
Топқа бөліну |
Шеңбер құру
1,2,3,4,5,6 цифры арқылы топқа бөлу |
Оқушылар сабақты жақсы көңіл күймен бастау үшін бір-біріне жақсы тілек сөздер айтады. Біз бақытты баламыз Оқып білім аламыз. Қандай есеп болса да Шешпей оны қоймаймыз. 2 топқа бөлінеді |
|
|
Үй тапсырмасын тексеру
Білу
Математикалық диктант
Жаңа сабақ
Оқулықпен жұмыс Топтық жұмыс
Сергіту сәті: |
Үй тапсырмасын тексеру №7.78 бет
Қызығушылықты
ояту Бірінші көбейткіш 10,екінші көбейткіш 5,көбейтіндінің мәні неге тең? 50 Бірінші көбейткіш 20,екінші көбейткіш 4,көбейтіндінің мәні неге тең? 80 Бөлінгіш 81,бөлгіш 9,бөліндінің мәні неге тең? 9 Бөлінгіш 64,бөлгіш 8,бөліндінің мәні неге тең? 8 Балалар, бүгінгі тақырыпқа байланысты бір мысал құрастырып,шығарайық. Мысалы: Көлге бірнеше үйректер мен қаздар ұшып келіпті.Ал қаздың саны үйрекке қарағанда 3 есе артық. Қаздың саны алты.Үйректің саны қанша? Бүгінгі сабақта теңдеудің әр түрлі тәсілдері арқылы есептер шығару. Анықтама жазу, түсіндіру Енді біз әрі қарай есептер шығарамыз. Екі топқа мәтінді есеп беріледі.
|
Оқушылар оқып бір-бірін тексереді (27-19)х4+18:3+(8+27):5-17= 60-(13+22):5-6х4+25=
Оқушылар дәптерлеріне өрнек түрінде жазып орындайды. Қортынды шығарады Топ бірін - бірі бағалайды
Х х 3 = 6 1-қадам: Көбейтуді бөлумен тексереміз 2-қадам: Бөліндінің мәнін табамыз. 3-қадам: Теңдеудің шешімін тексереміз 4-қадам: Х - мәнін табамыз
№1. А)Хх4 = 80 ә) 10хХ=90 Б) Х х5= 10 в) 3хХ=60 №2. Қ.к - 32. 1 көйлекке - 2 м Ә.к - 16. 1. әйел көйлегіне-? м Шешуі:(32 х 2): 16 64:16 4м Жауабы:әйелдің бір көйлегіне 4 м мата кетеді. №3. Әр қамзолға-2 м барқыт 32м барқыттан - ? қамзол Әр қамзолға- 16 әшекей Қамзолдарға -? әшекей қадады Шешуі:(32:2)х16 16х16 256 Жауабы: қамзолдарға 256 әшекей қадады. |
|
|
Түсіну Жеке жұмыс |
№4. Оқулықпен жұмыс
|
№ 4 а) 63:9=7, тексеру 7*9=63 ә) сынар көру тәсілімен х: 7=12 теңдеуін шешіп көреді, түсінеді. б) х : 7=70 1-қадам . 70*7 2-қадам . 490 3-қадам . 490:7=70 4-қадам . х=490 |
|
|
Қолдану |
№5.Теңдеулерді шешу әр топқа тапсырылады |
№5. 80 бет Теңдеулерді шешеді. Тексереді |
|
|
Талдау |
№ 6 Геометриялық есепті теңдеу құру арқылы шығар. |
Топтық жұмыс 1-топ: Үшбұрыштың Р=11 см а) 5 см б) 3 см в) ? шешуі: (5+3) –х=11 2-топ: Тіктөртбұрыштың Р=10см а) 1см б) ? Шешуі : (1+х):2 =10 |
|
|
Жинақтау
|
№7 тапсырма
1). 5 сұрақтан тұратын тест тапсырмасын алуға болады |
1-топқа: 2-топқа: 3х5 15: 5= 53х5= 265:5= 13х 5= 65:5= 63х5= 315:5= 23х5 = 115:5= 73х5= 365:5= 33х5 = 165:5= 83х5= 415:5= 43х5 = 215:5= 93х5= 465:5=
Оқушылар тест шешеді және жауабын тексереді
|
|
|
Бағалау
Үй тапсырмасы |
№ 8 тапсырмалар. 80-бет. |
Геометриялық пішіндер арқылы оқушылар бірін - бірі бағалайды - |
||
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.