Сабақтың тақырыбы:
Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру және тепе-теңдікті дәлелдеу
Бұл сабақтың негізгі мақсаты өткенді қайталау. Яғни. әр түрлі сұрақтар, есептер арқылы оқушылардың қандай деңгейде сабақты түсінгенін бақылауға болады. Ең алдымен оқушыларыма сабақ өтілу барысын, яғни топқа бөлініп жұмыс жасау туралы айта отырып, сыныптағы психологиялық ахуалды реттедім.Тригонометриялық өрнектерді түрлендіру және тепе-теңдікті дәлелдеу
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ:
Тригонометриялық
өрнектерді түрлендіру және
тепетеңдікті дәлелдеу
Сабақтың мақсаты:
•Білімділік: Оқушыларға есептер шығаруда,
өрнектерді ықшамдауда негізгі тригонометриялық теңбе
теңдікті қолдана білуге үйрету;
Оқушылардың өтілген тақырыптардан алған білімдерін
тиянақтап, оны еске түсіру.
•Дамытушылық: Оқушылардың білімге деген
құштарлықтарын арттыру, тригонометриялық өрнектерді
есептеу арқылы ойөрістерін дамыту.
•Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, жауапкершілікке,
шапшаңдыққа тәрбиелеу;
Сабақтың түрі: Практикум сабақ
Сабақтың әдісі: Топтық әдіс
Сабақтың көрнекілігі: Формулалар,
интерактивті тақта , бағалау парағы
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылардың сабаққа
дайындығын, сабаққа қатынасын тексеру .
Үй жұмысын тексеру:
№ 413(в);
№
415(а)
Ауызша сұрақтар:
1. Бұрыштың өлшемі мен доғаның өлшемін атаңдар?
2. Градустық өлшемде берілген бұрышты радиандық, ал
радиандық өлшемде берілген бұрышты градустық
өлшемге айналдыру формуласын атаңдар?
3. y=sina функциясының анықталу облысын және мәндер
аймағын атаңыздар?
4. y=cosa функциясының анықталу облысын және мәндер
аймағын атаңыздар?
5. Қандай тригонометриялық функцияларды жұп
функциялар, қайсысын тақ функциялар деп атаймыз?
Жауабы:
•
• 1. Градус; Радиан
• 2. градустық өлшем а= ,
• арадиандық өлшем
• 3. у = sin функциясының анықталу облысы
α
аралығы (∞; +∞), ал мәндер облысы аралығы
• 4. у = cos функциясының анықталу облысы
α
аралығы
• (∞; +∞), ал мәндер облысы аралығы
• 5. Жұп функция косинус, ал тақ функциялар:
синус, тангенс, котангенс
Әр бірлік шеңбер қандай функцияға
арналған?
(I, II ширек)
(III, IV ширек)
(I, IV ширек)
(II, III ширек)
(I, III ширек)
(II, IV ширек)
«Негізгі тригонометриялық тепе
теңдіктер»
1
1
11
Қосу формулалары:
α β
α β
+ )= sin cos + cos sin
α β
α β
– )= sin cos – cos sin
α β
α β
+ )= cos cos – sin sin
α β
α β
– )= cos cos + sin sin
– α
α
α
α
α
β
β
β
β
sin (
sin(
cos(
cos(
tg (
)=β
α β
– )=
ctg(
tg ( + )=
α β
+ α
ctg(
β
)=
Қос бұрыштың формулалары:
Жарты бұрыштың формулалары:
Қосындысы мен айырымын көбейтіндіге
түрлендіру формалулары:
Көбейтіндісін қосынды немесе айырымға
түрлендіру формалулары:
sin
sin
[cos(
)
cos(
)
cos(
)
1
2
1
2
1
2
сos
cos
[cos(
)
sin
cos
[sin(
)
sin(
)
Кеспе қағазбен жұмыс
Атобы
Втобы
Стобы
I топ:
Вдеңгейі:
а) Егер
және
болса, онда
II топ:
а) Егер
табыңдар.
және
болса, онда
табыңдар.
Көбейтіндіні қосындыға түрлендіріңдер:
I топ:
II топ:
С – деңгейі:
Өрнекті ықшамдаңдар:
I топ:
II
топ:
Сабақ аяқталды.
Сау болыңыздар!