Тэма: Множанне на адназначны лік без пераходу праз разрад.
Мэта: Перанос ведання алгарытму множання трохзначнага і адназначнага лікаў на мнагазначныя лікі. Фарміраванне навыку множання мнагазначнага ліку на адназначны без пераходу праз разрад. Стварэнне ўмоў для выхавання працавітасці на ўроку.
Ход урока:
1. Арганізацыйна – матывацыйны момант.
Псіхалагічны настрой на ўрок.
Вы гатовы працаваць –
Нешта новае спазнаць,
Лічбы розныя вучыць,
Лікі правільна лічыць.
2. Вусны лік.
· Параўнаць велічыні
100см 1м 1дм 100мм
1ц 100кг 5т 5ц
10см 1/10м 3кг 300г
1га 100кв.м 1сут 42г
· Знайсці перыметр і плошчу прамавугольніка са старанамі 5см і 2см.
· Закончыць выразы са зменнай
а*1 = а*0 =
а*в = а*(в*с)=
а*(в+с)= а*(в-с)=
· Пытанні па разрадам і класам, табліцы множання.
3. Знаёмства з тэмай і мэтай урока.
Для таго, каб навучыцца выконваць па алгарытму дзеянне множанне на адназначны лік, разгледзім прыклад:
2432*2
Гэта дзеянне можна выканаці 2 спосабамі:
1 спосаб - патрэбна раскласці мнагазначны лік на суму разрадных складаемых і прымяніць формулу множання сумы лікаў на адназначны лік. Паўторым гэтую формулу: а* (в+с)= ав+ас.
2432*2=(2000+400+30+2)*2=2000*2+400*2+30*2+2*2=4864
2 спосаб – слупком (з тлумачэннем)
3 спосаб – па табліцы
4. Першаснае замацаванне тэмы
Работа з падручнікам.
· С.18 №1. Рашэнне прыкладаў(2) у слупок з тлумачэннем, а астатнія 2 - самастойна.
Узаемаправерка. Работа ў парах.
· С.18 №2. Мадэляванне і рашэнне задачы.
1)72:8=9(км/г) - скорасць лодкі;
2)9*3=27(км/г) –скорасць цеплахода;
3)27*6=142(км) – адлегласць 2;
4)72+142=214(км)
· С.19 №6. Геаметрчная фігура. Аназіз задачы. Работа па малюнку – чытанне трохвугольнікаў. Маляванне трохвугольнікаў, зафарбаванне агульнай часткі.
· Фізхвілінка
· С.19 №3. Выразіць велічыні.
А)6г=72мес. 8г=96мес. 10г=120мес.
Б)6сут=144г. 240мін=4г 280мін=4г40мін 540мін=9г
В)120с=2мін 360с=6мін 12г=720мін
Г)3мін=180с 7мін-420с 5г=18000с 4г=14400с
· С.19 №5. Вылічыць выразы з велічынямі ў слупок.
· С.19 №4*. (22:2+2)*2=26
5. Вынік урока. Паўтарэнне алгатытма множання мнагазначнага ліку на адназначны без перахода праз разрад.
6. Рэфлексія. Я даведаўся…
Мне было цяжка…
Мне мпадабалася…
7. Д/з С.19 №7,8
Адзнакі
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.