Беларуская мова
6 клас
Тэма: Прыметнік як часціна мовы
Мэты: - узнавіць і паглыбіць веды вучняў аб прыметніку як часціне мовы;
- дапамагчы асэнсаваць залежнасць прыметніка ад назоўніка, з якім ён звязаны;
- выпрацоўваць уменне вызначаць пачатковую форму прыметніка, яго сінтаксічную ролю;
- практыкаваць вучняў у правільным ужыванні прыметнікаў у вусным і пісьмовым маўленні;
- садзейнічаць выхаванню беражлівых адносін да роднай прыроды
Ход урока:
1. Арганізацыйны момант
2. Матывацыя дзейнасці
- Прачытайце эпіграф.
Я аздабляю нашу мову:
Даю прыметы розным словам.
Наўрад ці зможаш без мяне ты
Прадмет адрозніць ад прадмета.
- Пра якую часціну мовы гаворыцца ў вершы? Па чым вы здагадаліся?
- Запішыце дату і тэму ўрока ў сшыткі.
- З тэмай “Прыметнік” вы знаёміліся ў пачатковай школе. Сёння мы ўспомнім усё, што вам вядома пра гэту часціну мовы і даведаемся пра яе нешта новае. Зачытванне мэт і задач урока са слайда.
3. Назіранне за моўным матэрыялам
- Пачнём з назірання за моўным матэрыялам. Уважліва разгледзьце малюнак (слайд арлан-белахвост). Прачытайце абодва тэксты і вызначце, якое апісанне птушкі больш дакладнае і выразнае.(Пр. 177)
1
- Якія словы дапамаглі аўтару адлюстраваць выгляд птушкі: яе памер, колер апярэння, сілу і драпежнасць?
- На якія пытанні адказваюць гэтыя словы і да якой часціны мовы адносяцца?
- Хто з вас ужо ўспомніў, што называецца прыметнікам?
4. Асэнсаванне вучэбнай задачы і яе вырашэнне
- Прачытайце тэарэтычны матэрыял на с.95-96 і пазначце алоўкам тыя моманты, якія вам былі вядомыя, знакам “+”, якія вы не ведалі раней – знакам “-“. Той матэрыял, які падаўся незразумелым, пазначце знакам “?”.
- Раскажыце, што вы ведалі пра прыметнік як часціну мовы?(слайд 4, табліца)
- Што абазначае прыметнік?
- Якімі марфалагічнымі прыметамі валодае прыметнік?
- Якую сінтаксічную ролю выконвае прыметнік у сказе?
- З якой часцінай мовы сябруе прыметнік?
- Як вызначыць род, лік, склон прыметніка?
- Што вы даведаліся новага, папрацаваўшы з тэарэтычным матэрыялам?
- Звярніце ўвагу на слайд 5. Пра што трэба памятаць?
5. Першаснае замацаванне
- Запішыце сказы, зрабіце іх сінтаксічны разбор (графічна).
Сінявата-белы, сыпкі снег ляжыць усюды.
Снег усюды белы, сыпкі.
- Чым адрозніваецца сінтаксічная роля прыметнікаў у першым і другім сказах?
- Вызначце марфалагічныя прыметы прыметніка сінявата-белы з першага сказа (род, лік, склон). Якім чынам будзем вызначаць? Адз. лік, м.р., Н. с. (Які лік, род, склон назоўніка, з якім звязаны прыметнік, такі лік, род, склон самога прыметніка)
6. Праца па вызначэнні ролі прыметнікаў у маўленні
- Падумайце, для чаго мы выкарыстоўваем у нашым вусным і пісьмовым маўленні словы-прыметнікі?
(Дакладна, ярка і вобразна апісваюць прадмет, выдзяляюць прадмет з шэрагу іншых, даюць ацэнку таму ці іншаму прадмету)
- Выкананне пр.178
- Прачытайце словазлучэнні. Па якой прымеце яны аб’яднаны ў групы? Якое словазлучэнне лішняе і чаму?
(Новы шынель, салодкі яблык, далёкі край, неспакойнае возера, спелыя арэхі)
- Вызначце сярод прыметнікаў сінонімы і антонімы.(Што называецца сінонімамі і антонімамі?)
Антонімы: высокі-нізкі, шырокі-вузкі, салодкі-горкі.
Сінонімы: смелы- адважны
7. Фізкультхвілінка
- Я называю прыметнік, а вы падбіраеце да яго антонім і паказваеце рухамі, жэстамі, мімікай:
Левая рука – правая, левая нага – правая;
Высокі чалавек – нізкі;
Вузкія плечы – шырокія;
Хуткі бег – павольны;
Моцная рука – слабая;
Вясёлы вучань – сумны .
8. Практычная дзейнасць, накіраваная на адпрацоўку тэарэтычнага матэрыялу. Творчая праца
- Уставіць прапушчаныя прыметнікі і арфаграмы.
Прытупала зіма з ______ в..трамі, з ______м..р..замі.
Ціха (у) лесе. Дрэва, пад якім я стаю, сыпле на м..не ______ кветачкі. Маладая ______б..розка дрэмле пад _______інеем. А побач – елачка, прыгажунька_______. Аздобіла яе зіма: апранула футра_______, накінула хустку_______, упрыгожыла зоркамі________.
Жыве на палянцы________казка. І я крычу, каб лю(дз, д)і пачулі: ”(Не)чапайце вы б..розку, пакіньце на палянцы прыгажуньку-елачку”.
- Прачытайце тэксты, якія ў вас атрымаліся.
- Вызначыць род, лік, склон першых чатырох прыметнікаў.
(1-ы: мн. лік, Т. с.; 2-і: мн. лік, Т. с.; 3-і: мн. лік, В.с.; 4-ы: адз. лік, ж. р., Н. с.)
- Праверце ў парах работы, выпраўце памылкі, задайце па адным пытанні па тэме “Прыметнік”. (Асобныя вучні ўслых каменціруюць арфаграмы)
9. Рэфлексія
- Запоўніце картку
На ўроку мы даведаліся, што:
- Прыметнік – гэта...
- Прыметнік у сказе звязаны з ...
- Марфалагічныя прыметы прыметніка (змяняецца па)...
- У сказе прыметнік выконвае ролю (член сказа)...
- У маўленні прыметнікі ўжываюцца для...
Узаемаправерка па эталону (слайд). Выстаўленне адзнак.
10. Дамашняе заданне
Рэфлексія
Запоўніце картку
- Прыметнік – гэта...
- Прыметнік у сказе звязаны з ...
- Марфалагічныя прыметы прыметніка (змяняецца па)...
- У сказе прыметнік выконвае ролю (член сказа)...
- У маўленні прыметнікі ўжываюцца для...
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.