A)Ta’limiy maqsad: O’tilgan mavzu yuzasidan egallagan bilimlarni mustahkamlash, ko’p xonali sonlarni qo’shish va ayirish usullari haqida bilim berish
B)Tarbiyaviy maqsad: o’quvchilarni o’zaro hurmat, faollik, ishchanlikka o’rgatib, ma’naviy , ekologik , mehnat va iqtisodiy tarbiya berish. Har qanday muammoni birdamlik bilan hal etish fazilatlarini tarbiyalash
D)Rivojlantiruvchi maqsad: Matematik nutqini, tafakkur,mustaqil fikrlash doirasini,tasavvur ko’lamini boyitish ,masala yechish ko’nikmalarini, malakalarini oshirish. Matematika faniga bo’lgan qiziqishini, bilim saviyasini oshirishga erishish.
Dars maqsadi:
Darsning uslubi: noan’anaviy
Darsning usuli: Guruhlar bilan ishlash ,
ko’rgazmali, qiziqarli
o’yinlar
Darsning jihozi: 4-sinf matematika
darsligi, mavzuga oid
rasmlar, boshqotirmalar,
tarqatmalar.
Texnik vositalari: kompyuter
Kutilayotgan natija:
Ko’p xonali sonlarni qo’shish va ayirish usullari yuzasidan yangi bilimga ega bo’ladilar.
Dars rejasi:
I.Tashkiliy qism 3 daqiqa
1. Ma’naviyat daqiqasi 2 daqiqa
II. O’tilgan mavzuni mustahkamlash
1. ,,Kim ko’p paxta teradi? 5 daqiqa
2. Dam olish daqiqasi. ,,Kuz tabiati” 1 daqiqa
III . Yangi mavzuning bayoni : 185- misol 5 daqiqa
1. “Bo’girsoqqa yordam bering ” o’yini 188-masala 5daqiqa
2.”Kim zukko ” o’yini 189-masala (og’zaki) 5 daqiqa
IV . Yangi mavzuni mustahkamlash.
3.” Iqtidorli o’quvchi” o’yini 187- masala 5 daqiqa
4.,,Chaqqon hisobchi “ o’yini 186- misol 6 daqiqa
V.Darsni yakunlash.
Rag’batlantirish, baholash Uy ishi :190-191- misollar 3 daqiqa
Dars o`z shiori bilan boshlanadi
Matematika fanlar ichida shoh
Uning sirlaridan bo`lamiz ogoh.
Tashkiliy qism.
Salomlashish, navbatchining axboroti, guruhlarga bo`lish, sardorlar saylash, o`yin sharti bilan tanishtirish.
Matematika faniniO’rganmasak bo’lmaydi,Hisob- kitobsiz turmushAniq- ravshan bo’lmaydi.
Who is on duty today?
Who is absent?
What day is a today?
What date is a duty today?
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.