Тақырыбы:
Мақсаты
Күтілетін нәтиже
Ресурстар
Тілдік мақсаттар
Қолданылатын әдістәсілдер
Ұйымдастыру кезеңі:
Алгебрадан қысқа мерзімді жоспар.
Пәні: алгебра, 10 сынып.
Функцияның аралықтағы ең үлкен және ең кіші мәндері
Функцияның аралықтағы ең үлкен және ең кіші мәндерін қайталау.
Функцияның аралықтағы ең үлкен және ең кіші мәндері бойынша есептер шығара алады.
Стикерлер, интербелсенді тақта, маркелер, слайд.
Тақырыпқа тән лексика мен терминология:
туынды – производный – derivative
анықталу облысыобласть определенияrange of definition
мәндер жиыны множество решенийset of solution
ең улкен мәні максимальное значение a maximum value
ең кіші мәні минимальное значение a minimum value
топтық жұмыс
Оқушылармен амандасу. Көңілкүй көтеру мақсатында «Шаттық шеңберін құрып» оқушылар бірбіріне
тілеклебіздерін білдіреді
Мұғалім әрекеті
Сабақта орындалатын ісәрекеттер
I. Қызығушылықты ояту. 14 минут
Оқушы әрекеті
Топ мүшелері алгоритмді қазақшаға аударып, жарысады.
Қызығушылықты ояту мақсатында ынталандыру тапсырмаларын береді. Олар:
To find the maximum and minimum values of function on the given cut using following
algorithm:
1. To find the derivative of the function f(x)
2. To solve equality f’(x)=0, to define the critical points
3. To define critical points which are related to this cut.
4. To define the value of the function which is on the extreme points and critical points which
belong to this range7
To compare the found value of the function and to solve the maximum and minimum value
of the function.
Функцияның берілген кесіндідегі ең үлкен және ең кіші мәндерін табу үшін мына
алгоритмді қолданамыз:
f(x) функциясының туындысын табу
f’(x)=0 теңдеуін шешіп, сындық нүктелерін анықтау
1.
2.
3. Осы кесіндіге тиісті сындық нүктелерді анықтау 4. Кесіндінің шеткі нүктелеріндегі және осы аралыққа тиісті сындық нүктелеріндегі
функцияның мәнін анықтау
5. Функцияның табылған мәндерін салыстырып, ең үлкен және ең кіші мәндерін
қарастырайық.
Өздігінен білім алуға бағытбағдар беру:
кесіндіде
3;1
xf
3
x
3 2
x
5
функциясының ең үлкен және ең кіші мәндерінің
II. Мағынаны тану. 23 минут
қосындысы тең
Жауабы: 14
кесіндісінде
6;3
xf
x
22
x
3
312
x
2
функциясының ең үлкен және ең кіші
мәндерін қабылдайтын нүктелерінің абциссаларының қосындысын табыңыз.
Жауабы: 9
Қосымша тапсырмалар
Функцияның ең үлкен мәні максимум нүктесіндегі функцияның мәніне тең болуы
міндетті ме?
f( x0 ) функциясының [a; b] кесіндісінде ең үлкен (ең кіші) мәні болсын. Бұдан
x0 нүктесін функцияның максимум (минимум) нүктесі болады деп айта аламыз ба?
III. Ой толғаныс. 5 минут
1. Топ: Есепті түсіндіреді.
2. Топ: Дәлелдейді.
3. Топ: Мысалдар келтіреді.
Есептердің шартын құруда талдау жұмыстарын жүргізеді.
Жауаптарын салыстыра отырып табады.
Топ мүшелері тапсырма бойынша ой толғайды.
Үйге тапсырма 1мин
Бағалау 2 мин
Кері байланыс
Тексерілді:
Шыныбекова 10 сынып В тобының есептері
Формативті бағалау, жинаған ұпайлары арқылы баға қойылады.
Не білдім? Не білгім келеді? Үйренген тілдік лексикондар мен терминдер
Қысқа мерзімді жоспар-3. 10-сынып
Қысқа мерзімді жоспар-3. 10-сынып
Қысқа мерзімді жоспар-3. 10-сынып
Қысқа мерзімді жоспар-3. 10-сынып
Қысқа мерзімді жоспар-3. 10-сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.