Сабақтың талдау кестесі
Сабақ өткізуші: Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Шаймұханова Нұргүл Қажыкенқызы
Күні: 07.12.2016 ж. Сыныбы: 9 “В” сынып Пәні: Қазақ тілі
Сабақтың тақырыбы: Жеті ата
Сабақтың мақсаты:Жеті ата туралы білім беру, алған теориялық білімдерін практикада қолдану, ауызша,
жазбаша жұмыстарын жүргізе отырып білімдерін бекіту.
Міндеттері:Оқушылардың сөздік қорын арттыру, тілін дамыту, ойлау қабілеттерін, қиялын дамыту, ой қорытып,
нақты шешім жасауға үйрету, халқымыздың салт – дәстүрін, жеті атасын білуге топпен жұмыс жүргізіп, бірін –
бірі тыңдай білуге үйрету, сөйлеу мәдениетін қалыптастыру.
№
1
Мұғалім пікірі
Ескертпелер
Сабақты жоспарлағанда оқушылардың қандай
ерекшеліктері ескерілді?
Оқушылардың ойлау, есте сақтау қабілеттері ескеріліп, сабақтың әр
кезеңінде қызығушылығын ояту, байланыстыра сөйлеу, сөздік қорын
молайту көзделді.
2
3
4
Сабақтың түрі қандай? Өткен сабақпен
байланысы бар ма?
Сабақта қандай міндеттер алға қойылды?
А) білімділік
Ә) дамытушылық
Б) тәрбиелік; бұлардың арасында байланыс
болды ма? Бұл міндеттерде сыныптың, жеке
оқушылардың ерекшеліктері қалай алынды?
Жаңа білімді меңгерту сабағы. Сабақта жеті ата түсінігін жетілдіре
отырып, топпен жұмыс (белсенділіктерін арттыру үшін), ойын
элементтері (қызығушылығын, ойлау, есте сақтауын дамыту үшін)
пайдаланылды. Бұл сабақ жаңа тақырыпты түсіндіру сабағы.
А) Жеті ата туралы теориялық білімдер беру, ауызша, жазбаша
талдау жұмысын жүргізу;
Ә) Сауатты, таза, көркем жазуға, мәдениетті сөйлей білуге үйрете
отырып, ойлау қабіліттерін, қиялдарын дамыту;
Б) Халықтық педагогика негізінде тәрбиелей отырып, Отанын, отбасын,
туған жерін сүюге ұлттық құндылықтарды құрметтеуге тәрбиелеу.
Бұл алған міндеттер байланысып бірін бірі толықтыры тұрды.
Артем, Виолетта,Кристина,Кристинаның сөздік қоры төмен
болғандықтан, оларға жеке тапсырма берілді(сөздерді салыстыру,сөз
тіркесін құрастыру)
Аталған міндеттерді шешуде сабақтың бұл түрі Оқушыларды жеті атасын білуге жетелеп, жалықтырмас үшін,
қызығушылығын арттыру барысында сабақтың әр кезеңінде әр түрлі неге тиімді болды?
әдіс тәсілдермен, ойындар өткіздім.
5
Сабақ кезеңдерінің арасында байланыс
болды ма? Уақыт тиімді пайдаланылды ма?
6 Жаңа тақырыпты ашуда оқытудың әдіс –
тәсілдерінде қандай үйлесім болды? Әдіс –
тәсілдерді таңдау себептерін түсіндіру.
7
8
9
Оқушымен жеке жұмыс болды ма? Ол қалай
ұйымдастырылды? Неліктен?
Оқушылардың сабаққа деген қызығушылықтары
байқалды ма? (себебін түсіндіру)
Сынып бөлмесінде қандай оқу құрал
жабдықтары пайдаланылды? Неліктен?
10 Сабақ барысында оқушылардың арасындағы
дұрыс психологиялық қарым – қатынас жасауына
мұғалімнің тәрбиелік әсері қалай жүзеге асты.
11 Үй тапсырмасын беру
12 Қандай да бір жағдайда артық әдіс – тәсіліңіз
бар ма?
13 Мұғалім көздеген мақсатына жетті ме?
Алға қойған мақсат біреу болғандықтан сабақтың әр кезеңдері, бір –
бірімен байланысып, жүйелі қорытындыланып өз уақытында өтті.
Ш.А. Амоношвилидің “Ойын арқылы оқыту”,
В.В. Давыдовтың
“Дамыта оқыту”,“Оқу мен жазуды сын тұрғысынан ойлау
технологияларының элементтерін
ізгілендіру педагогикасымен
ұштастыра өткізіп, сабақтың тақырыбы арқылы оқушылардың ойын,
қиялын, есте сақтау дағдысын қалыптастыру қарастырылды”.
Сабақтың әрбір кезеңінде Артем,Виолетта,Кристина,Кристина
сияқты, ойын жеткізуге қиналатын оқушыларға жеке тапсырма
берілді.
Сабақтың әрбір кезеңдерінде жас ерекшеліктерін ескеруге тырыстым,
оқушылар түскен тапсырмаларға тез, дұрыс жауап беруге тырысып
ұйымшылдыққа тәрбиеленді, белсенділіктері,қызығушылықтары
артты.
Сабақ «Жеті ата» тақыбы бойынша болғандықтан
З. Көпболсынұлының орындауында “Немерем” деген өлеңі тыңдалды,
проектор,ноутбук, ұялы телефон қолданылды.
Сабақ барысында оқушылардың ұлттық құндылықтарды қастерлеуге
және намысшылдыққа, ұйымшылдыққа, елін, отбасын сүйуге
тәрбиеленді. Үлкенге құрмет кішіге ізет көрсету басшылыққа алынды.
Үйге тапсырма оқушылардың ерекшеліктерін ескере отырып, уақытты
дұрыс пайдалануға негіздеп, өздері тапқан мағлұматтарды жинау
тапсырылды
Сабақтың кезеңдеріңде келеңсіз жағдай бола қалса, ол тығырықтан
шығуға талпынып қажетті тәсілді қолданамын.
Сабақ бойы оқушылар берілген тапсырманы орындауда белсенділік
көрсетті. “Kohoot”,“Жеті ата”мобильдық қосымшалар сабақ
тақырыбының толық ашылу барысында өз пайдасын толық көрсетті . Жоспарлап келген жұмыс түрлері толығымен іске асты, ендеше
мақсатыма жеттім деп ойлаймын.
Жеті ата-9 сынып
Жеті ата-9 сынып
Жеті ата-9 сынып
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.