Դ Ա Ս Ի Պ Լ Ա Ն
Ուսուցիչ՝ Նարինե Բաղրամյան
Ամսաթիվը՝ 11/04/2023
Առարկան՝ Մաթեմատիկա
Դասարանը՝ 5 գ
Դասի թեման՝ Համատեղ աշխատանքի վերաբերյալ խնդիրների լուծում (դաս 4.13, էջ176)
Դասի տևողությունը՝ 45 րոպե,
Դասի նպատակը՝
Սովորեցնել
Ո՞ր տեսակի խնդիրներին են անվանում համատեղ աշխատանքի վերաբերյալ խնդիրներ:
Ի՞նչ ենք հասկանում միավոր ժամանակահատված ասելով:
Ի՞նչ ենք հասկանում աշխատանք ասելով:
Ի՞նչ է արտադրողականությունը:
Ձևավորել
1․ Ակադեմիական կարողություններ
Խնդիրը մոդելավորելու կարողություն
Կազմել համատեղ աշխատանքի վերաբերյալ խնդիրերի լուծման ալգորիթմ
Լուծել համատեղ աշխատանքի վերաբերյալ կամայական խնդիր
2․Սոցիալական կարողություններ
Ձեռք բերված գիտելիքների հիման վրա անել եզրահանգումներ:
Հասկանալ աշխատանքի և տեխնիկական առաջընթացի փոխադարձ կապը:
Հասկանալ գիտելիքի կիրառման հնարավորությունները մարդու պահանջմունքների համատեքստում:
Ակտիվ լսելու և հաղորդակցվելու կարողություն:
Բլում-Անդերսոնի աստիճանակարգում:
Վերջնարդյունքը՝ Սովորողը պետք է .
Գիտենա -
Կարողանա-
● Որոշել միավոր ժամանակահատվածում կատարած աշխատանքը (արտադրողականությունը):
● Որոշել կատարած աշխատանքը ցանկացած ժամանակահատվածի համար և ներկայացնել կոտորակի տեսքով:
● Որոշել ամբողջ աշխատանքի կատարման համար անհրաժեշտ ժամանակը՝ հիմք ընդունելով միավոր ժամանակահատվածում կատարածը :
● Կառուցի և կիրառի տարբեր մաթեմատիկական մոդելներ, լուծի խնդիրներ՝ օգտագործելով պարզ ալգորիթմներ և տրամաբանական հիմնավորումներ։
Դասի կահավորումը՝ Աշխատանքային քարտեր, համակարգիչ, պրոյեկտոր և մեծ էկրան, գրատախտակ, դասագրքեր , տետրեր:
Դասի ընթացքում կիրառվող մեթոդները՝ մտագրոհ, զույգային աշխատանք, խաղային, համագործակցային, , փոփոխական զույգերով աշխատանք, գործնական աշխատանք:
Դ Ա Ս Ի Ը Ն Թ Ա Ց Ք Ի Ն Կ Ա Ր Ա Գ Ր ՈՒ Թ Յ ՈՒ Ն Ը
1.Կազմակերպչական մաս.
1. մատյանի գրանցում
2. աշակերտների հաշվառում
3. կազմակերպչական աշխատանք՝ ստուգել տնային առաջադրանքը , պատասխանել անհասկանալի հարցերին:
2. Խթանման փուլ
Ուսուցիչը բացատրում է նոր դասի վերաբերյալ հասկացություններ :
Աշակերտներին ներկայացնում է ներքոհիշյալ արտահայտությունների բացատրությունը;
Ո՞ր տեսակի խնդիրներին են անվանում համատեղ աշխատանքի վերաբերյալ խնդիրներ:
Ի՞նչ ենք հասկանում միավոր ժամանակահատված ասելով:
Ի՞նչ ենք հասկանում աշխատանք ասելով:
Ի՞նչ է արտադրողականությունը:
3.Նոր նյութի հաղորդում (իմաստի ընկալման փուլ). Ուսուցիչը աշակերտներին առաջարկում է լուծել խնդիր, տալիս է մանրամասն բացատրություն: Բացատրությունը բխում է թեմայի նպատակներից և ընթացքը կազմակերպվում է վերջնարդյունքի կետերին համապատասխան:
Խնդիր 1: Առաջին բրիգադը կարող է առաջադրանքը կատարել 36 ժամում, իսկ երկրորդը՝ 18 ժամում: Քանի՞ ժամում կկատարի առաջադրանքը երկու բրիգադը համատեղ աշխատանքի դեպքում:
Լուծում:
1 ) 1 : 36=1/36 3 ) 1/36 +1/18 =3/36=1/12
2 ) 1 : 18=1/18 4 ) 1: 1/12= 12 ժամ: Պատ.՝ 12 ժամ:
Կշռադատման փուլ.
Նոր նյութի ամրապնդման նպատակով ընտրված է խաղային ձևը:
Խաղ առաջադրանք
Գրատախտակի մոտ կատարել դասագրքի 186 էջի , վարժ. 875 ա,բ,գ:
4. ԴԱՍԻ ԱՄՓՈՓՈՒՄ ԵՎ ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ
Անդրադարձ կատարել և դասն ամփոփել հարցերով:
Հարցեր՝.
1․ Համատեղ աշխատանքի վերաբերյալ խնդիրներում ամբողջ աշխատանքը քանի՞ մաս ենք համարում։
2․ Համատեղ աշխատանքի վերաբերյալ խնդիրների լուծման ժամանակ առաջին քայլով ի՞նչը պետք է գտնենք։
3․ Ի՞նչ է կոչվում միավոր ժամանակահատվածում կատարած աշխատանքը։
4․ Ի՞նչ ենք հասկանում միավոր ժամանակահատված ասելով։
5․ Համատեղ աշխատանքի դեպքում արտադրողականնությունները ի՞նչ են լինում։
Գնահատել դասին ակտիվ մասնակցող, գրատախտակին առաջադրանքն ճիշտ կատարած աշակերտներին, ինքնուրույն աշխատող աշակերտներին 10 միավորային սանդղակով: Հիմնավորել նշանակված գնահատականներ:
5. ՏՆԱՅԻՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ ՀԱՆՁՆԱՐԱՐՈՒՄ
Օգտագործվող էլեկտրոնային պաշարներ՝
https://www.youtube.com/watch?v=06p6YUPldZo
Կատարել վարժ. 178 էջի , վարժ. 876 ա,բ, 877 ա,բ:
Скачано с www.znanio.ru
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.