1 Ленц ережесі_Есеп шыгару_поурочный

  • docx
  • 07.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала 1 Ленц ережесі_Есеп шыгару_поурочный.docx

Қысқа мерзімді жоспар

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Электромагниттік индукция заңына есептер шығару. Ленц ережесі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

ü  Фарадей заңы мен Ленц ережесі арқылы ЭҚК пайда болуын дәлел келтіре отырып түсіндіру

Сабақ мақсаттары

ü  Физиканың ең негізгі қағидаларының бірі ЭМИ заңының тұжырымдамасын игеру;

ü  Индукциялық токты және магнит өрісіндегі қозғалыстағы өткізгіштегі ЭҚК анықтау жолдарын үйрету;

ü  ЭМИ өмірдегі құбылыстармен байланыстыру

ü  -Соленоидтың магнит өрісін сипаттау

Бағалау критерийлері

ü  Магнит ағынының өлшем бірлігі вебер-дің физикалық мағынасын түсінеді және Ф=BScosα формуласын біледі, қолданады

ü  Берілген тапсырмалардың 80 пайызын орындай алады.

ü  ЭМИ қоршаған ортадағы құбылыстардан ажырата алады;

ü  ЭМИ құбылысына есеп шығарудаың тиімді жолдарын таңдай біледі .

Тілдік мақсаттар

Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек.

Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:

Магниттік және электрлік құбылыстың байланысы қалай дәлелденеді?

Магнит өрісінің күш сызықтары  деп  нені түсінесіңдер?

Ампер күші дегеніміз қандай күш?

Лоренц күші қандай күш?  Оның бағыты қалай анықталады?

 

Сөздік

қазақша

Орысша

Ағылшынша

Магнит индукция векторы

Вектор магнитнойиндукции

Magnetic field strength

Магнит ағыны

Магнитный поток

Magnetic flux

Сол қол ережесі

правило левой руки

left hand rule

Тесла

тесла

Tesla

Оң қол ережесі

правило правой руки

right-hand rule

Магнит өрісі-

магнитное поле

magnetic field -

Магнит өрісініӊ күш сызықтары-

Силовые линии магнитного поля

The magnetic field lines

Тұрақты магнит-

Постоянный магнит

Permanent magnet -

Құндылықтарды дарыту

-          Ойды, пәндік білім мен дағдыларды құру мен дамытуға ғана емес, сонымен қатар әлеуметтік және жеке бастың маңызды тапсырмалары контексінде ғылыми мәселелерді ойлауға қабілетті ақпараттандырылған және сындарлы ойлай білетін азаматтар  тәрбиелеу.

-          Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру

 

Пәнаралықбайланыстар

Математика, техника

АКТ қолданудағдылары

Оқу процесін АКТ көмегімен көрнекілендіру

Бастапқы білім

  • магнитөрісініңбелгіленуі;
  • центргетартқышкүштіңформуласы;
  • магнитағыныңтығыздығытүсінігі;
  • вектордыңқұраушыларғажіктелуі.

                                                                             Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар

5 мин

 

 

 

 

Өткен тақырыпты пысықтау

Физикалық диктант:

1.   Электромагниттік индукция құбылысын түсіндіріңіз. Оны ашқан кім?

2.   Магнит ағыны деген не?

3.   Картинки по запросу закрепление электромагнитная индукция конспект урокаТұйық контурға магнитті енгізгенде/шығарғандатоктың пайда болуын түсіндір.

4.   Ленц ережесін тұжырымда

Оқушылар берілген сұрақтар бойынша сұрақ –жауап арқылы жауаптарын ауызша түсіндіреді. Мұғалім оқушылардың жауаптарын толықтығын бағалай алуы тиіс.

 

Қиықша

15 мин

 

 

 

20 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақырыпты пысықтау:

Тест тапсырмасы Қосымшада

Деңгейлік тапсырмалар 1-7 (В деңгей) 8-15(С)3.309, 3.320

1.         Контурды тесіп өтетін магнит ағыны 10 мс ішінде  20 мВб–ден    10 мВб–ге  дейін кемігенде контурдағы индукцияның ЭҚК-і қалай өзгереді?

2.         Ток күші  2 А болатын кезде 8 Вб  магнит ағыны болатын болса, контурдың индуктивтілігі неге тең?

3.         Егер индуктивтілігі 3,5 Гн катушкада индукцияда ЭҚК–і   105 В  болса, онда ток күшінің өзгеру жылдамдығы неге тең?

4.         Ток күшінің 0,25 с ішінде 2 А-ге бірқалыпты өзгеруі 20 мВ өздік индукция  ЭҚК-ін қоздырады. Өткізгіштіңиндуктивтілігінеге тең?

5.         Ауданы 400 см2 контурда 0,04 с уақытішіндемагнитиндукциясы 0,2 Тл-ғадейінбірқалыптыкемігенде,  0,6 В   ЭҚК-інтудырады. Магнитиндукциясыныңбастапқымәніқандай?

6.         Магнитөрісініңэнергиясы  4есе  кемігенде, осыконтурдағытоккүшінеге тең?

7.         Актив  бөлігініңұзындығы 1 м, магнитөрісіиндукциясызықтарымен  600  бұрышжасайқозғалатынөткізгіште 1 В  индукция ЭҚК-і қозады. Егермагнитөрісініңиндукциясы 0,2Тл  болсаөткізгіштіңжылжужылдамдығынеге тең?

9. Индукциясы 8 мТл біртекті магнит өрісінде, магнит индукциясы векторына 300 бұрыш жасай 5 м/сжылдамдықпен орын ауыстырған, актив бөлігінің ұзындығы 0,25 м өткізіштің индукция ЭҚК-інеге тең?

10. Ток күшінің I 1 -ден _____I 2 -ге дейін өзгеруі кезінде магнит өрісінің энергиясы W-ге өзгерді.Электромагниттің индуктивтілігі неге тең?

 

Қосымша есептер

1. Индукциясы 0,1 Тл біртекті магнит өрісінде 100 орам сымнан тұратын катушка бірқалыптыайналады. Катушканың көлденең қимасының ауданы 100 см2 . Катушка айналғандағы бұрыштықжылдамдығы 10 рад/с тең. Катушкадапайдаболғанмаксимал ЭҚК-інеге тең?

2. Ұзындықы 25 см өткізгіш, 5 м/с жылдамдықымен магнит өрісінде, магнит индукция векторынаперпендикуляр бақыттақозқалады. Өткізгіштегі магнит индукциясының ЭҚК-і 1,5 В болса, өрісиндукциясыныңмəні (sin900 =1)қандай?

3. Ток күші 3 А,индуктивтілігі 4 Гн контур арқылыөтетін магнит индукциясыныңағынынеге тең?

4. Индукциясы 0,01Тл магнит өрісінде радиусы 10см щеңберсызғанпротонныңжылдамдығы (q = 1,6·10-19Кл; m =1,6·10-27кг) неге тең?

Тест парақтары

 

 

 

Жұмыс парақтары 1

Рефлексия

3 мин

 

 

 

Үйге тапсырма

2мин

Рефлексия

Рефлексия – «кері байланыс»;оқушылар өз іс- әрекеттерін бағалайды. (өзін – өзі  бақылау,  толқыныс). Activity«Серіктестіктеріңізбен сөйлесіңіз»

4  Білген 3 нәрсемен;

4  http://www.onelovesouthernafrica.org/wp-content/uploads/2009/01/talk.jpgОңай деп ойлайтын нәрсемен;

4  Қиын деп ойлайтын нәрсемен;

4  Болашақта оқитын нәрсемен;

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

Магнит өрісін сипаттай алады

Оқушылардың көпшілігі:

Сол қол ережесін біледі және оны қолдана алады.

Кейбір оқушылар:Ампер заңының практикалық қолданылуын талдап сипаттай алады.

Мадақтау сөздері

Шапалақтау

Бағалау парақтары

Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету жетістік критерийлері арқылы

Қысқа мерзімді қалыптастырушы бағалау

Кабинетті желдету

Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау

Жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау қатаң ескертіледі.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

 Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

 

 

 

 

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru