1формулалары қысқа мерзімді сабақ жоспары 2

  • docx
  • 13.05.2020
Публикация в СМИ для учителей

Публикация в СМИ для учителей

Бесплатное участие. Свидетельство СМИ сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала 1формулалары қысқа мерзімді сабақ жоспары 2.docx

 

 

 

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.4A Тригонометриялық формулалар

Сабақ:

Мектеп:

 

Сынып: 9

Күні:

 

Қатысқандар саны:

 

Қатыспағандар саны:

 

Сабақтақырыбы

Қосу формулалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.4.3 аргументтердің қосындысы мен айырмасының тригонометриялық функцияларының  формулаларын, екі еселі және жарты бұрыш формулаларын қорытып шығарады және қолданады.

Сабақмақсаттары

Аргументтің  қосынысы мен айырмасының тригонометриялық формуласын есептер шығаруда қолданады.

Сабақтың түрі

Жаңа сабақты пысықтау

Бағалау критерийлері

1.Синус пен косинустың аргументтерінің қосындысы мен айырмасының формуласын есептер шығаруда қолданады;

2.Тангенс пен котангеністің аргументтерінің қосындысы мен айырмасының формуласын есептер шығаруда қолданады.

 

Тілдік  мақсаттар

Оқушылар:

Оқушылар:

- осы бөлімдегі терминдерге сүйену;

- тригонометриялық функциялардың аргументтерінің қосындысы мен айырмасының, екі еселі бұрыштың, тригонометриялық функциялардың қосындысын/айырмасын көбейтіндіге және көбейтіндіні қосындыға/айырмаға түрлендіру формулаларының қорытылуын түсіндіреді.

Пәнге қатысты лексика мен терминология

­    аргументтердің қосындысының синус/косинус/тангенс/котангенсы;

­    аргументтердің айырмасының синус/косинус/тангенс/котангенсы.

Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

­  тригонометриялық функциялар аргументтерінің қосындысы/айырмасы формулаларын өрнекке қолданамыз;

­  берілген өрнек екі еселі бұрыштың синусы/косинусы формуласының оң жақ бөлігін білдіреді;

­  тригонометриялық функциялардың қосындысын/айырмасын көбейтінді түрінде көрсету.

Құндылықтардыдарыту

·         оқу икемділігі, жағдайға талдау жүргізе білу, жаңа жағдайға бейімделу, топта жұмыс жасай білу, өз ісінің сапасына жауапкершілікпен қарау;

·         жақындардың проблемаларын көре және түсіне білу, өз ойын түсіндірумен қатар басқалардың да пікірін тыңдап, құрметтеу, сынға түсіністікпен қарау, топта жұмыс жасай білу;

·         пікірлер түрлілігіне сыйластықпен қарауға тәрбиелеу.

Бастапқы білім

 

Негізгі тригонометриялық функциялардың анықтамасын білу және бірлік шеңбер арқылы олардың қасиеттерін анықтай алу. Өрнектің мәнін табуда,  өрнекті ықшамдауда, теңбе-теңдікті дәлелдеуде негізгі тригонометриялық теңбе-теңдіктер мен келтіру формулаларын қолдану.

 

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақбарысы

Ескерту

Ұйымдастырукезеңі

2минут

Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Оқушылардытүгелдеу. Оқушылардыңсабаққадайындығынтексеру. Оқушыларназарынаудару.

 

Мақсатқою

3 минут

Сабақтыңмақсатынанықтау. Сабақтыңмақсатынөткенматериалдыескетүсіруарқылыашамыз. Оқушылардыбағалаукритерийінқұрабілугебаулу. Бүгінгісабағымыздыңбағалаукритерийлерінқұрыпкөрейік. Оқушыларменбірігіпбағалаукритерийлеріқұрылады.

 

Жаңа сабақты бекіту

33 минут

 

Жұптықжұмыс. Мұғалімбақылайды. Қажетжағдайдабағытбағдарбереді. Тапсырманыорындапболғансоңжұптардайынжауабыарқылыбасқажұптардыбағалайды.

№1

1)      ; , ,

депалып, -ті;

2)      ; , , деп алып, -ны;

3)      , ,,деп алып, -ны;

4)      , ,,  деп алып, -ныанықтаңдар.

№2

 

1)       Егер , , , болса, онда болатынын;

2)      Егер , , , болса, онда болатынын дәлелдеңдер.

 Дескриптор:                        

 

-  Қосуформуласын қолданып өрнекті түрлендіреді;

-  Берілген мәндерді өрнекке қойып, ықшамдайды;

-  Бұрыштың мәнін табады.

 

 

 

 

 

 

№3

Тепе-теңдікті дәлелдеңдер:

 

1)            3)

2)           4)

Дескриптор:

- Теңдіктің солжағына қосу формуласын қолданады;

- Ұқсас мүшелерді біріктіреді;

- Теңдіктің оң жағына тең екенін дәлелдейді.

 

№4

Өрнектің ең кіші және ең үлкен мәндерін анықтаңдар:

 

1)                      4)

2)                5)

3)      3)      6)

 Жауабы: 1) ;, 2) -2;2 , 3) -2;2 , 4) ;, 5) -5;5 ,6);

5

Өрнекті ықшамдаңдар:

1)     

2)     

3)     

4)     

5)     

6)     

Жауабы:1) 1,5; 2) 1,5; 3)0; 4)0; 5); 6) -1.

Дескриптор:

- Қосу формуласын қолданып, өрнекті түрлендіреді;

-  Ұқсас мүшелерін біріктіреді;

-  Жауабын табады.

 

 

 

 

9-сынып "Алгебра", Шыныбеков Ә.Н.

Қосымша-2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

2 минут

 

Сабақты қорытындылау.

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

Сабақ мақсатына қайта оралады.

-Сабақтың мақсатын қайта сұрау.

-Бүгінгі сабағымыздың мақсаты қандай?

-Біз қандай тапсырмалар орындап жатырмыз?

-Неліктен осы тапсырмаларды орындап жатырсыздар?

-Тапсырмаларды орындағаннан сіз не үйрендіңіз?

-Тапсырмаларда нені табу керек?

-Тапсырмаларды орындау үшін қандай формула қолдандыңыз?

Оқушы сабақтағы іс-әрекеттердің оқу мақсатымен қандай байланысы бар екенін түсіндіре алады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма

 

№6

Өрнектіықшамдаңыз:

а) в)

ә)                       г)

№7

Тепе-теңдікті дәлелдеңіз:

а)

б)

в)

 

 

 

https://nashol.com/2011111361647/trigonometriya-zadachnik-k-shkolnomu-kursu-8-11-klass-merzlyak-a-g-polonskii-v-b-rabinovich-e-m-yakir-m-s-1998.html

 

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы


Сабақ барысында өздеріне сенімсіз оқушылар анағұрлым өздеріне сенімді оқушылармен жұмыс істеу барысында, есепті шешу және талқылау жолдарын бақылап үйренеді. Топтық талқылауда барлық оқушының қатысатынына, білімі төмен оқушылардың басқаларға тәуелді болмауына сынып оқушыларының сенімді болуы жоспарланған.

Оқушыларды жұмыс жасау барысында өзара бағалауды және өзін-өзі бағалауды, сабақ барысында ерекше қабілет көрсеткендерге мадақтауды, мотивациялау мақсатында жеке дара жетістіктері мен ынталарын ескеріп ауызша бағалауды қолданамын. Сабақтың соңында рефлексия формасында өзін-өзі бағалауды ұйымдастырамын.

Оқу процесінің күйзеліс түзуші факторларын алып тастау мақсатында әр оқушы өзін еркін ұстауына, көңіл күйінің көтеріңкі болуына жағдай туындатамын.

 

Сабақбойыншарефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз

 

Жалпыбаға

 

 

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақтыжақсартуғанеықпалетеалады (оқытутуралыда, оқутуралыдаойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарданегекөңілбөлуқажет?