Қысқа мерзімді жоспар: Ықтималдықтар теориясының элементтері (7с) |
Мектеп: |
||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатысқандар саны: |
|||
Сабақ тақырыбы |
Ықтималдықтын статистикалық анықтамасы.Есептер шығару |
||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.3.2.4 ықтималдықтың статистикалық анықтамасын біледі; |
||||
Сабақ мақсаттары |
- Ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу; - есеп шығару барысында ықтималдықтың стистикалық анықтамасын қолдана алу. |
||||
Жетістік критерийлері |
- Ықтималдықтың статистикалық анықтамасын білу; - Есеп шығару барысында ықтималдықтың статистикалық анықтамасын қолдана алу. |
||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: - Жорамалдауды тексеру үшін қысқаша сұрақтар қою арқылы (мысалға, солай емес пе?), тәжірибенің мәтініндегі мүмкін мәндерін ауызша талдайды. Оқиғаның пайда болу, не болмау мүмкіндігін ауызша талдайды. Диалогқа/жазылымға қажетті - Оқиғаның барлық нәтижелер саны ... тең. - Қолайлы нәтижелер саны ... тең. - Бұл оқиғаның ықтималдығын ... табамыз. - Салыстырмалы жиілік көмегімен, шамамен ... пайда болу санын болжауға болады. |
||||
Құндылықтарды дарыту
|
Оқу, өз бетімен ақпаратты табу, жағдайды талдау, жаңа жағдайларға икемделу, мәселелерді қою және шешім қабылдау, жұпта жұмыс істеу, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу; |
||||
Пәнаралық байланыстар |
Статистикалықықтималдық оқушыларды болашақта статистикамен жұмыс жасауға және оларды биологияның кейбір сұрақтарына дайындайды. |
||||
АКТ қолдану дағдылары |
интерактивтіБуффон инелері: http://www.shodor.org/interactivate/activities/Buffon/ екі геометриялық объектілердің шекті нүктелерінен геометриялық объектілерді таңдау үшін белгілі нәтижелер кестесі: http://mathworld.wolfram.com/GeometricProbability.html |
||||
Бастапқы білім
|
Ықтималдық туралы түсінік; статистикалық тәжірибелерді өткізу, өңдеу және олар бойынша есеп беру; формулаларды қолдану. |
||||
Сабақ барысы |
|||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
|||
Сабақ басы №1 сабақ 5 минут |
1. Ұйымдастыру кезеңі. Сабақ тақырыбымен, мақсатымен және тілдік мақсатпен таныстырады. Оқушыларға «Ықтималдықтар теориясы» тақырыбын қайталау. Үйге берілген тапсырмаларды тексеру |
Слайд 1-9 |
|||
Сабақ ортасы 5 минут
10 мин
15 мин
|
2. Білімді өзектендіру Сыныппен жұмыс: Өткен сабақты қайталау; Анықтама.Оқиғаның салыстырмалы жиілігі тәжірибе саны артқан сайын бір санның маңында өзгеріп тұрса, онда ол санды статистикалық ықтималдық деп атаймыз.
Сонымен, статистикалық ықтималдықты тәжірибе немесе бақылау көмегімен табуға болады және олардың саны көп болуы керек. Төмендегі сұлбаны оқушыларға көрсетуіңізге болады, мұнда ықтималдық пен статистиканың арасындағы кері байланыс көрсетілген: Ықтималдықтың қолданысы статистиканың қолданылуына қандай да мағынада кері болатынын түсіндіріңіз. Статистика бақылаудан жалпылауға көшуге көмектессе, ықтималдық жағдайдың сипаттамасынан дәл осындай мәліметтердің алыну мүмкіндіктерін анықтауға көмектеседі. 3. Жаңа сабақты түсіну Жұптық жұмыс Әр жұпқа ішінде әртүрлі екі немесе үш түсті стикерлері бар конверт ұсыныңыз. Олардың саны да әртүрлі болсын. Мысалы, екі қызыл, екі сары және үш көк стикер салуға болады. Бір оқушы ол конверттің ішінен бір стикерден алады да, орнына қайта салып отырады. Шыққан әр стикердің түсін екінші оқушы жазып отырады. Сөйтіп, осы тәжірибені жуықтап 30 рет қайталағаннан кейін, конверттің ішінде әр түстің стикерлерінің санын анықтау керек. Ықтималдықтың классикалық анықтамасы арқылы табылған оқиғаның ықтималдығы – теориялық тұрғыдан табылған ықтималдық болса, статистикалық ықтималдық нақты тәжірибе немесе бақылау көмегімен табылған ықтималдық болып табылатынына назар аудару керек. Барлық жұптардың ойлары тыңдалады.Өз көзқарасынақатысты аргументтер келтіру керек. 4. Жаңа сабақты меңгеру. Келесі мысалда оқиғаның ықтималдығы мен оның салыстырмалы жиілігінің арасындағы байланыс көрсетіледі. Тапсырма 1. Ихтиолог тоғандағы аулауға болатын балықтар санын анықтау үшін ау салып 30 балықты ұстады. Осы балықтардың барлығына да белгі салып, қайта суға жіберді. Ертеңіне балықшы тағы да сол ауды салып 40 балық ұстады. Соның ішіндегі 2 балықта өзі орнатқан белгі анықталды. Осы берілгендер арқылы ол тоғандағы аулауға болатын балықтар санын қалай анықтай алады? Жауабы: Осыған ұқсас ықтималдықты бағалаулар басқа салаларда өте көп қолданатындылықтан, оқушыларға өздеріне қызықты зерттеу жұмысын таңдап, сынып алдында өз зерттеу жұмысының жоспарын презентация немесе постер түрінде қорғауды ұсынуға болады. Яғни белгілі бір зерттеу сұрағы, оны анықтау үшін қандай тәжірибе немесе бақылау болады, және онда қандай есептеулер жүргізілетіні аталып өтуі керек. Әр оқушы есепті өзі жеке шешеді. Тапсырманы шешу жолын жұбына түсіндіреді. Егер қате шығарылса, ол себебін анықтап, түзетеді. 5. Жаңа сабақты бекіту. Жеке тапсырмала. Қосымша 2 662-664 есептерде салыстырмалы жиілік кестелері берілген олардың обсалюттік жиілік кестелерін құрыңыз: Әр оқушы есепті өз таңдаулары бойынша шешеді. Дескриптор және дайын жауап арқылы өзін өзі тексереді. Мұғалім әрбір оқушыға деңгейіне қарай бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздері есепті түсініп шығаруына жетелейді. |
Слайд 9-10
Слайд 10-11
Слайд 11-13
Статистика. Вероятность. Комбинаторика. Бродский Я.С. Москва ООО «Издательство Мир и Образование», 2008.-544с. ISBN 978-5-94666-423-3
Қосымша 2 9-сынып Алгебра Алматы «Атамұра» 2013 162-164б.
|
|||
Сабақ соңы 5 минут
|
Оқушылар сабақты қаншалықты меңгергенің, сабақтағы өз көңіл-күйін келесі кейіпкерлер көмегімен көрсетеді. Өз ойларымен бөліседі. |
Слайд 16 |
|||
Саралау–оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу
|
Қалыптастырушы бағалау, тест тапсырмалары.Өзін өзі бағалау. |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттерімен белсендііс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
|||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
|||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.