5ե Ամբողջի մաս գտնելը
Оценка 4.7

5ե Ամբողջի մաս գտնելը

Оценка 4.7
docx
21.05.2023
5ե Ամբողջի մաս գտնելը
5ե Ամբողջի մաս գտնելը.docx

Դ Ա Ս Ի   Պ Լ Ա Ն

Ուսուցիչ՝            Նարինե Բաղրամյան

Ամսաթիվը՝        07/04/2023

Առարկան՝          Մաթեմատիկա

Դասարանը՝       5 ե   

Դասի  թեման՝  Ամբողջի մաս գտնելը: Ամբողջի գտնելը ըստ նրա մասի (դաս4.12, էջ173)

ԿԱՊԿՈՒ ներառական կրթություն իրականացնող հաստատությունում կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող սովորողների ուսուցումն իրականացվում է յուրաքանչյուր սովորողի համար պետական կրթական չափորոշիչներին համապատասխան կազմված Անհատական ուսուցման պլանի (այսուհետ`ԱՈՒՊ)հիման վրա:Ըստ տվյալ աշակերտի անհատական ուսումնական ծրագրի՝ կարճաժամկետ նպատակների իրականացում:

Ապրիլի 3-ից մայիսի 20-ը ընկած ժամանակահատվածում նախատեսված է աշխատանք տանել ներքոհիշյալ կարճատև նպատակին հասնելու համար:

Նպատակը՝ սյունյակաձև գումարում և հանում եռանիշ թվերով: 

Նպատակին հասնելու քայլեր՝

Քարտերի, կարճ առաջադրանքների միջոցով կազմակերպել աշակերտի հիմնական աշխատանքը՝ յուրաքանչյուր դասից տրամադրել 7-10 րեպե ժամանակ:

Մնացած ժամանակահատվածը աշակերտը աշխատում է զույգով, խմբում կամ ուսուցչիօգնականի մասնակցությամբ:

Արդյունքը նկատելի է , բայց շատ դանդաղ:

Դասի տևողությունը՝ 45 րոպե,

Դասի  նպատակը՝

Ø  Սահմնել ամբողջ և կոտորակային մաս հասկացություննեը:

Ø  Թվի մասը գտնել , եթե հայտնի է ամբողջը:

Ø  Գտնել ամբողջ մասը , եթե հայտնի է թվի կոտորակային մասը:

Ø  Գտնել մի թիվը մյուս թվի , ո՞ր մասն է կազմում:

Վերջնարդյունքը՝ Սովորողը պետք է .

    Գիտենա  -

Ø  Տարբերել խնդրում ձևակերմված մաս և ամբողջ հասկացությունները:

Ø  Սահմնել ամբողջ և կոտորակային մաս հասկացություննեը:

Ø  Թվի մասը գտնել , եթե հայտնի է ամբողջը:

Ø  Գտնել ամբողջ մասը , եթե հայտնի է թվի կոտորակային մասը:

Ø  Գտնել մի թիվը մյուս թվի , ո՞ր մասն է կազմում:

  Կարողանա-      

Կիրառել համապատասխան քայլեր վերջնարդյունքին հասնելու համար:

Դասի  կահավորումը՝ Աշխատանքային քարտեր, համակարգիչ,  պրոյեկտոր  և  մեծ  էկրան, գրատախտակ, դասագրքեր , տետրեր: 

Դասի ընթացքում կիրառվող մեթոդները՝ մտագրոհ, զույգային աշխատանք, համագործակցային, , փոփոխական զույգերով աշխատանք, գործնական աշխատանք:

Դ Ա Ս Ի    Ը Ն Թ Ա Ց Ք Ի      Ն Կ Ա Ր Ա Գ Ր ՈՒ Թ Յ ՈՒ Ն Ը

1.Կազմակերպչական մաս.

1. մատյանի գրանցում

2. աշակերտների հաշվառում

3. կազմակերպչական աշխատանք՝ ստուգել տնային առաջադրանքը , պատասխանել անհասկանալի հարցերին:

 2. Խթանման փուլ

Ուսուցիչը աշակերտներին առաջարկում է լուծել երկու խնդիր << Խնդիրներ

կոտորակների վերաբերյալ (էջ142)>>  թեմայի վերաբերյալ: Անցած թեմաներից  վերաբերյալ հարցերի քննարկում՝ տվյալ թեմային առնչվող:  

Խնդիր1: 15000 դրամի 2/5 մասը ծախսեցին: Քան ի՞ դրամ ծախսեցին:

 Լուծում: Նախ գտնենք 15000 դրամի մեկ մասը, իսկ հետո՝  երկու-ը.

1) 15000 : 5=3000 (դր ամ),

2) 3000 · 2=6000 (դր ամ):

 Պատ՝ 6000 դրամ:

Այնուհետև աշակերտներին ներկայացնել մասը գտնելու նոր դասին առնչվող տարբերակը ՝

15000 . 2/5=6000 (դր ամ):

 

Խնդիր2 : Ծախսել են 9000 դրամ, որը սկզբնական գումար ի 2/3-ն է: Գտեք սկզբնական գու մարը:

Լուծում

 1) 9000:2=4500 (դ րամ),

2) 4500 · 3=13500 (դ րամ):

 Պա տաս խան՝ 13500 դրամ:

Այնուհետև աշակերտներին ներկայացնել մասը գտնելու նոր դասին առնչվող տարբերակը ՝

9000 : 2/3 =9000. 3/2=13500 (դ րամ):

 

 3.Նոր նյութի հաղորդում (իմաստի ընկալման փուլ).

Այս փուլում ուսուցիչը հանձնարարում է աշակերտներին հանձնարարում է լրացնել ներքոհիշյալ աղյուսակը  , հարցերը զույգով քննարկելով՝ նախապաս ուսուցիչը բացատրում է զույգային աշխատանքի կանոնները:

Խնդիր: Հինգերորդ դասարանում կա 25 աշակերտ: Աշակերտների 25 -րդ մասը տղաներ են: 

Ø  Քանի՞ տղա կա դասարանում:

 

Ø  Հարցեր 

Ø  Պատասխաններ

Ø  1. Ո՞ր մեծությունն է ընդունված որպես ամբողջ: 

Ø  1. Որպես ամբողջ ընդունված է դասարանի բոլոր աշակերտների թիվը:

Ø  2. Արդյո՞ք ամբողջը հայտնի է:

Ø  2. Ամբողջը հայտնի է՝ 25 աշակերտ:

Ø  3. Ո՞ր մեծությունն է պետք գտնել:

Ø  3. Դասարանի տղաների թիվը կամ ամբողջի մասը:

Ø  4. Ինչպե՞ս գտնել այն մեծությունը, որը ամբողջի 15 -ն է:

Ø  4. 25:5=5 աշակերտ:

Ø  5. Ինչպե՞ս գտնել այն մեծությունը, որը ամբողջի 25-րդ մասն է:

Ø  5. 52=10 տղա:

 

Ø  Պատասխան: Հինգերորդ դասարանում կա 10 տղա:

 

Ø  Օրինակ

Ø  39 -ի 23 -րդ մասը կլինի 39:32=132=26 

Ø  60 -ի 34 -րդ մասը կլինի 60:43=153=45

 

 

Աշխատանք տանել առավել ուշադրություն պահանջող աշակերտներին:

Մյուսներին հանձնարարել զույգերով , քննարկելով տեղում կատարեն այդ վարժությունները:

Կշռադատման փուլ.

Ֆինանսական համատեքստով խնդրի դիտարկում.

 Հայրիկը Սուրենին ամեն օր տալիս էր 500 դրամ՝ առօրյա ծախսերի գումար: Սուրենը որոշեց խնայել և մայրիկի համար ծաղիկներ գնել: Նա ամեն օր խնայում էր իրեն տրված գումարի 3/10-ը: Քանի՞ օր հետո Սուրենը կարող է գնել 3 000 դրամ արժողությամբ ծաղկեփունջ:

Գրատախտակի մոտ կատարել դասագրքի 174 էջի  861ա,գ, 862ա, 864ա, 866ա, վարժութությունները:

 

4. ԴԱՍԻ  ԱՄՓՈՓՈՒՄ  ԵՎ  ԳՆԱՀԱՏՈՒՄ

Անդրադարձ կատարել  և  դասն  ամփոփել հարցերով:

Գնահատել դասին ակտիվ մասնակցող, գրատախտակին առաջադրանքն ճիշտ  կատարած աշակերտներին, ինքնուրույն աշխատող աշակերտներին 10 միավորային սանդղակով: Հիմնավորել նշանակված գնահատականներ:    

5. ՏՆԱՅԻՆ  ԱՇԽԱՏԱՆՔԻ  ՀԱՆՁՆԱՐԱՐՈՒՄ

Օգտագործվող էլեկտրոնային պաշարներ՝

Տեսանյութ ՝ 1 . https://www.youtube.com/watch?v=3VEPRLxEfQo&t=5s

                 2. https://www.imdproc.am/p/matematika/5-dasaran/svovvorakan-kvotvorakner-9812/tvi-masy-vorvoshely-tvi-vorvoshely-trvats-masvov-9823/re-910d02a7-7e7e-4d11-8f11-9d6c332ce8fa

      3 . https://www.youtube.com/watch?v=t27jgF2bo3U

      Սովորել   ՝ էջ 173, 4.11 դաս, Խնդիրների լուծման ձևերին ծանոթանալ:

      Կատարել վարժ. 174 էջի  861բ,դ, 862բ, 864բ, 866բ, վարժութությունները:

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Դ Ա Ս Ի Պ Լ Ա Ն Ուսուցիչ՝ Նարինե Բաղրամյան Ամսաթիվը՝ 07/04/2023 Առարկան՝ Մաթեմատիկա Դասարանը՝ 5 ե Դասի թեման՝ Ամբողջի մաս գտնելը: Ամբողջի գտնելը…

Դ Ա Ս Ի Պ Լ Ա Ն Ուսուցիչ՝ Նարինե Բաղրամյան Ամսաթիվը՝ 07/04/2023 Առարկան՝ Մաթեմատիկա Դասարանը՝ 5 ե Դասի թեման՝ Ամբողջի մաս գտնելը: Ամբողջի գտնելը…

Կարողանա- Կիրառել համապատասխան քայլեր վերջնարդյունքին հասնելու համար: Դասի կահավորումը ՝ Աշխատանքային քարտեր, համակար գիչ, պրոյեկտոր և մեծ էկրան, գրատախտակ, դասագրքեր , տետրեր: Դասի ընթացքում կիրառվող…

Կարողանա- Կիրառել համապատասխան քայլեր վերջնարդյունքին հասնելու համար: Դասի կահավորումը ՝ Աշխատանքային քարտեր, համակար գիչ, պրոյեկտոր և մեծ էկրան, գրատախտակ, դասագրքեր , տետրեր: Դասի ընթացքում կիրառվող…

3.Նոր նյութի հաղորդում (իմաստի ընկալման փուլ). Այս փուլում ուսուցիչը հանձնարարում է աշակերտներին հանձնարարում է լրացնել ներքոհիշյալ աղյուսակը , հարցերը զույգով քննարկելով՝ նախապաս ուսուցիչը բացատրում է…

3.Նոր նյութի հաղորդում (իմաստի ընկալման փուլ). Այս փուլում ուսուցիչը հանձնարարում է աշակերտներին հանձնարարում է լրացնել ներքոհիշյալ աղյուսակը , հարցերը զույգով քննարկելով՝ նախապաս ուսուցիչը բացատրում է…

VEPRLxEfQo&t=5s 2

VEPRLxEfQo&t=5s 2
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
21.05.2023