Қысқамерзімдісабақжоспары
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: |
10.3A – ТҰРАҚТЫ ТОК |
Мектеп: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
08.01 – 12.01.2019 ж. |
Мұғалімніңаты-жөні: |
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: |
10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Толық тізбек үшін Ом заңы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.4.3.2 – Толық тізбек үшін Ом заңын білу және оны қолдану; 10.4.3.4 – Ток көзінің ішкі кедергісінің сыртқы тізбектегі кернеудің түсуіне әсерін сипаттау; |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаты |
Барлықоқушылар: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тізбекбөлігіүшін Ом заңынбіледі; |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардыңкөбісі: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Толықтізбекүшін Ом заңынқолданаалады; Қысқатұйықталуқұбылысыныңқауіптілігінтүсіндіреалады. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбіроқушылар: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алынғандеректердітүсіндіреді; электрқозғаушыкүшіұғымынтүсіндіреалады |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалаукритерийлері |
Оқушы — Электр тізбегіндұрысқұрадыжәне Ом заңынбіледі; — Ом заңынесептершығарудақолданааладаы; — ЭҚК физикалықмағынасынтүсінеді; — Толықтізбекүшін Ом заңыныңформуласынесептершығарудақолданаалады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология:
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Зарядталған бөлшектердің бағытталған қозғалысы – электр тогы деп аталады. Ток күші артқан кезде, кернеу де артады. Ток күші мен кернеу тура пропорционал. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Ынтымақтастық. Өзіне және өзгелерге деген құрмет. Академиялық шындық. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Әлемдікжаһандылыққатәрбиелеу |
Электр тогының ҒТР ролінтүсіну |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолданудағдылары |
Презентация |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Өмірменбайланыстылығы |
Электр тогынтұрмыстажәнеөндірістеқолдану, шамдарды параллель жәнетізбектейжалғауерекшеліктері мен артықшылықтарынтүсіну. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар |
Математика. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқыбілім |
8 сынып: тұрақты электр тогы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
1-3 мин
10мин
16-37 мин
|
1. Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларға сабақ тақырыбын, оқу мақсаттары мен бағалау критерилерін таныстыру. 2. Білімдерін «True or False» әдісі арқылы тексеру: өткен тақырып бойынша оқушылардың зейіні арқылы ақиқат пен жалғанды тез анықтау. Оқушылар қолдарына берілген карточкаларының тұжырымға сәйкес мәндері бойынша true – ақиқат және false – жалған көтереді. 1. Электр тогы деп зарядталған бөлшектердің ретсіз қозғалысын айтамыз – F 2. Ток пайда болуы үшін электр өрісінің бар болуы жеткілікті – F 3. Ток күшін өлшеуге арналған құрал тізбекке параллель жалғанады - F 4. Тізбектей
жалғау кезінде жалпы 5. Тізбек бөлігіндегі 45 мКл зарядты тасымалдау үшін электр өрісі 0,9 Дж жұмыс жасады. Осы кездегі бөліктің кернеуі 20 В болады – T 6. ЭҚК – бөлшекті тасымалдау үшін электр өрісінің атқарған жұмысының зарядқа қатынасымен, ал кернеу – зарядты тасымалдау үшін сыртқы күштердің атқарған жұмысының зарядқа қатынасымен анықталады – F 7. Әрқайсысының кедергісі 50 Ом болатын бес шам параллель жалғанған болса, оладың жалпы кедергісі 10 Ом болады – T 8. Өткізгіштің кедергісі оның көлденең қимасының ауданына кері пропорционал - T 9. Ток күші деп - тізбек бөлігіндегі кернеудің өткізгіш кедергісіне қатынасымен анықталатын шаманы айтамыз – F 10. 2-ші өткізгіштің кедергісі 1-ші өткізгіштің кедергісінен артық - F 3. Толық тізбек үшін Ом заңын түсіндіру. Теориялық мәлімет. 10 сынып Кронгарт оқулығы бойынша, тақтада жазып түсіндіру немесе келесі видео мазмұнынан негіздеп түсіндіруге болады. https://www.youtube.com/watch?v=UmO_sWGaOhY
Толық тізбек деп – ток көзі бар немесе ЭҚК-і бар тізбекті айтамыз. Сыртқы тізбек (ток көзін ескермеуге болатын тізбек бөлігі) өзінің R кедергісімен сипатталады. Ал ішкі тізбек өзінің ЭҚК-і мен ішкі кедергісімен сипатталады. 4. Есептер шығару Дескрипторлары: — Есептің берілгенін жазады; — Толық тізбек үшін Ом заңын қолданады; — ЭҚК-і формуласын жазады; — Белгісіз шаманы өрнектейді; — Математикалық есептеулер жүргізеді; — Жауабын көрсетеді. Қысқатұйықталутогынесептеңдер
|
Презентация
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
3 мин |
Рефлексия |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Үй жұмысы |
«Қысқа тұйықталуды болдырмау» ақпараттық ізденіс |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңмате-риалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспар-лайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіп-сіздіктехникасыныңсақталуы |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша реф-лексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұ-рыс қойылған ба?
Оқушылардың барлы-ғы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұ-рыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыт-тық кезеңдері сақ-талды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз саба-ғыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.