Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Магнит өрісі Күні: Сынып: 10
|
Мектеп: Мұғалімнің аты –жөні: Қатысқандар саны: 10 Қатыспағандар саны:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Магнит өрісі. Магнит индукциясының векторы. Бұрғы ережесі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.4.1.1 – өткізгіштің магнит өрісін сипаттайтын шамаларды түсіну; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Магнит өрісін сипаттайды шамаларды біледі және формулаларын қолданып есептер шығарады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже |
- Магнит өрісінің мағынасын түсінеді - Магнит өрісінің күш сызықтарының бағытын анықтай алады - Магнит ағыны тығыздығы мәнін түсінеді - Магнит ағынын анықтай алады - Тәжірибе жүзінде тәуелділікті анықтай алады |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
- Магнит өрісі туралы түсінігі бар - Магнит өрісін сипаттайтын шамаларды біледі - Магнит өрісі векторының күш сызықтарын сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек. Арнайы пәндік лексика мен терминология: Сөздік
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
- Оқушыларды академиялық адалдыққа тәрбиелеу (тапсырмаларды орындау барысында өз бетімен жұмыстануға үйрету) - Оқушыларың бойында жауапты азаматтық ұстанымды қалыптастыру. - Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру - Оқушылар арасында ынтымақтастық ортаны қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика, техника, өмірмен байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Есептер мысалын АКТ көмегімен ұсыну |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Электр тогы, магнит өрісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ой шақыру 10 мин
|
Оқушылармен амандасу, түгендеу Ой қозғау (скаффолдинг)
Cуретке қарап, қазіргі сабағымыздың оқу мақсаты қандай болмақ деп ойлайсыздар? Оқу мақсатына сәйкес Әр оқушы стикерге сабақ мақсатына байланысты бір кілттік сөзді ұсынады. Мұғалім тарапынан көмек: Приоритет на его изобретение оспаривают Испания, Италия, Португалия, Франция, а также арабские страны; Есть сведения, что этот предмет в виде статуэтки императора с вытянутой рукой помог китайским войскам совершить маневр в тумане и выиграть битву еще в 27 веке до н.э.; Первое письменное упоминание об его использовании в мореплавании относится к 11 веку. Адамның қолында тұрған – компас. Магниттік құбылыстарды қарастырамыз.
|
Презентация
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлану/ ақпарат алу
5 мин
2 мин
3 мин
5 мин
Практикум 13 мин |
Мағынаны тану Жеке – ойлауға бағытталған әрекет Әр оқушыға кесте беріледі
Мұғалім әрекеті: Кілттік сөздерді 3 тілде айтып шығайык
Ағылшын тілінде бейне – филім көрсету және кестені әрі қарай толықтыру (не естідім?) Тыңдалым http://bilimland.kz/en/content/lesson/10538-magnetic_field
Жұптық талдау жасау және кестені бірге толтыру Әр жұп жауап береді және бірін-бірі қайталамауы тиіс. Магнит өрісінің индукциясы – магнит өрісінің ағын тығыздығы деп аталады. Ақпарат: Шексіз ұзын өткізгіштегі
ағын тығыздығы тоққа тура пропорционал
және өткізгішке дейінгі ара
қашықтыққа кері пропорционалды. Күштік
сызықтың бағыты бұранда заңымен
анықталады және ағын тығыздығы мына формуламен
анықталады.
Тапсырма-1 (жеке жұмыс) Магит өрісі датчигі көмегімен тұрақты магниттен белігілі бір қашықтыққа өзгерте отырып, магнит ағыны тығыздығы қалай өзгеретінін анықта және кестені толтыр
Магнит ағыны тығыздығының арақашықтыққа тәуелділік графигін сыз
Тапсырма-2
Қорытынды: _______________________________________________________________________________________
Дескриптор: Оқушы: -магнит ағыны тығыздығының қашықтыққа тәуелділігін анықтайды -магнит ағыны тығыздығын арнайы формула арқылы есептей алады -алынған кестелік ақпараь негізінде В(r) графигін дұрыс сызады |
http://bilimland.kz/en/content/lesson/10538-magnetic_field
Магнит өрісі датчигі Кесте Тұрақты магнит
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия 2 мин
|
Кестені аяқтау «Мен меңгердім» бөлімін толтыру |
Рефлексия паракшалары |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: Тақырып бойынша жұмыстанады Оқушылардың көпшілігі: Белсенді жұмыс жасайды Кейбір оқушылар: Сұрақ қояды |
Тексеру парақтары Шапалақтау Бағалау парақтары Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету жетістік критерийлері арқылы |
Интерактивті тақтаны сабақ барысында қолдану уақытын 10 минуттан асырмау Көз жаттығуларын орындау Кабинетті желдету Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (су қолмен жұмыс жасамау) жарықты қажет емес кезінде өшіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.