Ашық сабақ Тақырыбы: «Кенелер» (Биология. 7-сынып)
Оценка 5
Разработки уроков
docx
биология
7 кл
31.01.2017
Открытый урок биологии в казахской школе .Ашық сабақ Тақырыбы: «Кенелер» (Биология. 7-сынып) Кенелер. Тіршілік ортасы, паразиттік тіршілік ету дағдысы. Сыртқы құрылысының және мінез-құлығының ерекшеліктері. Кенелердің ауру қоздырғыштарын тасымалдауы. Кенелік энцефалит.Кенелердің құрылысы, тіршілік әрекеті, тудыратын аурулары туралы білімдерін қалыптастыру. Ғаламтор мәліметтерін пайдалана отырып, танымдық, шығармашылық қабілеттерін дамыту,
Ынтымақтастықта жұмыс жасауға тәрбиелеу, түрлі аурулардың алдын алу жолдарын бюілу арқылы салауатты өмір сүруге баулу.Открытый урок биологии в казахской школе .Ашық сабақ Тақырыбы: «Кенелер» (Биология. 7-сынып) Кенелер. Тіршілік ортасы, паразиттік тіршілік ету дағдысы
кене жоспар.docx
Батыс Қазақстан облысы Тасқала ауданы Мереке ауылы
Тасқала аудандық білім бөлімінің
«Жалпы орта білім беретін Мереке мектепбалабақшасы»
Коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Ашық сабақ
Тақырыбы: «Кенелер»
(Биология. 7сынып)
ІІ санатты биология пәнің мұғалімі: Бекетаев Тыныштык Тулегенович 20162017 оқу жылы
Күні: 21.12.2016 Пәні: биология Сыныбы: 7
Сабақтың тақырыбы:
Кенелер. Тіршілік ортасы, паразиттік тіршілік ету дағдысы. Сыртқы құрылысының және мінезқұлығының
ерекшеліктері. Кенелердің ауру қоздырғыштарын тасымалдауы. Кенелік энцефалит.
Мақсаты:
Күтілетін нәтиже
Түйінді идея
Сілтеме
Оқыту әдісі
Көрнекілік
Техникалық құралдар
Ұйымдастыру кезеңі
3 мин
Үй тапсырмасын
тексеру
4 мин
Жаңа сабақ.
«Блум таксономиясы»
Білу
10 минут
Кенелердің құрылысы, тіршілік әрекеті, тудыратын аурулары туралы білімдерін қалыптастыру. Ғаламтор
мәліметтерін пайдалана отырып, танымдық, шығармашылық қабілеттерін дамыту,
Ынтымақтастықта жұмыс жасауға тәрбиелеу, түрлі аурулардың алдын алу жолдарын бюілу арқылы салауатты
өмір сүруге баулу.
Кенелердің құрылысы, тіршілік әрекеті, зияны туралы білімдері қалыптасады
Кенелердің түрлерімен танысады, шығармашылық жұмыстарын топта талдайды, бірбіріне түсіндіреді
Ынтымақтастықта жұмыс жасайды, кенеден болатын аурулар мен олардың алдын алу жолдарын біледі,
салауатты өмір салтын сақтауға тәрбиеленеді.
Кенелер туралы толық ақпараттар алады
Биология оқулығы 7сынып авт. Қ. Қайым, Р.Сәтімбеков
Интернет желісі. Биолог анықтамалығы.
Топтық жұмыс, ұжымдық жұмыс, белсенді тәсілдер,
Блум таксономиясы
Интербелсенді тақта, слайд, оқушы жұмыстары, кенелер суреттері, флипчарт, маркерлер
Оқушылармен сәлемдесу. Оқушыларды көңілкүйіне, сабаққа дайындығына назар аудару. Стикерлер арқылы
топтарға бөлу
І топ «Баяндаушылар», ІІ топ «Сілтеме табушылар»
Сөзжұмбақ "Өрмекшітәрізділер"
Шапалақ арқылы
бағалау
Екі топ оқулықта берілген мәліметтерді оқиды. Түсіну
10 минут
Оқушыларға әр топ бойынша тапсырмалар беріледі.
"Баяндаушылар" тобы. Кенелер тақырыбы бойынша постер жасайды.
"Сілтеме табушылар" «Екі жақты күнделік» әдісі бойынша берілген кестені
толтырады.
смайлик арқылы бағалау
Қолдану
"Екі жақты күнделік"
3 мин
Мәтіндегі негізгі сөздер
Нимфа
Бір иелі
Екі иелі
Түсініктері
Қуыршақсыз дернәсіл
Дернәсіл бір жануарды иемденеді
Дернәсіл мен нимфа бір жануарда,
ересек кене басқа жануарда паразиттік
тіршілік етеді
Бас бармақ арқылы
бағалау
Талдау
"Постер қорғау"
3 мин
Синтез
5 мин
Үш иелі
Дернәсіл бір жануарда, нимфа екінші
жануарда, ересегі үшінші жануарда
тіршілік етеді
«Қансигек» ауруының ғылыми атауы
Ең қауіпті ауру
Жұқпа қоздырғышы сақталатын аумақ
Пироплазмоз
Энцефалит
Табиғи қорда
"Баяндаушылар" тобы жасаған постерлерін қорғайды.
Үш шапалақ арқылы
бағалау
БИОЛОГИЯЛЫҚ ЕСЕП
І топ: Баланың жинаған коллекциясында 8 қоңыз бен өрмекші бар. Коллекциядағы
барлық жәндіктің аяқтарының саны 54. Қоңыздың 6 аяғы бар десек, коллекцияда
неше қоңыз бен неше өрмекші бар? Жауабы: 5 қоңыз, 3 өрмекші.
ІІ топ: Өрмекшілер өте қомағай жәндіктер: бір өзінің салмағына тең қорек жейді.
Олардың негізгі қорегі шыбын. Орманда әрбір гектарда 5000 ға жуық өрмекші
өмір сүреді. Егер әр өрмекші күніне екі шыбынан қорек етсе, онда күніне қанша
шыбын жойылады? Қане, есептеп көрейік.
Шешуі: 5000 х 2 = 10 000 шыбын. Үй тапсырмасы
2 мин
Бағалау
3 мин
Рефлексия
2 мин
"Кенелер " тақырыбын оқып келу. Кенелер туралы қызықты мәліметтер жинау.
Сабаққа қатысу белсенділігіне, жаңа тақырыпты меңгеру дәрежесіне қарай
оқушылар бағаланады.
«Бәрі менің қолымда»
Оқушылардың сабақтан
алған әсерін байқау
Қорытынды: Тест тапсырмасы.
1.Кенелер қайда тіршілік етеді?
А.Топырақта, әртүрлі ұяларда, індерде. Б.Өсімдіктерде, Тұщы суларда, теңіздерде, орман төсемінде. С.Барлық жауабы дұрыс.
2.Паразиттік жолмен тіршілік ететін кенелердің неше мыңан астам түрі бар?
А.40. Б.30. С.20.
3. Кенелердің дер нәсілі неше аяқты болады?
А.8. Б.6. С.2.
4.Ересек кенелерде неше аяқ болады?
А.4 Б.8. С.6.
5.Кене және оның дернәсілі даму барысында неше иелі кенелер болады?
А.Бір, екі, үш. Б.Бір, бес, алты. С.Екі, үш, төрт.
6.Ит кенесі неше иелі жәндік?
А.Бір . Б.Үш. С.Төрт.
7.Өте қаупті жәндік?
А. Жайылым кене . Б.Қышыма кене.
С.Мамықкенелер.
8.Ауруды тасымалдаушы кене?
А.Тайга. Б.Нәзікбас С.Берішкенелер.
9.Өсімдіктердің шырының сорады? А.Берішкенелер. Б.Тайга кенесі. С.Өрмеккене
10.Мәдени өсімдіктерінің зиянкестерінің бірі?
А.Алма кенесі. Б.Өрмекене. С.Нәзікбас.
Ашық сабақ Тақырыбы: «Кенелер» (Биология. 7-сынып)
Ашық сабақ Тақырыбы: «Кенелер» (Биология. 7-сынып)
Ашық сабақ Тақырыбы: «Кенелер» (Биология. 7-сынып)
Ашық сабақ Тақырыбы: «Кенелер» (Биология. 7-сынып)
Ашық сабақ Тақырыбы: «Кенелер» (Биология. 7-сынып)
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.