Сыныбы: 5 Күні: 7/05//2015 Пәні: информатика Пән мұғалімі: Сабдалиева М
Сабақтың тақырыбы: «Астанаға саяхат» (Paint графикалық редактор)
Сілтеме Оқулық информатика 5-сынып Е.А. Вьюшкова, Н.В. Параскун, Б.Қ. Әбенов«Арман-ПВ» баспасы, 2014 жыл
Мақсаты: - Paint графикалық редактор мүмкіндіктерін пайдаланып, теориялық білімдерін практикалық жүзінде көрсету.
- Ойлау, есте сақтау, қызығушылық қабілеттерін дамыту, топта жұмыс істеу дағдыларын мен өзара және өзін бағалауға дағдыландыру;
- Еңбекке, өзін – өзі басқаруға, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке, патриоттық сезімге, Отан сүйгіштікке, достық қарым – қатынасқа тәрбиелеу
Күтілетін нәтиже: - Редакторды пайдаланып шығармашылық тапсырмаларды істей алады;
- Редактордың терезе элементтерінің атауын біледі;
- Жұмыс аймағының өлшемін реттей алады;
- Меню командаларымен жұмыс істей алады
- Критерий бойынша бағалауды біледі;
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес.
Типі: Кіріктірілген. (информатика - Қазақстан тарихы - ағылшын)
Негізгі дереккөздер: Оқулық, интерактивті тақта, компьютер, плакат, кесте, постерлер, электронды оқулық, интернет материалдары, таратпа материалдар, көңіл күй дидары, топ ережесі, бағалау дискрипторлары мен бағалау парағы
Әдіс –тәсілдер: Диалог, топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, талдау, қорыту, формативті бағалау.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
(2 мин) - Оқушылармен сәлемдесу;
Сәлеметсіздер ме, оқушылар және қонақтар. Бүгінгі біздің сайысымыз Қазақстан Республикасының тұңғыш
президенті күніне арналады. Әділқазылар мүшелері: Қиятова Айгерім Төлебекқызы мен Едышева Шынар Кенжебекқызы. Сайысымыз «Астанаға саяхат» түрінде өтеді.
- Жағымды психологиялық ахуал туғызу;
Сайысымызды біз амандасу тренингінен бастаймыз.
Күлім қағып қолымды,
Бір, екі, үш деп соғайын.
Қарап тұрған көршіме,
Қолымды мен бұлғайын.
Жылы-жылы сөзбенен,
Маңдайынан сипайын.
Жылы-жылы сөзбенен,
Жүрегімді сыйлайын.
Ыстық алақаныммен,
Қолыңды бір қысайын.
Амандасып өзің менен,
Құшақтап бір алайын.
ІІ. Топты таныстыру
(8 мин)
- Оқушыларды топқа бөлу (пазыл бойынша).
1 аялдама. Астана «Темір жол вокзалы» (фото темір жол вокзалы)
Ал енді балалар, қазір біз сендерді пазыл жинау арқылы екі топқа бөлінеміз.
Үстелге пазылдар қойылады. Сол суреттерді құрастыру арқылы, оқушылар екі топқа (екі сынып араласып) бөлінеді.
2-аялдама. «Бәйтерек»
- Таныстыру. Әр топ өзіні таныстырады.
I - топ – «_______________»
II - топ – «_______________»
Бұл кезеңд әр топ өздерін таныстыра отырып, өздерінің эмблемаларын көрсетіп, қорғайды.
ІІІ. Кезеңдер.
Берілетін уақыт
(30 мин) Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
«Түсіну» теориясы
(10 мин) Қызығушылықты ояту
3 аялдама. «Ақ Орда».
«Сиқырлы ұяшықтар».
Бұл кезеңде әрбір командадан кезекпен оқушылар шығып, ұяшықтарды таңдайды. - Оқушылар ұяшықтарда берілген сұрақтарға
ауызша жауап береді, өз командаларына ұпайлар жинайды.
10 ұпай. Paint қандай редактор?
10 ұпай. Ақпарат дeгeнiмiз не?
10 ұпай. Енгізу пернесі?
10 ұпай. Компьютер ауруы (вирус)
20 ұпай. Қай жылы және қай айда елордамыздың атауы Астана болып өзгертілді? (бейнесұрақ)
20 ұпай. ҚР Тұңғыш президенті Н.Ә.Назарбаев қай жерде дүниеге келген?
20 ұпай. Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі?
20 ұпай. Paint графикалық редакторын icкe қалай қосамыз? (бейне сұрақ)
30 ұпай. Елбасымыз Мәңгілік Ел Жалпыұлттық идеясы жайлы қай жылғы Жолдауында айтылды?
30 ұпай. Word Pad қандай бағдарлама?
30 ұпай. Қандай перне сандықты қосады? (NumLock)
30 ұпай. Н.Ә.Назарбаевтың Жарлығымен Қазақ
елінің тыныштығын сақтауда үлкен орын алатын Қазақстан халқы Ассамблеясы қай жылы құрылды?
«Қолдану» практикасы. (10мин)
(Қарапайым тапсырмалар) 4 аялдама. «Хан Шатыр»
Практикалық жұмыс.
1 тапсырма: Paint бағдарламасында суретті әрлейді.
2 тапсырма: Word бағдарламасында бүгінгі сайысымызда «Астанаға саяхат» алған білімдерін жинақтап, ой елегінен өткізуді ұсынады. «Бес жол өлең» стратегиясы бойынша.
1 тапсырма: 2 оқушы Paint бағдарламасында суретті әрлейді.
2 тапсырма: 2 оқушы Word бағдарламасында Әр топ өз ойларын жинақтап, қысқа да түсінікті қорытынды анықтама береді.
«Синквейн» немесе «Бес жолды өлең» әдісі.
— Балалар, әр топ қазір бүгінгі тақырыбымызға қатысты
1 жол – бір зат есім, синквейннің басты тақырыбын ашады;
2 жол – екі сын есім, басты ой, пікірді білдіреді;
3 жол – үш етістік, тақырып бойынша іс-әрекеттерді сипаттайды;
4 жол – сөйлем, басты мағынаны ашады;
5 жол – аяқтау, бірінші сөзбен байланыстырып, зат есм түрінде аяқтау.
1 желтоқсан Президент күні
Сергіту сәті. (1мин) Анимация арқылы жасалған қимылдарды музыкамен қайталау.
«Жинақтау» теориясы (7мин)
(қорытынды шығару, анықтама беру, мазмұнды жүйелі кесте т.б түрінде) 5 аялдама. «Пирамида»
Бұл тапсырманы біз Қ.Мырзалиевтің мына өлеңінен бастаймыз.
Ана тілің – арың бұл,
Ұятың боп тұр бетте.
Өзге тілдің бәрін біл,
Өз тіліңді құрметте!
(Қ. Мырзалиев)
Ой шақыру «Құпия сөздің сырын ашу»
Адасқан әріптерден сөз құрап, олардың қазақша атын айтып орысшаға, ағылшынға аудару керек.
Г Р Я Ү С
Р А С Т Р
Қ Ф Ы Е Р
А И К А Е
Л А М Е З
М С У Р Е
Е Е К Е Т
М Л П Т О
• Терезе – Окно – Windows
• Мемлекет – страна – country;
• Графика – графика – graphics ,
• Түс – цвет – coler
• Қалам – ручка – pencil;
«Бағалау» (1мин)
Критерийлер бойынша формативті бағалау Әділқазылар мүшелеріне сөз. Топтарды марапаттау.
Рефлексия (1мин) Оқушыларға кері байланыс жасау үшін, мұғалім оларға толтыруға парақ таратылады. Оқушылар бүгінгі Сайысы «Астанаға саяхат» бойынша өз ойларын көңіл күй параққа жазып, ағашқа іледі.
Не білдім?
Не ұнады?
Не әлі үйрену керек?
Тілек.Сыныбы: 5 Күні: 7/05//2015 Пәні: информатика Пән мұғалімі: Сабдалиева М
Сабақтың тақырыбы: «Астанаға саяхат» (Paint графикалық редактор)
Сілтеме Оқулық информатика 5-сынып Е.А. Вьюшкова, Н.В. Параскун, Б.Қ. Әбенов«Арман-ПВ» баспасы, 2014 жыл
Мақсаты: - Paint графикалық редактор мүмкіндіктерін пайдаланып, теориялық білімдерін практикалық жүзінде көрсету.
- Ойлау, есте сақтау, қызығушылық қабілеттерін дамыту, топта жұмыс істеу дағдыларын мен өзара және өзін бағалауға дағдыландыру;
- Еңбекке, өзін – өзі басқаруға, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке, патриоттық сезімге, Отан сүйгіштікке, достық қарым – қатынасқа тәрбиелеу
Күтілетін нәтиже: - Редакторды пайдаланып шығармашылық тапсырмаларды істей алады;
- Редактордың терезе элементтерінің атауын біледі;
- Жұмыс аймағының өлшемін реттей алады;
- Меню командаларымен жұмыс істей алады
- Критерий бойынша бағалауды біледі;
Сабақтың түрі: Дәстүрлі емес.
Типі: Кіріктірілген. (информатика - Қазақстан тарихы - ағылшын)
Негізгі дереккөздер: Оқулық, интерактивті тақта, компьютер, плакат, кесте, постерлер, электронды оқулық, интернет материалдары, таратпа материалдар, көңіл күй дидары, топ ережесі, бағалау дискрипторлары мен бағалау парағы
Әдіс –тәсілдер: Диалог, топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, талдау, қорыту, формативті бағалау.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру
(2 мин) - Оқушылармен сәлемдесу;
Сәлеметсіздер ме, оқушылар және қонақтар. Бүгінгі біздің сайысымыз Қазақстан Республикасының тұңғыш
президенті күніне арналады. Әділқазылар мүшелері: Қиятова Айгерім Төлебекқызы мен Едышева Шынар Кенжебекқызы. Сайысымыз «Астанаға саяхат» түрінде өтеді.
- Жағымды психологиялық ахуал туғызу;
Сайысымызды біз амандасу тренингінен бастаймыз.
Күлім қағып қолымды,
Бір, екі, үш деп соғайын.
Қарап тұрған көршіме,
Қолымды мен бұлғайын.
Жылы-жылы сөзбенен,
Маңдайынан сипайын.
Жылы-жылы сөзбенен,
Жүрегімді сыйлайын.
Ыстық алақаныммен,
Қолыңды бір қысайын.
Амандасып өзің менен,
Құшақтап бір алайын.
ІІ. Топты таныстыру
(8 мин)
- Оқушыларды топқа бөлу (пазыл бойынша).
1 аялдама. Астана «Темір жол вокзалы» (фото темір жол вокзалы)
Ал енді балалар, қазір біз сендерді пазыл жинау арқылы екі топқа бөлінеміз.
Үстелге пазылдар қойылады. Сол суреттерді құрастыру арқылы, оқушылар екі топқа (екі сынып араласып) бөлінеді.
2-аялдама. «Бәйтерек»
- Таныстыру. Әр топ өзіні таныстырады.
I - топ – «_______________»
II - топ – «_______________»
Бұл кезеңд әр топ өздерін таныстыра отырып, өздерінің эмблемаларын көрсетіп, қорғайды.
ІІІ. Кезеңдер.
Берілетін уақыт
(30 мин) Мұғалім әрекеті Оқушы әрекеті
«Түсіну» теориясы
(10 мин) Қызығушылықты ояту
3 аялдама. «Ақ Орда».
«Сиқырлы ұяшықтар».
Бұл кезеңде әрбір командадан кезекпен оқушылар шығып, ұяшықтарды таңдайды. - Оқушылар ұяшықтарда берілген сұрақтарға
ауызша жауап береді, өз командаларына ұпайлар жинайды.
10 ұпай. Paint қандай редактор?
10 ұпай. Ақпарат дeгeнiмiз не?
10 ұпай. Енгізу пернесі?
10 ұпай. Компьютер ауруы (вирус)
20 ұпай. Қай жылы және қай айда елордамыздың атауы Астана болып өзгертілді? (бейнесұрақ)
20 ұпай. ҚР Тұңғыш президенті Н.Ә.Назарбаев қай жерде дүниеге келген?
20 ұпай. Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі?
20 ұпай. Paint графикалық редакторын icкe қалай қосамыз? (бейне сұрақ)
30 ұпай. Елбасымыз Мәңгілік Ел Жалпыұлттық идеясы жайлы қай жылғы Жолдауында айтылды?
30 ұпай. Word Pad қандай бағдарлама?
30 ұпай. Қандай перне сандықты қосады? (NumLock)
30 ұпай. Н.Ә.Назарбаевтың Жарлығымен Қазақ
елінің тыныштығын сақтауда үлкен орын алатын Қазақстан халқы Ассамблеясы қай жылы құрылды?
«Қолдану» практикасы. (10мин)
(Қарапайым тапсырмалар) 4 аялдама. «Хан Шатыр»
Практикалық жұмыс.
1 тапсырма: Paint бағдарламасында суретті әрлейді.
2 тапсырма: Word бағдарламасында бүгінгі сайысымызда «Астанаға саяхат» алған білімдерін жинақтап, ой елегінен өткізуді ұсынады. «Бес жол өлең» стратегиясы бойынша.
1 тапсырма: 2 оқушы Paint бағдарламасында суретті әрлейді.
2 тапсырма: 2 оқушы Word бағдарламасында Әр топ өз ойларын жинақтап, қысқа да түсінікті қорытынды анықтама береді.
«Синквейн» немесе «Бес жолды өлең» әдісі.
— Балалар, әр топ қазір бүгінгі тақырыбымызға қатысты
1 жол – бір зат есім, синквейннің басты тақырыбын ашады;
2 жол – екі сын есім, басты ой, пікірді білдіреді;
3 жол – үш етістік, тақырып бойынша іс-әрекеттерді сипаттайды;
4 жол – сөйлем, басты мағынаны ашады;
5 жол – аяқтау, бірінші сөзбен байланыстырып, зат есм түрінде аяқтау.
1 желтоқсан Президент күні
Сергіту сәті. (1мин) Анимация арқылы жасалған қимылдарды музыкамен қайталау.
«Жинақтау» теориясы (7мин)
(қорытынды шығару, анықтама беру, мазмұнды жүйелі кесте т.б түрінде) 5 аялдама. «Пирамида»
Бұл тапсырманы біз Қ.Мырзалиевтің мына өлеңінен бастаймыз.
Ана тілің – арың бұл,
Ұятың боп тұр бетте.
Өзге тілдің бәрін біл,
Өз тіліңді құрметте!
(Қ. Мырзалиев)
Ой шақыру «Құпия сөздің сырын ашу»
Адасқан әріптерден сөз құрап, олардың қазақша атын айтып орысшаға, ағылшынға аудару керек.
Г Р Я Ү С
Р А С Т Р
Қ Ф Ы Е Р
А И К А Е
Л А М Е З
М С У Р Е
Е Е К Е Т
М Л П Т О
• Терезе – Окно – Windows
• Мемлекет – страна – country;
• Графика – графика – graphics ,
• Түс – цвет – coler
• Қалам – ручка – pencil;
«Бағалау» (1мин)
Критерийлер бойынша формативті бағалау Әділқазылар мүшелеріне сөз. Топтарды марапаттау.
Рефлексия (1мин) Оқушыларға кері байланыс жасау үшін, мұғалім оларға толтыруға парақ таратылады. Оқушылар бүгінгі Сайысы «Астанаға саяхат» бойынша өз ойларын көңіл күй параққа жазып, ағашқа іледі.
Не білдім?
Не ұнады?
Не әлі үйрену керек?
Тілек.
Ашық сабағымның жоспары 5 б сынып.docx
Сыныбы: 5
Сабақтың тақырыбы:
Сілтеме
Мақсаты:
Күтілетін нәтиже:
Сабақтың түрі:
Типі:
Негізгі дереккөздер:
Әдіс –тәсілдер:
І. Ұйымдастыру
(2 мин)
Күні: 7/05//2015 Пәні: информатика Пән мұғалімі: Сабдалиева М
«Астанаға саяхат» (Paint графикалық редактор)
Оқулық информатика 5сынып Е.А. Вьюшкова, Н.В. Параскун, Б.Қ. Әбенов«АрманПВ» баспасы, 2014 жыл
Paint графикалық редактор мүмкіндіктерін пайдаланып, теориялық білімдерін практикалық жүзінде көрсету.
Ойлау, есте сақтау, қызығушылық қабілеттерін дамыту, топта жұмыс істеу дағдыларын мен өзара және өзін
бағалауға дағдыландыру;
Еңбекке, өзін – өзі басқаруға, ұйымшылдыққа, ұқыптылыққа, дәлдікке, патриоттық сезімге, Отан сүйгіштікке,
достық қарым – қатынасқа тәрбиелеу
Редакторды пайдаланып шығармашылық тапсырмаларды істей алады;
Редактордың терезе элементтерінің атауын біледі;
Жұмыс аймағының өлшемін реттей алады;
Меню командаларымен жұмыс істей алады
Критерий бойынша бағалауды біледі;
Дәстүрлі емес.
Кіріктірілген. (информатика Қазақстан тарихы ағылшын)
Оқулық, интерактивті тақта, компьютер, плакат, кесте, постерлер, электронды оқулық, интернет материалдары,
таратпа материалдар, көңіл күй дидары, топ ережесі, бағалау дискрипторлары мен бағалау парағы
Диалог, топтық жұмыс, сын тұрғысынан ойлау, талдау, қорыту, формативті бағалау.
Оқушылармен сәлемдесу;
Сабақтың барысы:
Сәлеметсіздер ме, оқушылар және қонақтар. Бүгінгі біздің сайысымыз Қазақстан Республикасының тұңғыш
президенті күніне арналады. Әділқазылар мүшелері: Қиятова Айгерім Төлебекқызы мен Едышева Шынар
Кенжебекқызы. Сайысымыз «Астанаға саяхат» түрінде өтеді.
Жағымды психологиялық ахуал туғызу;
Сайысымызды біз амандасу тренингінен бастаймыз.
Күлім қағып қолымды,
Бір, екі, үш деп соғайын.
Қарап тұрған көршіме,
Қолымды мен бұлғайын.
Жылыжылы сөзбенен,
Маңдайынан сипайын.
Жылыжылы сөзбенен,
Жүрегімді сыйлайын.
Ыстық алақаныммен,
Қолыңды бір қысайын. ІІ. Топты таныстыру
(8 мин)
ІІІ. Кезеңдер.
Берілетін уақыт
(30 мин)
«Түсіну» теориясы
(10 мин)
«Қолдану»
4 аялдама. «Хан Шатыр»
Амандасып өзің менен,
Құшақтап бір алайын.
Оқушыларды топқа бөлу (пазыл бойынша).
1 аялдама. Астана «Темір жол вокзалы» (фото темір жол вокзалы)
Ал енді балалар, қазір біз сендерді пазыл жинау арқылы екі топқа бөлінеміз.
Үстелге пазылдар қойылады. Сол суреттерді құрастыру арқылы, оқушылар екі топқа (екі
сынып араласып) бөлінеді.
2аялдама. «Бәйтерек»
Таныстыру. Әр топ өзіні таныстырады.
I топ – «_______________»
II топ – «_______________»
Бұл кезеңд әр топ өздерін таныстыра отырып, өздерінің эмблемаларын көрсетіп, қорғайды.
Мұғалім әрекеті
Оқушы әрекеті
Қызығушылықты ояту
3 аялдама. «Ақ Орда».
«Сиқырлы ұяшықтар».
Бұл кезеңде әрбір командадан кезекпен
оқушылар шығып, ұяшықтарды таңдайды.
Оқушылар ұяшықтарда берілген сұрақтарға
ауызша жауап береді, өз командаларына ұпайлар жинайды.
10 ұпай. Paint қандай редактор?
10 ұпай. Ақпарат дeгeнiмiз не?
10 ұпай. Енгізу пернесі?
10 ұпай. Компьютер ауруы (вирус)
20 ұпай. Қай жылы және қай айда елордамыздың атауы Астана
болып өзгертілді? (бейнесұрақ)
20 ұпай. ҚР Тұңғыш президенті Н.Ә.Назарбаев қай жерде дүниеге
келген?
20 ұпай. Ақпараттың ең кіші өлшем бірлігі?
20 ұпай. Paint графикалық редакторын icкe қалай қосамыз? (бейне
сұрақ)
30 ұпай. Елбасымыз Мәңгілік Ел Жалпыұлттық идеясы жайлы
қай жылғы Жолдауында айтылды?
30 ұпай. Word Pad қандай бағдарлама?
30 ұпай. Қандай перне сандықты қосады? (NumLock)
30 ұпай. Н.Ә.Назарбаевтың Жарлығымен Қазақ
елінің тыныштығын сақтауда үлкен орын алатын Қазақстан халқы
Ассамблеясы қай жылы құрылды?
1 тапсырма: 2 оқушы Paint бағдарламасында суретті әрлейді. практикасы. (10мин)
(Қарапайым
тапсырмалар)
Практикалық жұмыс.
1 тапсырма: Paint бағдарламасында суретті
әрлейді.
2 тапсырма: Word бағдарламасында бүгінгі
сайысымызда «Астанаға саяхат» алған білімдерін
жинақтап, ой елегінен өткізуді ұсынады. «Бес жол
өлең» стратегиясы бойынша.
2 тапсырма: 2 оқушы Word бағдарламасында Әр топ өз
ойларын жинақтап, қысқа да түсінікті қорытынды анықтама
береді.
«Синквейн» немесе «Бес жолды өлең» әдісі.
— Балалар, әр топ қазір бүгінгі тақырыбымызға қатысты
1 жол – бір зат есім, синквейннің басты тақырыбын ашады;
2 жол – екі сын есім, басты ой, пікірді білдіреді;
3 жол – үш етістік, тақырып бойынша ісәрекеттерді
сипаттайды;
4 жол – сөйлем, басты мағынаны ашады;
5 жол – аяқтау, бірінші сөзбен байланыстырып, зат есм түрінде
аяқтау.
1 желтоқсан Президент күні
Анимация арқылы жасалған қимылдарды музыкамен қайталау.
Сергіту сәті. (1мин)
«Жинақтау» теориясы
(7мин)
(қорытынды шығару,
анықтама
беру,
мазмұнды жүйелі кесте
т.б түрінде)
5 аялдама. «Пирамида»
Бұл тапсырманы біз Қ.Мырзалиевтің мына
өлеңінен бастаймыз.
Ана тілің – арың бұл,
Ұятың боп тұр бетте.
Өзге тілдің бәрін біл,
Өз тіліңді құрметте!
(Қ. Мырзалиев)
Ой шақыру «Құпия сөздің сырын ашу»
Адасқан әріптерден сөз құрап, олардың қазақша атын айтып
орысшаға, ағылшынға аудару керек.
Я
С
Ы
К
М
У
К
П
Г
Р
Қ
А
Л
М
Е
М
Р
А
Ф
И
А
С
Е
Л
Ү
Т
Е
А
Е
Р
Е
Т
С
Р
Р
Е
З
Е
Т
О
Терезе – Окно – Windows
Мемлекет – страна – country;
Графика – графика – graphics ,
Түс – цвет – coler
Қалам – ручка – pencil;
«Бағалау» (1мин)
Критерийлер бойынша
формативті бағалау
Әділқазылар мүшелеріне сөз. Топтарды
марапаттау. Рефлексия (1мин)
Оқушыларға кері байланыс жасау үшін,
мұғалім оларға толтыруға парақ таратылады.
Оқушылар бүгінгі Сайысы «Астанаға саяхат» бойынша өз
ойларын көңіл күй параққа жазып, ағашқа іледі.
Не білдім?
Не ұнады?
Не әлі үйрену
керек?
Тілек.
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.