қатынас ыдыстар

  • docx
  • 03.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала қатынас ыдыстар.docx

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Статика және гидростатика

Күні:

Сынып: 10

 

Мектеп:

Мұғалімнің аты –жөні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Қатынас ыдыстар. Паскаль заңының қолданылуы. Торричелли тәжірибесі. Атмосфералық қысым

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.1.3.2: Паскаль заңын сипаттау және оны қолдану

10.1.3.3: Гидростатикалық қысым терминін түсіну

Сабақ мақсаттары

–тақырыпты талдауға, негізгі мәліметтерді ажыратып таңдап алуға, мазмұнын, маңызын түсініп математикалық негізін еске сақтау.

–игерiлген бiлiмдi жаңа байланысқа кiргiзе отырып жалпылау, тереңдету.

Күтілетін нәтиже

-Паскаль заңы көмегімен сұйықтар мен газдардағы қысымның таралуын түсіндіреді

-Гидростатикалық қысымның мысалдары арқылы сипаттай алады

Жетістік критерийлері

·         Паскаль заңының тұжырымдамасын біледі

·         Гидростатикалық қысымды түсінеді

Тілдік мақсаттар

Оқушылар өздерінің түсініктерін көрсететін жаңа сөздерді пайдаланулары керек. Олар терминдерді түсіну және қолдану керек.

Арнайы пәндік лексика мен терминология:

Сөздік

Қазақша

Орысша

Ағылшынша

Қатынас ыдыстар

сообщающиеся сосуды

communicating vessels

Атмосфералық қысым

атмосферное давление

Atmosphere pressure

Гидростатикалық қысым

гидростатическое давление

hydrostatic pressure

Паскаль заңы

закон Паскаля

Pascal's law

Торричелли тәжірибесі

опыт Торричелли

experience Torricelli

Құндылықтарды дарыту

-          Ойды, пәндік білім мен дағдыларды құру мен дамытуға ғана емес, сонымен қатар әлеуметтік және жеке бастың маңызды тапсырмалары контексінде ғылыми мәселелерді ойлауға қабілетті ақпараттандырылған және сындарлы ойлай білетін азаматтар  тәрбиелеу.

-          Өмір бойы білім алу құндылығын сыни тұрғыдан ойлау арқылы білімге деген құштарлығын қалыптастыру

 

Пәнаралықбайланыстар

Георграфия

АКТ қолдану дағдылары

тапсырмаларды АКТ көмегімен ұсыну

Бастапқы білім

Қысым күші

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3 мин

Оқушылармен амандасу, түгендеу

Ой қозғау: Оқушыларға бүгінгі сабаққа қатысы бар денені жасыру

1.      Жұмбақ дененің жарты суретін көрсету

2.      Бұл нәрсені б.з.д 400 жыл бұрын Қытайлықтар ойлап тапқан

3.      Алғашында оны қызыл балшықтан жасаған, қазір оның керамика, фарфор және метал түрлері бар. Сонымен қатар электр тогымен жұмыс жасайтын түрлері де кең таралған

4.      Барлық үйде бар, болмауы мүмкін емес

 

Соңында дұрыс сурет толық ашылады. Жауабы: шай құманы(чайник)

 

3-топқа тапсырма:Суреттегі шай құманды физикалық тұрғыда сипаттау

1-топ:

2-топ:

3-топ:

Сұрақтар:

1.Шай құмандарда қателік бар ма, болса қандай? (оқушылар шүмек пен қақпақ деңгейлеріне мән беріп жауап берулері қажет)

2.Сіз атаған шарттар не үшін орындалу керек?

 

 

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

 

 

http://istoriz.ru/chajnik-istoriya-izobreteniya.html

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сурет қиындылары

Сабақтың ортасы

 

20 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Мағынаны тану

 

Байқағанымыздай қатынас ыдыстарға қандай деңгейде болмасын, қандай сұйық құйсақ та екі бөлігіндегі сұйық деңгейі бірдей болады. Оның себебі неден деп ойлайсыздар?

 

Күтілетін жауап:оларға ауа тарапынан түсіп тұрғанқысым бірдей

Дәлелдеу:Паскаль шарына су құйып сұйықтың барлық саңылаудан жан-жаққа бірдей таралатынына көз жеткізу

Қорытынды:Тепе-теңдік күйде жатқан сұйық не газға әсер етілген қысым сол сұйық не газдың кез келген нүктесіне барлық бағыттарға бірдей таралады – Паскаль заңы

 

Ақпарат беру

 

Атмосфералық қысым — атмосфераның жер бетіне және ондағы заттарға түсіретін қысымы. Ол барометрмен, яғни сынап бағанасының биіктігімен (мм сын. бағ.), СИ жүйесінде паскальмен (Па), ал метеорол. ғылымында гектопаскальмен (гПа) немесе миллибармен (мб) өлшенеді. Теңіз деңгейінде атмосфералық қысым орташа алғанда 1013,25 гПа-ға (760 мм сын. бағ.) тең. Жоғарылаған сайын ауа тығыздығы кеміп, атмосфералық қысым азаяды. Жер бетіндегі қысыммен салыстырғанда 5 км биіктікте атмосфералық қысым 2 есе, 10 км биіктікте 4 есе, 15 км биіктікте 8 есе кемиді. Астана қаласыныңатмосфералыққысымы Алматыға қарағандажоғары.[1] Жершарынкоршаптұрғанатмосфераөзініңсалмақкүшіарқылыжербетінеқысымтүсіреді, оныатмосфералыққысымдепатайды. Қазіргікездеатмосфералыққысымдыгектопаскальмен (гПа) көрсетеді. Қалыптағыатмосфералыққысымретіндеоныңтеңіздеңгейіндегіорташакөрсеткіші (1013 гПа) алынады. Қысымыбірдейнүктелердіқосатынсызықтардыизобаралардепатайды. Атмосфералыққысымдыметалданжасалған барометр — анероидпен өлшейді.

Тарихи шолу:

Бейнефильм – Атмосфералық қысымды өлшеу тарихы «Торричелли тәжіриесі»

 

 

 

Бірнеше қатынас ыдыстар түрлері мен су, сут, май

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқушылар хабарламасы

 

Паскаль шары

 

 

 

 

 Оқушыларға ресурс таратылады

https://kk.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D1%82%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%84%D0%B5%D1%80%D0%B0%D0%BB%D1%8B%D2%9B_%D2%9B%D1%8B%D1%81%D1%8B%D0%BC

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=55&v=oiS4DDC0rIY

 

Практикум

10 мин

https://learningapps.org/ - білім сайты көмегімен жүргізу

 

Бағалау:тапсырманың 80%-ын (10балл/8балл) орындаған оқушы оқу мақсатына жетеді

 

Қалыптастырушы тапсырма

 

https://learningapps.org/2522043

 

 

Рефлексия

 

 

 

Үйге тапсырма

2 мин

Не білемін?

Не білдім?

Не білгім келеді?

 

 

Тақырып бойынша қосымша толықтыру

Рефлексия бұрышы

 

 

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Барлық оқушылар:

Қалыптастырушы бағалау орындайды

Оқушылардың көпшілігі:

Тақырыпты меңгереді

Кейбір оқушылар: сұрақтар қояды

Тексеру парақтары

Шапалақтау

Бағалау парақтары

Сабақ барысында қолдау, қолпаштау көрсету жетістік критерийлері арқылы

Кабинетті желдету

Кабинетте приборлармен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік ережесін сақтау (метрлікпен жұмыс кезінде қауіпсіздік техникасын сақтау)

 

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба?

 Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

 

 

 

 

 

 

Жалпы баға

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

 


 

Скачано с www.znanio.ru