Хімія 9 клас
Тэма. Будаўнічыя матэрыялы на аснове прыродных аксідаў і солей
Мэта. Фарміраваць уяўленне аб будаўнічых матэрыялах на аснове прыродных злучэнняўі іх прымяненні.
Задачы:
- адукацыйная: арганізаваць дзейнасць вучняў па абагульненні ведаў аб прыродных злучэннях, якія выкарыстоўваюцца ў вытворчасці будаўнічых матэрыялаў; даць уяўленне аб саставе будаўнічых матэрыялаў і некаторых накірунках іх выкарыстання;
- развіваючая: стварыць умовы для развіцця ў вучняў цікавасці да вывучэння хіміі, самастойнасці вучняў у рабоце з падручнікам, інтэлектуальных уменняў;
- выхаваўчая: садзейнічаць фарміраванню ўменняў працаваць у парах і групах, выхаванню ўзаемапавагі, камунікатыўных здольнасцей вучняў.
Ход урока.
Эпіграф
Вучыцца можна толькі весела…
Каб пераварваць веды,
Неабходна паглынаць іх з апетытам
Анатоль Франс
1. Уводна-матывацыйны этап.
1.1 Зварот настаўніка да эпіграфа.
1.2 Выкананне задання: назваць рэчывы і класы рэчываў:
CaO, Ca(OH)2, CaCO3, CaSO4, SiO2, PbO,Na2O, Al2O3
2. Актуалізацыя ведаў
Выкарыстоўваецца прыём “Хаос” (На стале вы бачыце розныя вырабы, яны размешчаны у выпадковым парадку, хачу папрасіць вас размясціць дадзеныя вырабы па групах па адной прыкмеце.)
Я з вамі згодна, нас будуць цікавіць рэчывы, з якіх выраблены дадзеныя прадметы.
3. Фармуліроўка мэты ўрока.
Вучні запісваюць тэму ўрока.
Настаўнік прапаноўвае сфармуліраваць мэту ўрока:
- Вывучыць састаў будаўнічых матэрыялаў,
- Пазнаёміцца з разнастайнасцю будаўнічых матэрыялаў,
- Вывучыць спосабы апрацоўкі і фізічныя ўласцівасці,
- Прымяненне будаўнічых матэрыялаў,
- Арганізацыя вытворчасці будаўнічых матэрыялаў у Беларусі
(Настаўнік пры неабходнасці ўносіць карэктывы).
4. Вывучэнне новага матэрыялу.
4.1 Самастойная работа з падручнікам.
Тры вучні працуюць з тэмай “Керамічныя, вяжучыя будаўнічыя матэрыялы ”.
Чатыры вучні – “Шкло”.
Рабяты! Прачытайте матэрыял на с.76-78, с 79 -81, па ходу работы зрабіце запісы ў “Бартавы журнал”:
|
Што мне вядома па дадзенай тэме |
Што новага я даведаўся з тэксту |
|
|
|
Настаўнік аналізуе работу і выстаўляе балы ў ацэначны ліст.
4.2 А зараз я прашу вас аб’яднацца ў групы і папрацаваць над састаўленнем ЛСМ (логіка- сэнсавай мадэлі) і падрыхтавацца да тлумачэння асноўных палажэнняў тэмы.
Настаўнік выстаўляе балы ў ацэначны ліст
4.3 Займальная хвілінка.
Задумайце метал, парадкавы нумар металу памножце на 2, дадайце 5, памножце на 5. Адкінце апошнюю лічбу і адыміце 2 (у выніку атрымаецца парадкавы нумар задуманага металу).
4.4 Выступленне вучняў ад розных груп. У гэты час вучні другой групы дапаўняюць ЛМС, задаюць пытанні.
Вучні выстаўляюць балы ў ацэначны ліст.
4.5 Дадатковыя паведамленні вучняў.
4.6 Фізкультхвілінка.
Называю рэчывы, якія уваходзяць у састаў гліны – прысядаем,
Называю рэчывы, з якіх атрымліваюць бетон- павароты,
Называю рэчывы, якія уваходзяць у састаў шкла – нахіляемся уперад – назад.
Гліна - Al2O3, SiO2, Н2О
Бетон – цемент, пясок, вада.
Шкло - PbO, Na2O
4.7 Падвядзенне вынікаў дадзенага этапа ўрока.
5.Рашэнне разліковых задач
Заданне 1
У склад сухой цэментнай сумесі для тынкавання ўваходзіць 25% цэменту і 75 % пяску. Колькі кілаграмаў кожнага кампанента трэба ўзяць для падрыхтоўкі 100 г такой сумесі?
Заданне 2
Масавая доля аксіду натрыю ў бутэлечным шкле роўна 15%. Разлічыце масу аксіду натрыю ў бутэлечным шкле масай 1т.
Заданне 3
Разлічыце масу аксіду натрыю, які неабходны для атрымання аконнага шкла саставу Na2O · CaO ·6 SiO2 масай 1т.
Заданне 4
У склад сухой цэментнай сумесі для тынкавання прац ўваходзіць 25% цэменту і 75 % пяску. Колькі грамаў кожнага кампанента трэба ўзяць для падрыхтоўкі 140 г такой сумесі?
Вучні выстаўляюць балы ў ацэначны ліст.
6. Выкананне выніковага тэсту.
7. Падвядзенне вынікаў урока.
Праверка па ключы. Вучні выстаўляюць балы ў ацэначны ліст.
Перавод балаў паказаны на дошцы. Падлік балаў, выстаўленне адзнак.
8. Дамашняе заданне: §19, №9, паўт. §13-18, міні праект “Мой дом”
9. Рэфлексія
Зварот да формул запісаных на дошцы.
Эмацыянальная рэфлексія:
На ўроку я працаваў актыўна/пасіўна
Сваёй работай на ўроку я задаволены/ не задаволены
Урок для мяне прайшоў хутка/ быў доўгім
Мой настрой стаў лепшым/ горшым
Матэрыял урока быў для мяне зразумелым/ незразумелым
цікавым/ нецікавым
Ацэначны ліст
|
Этапы ўрока |
Максімальны бал |
Атрыманы бал |
|
“Бартавы журнал” |
5
|
|
|
Работа ў групе |
5
|
|
|
Выступленне |
5
|
|
|
Дадатковая інфармацыя |
5
|
|
|
Праверачны тэст |
5
|
|
|
Выніковы бал |
|
|
Перавод балаў у адзнаку
|
Колькасць атрыманых балаў |
Адзнака |
|
6-8 |
4 |
|
9-11 |
5 |
|
12-15 |
6 |
|
16-19 |
7 |
|
20-22 |
8 |
|
23-24 |
9 |
|
25 |
10 |
|
Праверачны тэст
|
|
|
Варыянт I
|
Варыянт II |
|
1. У якасці асноўнай сыравіны для вытворчасці керамікі выкарыстоўваюць А) Карбанаты; В) Цэмент; Б) Гліны; Г) Гашаную вапну
|
1. Да разнавіднасцей бетону адносяцца: А)Паліва, шкловалакно; Б)Шлакабетон,
жалезабетон, пенабетон; Г) Няма правільнага адказу |
|
2. Да керамічных вырабаў не адносяцца: А) Будаўнічая цэгла; Б) Сантэхнічнае абсталяванне; В) Аконнае шкло; Г) Чарапіца |
2. Да вяжучых матэрыялаў не адносяцца: А)Шкло; Б)Бетон; В)Гашаная вапна; Г)Цэмент |
|
3. Цэмент атрымліваюць з: А) Алебастра Б) Бетона; В) Сумесі вапняку і гліны; Г) Сумесі гашанай вапны і пяску
|
3. Не з’яўляецца індывідуальным злучэннем: А)Шкло; Б)Гашаная вапна; В)Вада дыстыляваная; Г)Аксід натрыю |
|
4. Укажыце , з якіх кампанентаў атрымліваюць бетон: А) Цемент, пясок, вада, гравій; Б) Алебастр і гліна; В) Кварцавае шкло, цемент; Г) Гліна, гашаная вапна, вада
|
4. Хрусталь атрымліваюць пры дабаўленні: А) Аксіду кальцыю; Б)Вады; В)Аксіду свінцу (II); Г) Цементу |
|
5. Выберыце правільнае сцвярджэнне: А) Састаў аконнага шкла Na2O · CaO ·6 SiO2, Б) Шкло – чыставе рэчыва; В) Састаў кварцавага і аконнага шкла аднолькавы; Г) Шкло – сплаў некалькіх простых рэчываў |
5.Выберыце правільнае сцвярджэнне: А)Састаў гліны Al2O3·SiO2·Н2О; Б)Гліна – чыстае рэчыва; В)Шкло не можа зведваць другасную перапрацоўку; Г) Усе сцвярджэнні правільныя |
|
Праверачны тэст
|
|
|
Варыянт I
|
Варыянт II |
|
4. У якасці асноўнай сыравіны для вытворчасці керамікі выкарыстоўваюць А) Карбанаты; В) Цэмент; Б) Гліны; Г) Гашаную вапну
|
1. Да разнавіднасцей бетону адносяцца: А)Паліва, шкловалакно; Б)Шлакабетон,
жалезабетон, пенабетон; Г) Няма правільнага адказу |
|
5. Да керамічных вырабаў не адносяцца: А) Будаўнічая цэгла; Б) Сантэхнічнае абсталяванне; В) Аконнае шкло; Г) Чарапіца |
2. Да вяжучых матэрыялаў не адносяцца: А)Шкло; Б)Бетон; В)Гашаная вапна; Г)Цэмент |
|
6. Цэмент атрымліваюць з: А) Алебастра Б) Бетона; В) Сумесі вапняку і гліны; Г) Сумесі гашанай вапны і пяску
|
6. Не з’яўляецца індывідуальным злучэннем: А)Шкло; Б)Гашаная вапна; В)Вада дыстыляваная; Г)Аксід натрыю |
|
7. Укажыце , з якіх кампанентаў атрымліваюць бетон: А) Цемент, пясок, вада, гравій; Б) Алебастр і гліна; В) Кварцавае шкло, цемент; Г) Гліна, гашаная вапна, вада
|
4. Хрусталь атрымліваюць пры дабаўленні: А) Аксіду кальцыю; Б)Вады; В)Аксіду свінцу (II); Г) Цементу |
|
8. Выберыце правільнае сцвярджэнне: А) Састаў аконнага шкла Na2O · CaO ·6 SiO2, Б) Шкло – чыставе рэчыва; В) Састаў кварцавага і аконнага шкла аднолькавы; Г) Шкло – сплаў некалькіх простых рэчываў |
5.Выберыце правільнае сцвярджэнне: А)Састаў гліны Al2O3·SiO2·Н2О; Б)Гліна – чыстае рэчыва; В)Шкло не можа зведваць другасную перапрацоўку; Г) Усе сцвярджэнні правільныя |
Заданне 1
Дадзена Рашэнне
ω(цементу)=25%
ω(пяску)=
75% ω(кампанента) = 
m (сумесі)=100г
m(кампанента)=
ω(кампанента) · m (сумесі)
m (цэменту)-? m (цэменту)= 0,25·100г= 25г
m(пяску)-? m(пяску)= 100г-25г=75г
Адказ: m (цэменту)=25г, m(пяску)=75г.
__________________________________________________________________
Заданне 2
Дадзена Рашэнне
ω((Na2O)=15%
m (шкла)=1т
ω(кампанента) = 
m(кампанента)=
ω(кампанента) · m (сумесі)
m (Na2O)-? m (Na2O)= 0,15·1000г= 150г
Адказ: m (Na2O)=150г.
__________________________________________________________________
Заданне 3
Дадзена Рашэнне
Формула шкла Na2O · CaO ·6 SiO2
m (шкла)=1т М(Na2O · CaO ·6 SiO2) = 23· 2+16+40+16+6 · (28+32) =
=478г/моль
m (Na2O)-? 478г Na2O · CaO ·6 SiO2 - 62 г Na2O
1000г Na2O · CaO ·6 SiO2 - Х г Na2O
m
(Na2O) = ![]()
Адказ: m(Na2O)=
![]()
__________________________________________________________________
Заданне 4
Дадзена Рашэнне
ω(цементу)=25%
ω(пяску)=
75% ω(кампанента) = 
m (сумесі)=140г
m(кампанента)=
ω(кампанента) · m (сумесі)
m (цэменту)-? m (цэменту)= 0,25·140г= 35г
m(пяску)-? m(пяску)= 140г-35г=105г
Адказ: m (цэменту)=35г, m(пяску)=105г.
Ацэначны ліст
|
Этапы ўрока |
Максімальны бал |
Атрыманы бал |
|
“Бартавы журнал” |
5
|
|
|
Работа ў групе |
5
|
|
|
Выступленне |
5
|
|
|
Дадатковая інфармацыя |
5
|
|
|
Праверачны тэст |
5
|
|
|
Выніковы бал |
25
|
|
Ацэначны ліст
|
Этапы ўрока |
Максімальны бал |
Атрыманы бал |
|
“Бартавы журнал” |
5
|
|
|
Работа ў групе |
5
|
|
|
Выступленне |
5
|
|
|
Дадатковая інфармацыя |
5
|
|
|
Праверачны тэст |
5
|
|
|
Выніковы бал |
25
|
|
Ацэначны ліст
|
Этапы ўрока |
Максімальны бал |
Атрыманы бал |
|
“Бартавы журнал” |
5
|
|
|
Работа ў групе |
5
|
|
|
Выступленне |
5
|
|
|
Дадатковая інфармацыя |
5
|
|
|
Праверачны тэст |
5
|
|
|
Выніковы бал |
25
|
|
Заданне 1
У склад сухой цэментнай сумесі для тынкавання ўваходзіць 25% цэменту і 75 % пяску. Колькі кілаграмаў кожнага кампанента трэба ўзяць для падрыхтоўкі 100 г такой сумесі?
Заданне 2
Масавая доля аксіду натрыю ў бутэлечным шкле роўна 15%. Разлічыце масу аксіду натрыю ў бутэлечным шкле масай 1т.
Заданне 3
Разлічыце масу аксіду натрыю, які неабходны для атрымання аконнага шкла саставу Na2O · CaO ·6 SiO2 масай 1т.
Заданне 4
У склад сухой цэментнай сумесі для тынкавання прац ўваходзіць 25% цэменту і 75 % пяску. Колькі грамаў кожнага кампанента трэба ўзяць для падрыхтоўкі 140 г такой сумесі?
Заданне 1
У склад сухой цэментнай сумесі для тынкавання ўваходзіць 25% цэменту і 75 % пяску. Колькі кілаграмаў кожнага кампанента трэба ўзяць для падрыхтоўкі 100 г такой сумесі?
Заданне 2
Масавая доля аксіду натрыю ў бутэлечным шкле роўна 15%. Разлічыце масу аксіду натрыю ў бутэлечным шкле масай 1т.
Заданне 3
Разлічыце масу аксіду натрыю, які неабходны для атрымання аконнага шкла саставу Na2O · CaO ·6 SiO2 масай 1т.
Заданне 4
У склад сухой цэментнай сумесі для тынкавання ўваходзіць 25% цэменту і 75 % пяску. Колькі грамаў кожнага кампанента трэба ўзяць для падрыхтоўкі 140 г такой сумесі?
Ацэначны ліст
|
Этапы ўрока |
Максімальны бал |
Атрыманы бал |
|
“Бартавы журнал” |
5
|
|
|
Работа ў групе |
5
|
|
|
Выступленне |
5
|
|
|
Дадатковая інфармацыя |
5
|
|
|
Праверачны тэст |
5
|
|
|
Выніковы бал |
25
|
|
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.