Пән: математика Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 2А Бөлім.Екі таңбалы сандарды қосу және азайту.Жүздіктер.Есеп. Сынып: 2 Күні: 16.11.2020ж |
Мектеп: «Шаңырақ» көпсалалы мектеп – гимназия КММ Мұғалімнің аты-жөні: Баембаева Ф.Ж. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы |
Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмі |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
2.1.2.8 Мынадай жағдайларда: 34+ 23, 57-23 екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдану.Өлшем бірліктермен берілген өрнектердің мәнін табу. |
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар білу керек: Екі таңбалы сандарды «бағанмен» қосу және азайту алгоритмдерін қолданады Көпшілігі: Өлшем бірліктерін түрлендіру және екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін өлшем бірліктері бар өрнектерге қолдануды біледі Кейбір оқушылар: Екі таңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін түсіндіре алады және өз бетінше өрнектер құрастыра алады; Есептің қысқаша жазылуын немесе сызбасын құрастырады |
Бағалау критерийлері |
Екі таңбалы сандарды ондықтан аттамай қосуды және азайтуды орындау үшін ауызша және жазбаша есептеу алгоритмін қолданады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Жазбаша қосу және азайту алгоритмді айтады, математикалық терминдерді сөйлеу барысында қолдана алады.Қосу, азайту, бірліктер, ондықтар, қосынды, айырма, т.б. сөздерді қолданады. |
Құндылықты дарыту |
Сыйластық, татулық, өзара түсіністік сияқты құндылықтарды қалыптастыру. Еңбек және шығармашылық |
Пәнаралық байланыстар |
АКТ және дене шынықтыру жаттығуларын кіріктіру Дүниетану пәнімен байланысты |
Бастапқы білім
|
Екі таңбалы сандарды ауызша қосу, азайту тәсілдерін біледі. |
Ресурстар |
Компьютер;Оқулық;Жұмыс дәптерлері; ҚБ тапсырмалары;маркер; “Баған” сөзі жазылған парақшалар; цифрлар;
|
Сабақтың барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||
Сабақтың басы
|
1.Ынтымықты – атмосфералық ахуал туғызу: Мұғалім: - Біз қандай мемлекетте тұрамыз? (Қазақстан) - Ол қандай республика? (Тәуелсіз) - Ел басы айтқандай , біз Мәңгілік ел ! боп тарихта Мәңгі қалуымыз керек.Ал, Мәңгі Ел ! жасау үшін біздің біліміміз, татулығымыз, ынтымағымыз, денсаулығымыз өте жақсы болып, салауатты өмір салтын сақтау керекпіз. - Дене шынықтырумен айналысуымыз керек. Дене сабағында қандай спорттық ойындар ойнап жүрміз? (Футбол, болейбол, эстафета т.б). - Мектептен тыс спорттық үйірмелерге баратын балалар бар ма? (Қайыржан, Қуаныш ..) - Ендеше Мәңгілік Елдің болашақ ұрпағы сендерсіңдер. Сендердің денсаулықтарың мықты болу керек. - Ендеше сабағымызды сергіту сәтімен бастайық!
*** 1,2,3- қарлығаш боп ұш 4,5,6 – қарлығаш боп қалқы 7,8,9,10 – қарлығаш боп қон
** *«Жылы алақан» Жұптар оң жаққа, сол жаққа қарап, бір-біріне қарама-қарсы тұрып, алақандарын тигізіп, келесі сөздерді айтады: -Барлық істе саған сәттілік тілеймін! Рахмет!
*** Мұғалім: Балалар ! Қол.Бас.Жүрек. -Балалар, бүгінгі сабақта бізге Шульманның 3 көмекшісі қажет болады. Олар: бас, қол, жүрек. -Миымызбен жақсы ойланып, ойлағанымызды қолымызбен іске асырып, мейірімді жүрегімізбен сезіну керекпіз.
2. Топқа бөлу. (Әр оқушы өз тобына барып отырады.)
1 топ. 2 топ. Футболшылар Шаңғышылар
3 топ. 4 топ. Мәнерлеп сырғанаушы Былғары қолғап шеберлері
3. «Миға шабуыл» - Ауызша сұрақтар қою (Әр топқа екі сұрақтан) І топ: - Ұзындық өлшем бірліктерін ата - -Толық жүздіктерді ата ІІ топ: - 45 – санының бірлік разрядын ата - Апта күндерін ағылшынша ата ІІІ топ: - 12 + 12 = ? - 1жыл = ? ай ІV топ: - Геометриялық фигураларды ата - Қосудың терімділік қасиетін айт. -
|
Слайд
Слайд
Доп,шаңғы, коньки, қолғап – суреттері арқылы бөлінеді
Доп
|
||||||||||||
Сабақтың негізгі бөлімі.
(Жаңа сабаққа дайындық)
Білу
Сабақтың мақсатын айту
Жаңа сабақ
Түсіну
Қолдану
Сергіту сәт
Топтық бағалау түрлері (Бас бармақ,шапалақ , аяқпен тарсылдату ...)
Талдау
Жинақтау
Сабақтың соңы
Бағалау
Үйге тапсырма
|
4.(Ұжымдық жұмыс) «Белгісіз сөз» ойыны Мақсаты: Сабақтың тақырыбын ашу. (Кез-келген оқушы цифрларды өсу ретімен қояды және астындағы сөзді табады )
Мұғалім: -Неге бұл сөз шықты ? - деп ойлайсыңдар ? - Баған деген не? - Баған туралы не білесіңдер ?(Мысалдар келтіру) - Олай болса біздің бүгінгі жаңа тақырыбымыз «Екі таңбалы сандарды баған түрінде + ,
- алгоритімі» Сабақтың мақсаты: Екі таңбалы сандарды баған түрінде +,- ; ауызша +,- азайтуға қарағанда ыңғайлы, тез, уақыт үнемдейтінімізге көз жеткіземіз. Және өлшем бірліктермен берілген өрнектердің мәнін бағанмен табамыз. Есептердің шешуін баған түрінде есептеп табуға болатынына көз жеткіземіз.
5. Футболшылар тапсырмасы.(Ұжымдық) Мақсаты: Баған түрінде +,- алгоритімі туралы түсінік беру.
Тапсырма. *** **Ауызша қосу және азайту. 32 + 45 = (30 +40)+ (2+5)= 70 +7= 77 77 – 32 = (70 - 30) +(7-2) =40+5= 45 ( екі оқушы шығып орындайды)
***** Слайдпен жұмыс. *****Мұғалім: - Слайдтан не ұқтыңдар? - Ауызша қосуды тағы қалай қосуға болады екен? - -Кім тақтада орындап береді?
Мұғалімнің түсіндірмесі: - Екі таңбалы сандарды +,- алгоритімі туралы түсіндіреді. - -Оқулықтағы 18 беттегі ережені оқыту. - Дәптерге күн , ай ретін жазу. - Көркем жазу минуты (35 – ті жазу) * Қалам ұстау, түзу отыруды айту
6. Шаңғышылар тапсырмасы. (Жұптық) Мақсаты: Оқулықпен жұмыс жасау. Тапсырма: Оқулықтағы тапсырмаларды орындаңдар ! 19 бет. №3
1 топ. 36 + 23 89 - 28 2топ. 43 + 25 63 - 21 3 топ. 44 + 42 86 - 33 4 топ. 57 + 22 67 - 36 (Жұптар ақылдаса отырып орындайды, жұптар бір – бірінікін тексереді) 1. «Молекулалар» ойыны Мақсат: Оқушыларды сергіту арқылы сабаққа қызығушылықтарын оята түсу.. 1 топ. Ондықтар 2 топ. Бірліктер 3 топ. Жүздіктер. 4 топ. Мыңдықтар.
2. Түсіндіру жұмысы: Мұғалім: - Қандай өлшем бірліктерді білеміз? - ( Ұзындық, уақыт, масса, сыйымдылқ) - 1 м = ? см ….... т.с.с сұрақтар қою - Өлшем бірліктермен берген өрнектердің мәнін табуды түсіндіру: - 19 бет №4 (Оқушылар өздері ұғынып , тақтада бір бала түсіндіреді)
7.Конькишілер тапсырмасы. (Топтық ) Мақсаты: Өлшем бірлігімен берілген өрнектердің мәнін табу
Тапсырмасы: 1 топ. 4 дм 2см+ 5дм 7см 41л+36л 2 топ. 7дм 6см -5дм 2см 29см -13см 3 топ. 3дм 2см +5дм 6см 87 – 15 4 топ. 9дм 4см – 6дм 3см 95см – 63см
8 . Боксшылар тапсырмасы. (Жеке)
Мақсаты: ҚБ – мен жұмыс. Тапсырма:ҚБ- дың тапсырмасын орындаңдар! (Оқушылар өз – өзін тексереді, жауабын слайдтан көреді )
9.Қорытынды . Рефлексия. Мақсаты:Жаңа сабақты қаншалықты ұққанын болжау «Сұхбат» алу минуты -Бағандап +,- қалай орындаймыз? - Өлшем бірлігі бар өрнектердің мәнін қалай табамыз? -Ауызша есептеу ме , Немесе жазбаша есептеу қайсысы уақыт үнемдеуге ыңғайлы - Саған қайсысы ұнайды?
10. Кері байланыс. Мақсаты: Сынып оқушыларының сабақты түсіну деңгейін байқау
(Қолдарындағы суреттерді сабақты түсінуіне байланысты доптарға ілу ілу арқылы бағалау)
19 бет №5 |
Цифрлар , әріптер
.
Конверттен тапсырма алу Сағат
Слайд
Слайдта тақтадағы тапсырма
Билеттердегі тапсырмаларды орындайды
Оқулық 19 бет №4
Оқулық және А3 – тегі тапсырмалар. Постер қорғау
Слайдта Қб тапсырмасы
Микрафон
Үш түсті доп |
||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздіктехникасының сақталуы |
||||||||||||
Ойдан өрнектер құрастырады |
Оқушыларға "Доп " түстеріне байланысты оқушылардың сабақты қаншалықты ұққанын байқау «Жарайсың» тәсілі арқылы бағалау. Топтық тапсырмалардағы есепті дұрыс шығарған оқушыларды «Бас бармақ, «Шапалақ»"Жарайсың, Сенімімді ақтадың, Мен ойлағаннан да керемет!" тәсілі арқылы бағалаймын.
|
Партада дұрыс отыру ережесін сақтайды. Топпен жұмыс істеу ережесін сақтау. Қалам ұстау ережесін сақтау |
||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақытты кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.