Zarafshon shahar 8-umumiy o`rta ta`lim maktabi boshlang`ich sinf o`qituvchisi Shirinova Dilfuza Boboqulovnaning 4-“A” sinfida o`qish fanidan “Bo`lim yuzasidan takrorlash” mavzusidagi ochiq dars ishlanmasi.
Sana:
Darsning maqsad va vazifalari
Mavzu |
“Ertaklar yaxshilikka yetaklar bo`limi” yuzasidan takrorlash. |
Maqsad va vazifalar |
Ta'limiy: O'quvchilarni o`tilgan mavzular mazmuni bilan tanishtirish. Hikoya va she`rlar mazmunini tahlil qilishga o`rgatish. Lug`at boyligini oshirish. Tarbiyaviy: O'quvchilarga shoir ijodini tanishtirish, kasb-hunar tanlashga qiziqtirish va mehnatsevarlikni singdirish. Ona Vatanni sevish, uni qadriga yetishga o`rgatish. Rivojlantiruvchi: O'quvchilarning bog`lanishli nutqini o`stirish, lug`at ustida ishlash, ongli va ifodali o`qish sifatlarini takomillashtirish, mustaqil va mantiqiy fikrlashga o`rgatish, ijodkorlik qobiliyatini o`stirish F:k; matnlarni o’qib tushunadi va mazmunini qayta so’zlab beradi Matndagi so’z va gaplarning ma’nolarini tushuna oladi; Bo`limdagi hikoya va she`rlarning nomi, muallifi, mazmuni va qahramonlarini ajrata oladi; Asar qahramonlariga munosabat bildira oladi; Bo`limdagi hikoya va she`rlarning mazmuniga doir savol va topshiriqlarga javob bera oladi. |
O`quv jarayonining amalga oshirish texnologiyasi |
Uslub: Yangi tushuncha va bilimlarni shakllantiruvchi Metod: Suhbat, tushuntirish, savol-javob, “Mosini top”, “Sherigini top”, “Davom ettir”, “So`zni top”, “Topib o`qi” mashqi. Shakl: Jamoa va kichik guruhda ishlash. Jihoz: Turli kasb egalari tasvirlangan suratlar,elektron resurslar, didaktik va tarqatma materiallar |
Kutilgan natija |
Dars yakunida o'quvchilar o`tilgan mavzular yuzasidan malakaga ega bo'ladilar. Bir necha asarlar mazmuni bilan tanishadilar, kasb-hunar tanlashni o'rganadilar. |
Kelgusi rejalar. |
O`qituvchi o`z faoliyatini tahlil asosida yoki hamkasblarining tahlil va takliflari asosida keying darslarga o`zgartirishlar kiritadi va rejalashtiradi |
Dars jarayoni va texnologiyasi
Ishning nomi |
Bajariladigan ish mazmuni |
Metod |
Vaqt |
1-boshqich. Tashkiliy qism |
Salomlashish, davomatni aniqlash. O`quvchilarning darsga tayyorligini tekshirish |
“Tez javob” didaktik o`yini |
1d |
2-boshqich |
Dars davomida rioya qilish lozim bo`lgan qoidalar belgilanadi. Darsning shiori tanlanadi. Kun yangiliklari |
Savol-javob
Izlanish |
1 d
3 d |
3-bosqich Darsning borishi |
1. Hikoya muallifi haqida suhbat 2.Hikoya rollarga bo`lib ijro etiladi. 3. Tarqatma material bilan ishlanadi 4. Mavzuni o`qishga tayyorlanish. Mavzu va uning muallifi bilan tanishtirish. Mavzu o`qib beriladi. 5. Mavzuni o`quvchilarga o`qitish, topshiriq bilan o`qitish 6. Mavzu mazmunini muhokama qilish 7. Test yechish
8. Lug`at ishi |
Suhbat Namoyish Izlanish Ifodali o`qish “Davom ettir” o`yini “Sherigini top” o`yini Izlanish “Mosini top”, o`yini |
1 d 5 d 2 d 4 d
2 d
5 d 3 d
2 d |
4-boshqich Mustahkamlash |
1.O`quvchilar bilan didaktik o`yinlar o`tkaziladi.
2.Hikmatli gaplar aytish musobaqasi o`tkaziladi 3.Dam olish daqiqasi 4.Kitob haqidagi maqollar 5.Tanlangan kasb-hunarlarni izohlash |
Guruhlarda ishlash.
Tahlil
“So`zni top” o`yini Musobaqa |
4 d
2 d 1 d 2 d 3 d |
5-bosqich. Dars yakuni va baholash. |
Dars yakunida o`rganilganlar asosida savol-javob o`tkaziladi. Guruhlar baholanadi. |
Musobaqa
Baholash. |
2 d
1 d |
6-bosqich. Uyga vazifa berish. |
O`tilgan mavzular yuzasidan savollar tuzish, mos rasmlar chizish. |
Tushuntirish |
1 d |
Dars jarayoni:
I. Tashkiliy qism
O`qituvchi:
Salom aziz bolalar
Ham bilimdon donolar
Qanday , sog`-omonmisiz
Darsimga tayyormisiz
O`quvchilar:
Bizlar yaxshi bolamiz
Ochilgan gul-lolamiz
Ota-ona izmidan
Ustozlarning so`zidan’
bizlar also chiqmaymiz
Darsga shay gulg`unchalarmiz
Darsimiz o`qish darsi
Sinfimiz navbatchisi axbaroti tinglanadi.
Bugun mendir navbatchi, sinfni tozalovchi
O’quvchilar haqida,ma’lumotlar beruvchi
4- A sinfmiz, 32 o’quvchimiz
Qizlarimiz 17 ta, o’gillar 15 ta
Ular to’liq kelishgan, darsga tayyor bo’lishgan.
Shiorimiz
Fan ko`ksida qil parvoz
Qancha bilsang shuncha oz
Bolajonlar bugungi darsimiz musobaqa tarzida o`tkaziladi.
Sinf o`quvchilarini ikki guruhga bo`lamiz.
1-guruh: Zukkolar
2-guruh: Bilimdonlar
Darsda faol ishtirok etgan o`quvchilar rag`bat kartochkalari bilan taqdirlanadi.
Darsimizni yurtboshimiz tomonidan ilgari surilgan 5 ta tashabbusni bo`yicha olib boramiz. Bu borada qanday ishlar amalga oshirilayotganligini namayish etib berishingiz kerak. Avvalo 5 ta muhim tashabbus nimalar haqida ekanligini ta`riflab bering
1-o`quvchi
Tabiatni turfa tasvirlab,
Rasm chizib bera olgan tus
Yoki qo`shiq aytgan baralla
Seni qo`llar beshta tashabbus
2-o`quvchi
Kompyuter, texnika asri,
Rivojlanib bormoqda hanuz
Sen ham o`qib organib olgin,
Imkon berar beshta tashabbus .
3-o`quvchi
Kitob bilan do`st bo`lib olgin
O`qib ko`ngling to`lsin nurlarga.
Tarix bizni osonlik bilan
Yetkazmagan ushbu kunlarga
4-o`quvchi
Kitob o`qi, kitob sov`a qil
Yoshlar bizdan olsinlar o`rnak
Maktab uchun sovg`a qilsak gar,
Bir kitob ham bo`ladi ko`mak.
5-o`quvchi
Ishsizlik ham chekinar ortga,
Har kim halol rizqini terar
Yangi-yangi ish o`rinlarni
Besh tashabbus yaratib berar
Agar barcha shartlarni bajarsak havo sharlarimiz samoda sayr etadi.
Darsimizni kun yangiliklari bilan boshlaymiz.
Bugungi sanamiz
Dekabr qishning 1-oyi. Dekabrda qaysi muhim sanalarni nishonlaymiz?
1-o`quvchi
8-dekabr O`zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilingan kun.
2-o`quvchi
6 bo`limli kitob
Bor 26 bob
128 moddani o`rganamiz
Konstitutsiyamizning moddalari mazmuni bilan dars davomida o`rganib boramiz.
1-dekabr OITS ga qarshi kurash kuni
3-dekabr Xalqaro nogironlarni himoya qilish kuni
10-dekabr Madhiyamiz qabul qilingan kun
Madhiyamiz muallifi Abdulla Oripov, Mutal Burxonov kuy bastalagan.
22-dekabrda O`zbekiston Respublikasi Oliy majlisi qonunchilik palatasi xalq deputatlari viloyat, tuman va shahar kengashlariga saylov kuni
Yurtimizda nechta partiya faoliyat yuritmoqda.
“Adolat” sotsial demokratik partiyasi, Xalq demokratik partiyasi, Liberal demokratik partiyasi, O`zbekiston Ekologik partiyasi, Milliy tiklanish partiyasi.
O`tilgan mavzuni mustahkamlash.
2 guruh bo`limdagi ertaklarni rollarga bo`lib ijro etdilar.
Yangi mavzu :
Boy-bo` ri, bi-lim, bu-yu-ra-di, ko`-za, ak-si-ya, tog`-dan, kur-tak, Ab-ror, so`z-lash so`zlaridagi ikkinchi bo`g`inlardan yangi so`z hosil qiling, shunda bugungi darsimiz mavzusi kelib chiqadi.
Bo`lim yuzasidan takrorlash.
Tarqatma materiallar tarqatiladi.
Bugun biz Hikmatli so`z haqida ham bilib olamiz.
Har bir kishining qadr-qimmati o`z ishini qoyil qilib bajarishidir. Abu Rayhon Beruniy
O`quvchilardan test olinadi
IV. Mustahkamlash.
So`z mulkining sultoni Alisher Navoiyning hunarlar haqidagi hikmatli so`zlaridan bilasizmi?
1-o`quvchi:
Hunarni asrabon netgumdir oxir
Olib tuproqqamu ketgumdir oxir
2-o`quvchi:
Nafing agar xalqqa beshakdur
Bilki, bu naf o`zingga ko`p kerakdur
3-o`quvchi:
Yigitlig`da yig` limning maxzini
Qarilig`` chog`i sarf qilgil ani
4-o`quvchi:
Bilmaganni so`rab o`rgangan olim
orlanib so`ramagan o`ziga zolim
5-o`quvchi:
Odamiy ersang demagil odami
Onikim, yo`q xalq g`amidin g`ami
Kitobni-dunyoning sakkizinchi mo`jizasi deb aytish mumkin. Har bir kasb egasi kitob o`qishi lozim. Kitob haqidagi maqollarni davomini topishingiz kerak
Kitobsiz uy-quyoshsiz kun
Kitobdan harf izlama, bilim izla
Non to`ydiradi, kitob kiydiradi
Yaxshi kitob –ilm qal`asining kaliti
Davom ettir o`yini
Bekorchining hunari______________
Bilmaganni bildim dema_____________________________
Dorining achchig`i yaxshi____________________________
Aytilgan so`z ______________________________________
Muhokama.
Bugungi dars sizga yoqdimi?
Bugungi darsda nimalarni o`rgandingiz?
Yana nimalarni o`rganishni xohlaysiz?
V. O`quvchilarni baholash.
VI.Darsning yakuni: Uy ishi o`tilgan mavzular yuzasidan sasvollar tuzish va rasm chizish.
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.