Физика 10 сынып_Идеал газдың ішкі энергиясы_Сабак жоспары

  • docx
  • 03.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Физика 10 сынып_Идеал газдың ішкі энергиясы_Сабак жоспары.docx

Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі:

10.2CТермодинамика негіздері

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 10

Қатысқандарсаны:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақтақырыбы

Идеал газдың ішкі энергиясы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.3.1 - бір атомды және екі атомды идеал газдың ішкі энергиясының формуласын есептер шығаруда қолдану

Сабақмақсаттары

Ішкі энергия ұғымын ендіру. Ішкі энергияны өзгерту тәсілдеріне тоқталу.

Бағалаукритерийлері

 

-          ішкі энергия өзгерісінің 2 тәсілі бар екенін біледі;

-          ішкі энергия өзгерісінің 2 тәсілін сипаттап, қорытынды жасай алады.

Тілдікмақсаттар

 

Тілдіоқытумақсаты

Оқушыларорындайалады:

Пәндік лексика және терминология

Жылу қозғалтқышы, жылу электр станциясы, ішкі энергия,жылу,жұмыс

Қазақша

Орысша

 

Ағылшынша

термодинамика

термодинамика

Тhermodynamics

Ішкі энергия

Внутренняя энергия

Internal Energy

 

Термодинамикадағы жұмыс

Работа в термодинамики

Work of thermodynamics

Жылу мөлшері

Количество теплоты

The amount of heat

Салқындатқыш

Охладитель

Air Condition

Қыздырғыш

нагреватель

heater

Адиабаталық процесс

процесс адиабаты

adiabatics process

ПӘК

КПД

efficiency

Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері

Энергия... нәтижесінде ауыстырылады

Құндылықтардыдарыту

 

 

Қазақстандық патриотизм жәнеазаматтықжауапкершілікті үнемі есте сақтау; Жұппен жұмыс істеу барысында бір біріне құрмет көрсетуді ұмытпау; Сыныпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау; Оқушылар өз пікірін білдіргенде ашықтықты ескеріп барлық оқушы пікірлерін тыңдау; Еңбекжәнешығармашылық нәтижесінде мақсатқа жететінімізді еске салу; мектептегі тақырыпқа сай іздену қажеттігін, өмірбойыбілімалу керектігін білу.

Пәнаралықбайланыстар

Математика пәніменбайланыс.  Өлшеулербарысындаөлшембірліктерменжұмысжасауда, қателіктердіесептеудематематикалықамалдарқолданылады.

АКТ қолдану дағдылары

Интернет желісі, интерактивтітақта, GLXжәне Pascoэлектронды құралдары, физикалық құралдар.

Бастапқы білім

 

8сынып: жылу мөлшері, меншікті жылусыйымдылық, газ жұмысы, пайдалы әсер коэффициенті.

10-сынып: температуралық шкалалар, газ заңдары, молекула- кинетикалық теория.

Сабақбарысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин

Ұйымдастыру:

Сәлемдесу. Сабақ барысымен таныстыру, сабақтағы бағалау жүйесімен таныстыру.C әрпіне басталатын тілек тілейміз.  

 

 

 

7 мин

 

 

 

 

 

 

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5 мин

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10 мин

 

Ой қозғау:

Сабақ тақырыбына шығу мақсатында сыныпта тәжірибе жасау.

Түтікшеге су құйып, оны спирт шамымен қыздырсақ, пробирканың тығыны атып шығады. Неліктен?

Оқушылар не байқағаны туралы жұппен, топпен талқылайды.

Күтілетін жауап:Себебі түтікшеде су қайнағанда ішкі энергиясы артады.

 

- Бүгінгі сабақ тақырыбы қандай?

(Оқушылар сабақ тақырыбын құрастырады)

-Сабақ мақсатын, мақсатқа қол жеткізу критерийлерін құрастырыңыздар.

(Оқушылар сабақтың мақсаттарын өздігінен құрастырады, кейін интерактивті тақтаға сабақтың мақсаттарының дұрыс тұжырымы көрсетіледі).

 

Мағынаны тану:

Фронтальды сұрақтар арқылы жұмыс, ішкі энергия, жылу мөлшері мағыналарын еске түсіру

1) Ішкі энергия дегеніміз не?

2) Ішкі энергияны өзгерту тәсілдері?

3) Жылумөлшерідегеніміз не?

4) Жұмысы дегеніміз не?

 

Мұғалімнің толықтауы:

Дененің ішкі энергиясы:  ретсіз  қозғалған молекулалардың кинетикалық  энергиясы мен молекулалардың  бір-бірімен   потенциалдық   әсерлесу  энергиясымен анықталады. ( жүйені құрайтын бөлшектердің қозғалыс  және  әсерлесу  энергиясы)

Идеал  газдың ішкі  энергиясы- ретсіз  қозғалған молекулалар  мен  атомдардың кинетикалық  энергиясының  қосындысына тең.

Идеал газ  молекуласының  әсерлесуі  болмағандықтан потенциалдық  энергия нольге  тең.  Сондықтан  газдың  ішкі энергиясы,  молекула мен  атомдардың орташа  кинетикалық  энергиясының  қосындысына тең.

 Жоғарыдағы  теңдеу бір  атомды,  идеал газдың,  ішкі энергиясын анықтайтын  өрнек.

Көп  атомды  газдың  ішкі энергиясы

теңдеуімен   анықталады. U- газдың немесе  жүйенің  ішкі  энергиясы,  i-еркіндік  дәрежесі.

 

Жаңа материалды бекіту(формативті бағалау)

Топпен жұмыс. Деңгейлік есептерді шығару.

Өзін-өзі бағалау. Мұғалімнің алдын ала дайындаған жауап парақшасымен әрбір бала жұмысын тексереді.

 

Спирт шамы, түтікше

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/molekulalyq-fizika/termodinamika/lesson/ishki-ehnergiya

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қосымша

 

Сабақтыңсоңы

3 мин

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

«сабақтан алған әсерім»;

«сабақтың ұнамаған тұстары».

Үйге тапсырма:§5.1, 5.2

 

 

 

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы


Барлық оқушылар:

Ішкі энергия өзгерісінің 2 тәсілі бар екенін біледі және ішкі энергиясынның формуласын қолданып есептер шығара алады.

Көпшілік оқушылар:ішкі энергия өзгерісінің 2 тәсілін сипаттап, физикалық мағынасын толық түсінеді.

Кейбір оқушылар: қүрделі есеп шығаруда керекті формулаларды түрлендіріп қолдана алады, сонымен қатар, сыныптастарына көмек көрсете алады.

ҚБ

Өз-өзін бағалау;

 

Физика кабинетіндегі ҚТ.

Сабақбойыншарефлексия

 

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

 

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

 

Жалпы баға

 

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

 

2:

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Посмотрите также