Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: 10.2CТермодинамика негіздері |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 10 |
Қатысқандарсаны: Қатыспағандар саны: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтақырыбы |
Жылу мөлшері, жылусыйымдылық.Зертханалық жұмыс. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
10.3.3.1 - бір атомды және екі атомды идеал газдың ішкі энергиясының формуласын есептер шығаруда қолдану |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақмақсаттары |
Оқушыларға жылу мөлшері ұғымын қалыптастыруды жалғастыру, жылулық құбылыстарды зерттеудеметалдардың молярлық жылу сыйымдылықтары жайлы тәжірибе арқылы мағлұмат беру, жылу баланс теңдеуі туралы түсінігін тереңдету. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалаукритерийлері
|
- жылу мөлшері ұғымын біледі; - металдардың молярлық жылу сыйымдылықтарының формуласын анықтай алады; - жылу баланс теңдеуің есеп шығаруда қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдікмақсаттар
|
Тілдіоқытумақсаты Оқушыларорындайалады: Пәндік лексика және терминология Жылу қозғалтқышы, жылу электр станциясы, ішкі энергия,жылу,жұмыс
Диалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері Энергия... нәтижесінде ауыстырылады |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтардыдарыту
|
Қазақстандық патриотизм жәнеазаматтықжауапкершілікті үнемі есте сақтау; Жұппен жұмыс істеу барысында бір біріне құрмет көрсетуді ұмытпау; Сыныпта жұмыс жасағанда ынтымақтастық атмосферасын қадағалау; Оқушылар өз пікірін білдіргенде ашықтықты ескеріп барлық оқушы пікірлерін тыңдау; Еңбекжәнешығармашылық нәтижесінде мақсатқа жететінімізді еске салу; мектептегі тақырыпқа сай іздену қажеттігін, өмірбойыбілімалу керектігін білу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралықбайланыстар |
Математика пәніменбайланыс. Өлшеулербарысындаөлшембірліктерменжұмысжасауда, қателіктердіесептеудематематикалықамалдарқолданылады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет желісі, интерактивтітақта, GLXжәне Pascoэлектронды құралдары, физикалық құралдар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім
|
8сынып: жылу мөлшері, меншікті жылусыйымдылық, газ жұмысы, пайдалы әсер коэффициенті. 10-сынып: температуралық шкалалар, газ заңдары, молекула- кинетикалық теория. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин |
Ұйымдастыру: Сәлемдесу. Сабақ барысымен таныстыру, сабақтағы бағалау жүйесімен таныстыру.C әрпіне басталатын тілек тілейміз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
7 мин
2 мин
25 мин |
«Блиц-опрос». Үй жұмысынтексеру мақсатында оқушылар келесі сөйлемдерді аяқтайды. 1) Ішкі энергия дегеніміз .... 2) Ішкі энергияны өзгертудің ... тәсілдері бар. Олар .... 3) Бір атомды идеал газдың ішкі энергиясының формуласы .... 4) Екі атомды идеал газдың ішкі энергиясының формуласы ... 5)Ішкі энергия ..... шамаларға тәуелді болады 6) Жұмысы дегеніміз .... 7) Газдың артқарған жұмысын анықтайдың формуласы .... 8) Жылумөлшерідегеніміз ..... Оқушылар кезектесіп оқиды, басқалары тыңдап бір-бірін бағалайды.
Сабақ тақырыбын, мақсаттарын жариялау.
Мұғалімнің толықтауы: 1. Оқушыларға 8-сыныптан жылу мөлшері туралы, оның қандай шамаларға тәуелділігі туралы білімдерін еске түсіру Жылу алмасу кезіндегі дененің ішкі энергиясының өзгеруінің сандық мөлшері – жылу мөлшері.
Мұндағы с - меншікті жылу сыйымдылық -[1Дж/кг*0С]. Заттың бір молінің жылусыйымдылығының мольдік жылусыйымдылық деп атайды, яғни С=c*m Жылу берілу тек екі дене температурасы әртүрлі болған жағдайда ғана, ыстығырақ денеден суығырақ денеге беріледі. Егер дене жылу алса: Q> 0 Жылу жоғалтса: Q< 0
(Е)Оқушыларға заттың жылу сыйымдылығын анықтауға арналған зертханалық жұмысты жұппен орындау ұсынылады. Өзін-өзі бағалау. Мұғалімнің алдын ала дайындаған жауап парақшасымен әрбір бала өз жұмысын тексереді. |
https://bilimland.kz/kk/courses/physics-kk/molekulalyq-fizika/termodinamika/lesson/zhylusyi-ymdylyq
Әртүрлі заттан жасалған үш дене, калоримет, мензурка, термометр, тастары мен таразы, суы бар үлкен ыдыс. Қосымша |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтыңсоңы 3 мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: «сабақтан алған әсерім»; «сабақтың ұнамаған тұстары». Үйге тапсырма:§5.4, 5.5 |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз? |
Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Барлық оқушылар: жылу мөлшері ұғымынбіледі Көпшілік оқушылар:металдардың молярлық жылу сыйымдылықтарының формуласын анықтай аладыКейбір оқушылар: қүрделі есеп шығаруда керекті формулаларды түрлендіріп қолдана алады, сонымен қатар, сыныптастарына көмек көрсете алады. |
ҚБ Бірін-бірі бағалау;
|
Физика кабинетіндегі ҚТ. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақбойыншарефлексия
Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме? Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма? Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Скачано с www.znanio.ru
Материалы на данной страницы взяты из открытых источников либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.