Физика_10 сынып_каз_қмж_Ішкі энергия

  • docx
  • 03.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Физика_10 сынып_каз_қмж_Ішкі энергия.docx

Сабақ жоспары

Күні:

 

Мектеп:

Мұғалімніңаты-жөні:

 

 

Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі:

 

 

 

Сынып: 10

 

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

 

Сабақтақырыбы

Идеал газдың ішкі энергиясы

 

Осы сабақтақолжеткізілетіноқумақсаттары (оқубағдарламасынасілтеме)

10.3.3.1- біратомды және екіатомды идеал газдың формуласын есептер шығару кезінде қолдану

Сабақмақсаттары

- біратомды және екіатомды идеал газдың формуласын есептер шығару кезінде қолдану;

Жетістіккритерийлері

біратомды және екіатомды идеал газдың формулаларын біледі және  есептер шығару кезінде қолдана алады;

Тілдікмақсаттар

 

Оқушыларорындайалады:

ЖЭС жұмысыныңқарапайымжылуқозғалтқышы ретіндеқалайберілетінінауызшатүсіндіруүшінплакатты (энергия ағыныныңдиаграммасы) пайдалану (тыңдаужәнеайтудағдылары)

Пәндік лексика және терминология:

жылуқозғалтқышы

жылуэлектрстанциясы

ішкі энергия

жылу

жұмыс

ПӘК

тиімді, тиімдіемес

термодинамиканың

біріншізаңы

термодинамиканыңекіншізаңы

Диалогқа/жазуғақажеттісөзтіркестері

Энергия... нәтижесінде ауыстырылады

Жылу қозғалтқышы тиімсіз, өтйкені …

Құндылықтардыдарыту

 

 

Қоғамдық қатынас
Командалық жұмысты ұйымдастыру және командалық жұмыстарды жоспарлау қажеттілігі оқушылардың достық қарым-қатынастарын және олардың бірлескен оқу ортасында жұмыс істеу үшін коммуникативтік қасиеттерін қамтамасыз етеді: бірлескен жұмыста басқа студенттермен әлеуметтік, мәдени, этикалық және интерактивті дағдыларды дамыту. Студенттерге өз бетінше, жұппен және топпен жұмыс істеу қабілетін дамыту; жолдастардың пікірін құрметтеу; білім көздерін өз бетімен іздестіру қабілеті.
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясы
Балалардың академиялық білімге деген қызығушылығын қалыптастыру, өмір бойы Отанымыздың игілігі үшін оқыту. Сабақтың элементтері өзін-өзі тәрбиелеуге, өзін-өзі тануға, студенттер арасында сыни ойлауды дамытуға және білім берудегі үш тілдік саясатты іске асыруға бағытталған.
Сабақтың моральдық әсері мыналарды қамтиды: оқуға деген жауапкершілікті сезіну; басқаларға құрметпен қарау; білім беру және танымдық қызметті ойдағыдай жүзеге асыру үшін түрлі көздерден ақпаратты қабылдау және пайдалану дағдыларын және қабілеттерін дамыту; оқушыларға мектептің меншігіне мұқият қарауға мүмкіндік беру; өз іс-әрекетін жоспарлау дағдылары мен дағдыларын қалыптастыруға және өз іс-әрекеттерін басқаруға қабілетті болу керек.

Пәнаралықбайланыстар

Химия, биология пәндерініңтерминдерментығызбайланысты.

АКТ қолдану дағдылары

АКТ-да мәліметтер алу, деректермен жұмыс жасау дағдысын қалыптастыру, графикалық бағдарламалармен жұмыс жасау

Бастапқы білім

 

Осы бөлім 10-сыныпта температура шкалалары, газ заңдарыжәне молекула-кинетикалық теория бойыншажасалғанжұмысқанегізделеді. Олсоныменқатарэнергияныңсақталузаңыжәнепайдалыәрекеткоэфициентінанықтаутәріздімаңыздытүсініктердіқайтақарайды.

 

Сабақбарысы

Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері

Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет

 

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Ұйымдастыру кезеңі.

2. (T)Ішкі энергия (U), жүйе жұмысы (W) және жүйеге келетін жылу (Q) терминдерін енгізу.

 

2.1.Оқушылардың назарын ішкі энергияның осы жүйені құрайтын барлық молекулалардың кинетикалық және потенциалдық энергияларының қосындысы түрінде анықталатынына аудару.

Идеал  газ үшін бөлшектер потенциалдық энергияға ие емес (өйткені бөлшектердің өзара әрекеттесу күші өте аз). Сонымен қатар оқушылардың КЭ контейнердің өзінің қозғалысы есебінен қандай да болмасын қосымша жүйелік КЭ емес, өзінің контейнеріне қатысты бөлшектердің кездейсоқ жылу энергиясы U болып табылатынын түсінулеріне көз жеткізіңіз.

2.2. Физика курсының 8 сыныбында оқытылған мәліметтерді қайталау:

а) Ішкі энергияны өзгерту тәсілдері.

 (D)  Суы бар пробирканы  қыздырған кезде немесе пробиркаға ауаны енгізгенде  тығынның ұшып шығу тәжірибесін  жасаңыз.

(І) Оқушылардан бөлшектер  қозғалысы және ішкі энергия артады деген сөздерді пайдалана отырып, тығыннның неге ұшып шыққанын  түсіндіріп берулерін сұраңыздар.

 

b) Жылу берілудің үш түрі.

D) (E)  Әртүрлі металл таяқшалардың бойымен жылу ағынынын қозғалысын демонстрациялау. Балауыз еріген кезде шегелердің құлау уақытына назар аудартыңыз.  Айырмашылықтың себебін талқылаңыз. Молекула-кинетикалық теориясының көмегімен бұл процесті түсіндіріңдер.

(E)  Оқушылар сұйықтардың көмегімен конвекция құбылысына байланысты тәжірибені жасай алады.

 (D)  Оқушылармен бірге сәулелену құбылысын талдаңыз: бір жағы жылтыр, екінші жағы қара жылуқабылдағышты, сұйықтық манометр, резеңке түтікше, электр плиткасын пайдаланып, дене бетінен шағылған және жұтылған сәулеленуді түсіндіріңіз.

с) Жылу мөлшері.Аланған немесе берілген жылу мөлшерін есептеу формулалары: Q = cm(t2-t1 ,Q=qm , Q=λm , Q=Lm.

 

2.3.Меншікті жылу сыйымдылық пен молярлық жылу сыйымдылық арасындағы байланыс формуласын шығару.

 

 

 

Презентация.

 

 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=MnpvQvCTj90

http://www.bilimmedia.kz/ru/#lesson=10773

 

https://www.youtube.com/watch?v=kr8kkIszQbM&nohtml5=False

 

 

 

 

 

 

Мыс, алюминий таяқшалары, бір жағында балауыз қатқан шегелер.

Альтернативті демонстрациялар:

http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics/comparing-thermal-conductivities-different-materials

 

http://www.nuffieldfoundation.org/practical-physics/convection-currents-beaker-liquid

http://www.bilimmedia.kz/ru/content/structure/1044-svojstva_gazov_zhidkostej_i_tverdyx_tel#lesson=10908

 

 

 

Сабақтыңортасы

 

2.4. Термодинамикадағы жұмыс.

a)A=F*S*cosa.формуласымен анықталатын физикалық шама ретінде жұмыс ұғымын енгізу.

b) Тұрақты қысымдағы газдың ұлғаюы.A=FΔl=pSΔl=pΔVформуласы жалпылама және элементар жұмысты кез-келген процесте есептеу үшін қолданылады.

c) Тұрақты қысымда поршень астындағы газдың ұлғаюы кезінде сығылған ауа массасының артуы (мысалы компрессор көмегімен).

d) Изотермиялық ұлғаюдағыжұмысты графикалық тәсілмен есептеу.

е) Изохоралық процестегі жұмыс.

f) Дөңгелек процестегі жұмыс.

 

3.Идеал біратомды газдың ішкі энергиясы үшін формуласын шығару.

 

4. Талқылау сұрақтары.

 

Презентация

 

 

 

 

 

 

Сабақтыңсоңы

5 мин

 

Рефлексия.

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмыстыжалғастыруқажет

 

Таратпа ресурстар

Саралау –оқушыларғақалайкөбірекқолдаукөрсетудіжоспарлайсыз? Қабілетіжоғарыоқушыларғақандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалауоқушылардыңматериалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?

Денсаулықжәнеқауіпсіздіктехникасыныңсақталуы


 

 

Қауіпсіздіктехникасыережелерініңтармақтары

Сабақбойынша рефлексия

Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? Оқушылардыңбарлығы ОМ қолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқулар

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз. 

 

Жалпыбаға

Сабақтыңжақсыөткенекіаспектісі (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru

Посмотрите также