Тірек-сөздер түсіндіріледі.
а) Туу-1000 адамға шаққандағы 1 жыл ішінде туған балалардың саны.
ә) Өлім-жітім-1000 адамға шаққандағы 1 жыл ішіндегі өлген адамдар саны.
б) Табиғи өсім-1000 адамға шаққандағы туған және өлген адамдар санының арақатынасы.
в) Механикалық қозғалыс-Халық санының басқа елден көшіп келушілер есебінен өсуі.
3. Тірек-сызбамен жұмыс.
Тірек-сызба арқылы халықтың орналасу себептерін түсіндіру.
Халықтың орналасу себептері.
Пайдалы қазбаларға Егіншілікке Теміржолдарға Мал шаруашылығына
байланысты. байланысты. байланысты. байланысты.
Республиканың Сырдария, Түрксіб, Орталық, батыс
Оңтүстік-шығысы Талас, Асы ТрансҚазақстан және оңтүстік-
Мен Оңтүстік өзендерінің бойында. Батыс.
Алтай. маңы.халық саны
ххххх.docx
Бекітемін:
Сабақ№___2_____ Сыныбы_9________ Күні_________
Тақырыбы: Халық саны.
Мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Қазақстан халық саны, орналасу факторлары, халық тығыздығы
жөнінде түсіндіру.
Дамыту: Өз бетінше ізденіспен шығармашылық тұрғыда жұмыс істеуге дағдыландыру. Өз
ойларын еркін де сауатты, нақты жеткізу қабілеттерін арттыру.
Тәрбиелік: Жанжақтылыққа, ізденімпаздыққа баулу, тыңдай және сөйлей білу мәдениетін
арттыру.
Болжамдап отырған нәтиже: Қазақстан халық санымен танысқан тұлға.
Сабақтың типі: Жаңа білім беру сабағы
Сабақтың түрі: Аралас сабақ
Сабақтың әдісі: 1. Сұрақжауап. 4. Тірексөздермен жұмыс.
2. Әңгімедәріс. 5. Тірексызбамен жұмыс.
3. Б.Ү.Ү. кестесі.
Сабақтың көрнекілігі: Қосымша деректер, оқулық, кескін карта, карта т.б.
Сабақтың жоспары:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақжауап.
Қорытындылау.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Әңгімедәріс.
2. Тірексөздермен жұмыс.
3. Тірексызбамен жұмыс. Қорытындылау
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Б.Ү.Ү. кестесі.
V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушыларды түгендеу, оқу құралдарын дайындатып, зейіндерін сабаққа аударту.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру.
1. Сұрақжауап.
1. Қазақстанның экономикалықгеографиялық жағдайына сипаттама?
2. Қазақстан қандай елдермен шектеседі?
3. «Экономикалықгеографиялық жағдай» ұғымы?
4. Ірі транзиттік жолдардың ел экономикасына қандай маңызы бар?
5. Географиялық жағдайдың ел экономикасының дамуына әсері?.
Қорытындылау.
ІІІ. Жаңа сабақ.
1. Әңгімедәріс.
Жаңа сабақ әңгімедәріс беруден басталады.
2. Тірексөздермен жұмыс.
Тірексөздер түсіндіріледі.
а) Туу1000 адамға шаққандағы 1 жыл ішінде туған балалардың саны.
ә) Өлімжітім1000 адамға шаққандағы 1 жыл ішіндегі өлген адамдар саны.
б) Табиғи өсім1000 адамға шаққандағы туған және өлген адамдар санының арақатынасы.
в) Механикалық қозғалысХалық санының басқа елден көшіп келушілер есебінен өсуі. 3. Тірексызбамен жұмыс.
Тірексызба арқылы халықтың орналасу себептерін түсіндіру.
Халықтың орналасу себептері.
Пайдалы қазбаларға Егіншілікке Теміржолдарға Мал
шаруашылығына
байланысты. байланысты. байланысты. байланысты.
Республиканың Сырдария, Түрксіб, Орталық, батыс
Оңтүстікшығысы Талас, Асы ТрансҚазақстан және оңтүстік
Мен Оңтүстік өзендерінің бойында. Батыс.
Алтай. маңы.
Қорытындылау.
IV. Жаңа сабақты бекіту.
1. Б.Ү.Ү. кестесі.
Білгенім
Үйренгенім
Үйренгім келеді V. Қорытындылау, бағалау.
VІ. Үйге тапсырма беру.
Үйге: Қазақстанның халық саны.
Халык саны
Халык саны
Халык саны
Халык саны
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.