Казахские народные десерти
Оценка 4.7

Казахские народные десерти

Оценка 4.7
Лекции
docx
технология
Взрослым
05.03.2019
Казахские народные десерти
Сабақтың мақсаты: Білімділік: тамақтану мәдениеті бөліміндегі алған білімін меңгеру мақсатында дастархан сәнін келтіретін ас дайындау өнеріне үйрете отырып ,ұлттық тағам түрлерінен дастархан әзірлеу. Дамытушылық : күнделікті алған білімдерін икемділікпен арттырып ,ойлау қабілеттерін , шеберліктерін дамыту . Тәрбиелік :ұлттық тағамдарды дайындауға , ұқыптылыққа , тындырымды іс істеуге , ас дайындау өнеріне тәрбиелеу. Көрнекілік құралдар :ұлттық тағамдар суреттелген буклет, асхана ыдыс –аяқтары , слайдтар. Сабақтың түрі: семинар сабақ. Сабақтың әдіс –тәсілдері :мақал - мәтел , өлең, дайын тағамдар түрлерін көрсету арқылы түсіндіру ,ақпараттандыру , сұрақ – жауап. Пән аралық байланыс: әдебиет , өнер , тарих. Сабақтың жоспары: I.Ұйымдастыру кезеңі ( 3 минут) а)Сәлемдесу ә )Оқушыларды түгелдеу II.Өткен сабақты қайталау (5минут) а) Қазақтың ұлттық тағам түрлерін атау ә) Қазақтың ұлттық сусындарын атау б)Асханадағы тақтайшамен жұмыс кезіндегі техника қауіпісздік ережелері III. Жаңа сабақты түсіндіру (7минут) а) Қазақтың ұлттық десерттік тағамдары туралы түсінік беру IV.Cарамандық жұмыс (20 минут) а) 2 топтың сарамандық жұмысын бақылау V.Жаңа сабақты бекіту (3минут) VI.Сабақты қорытындылау (4 минут) Тест сұрақтары VII.Оқушылардың жұмысын бағалау .Үйге тапсырма (3 минут) Қазақтың ұлттық десерттік тағамдары тақырыбына реферат жазу Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру кезеңі . a)Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу. 2. Өткен сабақты қайталау: а) Қазақтың ұлттық тағам түрлерін атау ә) Қазақтың ұлттық сусындарын атау б)Асханадағы тақтайшамен жұмыс кезіндегі техника қауіпісздік ережелері 3. Жаңа сабақ. Әрбір халықтың өз тарихы бар .Сол тарихтан халықтың тыныс – тіршілігінен хабардар боламыз . Көшпелі тұрмыста мал шаруашылығымен айналысқан халқымыздың да этнографиялықсалтына қарай дастарханының да өзіне тән ерекшелігі бар. Сол ерте заманнан бері қазақ халқы өздері баққан малдың терісін , жүнін, етін , сүтін ретімен өз тіршілігіне пайдалана біліп , тағам жасау өнерін де жақсы меңгерген .Қазақ халқы үшін дастарханнан , дәмнен үлкен еш нәрсе жок Қазы , жая , омыртқа көмбе деген , Қуырдақ , сүр , мипалау тәтті неден? Қарта , төстік , жал, шұжық , жаужұмырдың, Қазағым қасиетін ерте білген – деп тегін айтылмаған . Біздің бүгінгі сабағымыз қорытынды сабақ , оқушылар «Тамақтану мәдениеті» бөлімінен алған білімдерін қорытындылау мақсатында мақал-мәтел , жұмбақтар және тест сұрақтарына жауап береміз . - Бойымызды және ойымызды сергітіп , мақалдардың жалғасын табу керек.. 1. Өнерлінің қолы алтын( Өлеңшінің сөзі алтын ) 2. Ата көрген оқ жонар , (Ана көрген тон пішер) 3. Шебердің қолы ортақ( Шешеннің тілі ортақ) 4. Еңбексіз өмір жоқ ( Ауырсыз жеңіл жоқ) 5. Еңбек өмірді ұзартады (Ұят бетті қызартады) 4. Сарамандық жұмыс .( Дастархан – ау дастархан әнін тыңдай отырып) Оқушылар 2 топқа бөлініп , өз беттерінше ұлттық десерттік тағам дайындайды. 1- топ ежелгі ұлттық десерттік тағамдарды дайындайды, 2- топ кондитерлік тағам дайындайды.Оқушылар дайындаған тағамдардың құрамын , қуаттылығын , құнарлылығын, пaйдалы және зиянды жақтарын айтады. 5.Сабақты бекіту . Біздің халық өзінің ақкөңілдігімен , қонақжайлылығымен , жастарға берген тәлім – тәрбиесімен , өзінің дархандығын , даналығын танытып келген . Көнекөз қариялардың айтуымен , «еншінің » төрттің бір бөлігін , бір- біріне қонақ болып барғанда , сыбаға болсын деп , өсиет қалдырған . Қонақасы – қазақтың бөлінбеген «еншісі». «Қонақасы –тәңір асы» деген аталы сөздер сол бір заманнан бері күні бүгінге дейін аталады . Міне , сол кезден қанына сіңген әдет бойынша ата – бабамыз «Қонақ келсе , құт келеді» , «Қонақ келсе , қой егіз табар», «Қырықтың бірі-Қызыр , мыңның бірі – Уәли » - деп қатты қуанып , ақысыз , пұлсыз қонақасын беріп , аттандырып салады . Тест сұрақтары . 6.Оқушылардың жауабын бағалау. Үйге тапсырма. Қазақтың ұлттық десерттік тағамдары тақырыбына реферат жазу.
Қазақтың ұлттық десерттік тағамдары.docx
Сабақтың тақырыбы: Қазақтың ұлттық десерттік тағамдары Сабақтың мақсаты: Білімділік: тамақтану мәдениеті бөліміндегі алған білімін меңгеру  мақсатында дастархан сәнін келтіретін  ас дайындау өнеріне үйрете отырып  ,ұлттық тағам түрлерінен  дастархан әзірлеу. Дамытушылық : күнделікті алған білімдерін икемділікпен арттырып ,ойлау  қабілеттерін , шеберліктерін дамыту . Тәрбиелік :ұлттық тағамдарды дайындауға , ұқыптылыққа , тындырымды іс  істеуге , ас дайындау өнеріне тәрбиелеу. Көрнекілік құралдар :ұлттық тағамдар суреттелген буклет, асхана ыдыс – аяқтары , слайдтар. Сабақтың түрі: семинар сабақ. Сабақтың әдіс –тәсілдері :мақал ­  мәтел , өлең, дайын тағамдар түрлерін  көрсету арқылы түсіндіру ,ақпараттандыру , сұрақ – жауап. Пән аралық байланыс: әдебиет , өнер , тарих. Сабақтың   жоспары: I.Ұйымдастыру кезеңі ( 3 минут) а)Сәлемдесу ә )Оқушыларды түгелдеу II.Өткен  сабақты  қайталау (5минут) а) Қазақтың ұлттық тағам түрлерін атау ә) Қазақтың ұлттық  сусындарын атау б)Асханадағы тақтайшамен жұмыс кезіндегі техника қауіпісздік ережелері III. Жаңа сабақты  түсіндіру (7минут)  а)  Қазақтың ұлттық десерттік тағамдары туралы түсінік беру  IV.Cарамандық жұмыс (20 минут) а) 2 топтың сарамандық жұмысын бақылау V.Жаңа сабақты бекіту (3минут) VI.Сабақты қорытындылау (4 минут) Тест сұрақтары VII.Оқушылардың  жұмысын бағалау .Үйге тапсырма (3 минут)  Қазақтың ұлттық десерттік тағамдары тақырыбына реферат жазу Сабақ барысы: 1.Ұйымдастыру  кезеңі . a)Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.  2. Өткен сабақты қайталау:  а) Қазақтың ұлттық тағам түрлерін атау ә) Қазақтың ұлттық  сусындарын атау б)Асханадағы тақтайшамен жұмыс кезіндегі техника қауіпісздік ережелері 3. Жаңа сабақ.      Әрбір халықтың өз тарихы бар .Сол тарихтан  халықтың тыныс –  тіршілігінен хабардар боламыз . Көшпелі тұрмыста мал шаруашылығымен  айналысқан халқымыздың да этнографиялықсалтына қарай дастарханының да  өзіне тән ерекшелігі бар. Сол ерте заманнан бері қазақ халқы өздері баққан  малдың терісін , жүнін, етін , сүтін ретімен өз тіршілігіне пайдалана біліп ,  тағам жасау өнерін де жақсы меңгерген .Қазақ халқы үшін дастарханнан ,  дәмнен үлкен еш нәрсе жок Қазы , жая , омыртқа көмбе деген , Қуырдақ , сүр , мипалау тәтті неден?           Қарта , төстік , жал, шұжық , жаужұмырдың, Қазағым қасиетін ерте білген – деп тегін айтылмаған .      Біздің бүгінгі сабағымыз қорытынды сабақ , оқушылар «Тамақтану  мәдениеті» бөлімінен алған білімдерін қорытындылау  мақсатында мақал­ мәтел , жұмбақтар және тест сұрақтарына жауап береміз . ­ Бойымызды және ойымызды сергітіп , мақалдардың жалғасын табу  керек.. 1. Өнерлінің қолы алтын( Өлеңшінің сөзі алтын ) 2. Ата көрген оқ жонар , (Ана көрген тон пішер) 3. Шебердің қолы ортақ(  Шешеннің тілі ортақ) 4. Еңбексіз өмір жоқ (  Ауырсыз жеңіл жоқ) 5. Еңбек өмірді ұзартады  (Ұят бетті қызартады) 4. Сарамандық жұмыс .( Дастархан – ау дастархан әнін тыңдай отырып) Оқушылар 2  топқа бөлініп , өз беттерінше  ұлттық десерттік тағам  дайындайды. 1­ топ  ежелгі ұлттық  десерттік тағамдарды дайындайды, 2­ топ  кондитерлік  тағам дайындайды.Оқушылар дайындаған тағамдардың  құрамын , қуаттылығын , құнарлылығын, пaйдалы және зиянды жақтарын  айтады. 5.Сабақты бекіту . Біздің халық өзінің ақкөңілдігімен , қонақжайлылығымен , жастарға берген  тәлім – тәрбиесімен  ,  өзінің дархандығын , даналығын танытып келген .  Көнекөз қариялардың айтуымен , «еншінің » төрттің  бір бөлігін , бір­ біріне   қонақ болып  барғанда , сыбаға болсын деп , өсиет қалдырған . Қонақасы –  қазақтың бөлінбеген  «еншісі». «Қонақасы –тәңір асы» деген аталы сөздер сол  бір заманнан бері күні бүгінге дейін аталады . Міне , сол кезден  қанына   сіңген әдет бойынша ата – бабамыз «Қонақ келсе , құт келеді» , «Қонақ  келсе , қой егіз табар», «Қырықтың бірі­Қызыр , мыңның бірі – Уәли » ­ деп  қатты қуанып , ақысыз , пұлсыз қонақасын беріп , аттандырып салады . Тест сұрақтары . 6.Оқушылардың жауабын бағалау. Үйге тапсырма. Қазақтың ұлттық  десерттік тағамдары тақырыбына реферат жазу.

Казахские народные десерти

Казахские народные десерти

Казахские народные десерти

Казахские народные десерти

Казахские народные десерти

Казахские народные десерти
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
05.03.2019