Тыңдалымның лексикасын түсініп, қолдана алады. Тыңдалым мәтінінде көтерілен мәселені анықтайды. • Тақырыпқа қатысты сөздердің мағынасын біледі.
• Тірек сөздер мен тіркестерді сөйлемде қолдана алады;
• Тыңдалым мәтініне байланысты сұрақтарға жауап береді.
• Шынайы өмірден мысал келтіре отырып, өз пікірін айтады.
• Мәліметтерді жинақтап, «Киіну мәдениеті» тақырыбына постер жасайды.
• Фрайер моделі «Ұлттық киім» ұғымына талдау жасайдыТыңдалымның лексикасын түсініп, қолдана алады. Тыңдалым мәтінінде көтерілен мәселені анықтайды.
киім кию план.docx
Күні:
Сынып: 7
Сабақтың тақырыбы
Осы сабақ арқылы жүзеге
асатын оқу мақсаттары
Сабақтың мақсаттары
Бағалау критерийлері
Мұғалімнің атыжөні: Каниева Г.У.
Қатысқан оқушылар саны:
Қатыспағандар:
Киім кию мәдениеті
Т3 Әлеуметтік мәдени тақырыптарға байланысты
қажетті сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын
түсіну.
Тыңдалымның лексикасын түсініп, қолдана алады.
Тыңдалым мәтінінде көтерілен мәселені анықтайды.
Тақырыпқа қатысты сөздердің мағынасын
біледі.
Тірек сөздер мен тіркестерді сөйлемде қолдана
алады;
Тыңдалым мәтініне байланысты сұрақтарға
жауап береді.
Шынайы өмірден мысал келтіре отырып, өз
пікірін айтады.
Мәліметтерді жинақтап, «Киіну мәдениеті»
тақырыбына постер жасайды.
Фрайер моделі «Ұлттық киім» ұғымына
талдау жасайды
Құндылықтар
Өзара сыйластыққа тәрбиелеу
Пәнаралық байланыс
Тілдік мақсаттар
Оқушылар бірбірін тыңдауда шыдамдылық таныта
біледі, сыныптастарына құрметпен қарайды. Жеке,
топта жұмыс істей алады.
Өнер
Пән лексикасы және терминология: киім кию
мәдениеті, киімнің негізгі ерекшелігі, халықтың
болмысы, әдептіліктің белгісі, бұрынғы киіну
мәдениеті, қазіргі киіну мәдениеті
Осыған дейін меңгерілген білім Оқушылар «Киім кию мәдениеті» тақырыбы бойынша
білімдерін тереңдетіп, тілдік дағдыларын арттырды.
Көтерілген мәселе бойынша келісукеліспеу
аргументтерін келтіріп, ой бөліседі
Жоспар
Жоспарланаты
Жоспар бойынша орындалуы тиіс ісәрекеттер
Дереккөздер
н уақыт
Сабақтың басы
10 мин
1.Оқушылардың оқуқұралдарын түгендеу
2.Мұғалім сөзі
Балалар алдыңғы сабақта «Киім кию мәдениеті»
тақырыбын бастаған болатынбыз.
Бүгін сол
тақырыпты жалғастырамыз.
Таныстырылы
м Сабақтың ортасы
20 мин
http://massaget.
kz/kyizdarga/kr
asota/1402/
Дәптерге күннің жұлдызын, тақырыпты жазу
1тапсырма
Сөздік жұмыс. Тақтамен жұмыс.
Үлестірмелі қағаздарда сөздер жасырынып тұрады,
оқушылар үлестірмелі қағазда берілген сөздердің
аудармаларын еске түсіріп, сөз тіркестерін құрап,
тақтаға жазады.
Шалбар, көйлек, жейде, бас киім, тон, сәукеле, аяқ
киім , орамал
Алинаның шалбары, ...
2тапсырма
Оқылым мәтіні (7)
Әр топқа 3мин ішінде мәтінді оқып, аударуы қажет.
Уақыт аяқталғанда әр топтан бір оқушы шығып,
мәтінді дауыстап оқиды, «Келісемін, себебі.....»
немесе «Келіспеймін, себебі.....» деген сұрақтарға
жауап береді.
1топтың мәтіні.
• Тахмина сәнді және әдемі киінгенді жақсы
көретін. Ол қиынға соқпайтын, себебі бай
адамдардың қызы болатын, атаанасы еш нәрседен
кенде қылған жоқ. Өзінің бос уақытын ол танымал
дүкендерде өткізіп, өзінің онсыз да үлкен гардеробын
жаңа киімдермен толықтыратын. Басқа қыздармен
сөйлескен әр кезде, Тахмина оның басынан аяғына
дейін сынап қарап шығатын. Адамдарды тек киімі
бойынша қабылдап, тұрпатына қарай сыйлап, ол
«әдемі орамға» тәуелді болды және өз сенімділігін
тек осыдан алатын.
2топтың мәтіні.
• Райхан ерке болғанымен, анасының алып берген
киімін ғана киеді. Оған ешқашан қарсы келіп көрген
емес. Қалаға келгеннен кейін құрбыларының
көйлектерін кигісі келді, сондай сатып алғысы келді.
Алайда ол ең алдымен анасы бұл қылығын құптамас
деп ойлады. Өз киімдерін таза ұстап, артық киім
сатып алмауға тырысты. Құрбыларымен дүкенге
барса да, көзі қызықса да, өзіне өзі сенімді бола
алмады. Райхан адамды киіміне емес, біліміне қарап
бағалаған дұрыс деп есептейді. 1топтың мәтіні.
• Күнсұлу қолына ақша тисе, оған киім немесе
аксессуар алу үшін базарға жүгіреді. Ол үшін ең
бастысы – әдемілік. Әдемілік көп ақшаны қажет
етеді. Әкесі меселін қайтарған емес. Қасындағы
құрбыларынан бұрын алтын сырға, сақина тақты, ақ,
қара, қоңыр түсті етіктерді бір жылда ғана киеді.
Шаштаразға, маникюр мен педикюрге тұрақты түрде
барып тұрады. Оның гардеробында әр көйлекке
арналған аяқ киім мен аксессуарлар бар. Сондықтан
шығар ол өзін ерекше жақсы көреді, үнемі макияж
жасайды. Білімді болу міндет емес, әдемі қыз
болсаң, бақытты етер жігіттің өзі қасыңнан табылады
деп санайтын...
Бағалау. Топтар бірбірін бағалайды.
Мұғалім кері байланыс береді.
3тапсырма. Постер қорғау (7)
Әр топқа осындай кесте таратылады. Постер
толтыруға 4 мин уақыт беріледі.
Бұрынғы және қазіргі киіну мәдениетін салыстыра,
кесте толтырады.
Бұрынғы киіну
мәдениеті
Қазіргі киіну
мәдениеті
Дискриторлары:
Киіну мәдениеттеріне сипаттама береді.
2 Бұрынғы және қазіргі киіну мәдениетінің
айырмашылықтарын анықтайды.
Өмірден мысал келтіре дәлелдейді.
Топта бірлесіп жұмыс жасайды. 4тапсырма. Грамматикалық тапсырма (6)
Сөз тірестерін талдау
1топ. Қысқалау көйлек
Қысқалаусын есім, дара, туынды, сапалық,
салыстырмалы шырай
Көйлекзат есім, дара, негізгі, деректі, жалпы,
жансыз
2топ. Қалың шалбар
Қалың сын есім, дара, негізгі, сапалық, жай шырай
Шалбар зат есім, дара, негізгі, деректі, жалпы,
жансыз
3топ. Бас киім
Бас киім – зат есім, күрделі, сөз тіркесі, туынды,
деректі, жалпы, жансыз
5тапсырма.
Фрайер моделі «Ұлттық киім» ұғымы 7 мин
Әр топқа 4 минут уақыт
Анықтама (берілген
сөзге түсінік жазады)
Өзекті мәселе (берілген
ұғымға байланысты қандай
өзекті мәселелер бар)
Шығармашылық мысал
(өлең, сурет, 5 минуттық
эссе)
Мысал емес
(берілген сөздерге
қарсы ұғымдарды
жазады. Мысалы,
тақырыбы жаз болса,
қарсы ұғым қыс, аяз,
қар)
Дискриторлары:
1
2
«Ұлттық киім» ұғымына түсінік береді.
Берілген ұғымға байланысты мәселелерді
анықтайды.
3 Берілген ұғымның мағынасына қарсы 6 ұғым
жазады.
4 Креативті жұмыс ұсынады.
5 Топта бірлесіп жұмыс жасайды.
Сабақтың соңы
3 мин
Бағалау. Рефлексия 3мин
Топтар бірбірінің жұмысын 10балдық жүйемен бағалайды.
Мұғалім күнделіктеріне бал қояды
Қосымша ақпарат
Дифференциация – Сіз
оқушыларға көбірек қолдау
көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай
Бағалау –
Оқушылардың
ақпаратты
қаншалықты
тапсырма беруді көздеп отырсыз?
меңгергенін қалай
тексересіз?
Дифференциацияны берілетін
тапсырма, күтілетін нәтиже,
қолдау көрсету, бөлінетін
уақыт, қолданылатын
дереккөздер арқылы жүзеге
асыруға болады.
Дифференциация сабақтың кез
келген бөлімінде қолданылады.
Бұл бөлімді
оқушылардың сабақ
барысында алған
білімдерін бағалау
үшін қолданылатын
әдістәсілдеріңізді
жазу үшін
пайдаланыңыз.
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік ережелері
АКТмен байланыс
Құндылықтармен
байланыс (тәрбиелік
элемент)
Сабақ жоспарын
құру үшін сізге өзге
пән мұғалімдерінің
көмегі керек пе?
Берілген
тапсырмалардың
қайсыбірі
оқушылардың
қауіпсіздігіне немесе
денсаулығына қауіп
төндіре ме?
Оқушылар сабақ
барысында өздерінің
АКТ дағдыларын
дамыта ала ма?
Осы сабақ барысында
НЗМ
құндылықтарын
дамытуға қандай
мүмкіндік бар?
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары
жүзеге асырымды болды ма?
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы
ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол
жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең
маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. Бүгін оқушылар нені үйренді?
Сыныптағы оқу атмосферасы
қандай болды? Дифференциацияны
жүзеге асыру қолымнан келді ме?
Мен жоспарланғануақытымды
ұстандым ба? Мен жоспарыма
қандай өзгерістер енгіздім және
неліктен?
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру
және оқытуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма
дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
"Киім кию мәдениеті " ҚМЖ
"Киім кию мәдениеті " ҚМЖ
"Киім кию мәдениеті " ҚМЖ
"Киім кию мәдениеті " ҚМЖ
"Киім кию мәдениеті " ҚМЖ
"Киім кию мәдениеті " ҚМЖ
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.