Краткосрочное планирование
Оценка 4.7

Краткосрочное планирование

Оценка 4.7
docx
история
11 кл
29.11.2020
Краткосрочное планирование
Краткосрочное планирование 11 класс по историй Казахстана
_Абселенова А.Ж ҚМЖ соңғы нұсқа (1).docx

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Кеңестік кезеңіндегі Қазақстан мәдениеті

Мектеп: Өскемен қаласы әкімдігінің «З.Ахметов атындағы №16 орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Абселенова Айжан Жакыпбековна

Сынып: 10 «М»

Қазақстан тарихы

Қатысқандар: -

Қатыспағандар:-

Сабақтың тақырыбы

№ 2 сабақ

Кеңестік  кезеңдегі  мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар  

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.4.2.2 – кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін  қорытындылай отырып, жетістіктер мен қайшылықтарды талдау.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Кеңестік  дәуірдегі Қазақстан мәдениетінің даму ерекшелігін қорытындылай отырып,жетістіктер мен қайшылықтарды талдайды;

Оқушылардың басым бөлігі: Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениеттің, жетістіктері мен  қайшылықтарын салыстырып, өз ойларын дәлелдейді  ;

Кейбір оқушылар:  Кеңестік кезеңіндегі Қазақстан мәдениетінің жетістіктері мен қайшылықтарын дәлелдейді , мәдени ахуалдың ерекшеліктерін бағалайды.  

Бағалау критерийі

 КСРО дәуірдегі Қазақстан мәдениеттің даму ерекшеліктерін қорытындылай отырып, жетістіктер мен қайшылықтарды талдайды.       

Тілдік мақсаттар

 

 Оқушылар: Кеңестік  кезеңдегі  мәдениет саласында қандай жетістіктер мен қайшылықтар  болғанын талдайды

/Тыңдалым / ХХғ 20-30 жылдарындағы  мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтарды салыстыра отырып, қорытынды жасайды .

/Оқылым/     Кеңестік дәуірдегі   (ХХғ 60-80 жылдары) қазақ мәдениетіне үлес қосқан  тұлғалардың еңбектерін зерделейді.

/Айтылым/ ХХғ 20-30 жылдары мен ХХғ 40-80 жылдардағы мәдениеттегі  жетістіктер мен қайшылықтарға салыстырмалы баға  береді

/Жазылым/ Қазақстанның  кеңестік дәуірдегі мәдени ахуалдың ерекшеліктерін негіздейді .

Лексика мен терминология : социалистік реализм, идеология, атеизм, тоталитаризм .

Сыныптағы  диалог/жазылым үшін пайдалы  тілдік бірліктер

Талқылауға арналған тапсырмалар:

М.Әуезовтың шығармашылығы-қазақ кеңес әдебиетінің шыңы, өйткені ........................

Сіз неліктен екенін айта аласыз ба?

Неліктен, кеңестік кезеңде шығармалар социалистік мазмұнда жазыла бастады ?

Жазылым  бойынша ұсыныстар :

Есте сақтарлық маңызды  жайт , ол  ................................

Ештеңеге қарамастан ......................................................

 

Құндылықтарға баулу

 

 

Оқушыларды  кеңестік кезеңдегі мәдениет саласына үлес қосқан тарихи тұлғалармен таныстыра отырып,  МЕ « Тарихтың  мәдениет  пен  тілдің  біртұтастығы» құндылығына   баулу арқылы  елінің тарихын , мәдениетін білуге  тәрбиелеу. 

 

Пәнаралық

байланыс

Дүниежүзі тарихы , қазақ әдебиеті ,өнер.

Тақырып бойынша алдыңғы білім

 

10.4.2.1-   Кеңстік дәуірдегі Қазақстан мәдениеті саласындағы жаңа бағыттарды және жанрларды анықтау оқу мақсатымен өткен сабақта жұмыс  жасалынған, сол  білімдерін   10.4.2.2 – кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін  қорытындылай отырып, жетістіктер мен қайшылықтарды талдау.

 

Сабақ барысы

 

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

 

 

Ресурстар

Сабақтың басы

(10 минут)

Тарихи концепт: -   дәлел

2 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1,5 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1)      Ұйымдастыру шаралары (сәлемдесу, түгендеу).

Мұғалім сөзі. ХХғ 30 жылдары аса көлемемді масштабты  әлеуметтік  эксперимент - социализмді құру жүріп жатты.  Оны іске асыру үшін И.В  Сталиннің басшылығымен большевиктер партиясы қоғам алдында үш міндет қойды – қуатты өнеркәсіптер  салу, ауылдардағы  ғасырлық артта қалушылықты жеңіп шығу және қоғамды  рухани жағынан өзгерту . Бұл процестерді атаңдар (сыныппен әңгіме жүргізу)

Оқушы жауабы : индустриаландыру , ұжымдастыру, мәдени революция.  Бұл процестердің қайсысын бүгін біз қарастырамыз ?  

Оқушы жауабы: Кеңестік  кезеңдегі  мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар    

Бүгінгі сабақ тақырыбы : Кеңестік  кезеңдегі  мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар.       

тақырыпты  бастамас бұрын үй тапсырмасына тоқталайық.

Тапсырма №1(Ұ)  Кеңестік  кезеңдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар тақырыбы бойынша  №1 сабақтың үй тапсырмасын сұрау.  

Тәсіл: «3 сөйлеммен түйіндеу » әдісі  (ой толғау)

Саралау: Сұрақтардың қиындығы арқылы алымы әртүрлі оқушыларға қойылады.

Сұрақтар:  

А нұсқасы . 

1.      ХХғ 20-30 жылдарында білім саласында қандай іс-шаралар жүргізілді ?

В нұсқасы.   

1.      Кеңестік идеология ХХғ 20-30 жылдарындағы  қазақ әдебиетіне қалай әсерін тигізді ?

С нұсқасы .

1.      Неліктен, кеңестік кезеңде шығармалар социалистік мазмұнда жазыла бастады ?

ҚБ  «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» (оқушылар бір –біріне кері айланыс жасайды)

 

Бейджик тарату арқылы топқа топтастыру және сол топқа атау беру. Құрылымдалған топ (жіктеу арқылы саралау)

Сабақта жағымды ахуал қалыптастыру: топтар топтарға допты лақтыру арқылы сәттілік тілейді .

Мақсаты: сыныпта сенімділік қарым-қатынас , жағымды орта орнату.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 топ. Білім

2 топ. Ғылым

3 топ. Әдебиет

4 топ.Өнер

М. Оқу мақсатымен таныстыру

10.4.2.2 – кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін  қорытындылай отырып, жетістіктер мен қайшылықтарды талдау.

Зерттеу сұрағы : Кеңестік Қазақстанда  мәдениет саласында қандай жетістіктер мен қайшылықтар болды ?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Қағаз қималары

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бейджик, доп

Сабақтың ортасы

(20 минут)

 

 

5  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

8 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

Тапсырма № 2 (Ж)Тақырыпқа қатысты терминдермен жұмыс жасау .

Тәсілі: «Фрайер» моделі.  Мақсаты: жаңа ұғымдарды  ұзақ мерзімде есте сақтау дағдыларын қалыптастыру.

1-топ. Социалисік реализм

2 топ. Идеология

3 топ. Атеизм

4 топ. Тоталитаризм

Анықтамасы

Термин

                     Сипаттамасы

Мысал

 

                     Терминге антоним

 

Бағалау критерийі :

- ұғым бойынша мысал келтіреді ;

-деректерге сүйеніп дәлелді жауап береді .

Дескриптор:

-          Ұғым бойынша дәлелді жауап береді ;

-          Социалистік реализм ұғымының анықтамасын жазады, мысал келтіреді

ҚБ  «+», «-», «керемет»

Тапсырма №3 (Т) Кеңестік  кезеңдегі  мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар тақырыбы бойынша саралау тапсырмасы.

1– Деңгей (1 топ)  (Қолдауды көп қажет ететін оқушылар) Венн диагарамысы арқылы  Кеңестік дәуірдегі( ХХғ 40-80 жж)  Қазақстан мәдениетінің даму ерекшелігін талдаңыз .

 

Қазақ
 әдебиеті 
,Музыка
 кино
 

 

 

 

 

 

 


Бағалау критерийі

Дескриптор

Қазақстанның кеңестік кезеңіндегі мәдениеттің ерекшелігін  талдайды

-          1940- 80 жылдардағы

қазақ әдебиетіндегі өзгеріс ерекшелігін талдайды  ;

-1940- 80 жылдардағы

музыка, кино өзгеріс ерекшелігін талдайды 

-          Саяси жүйенің өзгеріссіз екеніне факты келтіреді ;

-          Кеңестік дәуірдегі  мәдениет саласының ұқсастығын негіздейді .

 

2– Деңгей (2 топ)  (Қолдауды орташа қажет етеін оқушылар)

 « PRES» әдісі арқылы  Кеңестік  кезеңдегі ( ХХғ 40-80жж)  мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар бүгінгі күні орын ала ма ? Ойын дәлелдеу.

 

Бағалау критерийі

Дескриптор

Кеңестік  кезеңдегі ( ХХғ 40-80жж)  мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар бүгінгі күні орын ала ма ? сұрағына дәлел келтіреді .

-          Өз пікірлерін  мысал келтіре отырып , дәлелдейді;

-          Ойын жүйелі жеткізеді.

 

3- Деңгей (3 топ) ( Қолдауды қажет етпейтін оқушылар) «ПОПС» формуласы арқылы Қазақстанның  кеңестік дәуірдегі мәдени ахуалдың ерекшеліктеріне баға беріңіз . 

Бірінші сөйлем «Менің ойымша,... »

Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін … »

Үшінші сөйлем «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын...  »

Соңғы сөйлем «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім. ..»

ҚБ «Жұмыстан түйген 3 ой, 1 сұрақ » тәсілі арқылы топтар бір-біріне кері байланыс береді.

Бағалау критерийі

Дескриптор

ХХғ 60-80 жылдардағы мәдениет саласының дамуына тұлғалардың қосқан үлесін бағалайды

-          Мәдениет қайраткерлерінің қоғамдық қызметін талдайды.

-          Мәдениет қайраткерлерінің  музыка саласындағы жетістігін бағалайды  ;

-          Мәдениет қайраткерлерінің  театр саласындағы жетістігін бағалайды  ;

 

ҚБ «Жұмыстан түйген 3 ой, 1 сұрақ » тәсілі арқылы топтар бір-біріне кері байланыс береді.

Тапсырма №4 (Т)  Графикалық  органайзер әдісі арқылы  саралау   (өз таңдаулары бойынша тақырыпша  таңдау)

Тақырып : Қазақстанның кеңестік кезеңдегі  мәдениеті  

Тәсіл: Сендірерлік дәлел

№1 тақырыпша: Халық ағарту ісі (ХХғ 20-30 жж)

№2 тақырыпша : Мәдени құрылыс процесін дамытуға зиялылар еңбегі ұшаң теңіз (ХХғ 20-30 жж)

№3 тақырыпша: Мәдениеттегі идеологияның кері әсері (ХХғ 20-30 жж)

№4 тақырыпша: 60-80 жылдардағы тарихи романдар 

№5 тақырыпша:  Қазақ кеңестік (1940- 1980 жж)  өнер туындылары

Менің ойымша................................................................

Есте сақтарлық маңызды  жайт , ол  ................................

Ештеңеге қарамастан ......................................................

Дегенмен ........................................................................

Оның салдарынан............................................................

Менің түйгенім ...............................................................

Бағалау критерийі

Дескриптор

Кеңес үкіметі кезіндегі мәдени салада орын алған өзгерістерге баға береді

 

-           Мәдениеттегі идеологияның жағымды жақтарын талдайды

-          Халық ағарту ісі жағымсыз жақтарын талдайды

-          Қорытынды жасайды  

 

 

ҚБ   Мәнмәтіндік көзқарас – Маған ұнады... Неге десеңіз... Қазір/Келесі жолы…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А 3 қағаз, маркер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

А 3 қағаз,маркер

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Тақырыпша жазылған карточкалар

Сабақтың соңы

(10 минут)

 6  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1,5  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

2, 5  минут

 

Тапсырма № 5( Т)  Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы.    «SWOT» әдісі арқылы Кеңестік  дәуірдегі Қазақстан мәдениетінің даму ерекшелігін қорытындылай отырып,жетістіктері мен қайшылықтарына талдау жасаңыз.  

Мақсаты: Оқушылардың материалды игеру  деңгейін анықтау.

Басым тұстары

 

 

Әлсіз тұстары

Мүмкіндіктері

 

 

 

Қауіптілік

 

Бағалау критерийлері

Дескриптор

Кеңестік дәуірдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтарды  талдайды.

 -кеңестік  биліктің қазақ мәдениетінің дамуындағы ілгерушілікті  негіздейді ;

 - кеңестік  биліктің қазақ мәдениетінің дамуындағы кедергілерді  негіздейді ;

-          кеңестік  кезеңнің  қазақ халқының мәдениетіне ықпалын талдайды;

.

Өзара бағалау парағы

Критерийлер

Кем дегенде 2 басым тұстарын  ұсынды

Кем дегенде 2 әлсіз

тұстарын ұсынды

Кем дегенде 2 мүмкіндігін

ұсынды

Кем дегенде 2 қауіпті жағын

ұсынды

Өзіндік пікірі бар,логикалық жүйе сақталған. Қорытынды бар . 

1 топ.

 

 

 

 

 

2 топ.

 

 

 

 

 

3 топ.

 

 

 

 

 

4 топ.

 

 

 

 

 

Үйге тапсырма:

Міндетті деңгей: Кестені толтырыңыз

Мәдениет салалары

Кеңес кезіндегі

Қазіргі кездегі (1991 жыдан бүгінгі күнге дейін)

Әдебиет

 

 

Музыка

 

 

Кино

 

 

Ерікті тапсырма: Кеңестік кезеңде қаза ідебиетіне үлес қосқан кез келген тұлғаға презентация жасау.

Рефлексия.ЖҚБА

Жақсы...

Қызықты...

Бөгет жасады...

Алып кетер едім...

А 3 қағазы,маркер

Саралау -Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай  тапсырмалар бересіз?

Бағалау  - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік  техникасын сақтау

 Жіктеу (топтастыру) арқылы саралау .

Т1- де  Сұрақтардың қиындығы арқылы алымы әртүрлі оқушыларға қойылады.

Т 3-те   Оқушылардың қажеттілігін қанағаттандыру арқылы  деңгейі әртүрлі тапсырмалар арқылы саралау.

Т 4-те Графикалық  органайзер әдісі арқылы  оқушылардың тақырыпты өз таңдайды, алымы жоғары оқушылар басқаларға түсіндіріп, ЖАДА жүргізеді.

 

Т1 –де «Екі жұлдыз, бір ұсыныс»

Т3 - те  Мәнмәтіндік көзқарас – Маған ұнады... Неге десеңіз... Қазір/Келесі жолы…

Т4- те  «Жұмыстан түйген 3 ой, 1 сұрақ » тәсілі арқылы топтар бір-біріне кері байланыс береді.

Т5 –те                                             Өзара бағалау парағы арқылы бір-біріне кері байланыс жүреді .

 

Денсаулық сақтау технологиялары , сабақта белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің  тармақтары

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, ұолжетімді болды ма ?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс  жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде  уақытты тиімді  пайдаландыңыз ба ?

Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

 

 

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.

 

 

Жалпы бағалау

 

 

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

 

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:

 

2:

 

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

 

 

                    1-ресурс. Қалыптастырушы  бағалау тапсырмасы:

Тақырып

Кеңестік  кезеңдегі  мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтар

Оқу мақсаты

10.4.2.2 – кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін  қорытындылай отырып, жетістіктер мен қайшылықтарды талдау.

Оқу дағдыларының  деңгейі

Жоғары

Бағалау критерийлері

Кеңестік дәуірдегі мәдениеттің даму ерекшеліктерін қорытындылай отырып, жетістіктер мен қайшылықтарды талдайды.

 «SWOT» әдісі арқылы Кеңестік  дәуірдегі Қазақстан мәдениетінің даму ерекшелігін қорытындылай отырып,жетістіктері мен қайшылықтарына талдау жасаңыз. 

Мақсаты: Оқушылардың материалды игеру  деңгейін анықтау.

Басым тұстары

 

 

Әлсіз тұстары

Мүмкіндіктері

 

 

 

Қауіптілік

 

Бағалау критерийлері

Дескриптор

Кеңестік дәуірдегі мәдениет саласындағы жетістіктер мен қайшылықтарды  талдайды.

 -кеңестік  биліктің қазақ мәдениетінің дамуындағы ілгерушілікті  негіздейді ;

 - кеңестік  биліктің қазақ мәдениетінің дамуындағы кедергілерді  негіздейді ;

-          кеңестік  кезеңнің  қазақ халқының мәдениетіне ықпалын талдайды;

.

 


 

Кеңестік кезеңіндегі Қазақстан мәдениеті

Кеңестік кезеңіндегі Қазақстан мәдениеті

Оқушыларды кеңестік кезеңдегі мәдениет саласына үлес қосқан тарихи тұлғалармен таныстыра отырып,

Оқушыларды кеңестік кезеңдегі мәдениет саласына үлес қосқан тарихи тұлғалармен таныстыра отырып,

Мұғалім сөзі. ХХғ 30 жылдары аса көлемемді масштабты әлеуметтік эксперимент - социализмді құру жүріп жатты

Мұғалім сөзі. ХХғ 30 жылдары аса көлемемді масштабты әлеуметтік эксперимент - социализмді құру жүріп жатты

Тапсырма № 2 (Ж)Тақырыпқа қатысты терминдермен жұмыс жасау

Тапсырма № 2 (Ж)Тақырыпқа қатысты терминдермен жұмыс жасау

Бағалау критерийі Дескриптор

Бағалау критерийі Дескриптор

Сабақтың соңы (10 минут) 6 минут 1,5 минут 2, 5 минут

Сабақтың соңы (10 минут) 6 минут 1,5 минут 2, 5 минут

Тапсырма № 5( Т) Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Тапсырма № 5( Т) Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы

Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:

Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2:

SWOT» әдісі арқылы Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениетінің даму ерекшелігін қорытындылай отырып,жетістіктері мен қайшылықтарына талдау жасаңыз

SWOT» әдісі арқылы Кеңестік дәуірдегі Қазақстан мәдениетінің даму ерекшелігін қорытындылай отырып,жетістіктері мен қайшылықтарына талдау жасаңыз
Материалы на данной страницы взяты из открытых истончиков либо размещены пользователем в соответствии с договором-офертой сайта. Вы можете сообщить о нарушении.
29.11.2020