Магнит өрісі энергиясы

  • docx
  • 07.05.2020
Публикация на сайте для учителей

Публикация педагогических разработок

Бесплатное участие. Свидетельство автора сразу.
Мгновенные 10 документов в портфолио.

Иконка файла материала Магнит өрісі энергиясы.docx

 

Ұзақмерзімді жоспардың бөлімі:

Электр және  магнетизм – магнит өрісі

Күні: ____________________

Сынып: 10____

Мектеп:

Мұғалім:

Оқушылар саны:

Сабақ тақырыбы

Магнит өрісінің энергиясы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

10.4.5.1 – механикалық энергия және магнит өрісі энергиясы арасындағы ұқсастықтарды келтіру;

 

 

Сабақтың оқу мақсаттары

Оқушылар/Students :

-     механикалық энергия және магнит өрісі энергиясы арасындағы ұқсастықтарды келтіру;

-     контурдың индуктивтілігі пен ток күшін біле отырып, магнит өрісі энергиясын есептеу.

Жетістік критерийлері

Оқушылар білуі тиіс /Students will:

-         механикалық энергия және магнит өрісі энергиясы арасындағы ұқсастықтарды келтіре алады;

-         контурдың индуктивтілігі пен ток күшін біле отырып, магнит өрісі энергиясын есептей алады.

Тілдік

мақсаттар

Оқушылар өз ойларын дамыта отырып, магнит өрісінің энергиясы мен механикалық энергия арасындағы ұқсастықтарды ауызша және жазбаша талқылай алады.

Арнайыпәндіклексикажәнетерминология/Vocabulary and terminology specific to the subject:

Магнитөрісінің энергиясымеханикалық энергия, кинетикалық энергия, индуктивтілік, тербелмелі контур

Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер/A series of useful phrases for dialogue / writing:

Серіппе тербелісі кезінде...

Механикалық энергия мен магнит өрісі энергиясы...

Құндылықтарды дарыту

(жачандық азаматтықтың маңызды белгілері) (АЖ)

 Нәтижелі қарым-қатынас дағдысын дамыту ,сыныптастарының көзқарастық пікірлеріне сыйластықпен қарау

АЖ білу және түсіну:  қоршаған ортаға деген дұрыс көзқарас

АЖ құндылығы:  басқалардың пікіріне сыйластықпен қарау

АЖ дағды:  диалог құра білу, сындарлы құрылымдық шешімдер ұсыну

Тақырыптың шешуші сәттерін жұптық және топтық  талқылау кезіндегі құндылықтарды дарыту

Пәнаралық байланыстар

Математика

 

АКТ қолданудағдылары

Интернеттен қажетті ақпараттар алу

Бастапқы білім

 

Магнит өрісінің күш сызықтары,магнитиндукциясы, тоғы бар өткізгіш, Ампер күші

ЖОСПАР

Уақытша жоспарлау

Жоспарланған іс-шаралар

Ресурстар

Сабақ басы

10минут

 

Мұғалім оқушылармен сәлемдесіп, білімдерін актуалдау мақсатында өзін-өзі тексеру жұмысын ұсынады.

Жеке жұмыс.

1.      Магниттің солтүстік полюсі металл сақинадан суреттегідей алыстайды. Сақинадағы индукциялық токтың бағытын анықтаңдар. 

 

Сақинаның жақын бөлігінде төмен

2.    Қабырғасы 20 см квадрат рамканың бетіне түсірілген нормаль мен магнит өрісі индукциясы сызықтары арасындағы бұрыш 600. Рамкада 10 орам. Магнит өрісінтоқтатқанда 0,01 с уақытаралығында 0,1В ЭҚК индукцияланады. Магнит индукциясымодулінанықтаңдар (мТл).

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

В=5 мТл

Бірін-бірі тексереді.

 

 

Мұғалім сурет көрсетеді

Картинки по запросу аналогия между магнитной и механической энергии

 

Сұрақ: Жоғарғы және төменгі суреттер арасында қандай ұқсастық бар?

Оқушылар ол тербеліс деп жауап беруі мүмкін.

Осы кезеңде оқытудың «қар қиыршығы» әдісін қолданып, оқушылармен тербелістер, тербелістер кезінде қандай шамалар өзгеретінін, тербелмелі контурдағы ток өзін қалай ұстайды, ығысу қалай өзгеретіні туралы не білетіндігін қайталау маңызды.

Содан соң мұғалім сабақ тақырыбы мен мақсаттарын хабарлайды.

Сабақ тақырыбы:Магнит өрісінің энергиясы

-         механикалық энергия және магнит өрісі энергиясы арасындағы ұқсастықтарды келтіру;

-      контурдың индуктивтілігі пен ток күшін біле отырып, магнит өрісі энергиясын есептеу.

 

Жетістік критерийлері:

-         механикалық энергия және магнит өрісі энергиясы арасындағы ұқсастықтарды келтіре алады;

контурдың индуктивтілігі пен ток күшін білет отырып, магнит өрісі энергиясын есептей алады.

ФБ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Презентация

Сабақтың ортасы

 

 

22 минут

Жұппен жұмыс. Тапсырма 1.

Тербелістер аналогиясы кестесін толтырыңдар:

уақыт

Жылдамдық

 

0

0 емес

мах

0 емес

0

Кинетикалық энергия

0

0 емес

мах

0 емес

0

Ығысу

мах

Не 0

0

Не 0

мах

Потенциалдық энергия

Мах

Не 0

0

Не 0

мах

Толық энергия

W = Eп мах

W = Eк+ Eп

W =

Eк мах

W =

Eк+

Eп

W =

Eп мах

Ток күші

 

0

0 емес

мах

0 емес

0

Магнит өрісі энергиясы

0

0 емес

мах

0 емес

0

Заряд

мах

Не 0

0

Не 0

мах

Электр өрісі энергиясы

мах

Не 0

0

Не 0

мах

Толық энергия

W = Eэл мах

W = Eмагн+ Eэл

W =

Eмагн мах

W =

Eмагн+ Eэл

W =

Eэл мах

 

Оқушылар кестені жұппен толтырады, содан соң өздерін оқулық бойынша тексереді.

Содан соң оқулық бойынша тапсырма орындайды.

Жеке жұмыс. Тапсырма 2:

Физикалық шамалар аналогиясы кестесін толтырыңдар.

 

Механикалық шама

Электромагниттік шама

 

 

 

 

 

 

 

Жалпы сынып болып талдау жасау.

Жеке жұмыс. Тапсырма 3:

Есептерді шығарыңдар:

 

1. Индуктивтілігі L=0,2 Гн соленоид орамы бойымен I=10 А ток жүреді. Соленоидтың магнит өрісі энергиясын W анықтаңдар. 

10 Дж

 

2. Катушканың (өзекшесіз) индуктивтілігі L= 0,1 мГн. Қандай I ток күшінде магнит өрісі W энергиясы 100 мкДж-ге тең?

1,41 А

 

3. Соленоидтың N=1000 орамы бар. Орамдағы I ток күші 1 А, соленоидтың көлденең қимасы арқылы өтетін Ф магнит ағыны  0,1 мВб. Энергияны есептеңдер...

50 мДж

 

4. Темір сақинаға бір қабат болып  N=200 орам оралған. Егер ток күші I=2,5 А болғандағы Ф магнит ағыны 0,5 мВб-ге тең болса, магнит өрісі W энергиясын анықтаңдар.

0,125 Дж

Бірін-бірі және жалпы сынып болып тексереді

Нұсқау карта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нұсқау карта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Нұсқау карта

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақ соңы

 

4минут

 

Рефлексия. Оқушылар тақырыпты меңгеру деңгейлерін жетістік критерийлері бойынша бағалайды.

Сабақ барысында жаңа материалдарды игеруде қандай қиындықтар  туындағанын парақа жазады. 

Үй тапсырмасы сайттағы тест тапсырмасын орындау

http://fizmat.by/kursy/jelektromagnt/samoindukc/test291

 

Саралау – оқушыларға қалай  көбірек қолдау көрсетуді  жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Экспериментке толық нұсқау беру арқылы қолдау жүргізуді жоспарлаймын.

Қабілеті жоғары оқушылар жаңа физикалық шамаларға тәжірибелер қорытындысы бойынша өздігінен анықтама бере алуларын және түсінуде қиындық туындаған оқушыларға консультация берулеріне міндет қоямын.

Оқушылар өздерін сабақ мақсатына жету деңгейлерін критерийлер бойынша бағалайды. Топ ішінде және сыныпта баяндау барысында бір-біріне комментарийлер айту арқылы қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. Консультация арқылы

Зертханалық құралдармен жұмыс істеу қауіпсіздігі еске түсіріледі. Сыныпта жағымды орта құры және оқушылар қызмет түрі өзгеру арқылы

Оқушылардың көбі:

-         механикалық энергия және магнит өрісі энергиясы арасындағы ұқсастықтарды келтіре алады;

-     контурдың индуктивтілігі пен ток күшін білет отырып, магнит өрісі энергиясын есептей алады.

Кейбір оқушылар:

-

 

Сабақ бойынша рефлексия

 

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. 

Жалпы баға

 

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

2.

 

Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1.

 

2.

 

Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Скачано с www.znanio.ru