Сабақтың тақырыбы: Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Сенім арту |
Мұғалімнің аты-жөні: Лесбаева М Күні: 23.02.2021ж |
||||
СЫНЫП: 5
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
|||
Сабақ негізделген оқу мақсаттары |
5.Т/Ж3көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу 5.А/И1әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табу |
||||
Сабақ нәтижесі:
|
Оқушылардың барлығы мынаны орындай алады: *Мәтін мазмұнын түсінеді *Кейіпкерлер портретін тауып,іс-әрекеттерін әңгімелейді Оқушылардың басым бөлігі мынаны орындай алады: *Екі кейіпкерді салыстырады Оқушылардың кейбіреуі мынаны орындай алады: *Кейіпкерлер образдарын ашады *Кейіпкерлер іс-әрекетінен қорытынды шығарады |
||||
Бағалау критерийі |
1.Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады 2.Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді табады |
||||
Тілдік құзіреттілік |
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті |
||||
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
||||
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
||||
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі. |
||||
Алдыңғы оқу |
Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Түбінде адам болатын бала Оқушылар : шығарманың мазмұнын түсінді. Үзіндіні жатқа айтады
|
||||
Сабақтың жоспары |
|||||
Жоспарланған уақыт |
Сабақ барысы : |
Бағалау түрлері |
|||
Басталуы 5 минут |
Бағалау парақшасымен таныстыру Топтарға бөлу. Гүл күлтешелері арқылы топқа бөлу І топ ІІ топ ІІІ топ |
Гүл күлтешелері |
|||
Жаңа білім 10 минут
|
Білу және түсіну Берілген мәтіндерді балалар оқып алады.
Үй тапсырмасын сұрау: Берілген пікірлермен келіссеңдер, қол көтеріңдер.Келіспесеңдер, қол көтермейсіңдер -Б.Соқпақбаев Алматы облысында туылды ма? -«Менің атым Қожа» повесін жазған Б.Соқпақбаев -Қожаның мұғалімі Нұрдәулетова Самал -Сыныптарында 3 Қожа болды -Қожаның фамилиясы Қадыров |
Оқулық, мәтіндер. |
|||
|
- Қожаның шын аты Қожағаппар -Қожаның сыныптас қызының есімі Сәуле -Жантас Қожаның жан досы Ой қозғау.Білу. Өткен сабақпен байланыстыру «Қожа түбі адам болатын бала»-деп Майқанова апай неліктен Қожаға сенім артты? Оқушылардың дұрыс жауаптарын мадақтау
Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Сенім арту Сабақтың мақсатымен таныстыру Бүгінгі сабақта «Менің атым Қожа»повесінің «Сенім арту»атты бөлімімен таныса отырып,кейіпкерлердің портреті мен іс-әрекетін мәтіннен табамыз Мәтіналды сұрақтар 1.Сенім деген не? 2.Сенімді ақтау дегенді қалай түсінесіңдер? 3.Сендерге сенім артылса ,сенім артқан адамның үмітін ақтар ма едіңдер Қолдану 1- тапсырма « Комментарий тәсілі» Оқушылар кезекпен өздерін таныстырып ,тапсырманы айтады Уақытты үнемді пайдалану үшін ,оқушыларды 3 топқа бөліп түрлі тапсырмалар беріледі 1-топ .Мәтінді мәнерлеп оқып,түсініксіз сөздердің мағынасын ашады:Шаптау-жапсыру,тәмпіш-кішкене келген,келте мұрын, танау-мұрын,мыту-қатты қысып,батыра ұстау ІІ топ Мәтіннен қарама-қарсы кейіпкерлерді тауып жазады,сыныпқа оқып береді Жантас пенҚожа ,анасы мен Майқанова ІІІ топ Үзіндінің толық мазмұнын оқып,айтып береді Дескриптор 1.Сұрақтарға жауап береді 2 .«Комментарий»тәсілі арқылы өз жұмыстарымен таныстырады Топтар бір-бірін бас бармақ арқылы бағалап,қалыптастырушы бағалауды жүзеге асырады |
|
Ортасы 10 минут
|
Талдау 2-Тапсырма Мәтіннен кейін сұрақтар қою «Фильм дидактикасы» 1.Қожа не себепті анасына уәде берді?Қожаның анасына уәде берген жері фильмнің үзіндісінен көрсетіледі. 2.Неліктен Қожа тентектікті қойып,өзгеруге ден қойды?
|
Оқулық,қабы рғаға ілінген ватмандар, түрлі-түсті маркерлер «Ыстық орындық» орындық әдісі, сұрақтар, орындық. |
Сергіту сәті 2 минут |
«Қыдырып қайтайық!» би билеу |
Оқушылар би билеп сергіп қалады. |
Аяқталуы Сабақты бекіту 10 минут |
Жинақтау Тапсырма 3 Әр топқа бір образды ашу тапсырмасы беріледі Оқушылар повестегі басты кейіпкерлерді сызбаға орналастырып,олардың образын сипаттайды,портрет жасайды
Көңіл-күйі
Кейіпкер образы Мінезі
Іс-әрекеті Сыртқы бейнесі
Мысалы: Қожа,Жантас,Жанар,т.б
Дескриптор: 1.Басты кейіпкердің образын ашады 2.Кейіпкерлерді салыстыра алады 3.Кейіпкерлер портретін сипаттай алады 4.Қарама-қарсы суреттеулерді табады
Рефлексия:балаларға рефлексия парағы ұсынылады
Аты....... Сабақ не туралы болды?............
*Бұл сабақта мен үшін не қиын болды? *Мен үшін неге қиын болды? *Бұл қиындықтарды ненің көмегімен еңсердім,еңсере аламын?
|
Графикалық органайзер: «Балық қаңқасы» диаграммасы
|
Бағалау
5 минут
Кері байланыс 3 минут |
|
Кері байланыс кемесі |
|
Үйге тапсырма «Сенім арту»тақырыбына нақыл сөздер,мақал-мәтел жазып келу |
|
||
Қосымша ақпарат |
||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||
1.Топтық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау көрсету,сөздіктер қолдану,бейнебаянды ұсыну,жетелеуші сұрақтар қою арқылы көмек көрсету жүзеге асырылады 2.Барлық оқушыларға кейіпкерлер портретін ,іс-әрекетін тауып оқу, оларды анықтау тапсырмалары беріледі |
1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында ашық сұрақтар беріледі 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау,өзара бас бармағы арқылы баға беру бойынша жетістіктерін айқындау Кері байланыс Желкенді кеме 3Әр оқушының ОМ жеткендігін байқау үшін бағалау критерийлері мен дескрипторлар қолдану |
Уақытты тиімді пайдалану Психологиялық ахуалды Жақсарту Жас ерекшеліктерін ескеру |
||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||
Сабақтың тақырыбы: Бердібек Соқпақбаев «Менің атым Қожа» повесінен үзінді. Сенім арту |
|
|
Күні : 15.05.17ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Оспанова Р |
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
( 5Т/Ж3 ) Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті, іс-әрекеті арқылы образын ашу (5А/И1) Әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра зерттеулер, қарама-қарсы суреттеулерді табу |
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: көркем шығарманың мазмұныны мен пішінін анықтау арқылы кейіпкердің образын ашады. |
|
Оқушылардың басым бөлігі: көркем шығармадағы кейіпкерлердің керағар келген іс-әрекеттерін салыстыра отырып ролін талдайды |
|
Кейбір оқушылар: шығармадағы кейіпкерлерге өзіндік сыни баға бере отырып, қарама-қарсы суреттеулерді зерттейді. |
|
|||
Ойлау дағдыларының деңгейі |
( 5Т/Ж3 ),(5А/И1) |
||||
Жетістік критерийлері |
1. Көркем шығарманың мазмұнын мен пішінін анықтап, кейіпкердің образын ашады 2.Кейіпкерлерді салыстыру арқылы ролін талдайды 3.шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекетіне өзіндік сыни бағалау арқылы зерттейді
|
||||
Тілдік мақсат
|
Оқушылар: Тұрақты сөз тіркестер және ,диологтағы жазылым. |
||||
Пән лексикасы және терминология: қаһарын тігіп, мұрнын көкке шүйіріп, бүйірімнің түп жағы қып ете қалды. |
|||||
Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер; Талқылау : Түбінде адам болатын бала деген сөзі. Қожаны тентек деп айтуға бола ма? Қожаның зеректілігі мен ақылдылығы |
|||||
Алдыңғы тақырып |
Оқушылар : шығарманың мазмұнын түсінді. Үзіндіні жатқа айтады
|
||||
Жоспар |
|||||
|
|
Ресурстар |
|||
Басталуы 3 мин |
«Шаттық шеңбер» ыстық лебіз білдіреді.Сенім арту.! «Көршіңмен әңгімелес»Ролдік ойын.Жантас пен Қожаны венн диаграммасы бойынша салыстырады.Жұптық жұмыс.Бармақ арқылы бір-бірін бағалайды. Қ.Бағалау |
Тапсырма |
Дескриптор |
||
Кейіпкерлердің ролін сомдайды |
1 |
1.Кейіпкердің ролін сомдай алады 2. Кейіпкердің іс- |
|
||
|
|
әрекетін Венн диограммасы арқылы салыстырады |
|
||
Ойлаудың алты қалпағы арқылы топқа бөлемін
Маркер,стикер,плакат,түрлі-түсті қағаздар.
Ортасы
5 мин
15 мин
Тапсырма: «Түбінде адам болатын бала» үзіндісінен бейне көрініс көрсетемін. Ойлаудың алты қалпағына тапсырманы ұсынамын
Ақ қалпақ - Менде қандай ақпарат бар? Маған қандай ақпарат алу қажет? Білетіңізді
ғана жазыңыз.
Қызыл қалпақ – Түйсік Менің түйсіктік реакциям қандай? Менің түйсігім маған не
дейді. Өз ойларыңды жазыңыз.
Сары қалпақ - Позитив Жағымды тұстары қандай болды? Оның артықшылығы
қандай?
Маған не ұнайды? Оң тармақтарын жазыңыз.
Қара қалпақ - Жағымсыз Жағымсыз кезеңдерді көрсетіңіз? Қандай проблемалар бар? Маған не ұнамайды? Жағымсыз тармақтарды жазыңыз.
Жасыл қалпақ - Креатив Менде қандай идеялар бар? Қандай баламалы түрлерді
ойлап таба аламын?
Барлық жаңасын және қызықтысын жазыңыз.
Көк қалпақ - шолу Мен не аштым?
Тағы не ашылған жоқ? Мен оны қалай аша аламын?
Мен барлық қалпақты кие алдым ба? Жалпы түсінігіңізді жазыңыз
‘Қ’ кері байланыс, бір-бірін бағалау,
Дескриптор
Қ. Бағалау
Дескриптор
Кейіпкерлерді салыстыру арқылы ролін талдап, іс-әрекетіне өзіндік сыни бағалау арқылы зерттейді
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті, іс-әрекеті арқылы образын ашады Кейіпкерлерді салыстыру арқылы ролін талдайды шығармадағы кейіпкерлердің іс-әрекетіне өзіндік сыни бағалау арқылы зерттейді
АКТ,стикер,
Ноутбук.
Аяқталуы
2 мин
Қорытынды: Рефлексия «Екі жұлдыз, бір тілек»
Үйге тапсырма
Түрлі -түсті қағаздар стикерлер
Қосымша ақпарат Саралау – Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіру қалай жоспарлайсыз?
Бағалау- оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Пәнаралық байланыс қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ –мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс
Рефлексия
Сабақ/ оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болы ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеру)?
1:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеру)?
1: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінен не білді
О нас
Пользователи сайта
Часто задаваемые вопросы
Обратная связь
Сведения об организации
Наши баннеры
16+ Свидетельство о регистрации СМИ: Эл №ФС77-60625 от 20.01.2015.
Лицензия на осуществление образовательной деятельности: № 5201 от 02.04.2018.
Правообладатель товарного знака ИНФОУРОК: ООО «Инфоурок» (Свидетельство № 581999)
Система добровольной сертификации профессиональных компетенций специалистов «Инфоурок» зарегистрирована в Федеральном агентстве по техническому регулированию и метрологии (РОССТАНДАРТ), рег.номер РОСС RU.З1733.04ПКС0 от 07.08.2017
Свидетельство о регистрации в Национальном центре ISSN (присвоен Международный стандартный номер сериального издания: № 2587-8018 от 17.05.2017)
Все материалы, размещенные на сайте, созданы авторами сайта либо размещены пользователями сайта и представлены на сайте исключительно для ознакомления. Авторские права на материалы принадлежат их законным авторам. Частичное или полное копирование материалов сайта без письменного разрешения администрации сайта запрещено! Мнение редакции может не совпадать с точкой зрения авторов.
Ответственность за разрешение любых спорных моментов, касающихся самих материалов и их содержания, берут на себя пользователи, разместившие материал на сайте. Однако редакция сайта готова оказать всяческую поддержку в решении любых вопросов связанных с работой и содержанием сайта. Если Вы заметили, что на данном сайте незаконно используются материалы, сообщите об этом администрации сайта через форму обратной связи.
Адрес редакции и издательства:
214011, РФ, г. Смоленск, ул. Верхне-Сенная, 4, офис 407.
Главный редактор: А.С. Воробей
8 (800) 100-42-49 info@infourok.ru
Пользовательское соглашение
Политика конфиденциальности
Манифест «Инфоурок»
<div><img src="//mc.yandex.ru/watch/17416651?ut=noindex" style="position:absolute; left:-9999px;" alt="" /></div>
© ООО «Знанио»
С вами с 2009 года.